Şimdi Ara

36 Adet 10W Power Led İçin Hangi Trafo?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, Dostlar elektronik sistemler ile ilgili bildiğim tek şey + ve - kutuplardan ibarettir :) Başka herhangi bir şey bilmiyorum.

Öncelikle Elimde 36 Adet Power Led Bulunmakta amacım bu ledleri 12 gruplar halinde 30 cm x 16 cm x 3,5 cm ebatlarındaki çok yapraklı alüminyum soğutucşu plakanın üzerine yerleştirip + - kutuplarını birbirleri bağlayıp çalıştırmak... Lakin nasıl olacak, aralara direnç atılacak mı? Soğutucu plakanın ebatları ısınma sorunu için yeterli olacak mı? Prizden 220v direk mi bağlayacaz, araya adaptör akım sabitleyici vs. gibi bir şeyler eklenecek mi? Maliyeti en kârlı seçenek ne olur? Rica etsem almam gereken ürünlerin isimlerini varsa site adreslerini paylaşırsanız gerçekten çok mutlu olurum... Şimdiden çok Teşekkür ederim.
    Ayrıca Aleminyum soğutucunun arkasına 12 cm lik bir fan eklesem ısınma problemi tamamen kalkar mı ? yoksa gerek yok mu?

LEDLERİN ÖZELLİKLERİ:
    (10 w)
    Model Tipi: Yüksek Güç Entegre Çip lamba Boncuk
    çip boyutu: 24MIL * 44MIL
    entegre yaklaşım: 3 Serisi 3 Paralelleme
    İleri Voltaj: 9-12 V (eğer kullanımı DC 12, yaklaşık 1.50 ohm direnç Tavsiye Serisi bir kullanmak için)
    İleri akım: 900mA
    Akısı: 90-120LM/W
    renk-rendering index: 60-85
    işın Açısı: 120 derece
    çalışma Sıcaklığı:-20 santigrat 60 santigrat
    beyaz: 6000-6500 K
    Kullanım Ömrü: 100,000 Saat

36 Adet 10W Power Led İçin Hangi Trafo?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacopman -- 6 Nisan 2017; 13:17:31 >

• Var mı yorumu olan arkadaşlar?
  • Prizden 220v verilmez tabikide,,, normalde bu ledler power led sürücü devresi ile çalışır.
    Açıklamada 9-12v aralığında çalıştığı yazıyor, eğer 12v ile çalıştırılacaksa 1.2 ohm drenç kullanılmasını söylüyor.
    Sürücüsüz çalışırmı bilmiyorum,,, fakat açıklamada 12v ile 1.2 ohm seri bağlanarak çalışabileceği yazıyor.
    12v 10w her biri, toplamda 300w eder..300w yüksek güçtür, 220v u doğrultup, filtre kondansatörü bağlayınca, 220v AC, 320v DC doğru akıma yükselecektir.. 31 adet power ledi seri bağlarsak 310v yapar. buda led başına 10v düşecek demektir.
    denemedim, normal 12v ledleri 26 adet seri bağlayıp çalıştıranlar var. benim aklımada bu geldi.

12v ile 300w vermek nerdee,, 220v u doğrultup, DC 310v verip, 10w güç kullanmak nerde..

biraz daha yorumlar beklemeliyiz, benimki tahmin.
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Aynen üstadım, gerçekten yardıma ihtiyacım var, bakalım çözüm üreten çıkacak mı.. Hayırlısı..

• jacopman kullanıcısına yanıt
    Elinizdeki led, power led olabilir,, onun sürücüsü farklı,,

Linkteki ürün, düz 12v ile çalışan led veya başka cihazlar için, devamlı 8A gönderir hiç değişmez akım.

Oysaki elinizdeki power ledin sürücüsü, power ledin çekeceği akıma göre kendini ayarlar ve power ledin aşırı ısınıp zarar görmesini engeller

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte bende anlamadım.. biri olur diyor biri olmaz diyor.. 10 tane elektronik malzeme yeri gezdim birinin dediğini diğeri tutmuyor.. resmen saanatkarlik bitmiş.. Allah rahmet eylesin.. Onlarca insanla görüştüm hâlâ çözüm yok.. Yani buna göre bi adaptör filan yok mu.. bunun için devre mi çizecem ben.. inşallah anlayan biri çıkar.. çıldıracağım.. İşin ilginçi paraylada yaptiramiyorsun anlayan adam yok ki! Herkesustalik belgesini alıp direkt dükkan açmış.. bunların hepsine sadece ampül sattiracaksin anca kafa ona yeter..

• 500 w pc psu al onunla çalıştır.. ikinci el bulabilirsen daha az maliyetli olur..

• 29tr 2 kullanıcısına yanıt
    Dostum bunlar Power Led, ortalıkta direnç kullanılacak, sabit akım regülatörü takılacak, diye insanlar konular açmış, lakin sonuç pek yok.. Hala nasıl çalıştırılacak bilmiyorum...
  • kardeş önce ledler kaç voltta çalışyor onu öğren .. açıklamada anladığım kadarıyla 3 erli seri bağlayıp paralel gruplar oluşturun gibi bi açıklama var.. bu arada pc psu dan daha stabil bir kaynak bulamazsın .. led trafolarından daha stabil çalışacağına eminim... burda sorun şu açıklamada 9 -12 v diye bahsettiği çalışma voltajı 3 seri grup için mi yoksa tek led için mi.. üretici veya satıcı dökümanlarının lik ini paylaşırsan daha sağlıklı bilgi verebiliriz...

Bence Tek led için çektiği voltaj miktarıdır o.. yinede tam bilmiyorum.. Aliexpresten aldım ben
  • tek led içinse her led e 1.2 ohm değerinde 1 veya 2 w lık seri direç bağlayıp çalıştırabilirsin.. ledlerin toplam çekeceği akım 27 A.. 12v 30 A veya üzerinde bir kaynak ile beslemen gerekiyor... Soğutma da önemli çok ısınıyorlar çünkü.. piyasada 50, 100 ve 200 w led projektörler mevcut bi zamanlar sıkça kullanmıştım..

• her led aynı sürülmüyor arkadaşlar dikkat edin. psu yu bağlarsan bu ledler yanabilir.
    çünkü bazı cins ledlerin çektiği akım ısındıkça artar. ta ki yanana dek...

bu nedenle akım sınırlaması yapmalısın.

haa, şerit ledlerde öyle bişey yok. ver 12v, güç kaynağının gücü yeterse sorun yok...
  • mesela şuradaki sürücüler sabit akım çıkışlılara örnek sanırım:

http://www.bes-a.com/urunler/led-aydinlatma-cozumleri/led-suruculer?gclid=COnFvL-fk9MCFVW7GwodjPQCTA
  • Bağlantı nasıl olacak.. 12 led için kaç wat, kac volt, kaç amperlik sürücü lazım... Paralel bağlantı mı seri bağlantı mı..

Benim açıklamadan anladığım kadarıyla,,

Sadece 1 adet 10w ledin içinde,, 9 adet led çipi var.

Bunlar 3 lütfen olarak seri bağlı,, bu üçlü seri gruplar ise birbirine paralel bağlı... Her bir led 3v olsa, 3*3=9v ..

Sizin elinizde 12v herhangi bir adaptör veya 9v adaptör varmı,,, sadece 1 adet ledi çalıştıralım.. 12v adaptör varsa, 1adet 1A diyot bağlayınca, dirence gerek kalmaz bence, çünkü voltajı 11v a düşürür.. 1n4007 veya 4001 olabilir..

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    evet haklı olabilirsiniz .. ama 1.5x0.9 = 1.35 v diyot üzerinde 0.7 v düşer 2 diyodu seri bağlamak gerekir..

• Arkadaşlar hâlâ bir çözüm bulamadım...

• neden böyle yaptınız?

seri bağlı power ledlerde (1w veya 3W) driver üzerinde yazan değere göre (6*1W veya 3*3W gibi) bağlantı çok kolay olurdu..

10-20-30-50w cob ledleri tek parça olarak tek driver ile sürüyoruz ama seri bağlı 10-20-30w cob led nasıl sürülür bilmiyorum.

(eğer kullanımı DC 12, yaklaşık 1.50 ohm direnç Tavsiye Serisi bir kullanmak için)

satan vatandaş böyle buyurmuş.. o zaman her cob lede 1.5 ohm taş direnç bağlayın daha sonra bu dirençlere paralel olarak 12V DC uygulayın.
    her ihtimale karşı 2-3 tane kurban seçip önce onlar üzerinde deneme yapın.
  • jacopman kullanıcısına yanıt
    Kargo ile birtanesini bana gönderin, direnci bağlayıp 12v ile denerim, durumu size bildiririm.. işlem başarısız olursa, hesabınıza ledin tutarını yatırırım ,,

Başarılı olursa, ben birşey istemiyorum, sadece kargo sizden,, PTT kargo tercihimdir..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.