Şimdi Ara

32GB mi yoksa 64GB mi RAM kullanmalıyım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çok fazla oyun oynayan biri değilim. Ama oynadığımda hem görüntü kalitesi hem de performans bakımından üst seviye olmasını istediğim için bilgisayarımı yeniledim.

Biostar Z490GTA Anakart

Intel i5 10850K İşlemci + Kule Tipi RGB Işıklı Soğutucu

NVIDIA Palit RTX3090 24GB Ekran Kartı

Netac 500GB M2 NVMe SSD

Evga 1650W 80+GOLD PSU

4 adet GKILL RIPJAWSV 3600MHz 8GB DDR4 RAM (F4-3600C18D-16GVK)

RAM: https://www.gskill.com/product/165/184/1562832515/F4-3600C18D-16GVK

32GB RAM kullandım. Kasa siyah ve RAM'lerin renginin de siyah oluşu çok hoş bir görüntü oluşturdu.

Bu RAM'lerin CL kaç olduğu belirtilmemiş. Kutusunda CL-18-22-22-42 1.35v şeklinde bir ibare var.

Verdiğim linktede resmi sitede de aynı ibare var. CL ne kadar düşük olursa o kadar iyi diye biliyorum.

Şuanda bilgisayarı kullanıyorum, memnunum. RAM'leri değiştirme hakkım var.

Satıcı bana fiyat farkı ödemeden 2 adet Crucial Ballistix 3600MHz 16GB DDR Kırmızı RAM teklif etti.

Eğer 950 TL fiyat farkı ödersem 4 adet Crucial Ballistix 3600MHz 16GB DDR Kırmızı RAM teklif etti.

Sizce bilgisayarımı şuanki şekliyle mi kullanmalıyım ? Yoksa değişiklik işime yarar mı ?

Herhangi bir katkısı olur mu ? RAM'in kutusunda CL16-8-18-38 1.35v yazıyormuş.

• Anakartının uyumluluk listesinde yoksa 4 belleği boşa almış olursun..

Seçeceğin bellek modelinin en sağda 4 dimm desteğinin işaretli olması şart...

4x8GB 32GB her türlü yeterli

Ayrıca Netac marka SSD 'den de kurtul hemen :)

https://www.biostar.com.tw/app/tr/mb/introduction.php?S_ID=977

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 18 Şubat 2021; 13:16:44 >
  • Kullandığın aynı Ramleri 2*8 olarak kullanıyorum.

CL değeri 18

Eğer render gibi ağır işlemler yapmıyorsanız 32 GB RAM fazlasıyla yeterli, hatta 16 bile ideal.

Bence 64 yapmanıza gerek yok.

Ayrıca arkadaşın dediği gibi ucuz diye gidip böyle SSD almamak lazım.

En fazla 100 TL fazla verilerek Samsung Evo 970 alabilirsin, sıkıntısız kullanırsın.

İşlemcin, ekran kartın bunlarken bu SSD olmamış.

Hatta bende 1 WD 1 Samsung var sana tavsiye ettiğim SSD yi de almayı düşünüyorum. Şu an 700 TL civarı.

• Satıcı ile şimdi görüştüm. SSD'yi kullandığımiçin değişim yapamayacağını ancak altta belirteceğim SSD2'yi kendisinden toplu sistem aldığım için maliyetinin altına satabileceğini söyledi.

Satış fiyatı 500 TL imiş bana 250 TL'ye verecek.

SANDISK Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD (2400MB Okuma / 1750MB Yazma)” SSD

Anakartımda iki adet SSD takacak yer var.

Her iki SSD'yi de kullanmak mantıklı mı ? Birinde işletim sistemi diğerinde verielr, oyun vb depolamak ?

İki SSD arasında perforamans olarak fark fazla mı az mı ?

Yoksa illa Samsung Evo istiyorum mu diyeyim ?

Bu arada anakart üzerinde m2 nvme ssd üzerine gelecek şekilde soğutucu bloklar var ve altında termal pedleri var. SSD üzerine tam denk geliyor. Güzel bir özellik.Bu anakartın bir alt modeli Z490A-Silver olarak geçiyor. Birebir benziyor birbirine ikisi. Aam diğeridne bu özellik yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azazel85 -- 18 Şubat 2021; 14:6:10 >

• 64 GB kullanabilirsin. 10 yıl yeter. Bende 128 GB kullanıyorum.

• Para var huzur var 512gb kullan sen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.