Şimdi Ara

M Sata mı m2 SSD mi yoksa Sata SSD mi hızlı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
13.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar m Sata mı m2 SSD mi yoksa Sata SSD mi daha hızlıdır
    birde m Sata ya yada m2 SSD ye Windows usb bellek uefi olarak kurulurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talha uz -- 27 Temmuz 2015; 18:30:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• talha uz T kullanıcısına yanıt
    M2 daha hızlıdır. Daha fazla bilgi için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=-EM7Xx2ZAqc
  • iskoz kullanıcısına yanıt
    Windows kurulumu?

• talha uz T kullanıcısına yanıt
    Pratikte normal M2 SSD, MSata ve düz Sata (Sata 3.0) arasında hız farkı yoktur. Yeni nesil Nvm Express uyumlu M2 SSD'ler ise 2-3 kata varan oranlarda daha yüksek hızlara çıkabilirler. Tabi doğal olarak fiyatları da çok daha yüksektir.
  • pcie ve sata3 olarak ayirmalisin , M.2 nin de sata modelleri var . Sata3 lerin hiz siniri belli , teorik olarak 600MB/s veri transferi yapabilir . Pcie modelleri 2000+ MB/s yapar , ssd modeline gore degisir .

Dikkat edilmesi gereken nokta anakartin hangi ssd yi destekledigidir . PCIE destekliyorsa M.2 AHCI alinmalidir , NVME destekliyorsa AHCI yada NVME modeli alinabilir .

Ayrica M.2 slotunun veri transfer hizina bakilmalidir . 10Gb/s destekliyorsa slot 880 MB/s ten yukariya cikmak mumkun degildir . Tam hiz alabilmek icin 32Gb/s destekleyen slotu olan Anakart yada X4/X16 slotlarina takilabilen
    bir mini adapter kart alinmasi gerekir .

Kullandigim M.2 NVME 128GB ssd , anakartin M.2 slotu uzerinden 10Gb/s desteklediginden , adaptor kart ile x4 slotu uzerinden calismakta .

M Sata mı m2 SSD mi yoksa Sata SSD mi hızlı  M Sata mı m2 SSD mi yoksa Sata SSD mi hızlı

Rakamlar haricinde gunluk normal kullanim icin cok fazla bir fark beklememek gerek . Window normal bir sata ssd den 2-3 saniye daha hizli acilmakta .

Farkli uygulamalarda cok ise yarasada gunluk kullanim ve oyunlarda getirisi az .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 12 Ağustos 2016; 9:02:29 >

• alt seri ssd kullanan birinin ssdnow v300 modelinden bir yükseltme düşünüyorum kapasite ve hız açısından 250gb 960 evo modeli m2 ssd 150 dolara alınabılıyor bu farkı vermeye degermı yoksa 850 evo standart bir ssdmi almak daha mantıklı genel amaç günlük kullanım ve oyun yada raid 0 yapıp 2 adet 850evo mu alsam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.V.O.42 -- 6 Mayıs 2017; 14:35:23 >
  • E.V.O.42 kullanıcısına yanıt
    Kullanim amacai gunluk kullanim ve oyun ise normal sata3 ssd ler yeterlidir , NVME ssd nin bana geitrdigi artilar , windows 3-5 saniye daha hizli aciliyor , oyunlarim vs zaten 525GB Mx300 uzerinde , guzel bir oyuncak , yogun hdd kullanan programlarin yoksa gereksiz .
  • M2

• Sanmsung 850 pro veya evo niçin benchmarkta ve kullanıcı oylamalarında m2 nvme 960 evo lardan daha yüksek ve performanslı değerlere sahip ?? Samsung 850 grubu ssd ler m2 lerden daha mı performanslı ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

Pratikte normal M2 SSD, MSata ve düz Sata (Sata 3.0) arasında hız farkı yoktur. Yeni nesil Nvm Express uyumlu M2 SSD'ler ise 2-3 kata varan oranlarda daha yüksek hızlara çıkabilirler. Tabi doğal olarak fiyatları da çok daha yüksektir.
    Merhaba hocam bir soru sormak istiyorum ; SSD yi m2 portunda kullanmak yerine, m2 portundakini çıkarıp, hdd yuvasında sadece 512 gb samsung 850 pro veya evo kullanmak daha iyi performans sağlar mı ? çünkü m2 portunda yeterli performansı vermiyor gibi ssd
  • kerem2018 kullanıcısına yanıt
    Hiçbir fark olmaz. Pro ile Evo arasındaki asıl fark ise kontrolcü optimizasyonunu saymazsak, yazma ömüründen ibarettir. Nvme tabanlı bir SSD olmadığı sürece, pratikte aşağı yukarı aynı hızı alırsın. Çünkü Sata tabanlı M2. SSD'ler doğal olarak anakarttaki Sata kanallarını kullanır. Nvme SSD'ler ise PCIe kanalını kullanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 3 Aralık 2018; 5:20:47 >
  • quote:

Hiçbir fark olmaz. Pro ile Evo arasındaki asıl fark ise kontrolcü optimizasyonunu saymazsak, yazma ömüründen ibarettir. Nvme tabanlı bir SSD olmadığı sürece, pratikte aşağı yukarı aynı hızı alırsın. Çünkü Sata tabanlı M2. SSD'ler doğal olarak anakarttaki Sata kanallarını kullanır. Nvme SSD'ler ise PCIe kanalını kullanır.
    Teşekkürler hocam, cok sagolun

• quote:

Teşekkürler hocam, cok sagolun

• Selamlar arkadaşlar yeri gelmişkin bende bir soru sormak istiyorum anakartım imzamda yazıyor ben samsung 970 pro almak istiyorum sormak istediğim soru format atarken windowsu kuracagımız sürücüye ahci driverleri kuruyorduk windowsu yüklemeden m2 nvme olan bir ssd içinde bunu yapmamız gerekiyormu? biraz araştırdım ama tam bilgi bulamadım bazıları windows 10 destekleyen sistemlerde bunun normal harddiskler için bile artık gerekli olmadığını söylüyorlar bu konuda yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.@alito

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Northerion -- 3 Aralık 2018; 15:28:30 >
  • kerem2018 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.
  • Hayır gerekli değil. Windows 10 otomatik olarak gerekli sürücüyü yapılandırır. Tek dikkat etmeniz gereken şey, Anakart bios ayarlarında ahci modunun aktif durumda olmasıdır. Yeni nesil tüm anakartlarda bu ayar, takılan donanıma göre kendini ayarlar. Siz yine de kontrol edin.

ek: Nvme tabanlı depolamalar için hiçbir ayar yapmanıza gerek yoktur. Ahci modu daha çok Sata tabanlı donanımlar için gereklidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 3 Aralık 2018; 21:40:23 >
  • Samsung 850 pro veya evo niçin benchmarkta ve kullanıcı oylamalarında m2 nvme 960 evo lardan daha yüksek ve performanslı değerlere sahip ?? Samsung 850 grubu ssd ler m2 lerden daha mı performanslı ?? Bilgisayarımda hem M2 Port Samsung 960 evo var hem 850 pro var. İki ssd ye de aynı şekilde Windows 10 kurarak denedim. 850 pro çok daha performanslı çalışıyor. Tepkime süresi ve sayfa açmalar sata da daha hızlı. Neden kaynaklanıyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.