Şimdi Ara

30.000 TL Bütçeyle Astra - i30 - Rio - i20 Arasında Tercih

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
1.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Ehliyeti almamızla beraber araba alma telaşına girdik. 2. el araba bakıyoruz. Arabayı eşimle birlikte kullanacağız. Daha önce tecrübemiz olmadı, tecrübeyi aldığımız araba ile kazanacağız. Artvin'de oturuyoruz. Bol virajlı, yokuşlu ve park sıkıntısı olan bir yer burası. O yüzden beklentilerimiz mecburen buna göre şekilleniyor.

- Öncelikle mutlaka hatchback olmalı
    - Düz vites ve mümkünse dizel olmalı
    - Bütçemiz en fazla 30.000 TL (Aracın durumuna göre 1-2 bin yükselebilir.)
    - Genellikle kısa mesafede şehir içi kullanılacak ama ayda 1-2 kez uzun yola da çıkarız. Bu yüzden ekonomik olması önemli.
    - Arabada genellikle ikimiz olacağız o yüzden ön yaşam alanı geniş olmalı, zaman zaman misafirlerimiz de olacağı için arka koltuklar da rahat ve geniş olsun istiyoruz
    - Yol tutuşu ve güvenlik donanımları da iyi olmalı.
    - Parça ve bakım maliyeti uygun olması da çok önemli

Bunları göz önünde bulundurarak yaptığım araştırmalar sonucu dört araba arasında kararsız kaldım. Bana göre olumlu ve olumsuz yönlerini aşağıda sıraladım:

1. Hyundai i30 1.6 Crdi (2008-2012 model)
    + Görünüş olarak fena değil (Astra daha iyi)
    + Performans
    + Donanım olarak çok dolu
    + İç mekanın genişliği
    + Yedek parça ve servisin ucuz olması
    + Yol tutuş, fren mesafesi (Astra kadar olmasa da iyi)

- 2. el baktığım için araçlar 100.000-150.000 km'de. Bütçem 2008-2010 modellere yetiyor.

2. Opel Astra H 1.3 dizel cdti (2008-2012 Model)
    + Araç görünüş olarak hoş
    + Yol tutuş, fren mesafesi

- Yedek parça ve servis maliyeti yüksek
    - Ön tarafın eşya gözü açısından çok kısıtlı olması
    - 1.3 motorun yokuşlarda bazen yetersiz kalması
    - Donanım olarak diğer araçlardan daha zayıf olması. (Donanımlı versiyonları diğerlerine göre pahalı)

3. Kia Rio 1.4 crdi (2012 - 2013 Model)
    + Dış görünüş ve iç görünüş olarak en çok hoşuma giden araç
    + Donanım olarak çok dolu (i30 gibi)

- Sınıf olarak Astra ve i30'dan düşük olduğunu biliyorum ancak bu bütçeyle 2012 model ve az kilometreli alabiliyorum.
    - Hyundai'ye göre daha az servis ve yedek parça bulma olanağı

4. Hyundai i20 1.4 crdi (2012-2013 Model makyajlı kasa)
    + Dış görünüş olarak fena değil (Rio çok daha iyi)
    + Donanım olarak çok dolu (i30 ve Rio gibi)
    + Kia'ya göre daha yaygın servis ve yedek parça bulma olanağı

- Sınıf olarak Astra ve i30'dan düşük olduğunu biliyorum ancak bu bütçeyle 2012 model ve az kilometreli alabiliyorum.

Yukarıda da belittiğim gibi C sınıfı ile B sınıfı araçları kıyaslıyorum belki ama C sınıfı eski ve fazla kilometreli bir araçtansa B sınıfı daha yeni ve az kilometreli bir araç mı alsam diye düşünüyorum bazen.

Fiesta'yı içi çok dar olduğundan, Aveo'yu servis ve yedek parça bulma imkanım kısıtlı olduğundan; Yaris, Jazz, Note, Polo gibi modelleri parçası pahalı olduğundan eledim.

C sınıfında i30, B sınıfında ise Rio daha ön plana çıkıyor. Özellikle bu ikisi arasından hangisi daha iyi seçim olur? Bu konuda sizin yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NS_85 -- 9 Mayıs 2015; 19:21:10 >

• yakın bir bütçeyle, benzer araştırma içerisindeyim. Şuan fiyatlar yüksek herkesin arabaya ihtiyacı olduğu dönemdeyiz diye 2-3 ay beklemeyi düşünüyorum.

Seçenekleriniz arasında Astra eski model olmasına rağmen 2. elde daha yavaş değer kaybedecektir. Hyundai daha hızlı değer kaybedebilir. Bunu da bir kriter olarak almak gerekebilir.

Bu arada Kia Rio acaba ne kadar küçük? Fiesta gibi mi i20 gibi mi?
  • Eski i30 U almayın Astra dizel arayın 100 bin km de uygun araç bulunur illa.varsın yetersiz Kalsın yokuşlarda devirli çıkarsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 30 bine bravo alirim, Zira bahsettigin araçlar çöp.

• ekismet E kullanıcısına yanıt
    Biz de yazın alacağız ama şimdiden modeli belirleyip takipte olayım diyorum.

Astra'nın 2. eli diğer tüm seçeneklerden daha canlı, değer kaybı az ama bu benim için öncelik değil çünkü alıp 3-5 sene kullanacağız, kolay kolay değiştirebilme imkanımız yok. Zaten 2. el aldığımız için büyük kayıplar yaşayacağımızı da düşünmüyorum.

Uzun süre kullanacağımız için önemli olan sorun ve masraf çıkarmaması.

Rio da B sınıfı, Fiesta kadar küçük değil içi. i20 ile aynı sayılır. Ama görünüşü daha heybetli.
  • Adalande kullanıcısına yanıt
    Neden Bravo alırdınız, onu da yazabilir misiniz? Astra ve i30 ile donanım, iç mekan, yakıt, yol tutuş gibi özellikler açısından kıyaslarsanız daha faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NS_85 -- 9 Mayıs 2015; 16:50:43 >
  • Peugeot 308 in 2008 modelini bulabilirsin

• Donanımlı bir Punto neden olmasın? 2011 bulunur tahminimce

• Punto'yu da düşünüyordum ama Rio'yu daha çok beğeniyorum. Punto'nun Rio'ya göre üstünlüğü var mı?
  • 200 Bin km dizel arac mi alacaksiniz 30 bin liraya ? Paraniza yazik.

Aveoyu servisi ve parcasi yok diye elemissiniz , aveonun servisi ile opel ilgilenecek 10 yil boyunca. Haliyle ne yedek parca sorunu ne de servis sorunu bulunuyor. Alip satmayacaksaniz tavsiye ederim , tam sizin istediklerinizi karsilayan bir arac.

1.3 dizel motorun da yokuslarda herhangi bir sikintisi yok , izmitte dagda yasayan birisi olarak soyluyorum bunu.

• quote:

Orijinalden alıntı: NS_85

Punto'yu da düşünüyordum ama Rio'yu daha çok beğeniyorum. Punto'nun Rio'ya göre üstünlüğü var mı?

ikisi de b segmenti sonuçta bari fark olacağını sanmıyorum,ben olsam kmsi hangisi düşükse onu alırdım.Punto'da yedek parça daha hesaplıdır.

• 30bin e bu araçların az km li temizlerini bulamazsınız. Belki benzinli bulabilirsiniz. O da şanslıysanız eğer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *Mustafa -- 9 Mayıs 2015; 20:44:17 >
  • NS_85 kullanıcısına yanıt
    Hiç binmedim ama RIO'nun golf, i20 gibi iç hacmi varsa, sanırım B segmenti araçların içindeki en güzel görünen araçlardan biri (şahsi fikrim). Ben de listeme ekledim. Uzun boylu bir aile olduğumuz için sığabilmek sıkıntı oluyor...

Ben ayrıca 2007 model Golflere bakıyordum. 28.000 - 34.000 arasına bir çok Golf var. Temiz ve güzel gözüküyorlar. Konuştuğum bir taksici Golf 'un hangi modeli olursa olsun taş gibidir ömürlük kullanılır diyordu. Golf lere de bakın derim.
  • en az yakacak olan aveo 1.3 dizeldir,ikinci elden size ne alınca 2-3 sene binersiniz zaten.her malın müşterisi olur.ek olarak corsa d bakabilrisiniz 33-35 civarı fiyatları.
  • ekismet E kullanıcısına yanıt
    Be de çok güzel görünüyor Rio. Aslında yeni kasa i30 ve i20 de çok iyi görünüyorlar ama çok pahalılar.

Golf ve Polo'ya pek bakmadım çünkü donanımlı halleri çok pahalı ve parçaları da pahalı.
  • Butcelerimiz hemen hemen ayni fakat bu fiyata temiz dizel bulmak zor ben benzinli bakin eger aracta yoksa bide lpg taktirin derim tavsiye olarak aveo rio fiesta dan birini seç derim

• hangi ülkede yaşıyosun kardeşim bu fiyatlara bu arabaların hiçbiri yok

• i30 ile astra h arasında gidip geliyorum. Satarken zarar edip etmemeyi çok önemsemiyorum. Bakım, onarım masrafları ve yakıt en önemli ölçütlerim. Sizce hangisi daha mantklı bir tercih olur. i30 Astra'ya göre daha dolu donanımla alınabiliyor, bakım ve parçası da daha ucuz olduğu içi i30'a daha yakınım.
  • hocam bence öncelikle b sınıfımı yoksa c sınıfımı ? ona karar verimeniz lazım. ondan sonra oturup hangi aracı alacağınıza karar vermek lazım. bol yokuşlu ve park sorunu varsa yokuş desteği olan ve b sınıfı hb az kmli bir araç daha mantıklı.
  • dkerem2 D kullanıcısına yanıt
    B sınıfı küçük bir araba bizim için daha ideal gibi ama öyle bir durum var ki ilanlara bakıyorum i20 fiyatları ile i30 arasında 3-5 bin lira var. Sonra diyorum ki 3-5 bin için c yerine B sınıfı alınır mı?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.