Şimdi Ara

3 Tane Yatırım Fonu aldım Takip (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
15.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Sabit getirili yapı kredi kira sertifikaları ( kodu YFV) var. Şuana kadar yıllık %25 ortalama getiri ile günlük değer kazanıyor. Kazanç üzerinden %10 stopaj var. Garanti Bankası üzerinden aldım MKK gideri aylık 0.33 TL gibi birşey kesti 2500 TL için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 seneye 1 ay kala son durumu dinlemek isteriz sayın konu sahibi

• Bende de 3 adet fon, ( MPS hisse fon, Tca Altın Fon, Zpf Döviz fon) eşit olarak var.

6 aylık pörtföy getirisi: %30, 1 yıllık getiri: %61.

Tabi her yıl böyle getirecek diye bir durum yok. Hedefim en az yıllık tüfe + %5.

Fon yatırımını uzun vade düşünmek gerekir. Risk ve zaman algısına göre, yumurtaları aynı sepete koymadan, farklı kategorilerden yatırım fonları ile(çeşitlendirerek) ve pörtföyün zaman içerisindeki değişiminee göre ağırlıkları eşitleyerek(dengeleme - ağırlığı düşenlere yeni alım yaparak veya ağırlığı artanları satıp, düşenleri alarak), bir plan yaparak, sabırla pörtföyün büyümesini beklemek gerekir.

Yatırım tavsiyesi değildir.
  • Hocam ne oldu?

kâr/zarar durumunuz nasıl?

Nasılsınız

• @Mogolo Son durum nedir.

• Paorus kullanıcısına yanıt

www.tefas.gov.tr den fonlar ne kadar getirmiş bakabilirsiniz. @DR.erbatan

• @Mogolo

Konuyu takip ediyor musun?

Fonlarını sattın mı hâlen tutuyor musun? Tutuyorsan portföyü büyüttün mü yoksa aynı şekilde mi bekliyor?

Merak eden arkadaşlar için,

10 Nisan 2019 tarihinde konu açılmış, konunun açıldığı günün fiyatıyla alındığını varsayarsak;

AES : 0,016684 TL fiyatından 59937 adet,

AFT : 0,036013 TL fiyatından 27767 adet,

TUA : 0,057834 TL fiyatından 17290 adet,

Alınmış oluyor, (fon başına 1.000 TL olarak hesapladığımızda)

Bugünün fiyatını hesaplarsak; (12/04/2022)

AES : 0,041714

AFT : 0,149467

TUA : 0,215011

Günün fiyatları olarak ayrı ayrı, konu sahibinin hiç satmadığını düşünürsek;

AES : 2500 TL

AFT : 4150 TL

TUA : 3717 TL

Toplamda; 3.000 TL si 3 yılda (tam 3 yıl) 10.367 TL olmuştur.

Sıfır yatırım bilgisi ile rastgele 3.000 TL yi bu fonlara böldüğünüzde kazancınız bu.

3.000 TL yi mevduatta tutayım deseydiniz, ortalama yıllık %15 sabit getiriden (aylık olarak vadelendirildiğini yani vade farkının her ay ana paraya eklendiğini hesap edersek ve stopaj oranını uzun vadeli yatırım olduğundan %5 olarak hesaplarsak;

12 Ayda; 3.449 TL

24 Ayda; 3.957 TL

36 Ayda; 4.562 TL paranız olacaktı.

Aradaki fark; 5.805 TL'dir, bahse konu fonları almanız halinde aradaki kâr farkı bu olacaktı.

Enflasyona karşı hesap edersek; vasıfsız bir memur maaşı üzerinden hesaplayalım,

Nisan 2019 tarihinde evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu memur maaşı; 2.850 TL

Nisan 2022 tarihinde evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu memur maaşı; 7.300 TL

Artış yüzdesi; %256

Fon'un artış yüzdesi; %345

Vadeli hesap artış yüzdesi; %152

Vadeli hesabımızdan kazancımız enflasyonun altında ezilip eriyip bitmişken bahse konu fonların enflasyon karşısında korunarak üzerine bir miktar kâr bıraktığını anlamış olduk.

Konu sahibinin aldığı fonlar bakımından değerlendirme bu, daha iyi daha kötü kazandırmış fonlar vardır, yoktur, tartışılır. Yine de şöyle bakalım;

AES; Yabancı emtia fon sepeti fonu, ağırlığı petrol, yani petrolün artış ve azalışlarından etkileniyor, yabancı kaynaklı olduğundan dolar kuru da fonun fiyatını etkiliyor,

AFT; Yabancı gelişen teknoloji fonu, yabancı borsa hisselerinden teknoloji şirket hisselerine yatırım yapıyor, yabancı kaynaklı olduğundan dolar kuru da fonun fiyatını etkiliyor,

TUA; Altın fonu, bilindik bir şekilde altına yatırım yapıyor, yastık altı altın alanların çok bilmediği şekilde bu da yabancı kaynaklı olduğundan (ons üzerinden) dolar kuru da fonun fiyatını etkiliyor,

Genel olarak fiyatların bugüne kadar ortalamada %345 artmasının sebebinin dolar ağırlığı da yüksek.

Aynı şekilde bist 30'a filan yatırım yapan bir fon alınmış olsaydı, tüm fonlar TL bazlı olsaydı getireceği oran düşük olacaktı, sebebi enflasyonun aşırı derecede yüksek olması.

Baz alınan memur maaşına yansıyan enflasyon gerçek enflasyon değil hepimiz biliyoruz fakat resmi rakamlar o maaşa yansıyan rakamlar olduğu için onu baz aldım. gayriresmi, gerçek olan enflasyon üzerinden hesap yapmamız için reel enflasyonu bilmek gerekiyor, ve eminim ki yukarıdaki tüm yatırım çeşitleri onun altında kaldı...

Hangi yatırım enflasyonun altında kalmaz bunu ciddi araştırma sonunda bulup yatırımı yapmak gerekir, bunu yapıyorsak zaten ne fonlara, ne vadeli hesaplara bel bağlamayız.

İşin özü;

Yatırım fonları hiç bilmeyen insanlar için oldukça caziptir, bir sepet yaparsınız, içerisinde emtialar olur (petrol v.s), altın olur, dolar bazlı yabancı hisse v/veya yabancı yatırımlar olur ve bist hisseleri olur, riski düşürmek isteyen için de para piyasaları fonları da alınır, orta riskte uzun vadede elinizde tutarsınız,

Aylık 100 - 500 ya da durumunuz ne kadar müsaitse bir miktar parayı ayırıp bu sepet fonlarına dağıtırsınız, 3 sene değil, 10 sene biriktirirsiniz. kumbaraya tıp biriktireceğiniz paranın kat kat üstünde kazancınız olur.

Konu sahibi bizi bilgilendirirse satıp satmadığı, ne durumda olduğu ile ilgili, mutlu oluruz tabi.

• Lütfen bana bu fonları satmadım hala duruyor de artık zengınsın satmadıysan :)

• yok arkadaşlar satmadım aylık bazda 500 300 tl ekleyerek satın aldım ayrıca ipj ve nnf fonunuda bir hafta sonra eklemiştim :)

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.