Şimdi Ara

220v dan 5v ta trafo harici çevirici mümkün mü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bir proje uzerinde calisiyorum ve projemde arduino kullanacagim ancak sebeke elektiriginden arduinoyu beslemenin yolunu bulamadim. Yani bulamadim derken trafo tipi dönüştürücü harici bir sistem nulamadim. Youtube de şöyle sistemler varhttps://youtu.be/SIB-cBPaDf4 ancak bunlar arduino icin uygun mu bilmiyorum.

Iste bu noktada siz degerli ustadlara basvurmak istedim. Cevap veren vermeyen herkese şimdiden teşekkürler

Ha bu arada secenekler arasinda en ekonimik olani hangisi bu konu hakkinda da bilgi verirseniz cok iyi olur.

Iyi geceler tatli ruyalar.

• Up arkadaşlar yardım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Youtube'daki devre gayet uygun.Yalnız wattlı zener kullanın.Kapasitör değeri 225 olduğunda normal zenerlerin çekmesi imkânsızdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Youtube'daki devre gayet uygun.Yalnız wattlı zener kullanın.Kapasitör değeri 225 olduğunda normal zenerlerin çekmesi imkânsızdır.

Anladim hocam yardımlarınız icin teşekkürler
    Ancak youtubeda ki videoda yorumlarda devre icin yanacağından ve yeterince stabil olmadigindan birde izole olmadigindan bahsetmisler.
    Belkide bilmeden konuştular ama insan suphelenmiyor degil sizce bu sistemin ömrü yeterince uzun mudur.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Thanos

quote:

Youtube'daki devre gayet uygun.Yalnız wattlı zener kullanın.Kapasitör değeri 225 olduğunda normal zenerlerin çekmesi imkânsızdır.

Anladim hocam yardımlarınız icin teşekkürler
    Ancak youtubeda ki videoda yorumlarda devre icin yanacağından ve yeterince stabil olmadigindan birde izole olmadigindan bahsetmisler.
    Belkide bilmeden konuştular ama insan suphelenmiyor degil sizce bu sistemin ömrü yeterince uzun mudur.

Alıntıları Göster
    Kaç ampere ihtiyacın var ona göre bir smps bulalım sana. Bu devre gerçekten şebekeden izole değil. Tehlikeli olduğu gibi arduinonda şebeke harmoniklerinden etkilenir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antor -- 17 Kasım 2018; 12:6:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Antor

Kaç ampere ihtiyacın var ona göre bir smps bulalım sana. Bu devre gerçekten şebekeden izole değil. Tehlikeli olduğu gibi arduinonda şebeke harmoniklerinden etkilenir

Hocam oncelikle cevabin icin teşekkürler ancak sunu soyleyebilirim ki burada istedigim tek sey arduinoyu direkt 220 volttan saglikli besleyebilecek bir devre cunku arduino ile röle kontrol edecegim ve calistiracagim sey ise 220v ile calisiyor yani arfuino besleme haricinde sorunum yok. Kisacasi soyle olacak

Fisten gelen kabloya role baglayacagim roleyi ise yine ayni gelen hattan 5v a dusurdugum elektrik ile besleyecegim arduino roleyi acip kapatacak role de calistiracagim aleti acip kapatmis olacak. O alet ise direk zaten 220v ile calisiyor yani onun icin bir düşürücüye ihtiyac yok.

Umarim aciklayici anlatabilmisimdir

• quote:

https://www.roboshop.com.tr/AC-220V-DC-5V-Donusturucu-Arduino-Adaptor-Devresi-700mA-3-5W?gclid=CjwKCAiAlb_fBRBHEiwAzMeEdtBikliFpUEgSVspOIou90qFvu_09aSzneYUgENI8a-KcZq69sALKBoCOekQAvD_BwE

Yani hocam şöyle bir sey olsun istiyorum ancak bunda trafo var ben trafosuz ama dalgalanma yapmayacak ve uzun omurlu bir sey ariyorum

• quote:

quote:

Hocam oncelikle cevabin icin teşekkürler ancak sunu soyleyebilirim ki burada istedigim tek sey arduinoyu direkt 220 volttan saglikli besleyebilecek bir devre cunku arduino ile röle kontrol edecegim ve calistiracagim sey ise 220v ile calisiyor yani arfuino besleme haricinde sorunum yok. Kisacasi soyle olacak

Fisten gelen kabloya role baglayacagim roleyi ise yine ayni gelen hattan 5v a dusurdugum elektrik ile besleyecegim arduino roleyi acip kapatacak role de calistiracagim aleti acip kapatmis olacak. O alet ise direk zaten 220v ile calisiyor yani onun icin bir düşürücüye ihtiyac yok.

Umarim aciklayici anlatabilmisimdir

Alıntıları Göster
    Tavsiye istersen 2 amperlik yada 1 amperlik telefon şarj aletiyle besle gitsin arduinoyu. Çok uzun ömürlü ve kalitelidirler.

• quote:

quote:

https://www.roboshop.com.tr/AC-220V-DC-5V-Donusturucu-Arduino-Adaptor-Devresi-700mA-3-5W?gclid=CjwKCAiAlb_fBRBHEiwAzMeEdtBikliFpUEgSVspOIou90qFvu_09aSzneYUgENI8a-KcZq69sALKBoCOekQAvD_BwE

Yani hocam şöyle bir sey olsun istiyorum ancak bunda trafo var ben trafosuz ama dalgalanma yapmayacak ve uzun omurlu bir sey ariyorum

Alıntıları Göster
    Trafonun içerdiği bobinin etkisi ve kullanılan kapasitörden dolayı çok güç çekmediğin sürece bunlarda dalgalanma olmaz. Ayrıca manyetik kuplaj olduğundan şebekeden izolede olursun. Diğer videodaki gibi devrelerde motor veya ısıtıcı gibi bir alet devreye alındığında sana anlık harmonik oluşturup arduinonu resetleyebilir.

• Trafosuz yapmanın tek yolu AC yi önce doğrultup sonra kıymak (PWM gibi) ve kıydıklarını kapasitörden filtrelemek bunuda yarıiletken üzerinden (7805 v.b) sabitlemek olacaktır. Arzu edersen ne555 ile bir bjt sürerek yapabilirsin kıyma işini.

Edit: Anahtarlama olduğu için haliyle akım sürekliliği içinde bobin kullanman gerekecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antor -- 17 Kasım 2018; 13:24:42 >
  • quote:

Trafosuz yapmanın tek yolu AC yi önce doğrultup sonra kıymak (PWM gibi) ve kıydıklarını kapasitörden filtrelemek bunuda yarıiletken üzerinden (7805 v.b) sabitlemek olacaktır. Arzu edersen ne555 ile bir bjt sürerek yapabilirsin kıyma işini.

Edit: Anahtarlama olduğu için haliyle akım sürekliliği içinde bobin kullanman gerekecektir.

Anladim hocam yardimlariniz icin teşekkürler

• 7805 in max giriş voltajına falan dikkat edin. En iyisi datasheetine bir göz atın.
  • Ne555 ile bobinli devre kurana kadar 1 amper bir telefon şarj adaptörü daha mantıklı olur. Hem güvenli hem de mini...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • transformerless power supply olarak araştırın
  • smps adaptör kullanabilirsin. artık yeni tip adaptörler,(ince yapıdakiler)anahtarlamalı(smps) yapıda üretiliyor.
  • The Thanos kullanıcısına yanıt
    Önce den yazdığım gibi zenerin gücü nispetinde Arduino güvende olur Böyle uygulama larda paralel zenerin nakavt olduğunu çok gördüm Bu devreyi yapmak isterseniz zener diyot olarak 5w (1n5338 yanlış hatırlamıyorsam )kullanın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Ne555 ile bobinli devre kurana kadar 1 amper bir telefon şarj adaptörü daha mantıklı olur. Hem güvenli hem de mini...

Hocam bu dediginiz devrenin bir şeması veya resmi var mi size zahmet
    Kusura bakmayin bubislerde yeni oldugum icin pek bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

transformerless power supply olarak araştırın

Hocam izledigim videoda bu şekilde bir devre kurmuşlardı ama alttaki videoda izole olmadigina dair ve dalgalanmalardan etkilenecegini soyluyorlardi
    Acaba bu dediginiz sistem arduino icin idealmi. Yani 220v ile calisan bir isiticiyi acip kapatacagini dusunursek sistemi resetler mi acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: dergul

smps adaptör kullanabilirsin. artık yeni tip adaptörler,(ince yapıdakiler)anahtarlamalı(smps) yapıda üretiliyor.

Hocam sizden de rica etsem bu sistemin bir devre şeması veya resmi var mi acaba. Yani bu sistemin bir isiticiyi acip kapatacagini dusunursek diyelim mesela bir su isitici bu sebekeden ani yuk cekecek bu dediginiz sistem bu hizli cekim esnasinda dalgalanmadan etkilenir mi acaba

• quote:

Önce den yazdığım gibi zenerin gücü nispetinde Arduino güvende olur Böyle uygulama larda paralel zenerin nakavt olduğunu çok gördüm Bu devreyi yapmak isterseniz zener diyot olarak 5w (1n5338 yanlış hatırlamıyorsam )kullanın

Peki hocam bu tavsiye ettiginiz zener diyotun da nakavt olma ihtimali var mi. Veya sunu kullanirsan asla nakavt olmaz dediginiz bir diyot var mi acaba.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.