Şimdi Ara

2017 nin en iyi televizyonu seçildi.. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
3
Favori
10.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Forumda bana gelen ozel mesajlari yanitlamaya calistigimda cep telinizi onaylatiniz hatasi geldigindenz bu anakonu TV tavsiyesi olmasa da, yardimci olayim :)

Estahfigrullah bu sektorde calismiyorum fakat incelemeleri, teknolojileri ve yenilikleri takip ederim :)

Gonderdiginiz linkler acilmiyor fakat 8.000-9000TL civarinda butce icin:

LG B7 OLED dusunebilirsiniz.

Daha dusuk rakamda daha once 5.500TL ye hatta az altinda fiyatla alinabilen Sony XE90 da bence memnuniyet saglayacaktir.

B7: Daha iyi siyah derinligi, cok daha iyi gorus acisi, cok daha iyi tepki suresi, cok daha iyi kontrast, daha iyi input lag (gecikme: goruntunun sesten gec gelmesi), daha iyi OS (WebOS), backlight barindirmamasi nedeniyle daha iyi ekran homojenitesi

XE90: Daha iyi parlaklik (gunes alan odalar icin ideal fakat panelde yansima biraz daha gorulebilir), cok daha iyi interpolasyon -hareketli sahne iyilestirmesi- (MotionFlow), daha dusuk fiyat, X1 processor nedenli daha iyi upscaling (dusuk kaliteye sahip medyalari iyilestirme), Smooth gradiation bit-map ayariyla 8 bit renderlanmis medyalardaki renk tonlari arasindaki gecislerin duzeltilmesi (color banding in daha iyi yonetilmesi)

XE90 55" 35 adet bolgesel aydinlatma/karartmali FALD panel edge-led ler gibi uzmeyecektir fakat Android OS ve gorus acisi yonunden aksini dusundurebilir, VA paneller az yandan bakildiginda renk/siyah/kontrast degerlerini bozmaya baslar.

Bence tercihlerinize gore secim yapin. Her 2 TV de ne normal TV seyrinde (maç, film vs.) ne de PC/konsol kullaniminda uzmeyecektir kanaatimce. Tavsiyem TV lere de cok yuksek butceler ayirmayin zaten :) kampanyalari da takip edebilirsiniz. XE90 ilk geldiginde 7.000TL ydi sonra 5.500TL ye alan oldu. B7 15.000TL ydi 9.000TL ye alici buluyor su an.

TV aciliyetiniz yoksa ve fiyatlarin dusebilecegi kadar yukselme ihtimalini de goze alabilirseniz sektorde olabilecek gelismeleri de takip edebilirsiniz.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 19 Ağustos 2017; 18:27:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• DeeepBlue kullanıcısına yanıt
    Müdür kendine son model oled tv alsan 2017 model mi alırsın yoksa 2018 de cıkacak olan HDMI 2.1 destekli modelleri mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Project Scorpio kullanıcısına yanıt
    HDMI 2.1 arabirimini destekleyen TV ler /konsollar 2018 e yetismeyebilir, sektorde her sey azar azar veriliyor gelisme ne olursa olsun :)

Mid-range TV de FALD kullanmalari bile 20 sene aldi :)) OLED ve rekabetci fiyatlamalari olmasaydi o da olmayabilirdi :) Plasmalar varken 14-15ms input lag li Sony LCD Tv ler vardi simdi herhangi marka/model bir TV 35ms olunca alkisliyoruz :)

Ben olsam beklerdim ama tercihlere bagli, HDMI 2.1 destekli TV ler gelse de mevcut konsollarla yine max 60fps de kullanabilecegiz yani diger sektorlerin de gecis yapmalari lazim. TV yi ureten firma desteklerse yeni bir kablo temin edilmesi kosuluyla belki refresh rate vb. donanimsal yenilikler haricinde diger destekler saglanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 19 Ağustos 2017; 18:42:56 >
    Müdür şimdi Xbox One X de HDMI 2.1 var 2018 de söylentilere göre HDMI 2.1 tv ler kesin çıkacakmış kısaca

HDMI 2.1 destekli tv
    HDMI 2.1 destekli HDMI kablo
    Xbox One X

olan bir sistemde oyunlarda nasıl bir fark görebiliriz?

• quote:

Orijinalden alıntı: DeeepBlue

HDMI 2.1 arabirimini destekleyen TV ler /konsollar 2018 e yetismeyebilir, sektorde her sey azar azar veriliyor gelisme ne olursa olsun :)

Mid-range TV de FALD kullanmalari bile 20 sene aldi :)) OLED ve rekabetci fiyatlamalari olmasaydi o da olmayabilirdi :) Plasmalar varken 14-15ms input lag li Sony LCD Tv ler vardi simdi herhangi marka/model bir TV 35ms olunca alkisliyoruz :)

Ben olsam beklerdim ama tercihlere bagli, HDMI 2.1 destekli TV ler gelse de mevcut konsollarla yine max 60fps de kullanabilecegiz yani diger sektorlerin de gecis yapmalari lazim. TV yi ureten firma desteklerse yeni bir kablo temin edilmesi kosuluyla belki refresh rate vb. donanimsal yenilikler haricinde diger destekler saglanabilir.

Oyunla işi olmayan ve konsol kullanmayacak biri için hdmi biriminin 2.0-2.1-2.2 olması önemli midir?

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    HDMI 2.0 arabirimi 4k çözünürlüğü maksimum 60 Hz'te iletebiliyor.
    HDMI 2.1 ise 4k' yı maksimum 120 Hz' te iletebilecek (sadece 4k değil, 8k ve 10k' da aynı şekilde olacakmış).

Şu anda tv'lerimizde oyunlar dışında 24-25 fps' nin üstünde kare sayıları olmadığı için bize birşey ifade etmiyor ama insan gözünün algılayabildiği üst sınırın 120-240 kare arasında bir yerde olduğunu görmüştüm bir yazıda (tabi bu durum beyindeki stres-adrenalin seviyesine veya diğer faktörlere göre artıyordur ya da örneğin yaşa göre azalıyordur ? ).

Sinemadaki/bluraydeki mevcut 24 kare standardı insan gözünün hareketi doğru algılaması için gerekli olan minimum rakam ve çok eski bir standart.

Artık daha yüksek kare sayılarına yavaş yavaş geçiliyor, ileride HDMI 2.1' in çıkması ve standartlaşması ile hareketli görüntüler büyük ölçüde iyileşecek.

Sadece oyunlarda değil, filmlerde de doğru düzgün hareketli sahneler izleyeceğiz umarım :)

Sorunuzun cevabı, şimdilik 60 hz içerik belki bazı TV yayınlarında görürüz (youtube' ta birkaç videoda 720p 60hz gördüm ve monitörde çok iyi görünüyor), bildiğim kadarıyla 60 hz bluray henüz hiç yok (belki bileniniz vardır? )

120 hz ise zaten hiç bir içerik yok, normal 24-30 hz' te bile 4k içerik (filmler, yayınlar vs) çok yaygın değil biliyorsunuz.

(bu arada bu 60-120 hz mevzuları LCD' lerin ekran yenileme hızları ile karışmasın, yayındaki kare sayısından bahsediyoruz ayrıca belirtmek gerekirse)

• nsunsu N kullanıcısına yanıt
    Hocam bahsettiğiniz saniyedeki kare sayısı ise iphone 1080p-60kare/sn ve 720p-240kare/sn çekim yapıyor. Youtube dada 1080p 60fps görüntüler oldukça fazla. Farklı şeylerden bahsediyor olabiliriz belkide. Bunun tv panelinde oynatmakla nasıl bir ilgisi var bende bunu anlamıyorum. Mesela 1080p 30fps ile 1080p 60fps bir videoyu tv ekranında oynatıyorum evet inanılmaz fakı hissediyosun akıcılıkta. Sizin bahsettiğiniz 4k 120fps olayı sanırsam bunu mu oynatamıyor şimdi paneller? Yada oynatıyorlar ama harici bir kaynaktan iletebilmesi için mi hdmi2.1 gerekiyor?
  • O.o.spawn.o.O kullanıcısına yanıt
    Merhaba, evet aynı şeyden bahsediyoruz, telefonlardan çektiğiniz görüntüleri tv' ye nasıl aktarıyorsunuz, usb ile mi ? TV' de bu dosyaları açıp izleyebiliyor musunuz?

Çekilen görüntünün içeriği TV ile uyumlu ise usb'den aktarıyorsanız (ya da hızlı bir wifi ile) zaten oynatması lazım.

Bununla ilgili internetten pek kaynak bulamadım.

Mantıken TV' de HDMI 1.4 var ise zaten 1080p 60fps görüntüleri oynatır, 4k ise 30 fps ile sınırlı olur çünkü TV' nin içinde gerekli donanım yok, ayrıca aktarım için HDMI standardı da yeterli değil.

Youtube' da 1080p 60 fps içerik oldukça fazla mı bilemiyorum, toplam youtube videolarının %1' inden fazla değildir diye tahminde bulunayım kaynak bulabilirsek.

Benim bahsettiğim HDMI 2.0 için 4k 60 fps, HDMI 2.1 için ise 4k-8k-10k ve 120 fps. Evet bir bluray playerdan aktarılması için HDMI 2.1 gerekiyor.

Ama dediğim gibi telefonunuz ile çektiğiniz görüntülerdeki konuyu tam bilmiyorum, yukarıda belirttiğim mantık ile çalışıyor olabilir.

tamam doğru anlamışım. Şuanki piyasadaki 4k tvlerin hdmi birimi 2.0. Yani veri aktarım sınırları 4k 60fps. Yani tv üzerinden usb olur veya youtube üzerinden olur tv de 4k 120fps oynatmada bir sorun yok. Biz burada hdmi'ın sınırlarından bahsediyoruz. Yani tabi telefonla çektiğimiz videoları da usb ile hdd üzerinden oynattığımızı varsayalım. Usb 3.0 üzerinden 30-60-120-240 fps farketmeyecektir oynatacaktır diye düşünüyorum.

Yani benim anladığım ozaman hdmi 2.1'in 4k 120p ve daha üstü kare sayılarını desteklemesi. Yani burdada sanırım harici bluray player'lar aklıma geliyor bu hdmi arabirimini kullanan. Başka bir esprisi var mı bu hdmi 2.1' in? Yani bugün hdmi arabirimini kullanan tv servis sağlayıcılarının kendi kutuları aklıma geliyor.(digitürk,dsmart vs.) bunlarda hdmi arabirimini kullanıyor. Diyelimki yarın birgün 4k 120fps görüntü verdiler hdmi 2.0 tv o yayını göstermeyecektir doğru anladıysam. :) Onun haricinde mesela harici media player kullanırsın buda hdmi arabirimini kullanıyor. Elinde 4k 120fps görüntü vardır hdmi 2.0 burda patlayacaktır. Doğru anladıysam.

Bunun dışında benim kaçırdığım çok önemli bir olayı varmı hocam hdmi 2.1'in?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.o.spawn.o.O -- 20 Ağustos 2017; 20:11:7 >

Xbox One X de HDMI 2.1 portu varmış 2018 model oled leri mi beklesem ne yapsam

Hayır tam doğru değil sanırım :) benim görüşüm eğer TV' de HDMI 2.1 arabirim yoksa 4k'yı 120 fps oynatamaz.

Çünkü usb ile alsanız bile TV' nin görüntü işleme kapasitesi zaten bu kadar çok veriyi işleyecek altyapıya sahip değil, hatta codec' ler bile uyumsuz olur, görüntü tahminim hiç açılmaz.

Yani öyle istediğiniz kadar kare sayısını TV' ler gösteremez.

TV kutularında da aynı şekilde (digiturk, dsmart), şu andaki kutular 4k 120 fps' yi aktarmayı bırakın işleyecek güce ve uyumluluğa sahip değiller. Kutuları da değiştirmeleri lazım.

Yayın zincirindeki bütün ekipmanların değişmesi lazım ki bu görüntüyü alabilelim (filmin kendisi çekilirken 120 kare çekilmeli, bluray bu formatta olmalı, receiver, media player, kablo, TV hepsi uyumlu olmalı).

Sizin verdiğiniz örnekte TV zaten görüntüyü işleyecek kapasiteye sahip, HDMI 1.4 var ise zaten 1080p 60 fps, 720p 120 fps işleyebilir diye düşünüyorum.

Tamam şimdi tam oldu hocam. Donanımda bu duruma etki. Sadece port değil. Dolayısıyla bu porta sahip olanlar o formatları açacak tv sahip olmayanlar açamayacak tv. Dolayısıyla şuan piyasada 4k 120 fps açan bir cihaz yok. Zaten öyle bir videoda heralde yok :D

Avantajı sanırım konsollarda daha gelişmeye açık. Diğer kısımlar için çok önem arzetmedi bana hdmi 2.1. TV ye gelene kadar baya bir yol katetmesi gerekiyor gibi gözüktü.

Birde 30p den 60p yi gözünüz rahat algılar. Yani enazından ben çok daha akıcı buluyorum hassas da gözüm vardır. Ancak 60p'den sonrası için gözünüzden performans beklemeyin enazından ben 60p ile 120p arasındaki farkı hissedemiyorum. 120p ve üstü değerler artık daha çok slowmotion hızları için kullanılıyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.o.spawn.o.O -- 20 Ağustos 2017; 22:50:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.o.spawn.o.O

Tamam şimdi tam oldu hocam. Donanımda bu duruma etki. Sadece port değil. Dolayısıyla bu porta sahip olanlar o formatları açacak tv sahip olmayanlar açamayacak tv. Dolayısıyla şuan piyasada 4k 120 fps açan bir cihaz yok. Zaten öyle bir videoda heralde yok :D

Avantajı sanırım konsollarda daha gelişmeye açık. Diğer kısımlar için çok önem arzetmedi bana hdmi 2.1. TV ye gelene kadar baya bir yol katetmesi gerekiyor gibi gözüktü.

Birde 30p den 60p yi gözünüz rahat algılar. Yani enazından ben çok daha akıcı buluyorum hassas da gözüm vardır. Ancak 60p'den sonrası için gözünüzden performans beklemeyin enazından ben 60p ile 120p arasındaki farkı hissedemiyorum. 120p ve üstü değerler artık daha çok slowmotion hızları için kullanılıyor diye biliyorum.

Evet anlaştık.

4k 120 fps diye bir format zaten şu anda yok, HDMI 2.1 standartları henüz tam netleşmedi diye biliyorum.

Video olarak zaten 4k 60fps' de fazla yok, belki özel belgeseller, dökümanlar vardır, bir de birkaç filmin fragmanını gördüm ama filmlerin kendileri de var mı bilmiyorum, varsa da sayılıdır.

Yıllardır (hatta doğduğumuzdan beri) 24-25 kareye alıştığımız için 60 fpsye geçişi çok net hissediyoruz. 60 tan 120' ye geçişteki fark bence normal sahnelerde değil de çok hareketli ve hızlı sahnelerde daha çok hissedilir.

Youtube' da 24 fps videolar içler acısı, 60 fps videolar onlara göre çok çok iyi ama yine de gördüğüm kadarıyla hala atlamalar seçiliyor, yani iyileşme payı var.

Kendi adıma 60' tan 120' ye geçişi kesin görürüm ama 120' nin üzerini bilemiyorum, sanmıyorum, yakında görürüz :)

Herkesin kapasitesi farklı, kimisi 60 ' ı bile zor görürken kimisi 240 üzerini görebilir muhtemelen. Ona göre de herkes ihtiyaçlarına karar verir standartlaşma oluncaya kadar.

Hocam iphone 7 kamerasından 1080p 60fps video ile 720p 120fps video arasındaki farkı ben seçemiyorum. Ama 120fps çektiğin videoda slowmotion avantajın oluyor fazla kare sayısı olduğu için. Ama normal oynatmadaki farkı kesinlikle insanoğlunun alabilmesi imkansız. Emin olun eğerki böyle bir tecrübeniz varsa tabi bişey diyemem ama sizde seçemeyebilirsiniz. Çok kişiden kişiye değişeceğini sanmam bunun. Sensörik bir göz olması lazım :)
  • Project Scorpio kullanıcısına yanıt
    emrahsnr kullanıcısına yanıt
    nsunsu N kullanıcısına yanıt
    Nsunsu konuyu detayli aciklamis ben de ek/ozet gececek olursam:

HDMI 2.1 → 48Gbps (HDMI 2.0 → 18Gbps) bantgenisligi imkaniyla • 4K 120Hz, 5K, 8K, 10K cozunurluk destekleri

• PC /konsol getirileri: daha yuksek tarama hizi ve fps imkaniyla daha az motion blur (panelin tepki suresi yine en onemli etken tabi), daha dusuk input lag (cunku Vsync vb. sinyal eslestirme araclarinin aktiflestirilmesine gerek kalmayacak), 1080p 60Hz 4.4 4 chroma subsamplig 10 bit renk paleti destegiyle daha net ve zengin renk paletine sahip goruntu. Dinamik HDR destegi, eARC destegi.

VRR nim etkisiyle screen tearing olmayacak:

• TV yayinlari: yayin kalitesi yukseldikce aradaki fark belli olacaktir. Fakat bunun icin biraz daha sure gerekebilir :) Birakin 60fps yi daha 4K yayin yapan kanal sayisi 1 :) Yani HDMI 2.1 arabirimi gelecege yonelik cozumler icin iyi bir gelisme, teorideki henuz pratikte yok. Onceki mesajlarimda bahsettigim gibi bu gelismeler kademe kademe verilebilir.

4K ve/ya 100Hz TV ulkemiz kosullarinda gerekli mi? Bence degil ama yeni TV alacak olsam bu ozelliklerde olmasina dikkat ederim. Nitekim TV ureticileri daha kaliteli panelleri sadece "yeniye" entegre etme rotasindalar.

HDMI 2.1 in standartlari /cercevesi belli oldu:

http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_1/

Bence Xbox Scorpio full 2.1 destegiyle degil de konusuldugu gibi sadece AMD Sync destegi ile gelecek ama belli olmaz tabi.

48fps akiciliga sahip Blu-Ray filmler var (Hobbit adli film sanirim) ama 60fps henuz ben de duymadim. UHD Blu-Ray de yayginlastikca gorebiliriz (4K 10 bit Blu-Ray)
    https://www.cnet.com/news/the-hobbit-is-an-unexpectedly-slow-journey-at-48fps-hfr/

HDMI 2.1 e dair Cnet in makaleleri:

https://www.cnet.com/news/how-hdmi-2-1-makes-big-screen-4k-pc-gaming-even-more-awesome/

https://www.cnet.com/news/hdmi-2-1-what-you-need-to-know/

24fps Rtings makalesi:

http://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

Piyasadaki TV lerde "motion resolution" dusuk olmasaydi, refresh rate /interpolasyon gibi arayislara da gerek kalmayacakti. Bence motion resolution uzerine olabilecek yenilikler oncelige sahip olmali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 21 Ağustos 2017; 4:05:04 >

İmkansız demeyelim :) Iphone ekranından ben de göremem ama TV ekranında görünecektir.

Dediğim gibi normal sahnelerde değil çok hızlı sahnelerde ve belki hızlı kamera pan lerinde görünebilir.

Ben tüplü monitörler zamanında 60 hz yenileme hızındaki titreşimleri net bir şekilde görebiliyordum, çoğu insan ne dediğimi anlamıyordu. Benim de üst sınırım 85 hz' ti, onun üzerine çıktığımda farkı anlamıyordum. İnsanların monitörlerini de ayarladığımda bazıları "evet daha iyi oldu, artık başımı ağrıtmıyor" diyorlardı.

Netice de 120' nin üzerine yorum yapmıyorum ama 60' tan 120' ye geçişi bazı sahnelerde anlarım diye düşünüyorum.

Ayrıca belirttiğiniz gibi 120-240 gibi hızlarda ağır çekim avantajı olacaktır doğru.

Kişiden kişiye belli sınırlar içinde değişecektir, bazı uç insanlar daha hassas olacaktır, her konuda olduğu gibi.

CCFL /LED aydinlatmali TV /monitorler de bas agrisina, goz agrisina neden olabiliyor, nasil mi:

http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1362457985

Arastirmalara gore teste katilan insanlarin %10 unu goz rahatsizligi sikayeti bildirirken digerleri ya az ya da farketmiyorum diye raporlamis. Yani dediginiz gibi her insan biyolojik olarak ayni tepkimeye /reflekse sahip degil.

Philips 2048x1536 cozunurlukte 80Hz refresh rate veren Aperture Grille monitorum vardi. 75Hz e indigimde goruntu daha net fakat titreme daha fazla hissediliyordu. Bazi kullanicilar icin bu cozunurluk bile fazla yuksekti, max 1600x1200 ile kullaniyorlardi. Bu arada monitor gercekten saglam kaliteye sahipti, film seyrini gerek renkleri gerek kontrasti gerek izleme acisi gerek motion ile keyfe donusturuyordu :)
    https://www.usa.philips.com/c-p/202P40_94/56-cm-22-inch-real-flat-qxga/overview

Evet plazma pikselleri de led' ler gibi on/off mantığıyla çalışıyor. Panel parlaklığı piksellerin açık/kapalı olma süreleri (yani aslında hertz' leri) değiştirilerek oluşturulduğu için titreşim hissedilebiliyormuş, aynı mantık.

CCFL' lerde ışık LED' ler kadar hızlı sönümlenmediği için o kadar ciddi bir rahatsızlık yaratmadığı yazıyor gönderdiğiniz linkte. Yani esas led' lerde sıkıntı oluyormuş.
    On/off tekngiyle calissa da Plasmalarda bu islem sayisi LCD lerin birkac katidir :)

Bazi insanlar goruntudeki titremeye bazilari ise motion blur a daha duyarli (bazilari her ikisine de)... parlakligin yukari degerlerde ayarlanmasi bazi insanlara rahatsiz edici geliyor digerlerine dusuk olmasi... bazi kullanicilar input lag, ghosting, PWM i hemen hissediyor digerleri ya hissetmiyor ya da onem vermiyor.

Yani beklentiler, tercihler ve refleksler farkli olabiliyor.

• Hacı XO X de HDMI 2.0b olacağı onaylandı. Bu durumda 2018 model oled tv lerde HDMI 2.1 olsa bile one x de bir avantajını göremeyeceğiz. O yüzden 2018 modelleri beklemek için bir neden artık kalmadı biz oyuncular için.

@Chirrut Imwe

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.