Şimdi Ara

2017 nin en iyi televizyonu seçildi.. (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
3
Favori
10.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    En zevkli kısmı araştırma kısmı işte ne güzel. Alınca bitecek o heves :)
  • Yanılıyorsam biri beni düzeltsin :)

Normal Standart dynamic range (SDR) TV yayınında (HDR olmayan), zaten 10 bit' e ihtiyaç yok. Panel HDR değilse 10 bit olması söz konusu değil diye biliyorum (10 bit HDR' ın bir parçası).

Çünkü 8 bitte normal SDR' da bile zaten gradation-banding görüyoruz (özellikle çok yüksek kontrastlı Plazma gibi TV' lerde daha belirgin olabiliyor, çünkü TV' nin kontrastı çok yüksek, dinamik aralığı çok geniş, bu yüzden 8 bit-256 tonlama yetmiyor, gradation görünüyor).

HDR' daki dinamik aralıkta hala 8 bit ile devam ediliyor olsaydı çok fazla ve bariz gradation görecektik. 8 bit yani 256 tonlama yetmeyecekti.
    Bu yüzden HDR ile beraber 10 bit paneller geldi.

Bu aşağıdaki resimde ve linkte arkadaş çok güzel bir şekilde konuyu anlatmış (kalibrasyon ve renk uzayı vs ile ilgili de çok güzel yazılar ve görseller var bu sitede, tavsiye ederim)

2017 nin en iyi televizyonu seçildi..
    http://www.cezmikardas.com/blog/2016/5/29/renk-derinligi-codecler

TV' de HDR yoksa zaten 10 bite gerek yok, çünkü TV nin kabul edebildiği sinyal zaten 8 bit ile sınırlı. 10 bit sinyali alıpta 10 gösterebilen tv' ler ise zaten HDR yayın izlerken bunu gösterebilecek.
    10 bit (ya da 12 bit) HDR televizyonda normal SDR yayın izlediğinizde tv onu zaten 8 bit olarak işleyecek ve yine banding vs göreceksiniz, 10 bit'in bu durumda bir artısı olmayacak.

Sürekli 10 bit panel arayanlar görüyorum ama HDR izlemeyecekseniz zaten 10 bit panel de olsa siz 8 bit izleyeceksiniz, yine gradation vs gibi sorunlarınız olacak, bu yüzden konunun netleşmesine ihtiyaç var gibi hissettim :)

• Bu sitelerde parlaklık birimi olarak foot-lambert (ftl) ile Candela (cd/m2) biraz karışıyor olabilir bilmiyorum. 1 ftl parlaklık = 3 cd/m2 (kabaca, yaklaşık)

Ben vt60' ı 0,003 cd/m2 değil 0,003 ftl olarak biliyordum bu yüzden Z9D yaklaşmış demiştim ama ikisi de gerçekten cd/m2 ise evet hala çok fark varmış :)

Ama z9d ' nin parlaklığı da yüksek olduğu için kontrast 7 binlere geliyor, tabi o kadar parlaklığı hangi ortamda izleriz bilmiyorum :)
  • nsunsu N kullanıcısına yanıt
    Buna neden analog ve dijital yayin farkliligi olabilir. Nitekim sinirsiz renk derinlige sahip analog yayinla dijital yayin arasindaki farklilik da TV lerde gordugumuz renk ara tonlarindaki gecislerini aciklayabilir. Yani CRT vs. diger tekonolijiler. Bu nedenle CRT de herhangi bir color banding sorunu farketmemisimdir.

Dogru, yayinlar zaten 8 bit (10 bit Blue-Ray ler vardi galiba - UHD Blue-Ray Player & Film) oldugundan ancak bu renk paletinin sinirlarinda goruntu cizilebilir. Diger taraftan tespitim Plasmadaki gecislerin 8 bit ya da FRC li LED /LCD TV lerden daha yumusak oldugu yani goruntu isleme daha basarili. LED de 3m den farkettigim color banding icin Plasma TV min tam yaninda ve daha dikkatle bakiyor olmam gerek. Plasma kontrasti LED'in birkac kati oldugundan bu nedenle bu varsayimi tam temele oturtamadim :) yani kontrast yuksek oldugu icin bantlasmanin daha cok farkedilmesi konusunu. Belki bizim TV lerdeki goruntu isleme teknolojisi farkindan kaynaklaniyor olabilir.

10 bit destegi ve HDR tumlesik olduklari dogru, ozellikle yuksek parlakliktaki detaylarda farkedilebilen color banding sorununun cozulebilmesi icin. Fakat sadece 10 bit renderlanmis oyun veya video izelemeden PC desktop (prof GPU gerektirecektir tabi) da dahi farkedilebilen bantlasmalar icin bile yine bu tip paneller farkini ortaya cikariyor. TV kullanimim daha onceki belirttigim rutin uzerinden gerceklestirdigimden benim icin daha yuksek kalitede renderlanmis goruntuler daha onemli, HDR ise oyun haric simdilik ilgi alanim disinda :) ileriye donuk upgrade planlarimi bu temelde yapacagim. TV seyrini rutin olarak TV kanallarini izleme amacinda olanlar belki simdilik daha yuksek gamut /parlaklik /kontrast /HDR destegi vs. arayisina da ihtiyac duymayabilirler :) HDR destekli medya ve oyun da az oldugu dusunulecek olursa bu noktada 10 bit panel arayisi pek katma degerli olmayabilir.

Bu arada inceleme sitelerinde siyah derinligi olcutu olarak hep cd/m2 (Candela) kullanildigini gordum, yani VT60 in performansi gercektir :) ZD9, XE93, KS9500 gibi TV lerin yuksek parlaklik degerleri HDR icerikleri seyredenler /oynayanlar icin gerekli. Zaten SDR parlakliklari Plasma /OLED lerden daha yuksek olsa da HDR de sunduklari gibi degil yine de fazla parlak :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 6 Ağustos 2017; 2:24:49 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: nsunsu

Yanılıyorsam biri beni düzeltsin :)

Normal Standart dynamic range (SDR) TV yayınında (HDR olmayan), zaten 10 bit' e ihtiyaç yok. Panel HDR değilse 10 bit olması söz konusu değil diye biliyorum (10 bit HDR' ın bir parçası).

Çünkü 8 bitte normal SDR' da bile zaten gradation-banding görüyoruz (özellikle çok yüksek kontrastlı Plazma gibi TV' lerde daha belirgin olabiliyor, çünkü TV' nin kontrastı çok yüksek, dinamik aralığı çok geniş, bu yüzden 8 bit-256 tonlama yetmiyor, gradation görünüyor).

HDR' daki dinamik aralıkta hala 8 bit ile devam ediliyor olsaydı çok fazla ve bariz gradation görecektik. 8 bit yani 256 tonlama yetmeyecekti.
    Bu yüzden HDR ile beraber 10 bit paneller geldi.

Bu aşağıdaki resimde ve linkte arkadaş çok güzel bir şekilde konuyu anlatmış (kalibrasyon ve renk uzayı vs ile ilgili de çok güzel yazılar ve görseller var bu sitede, tavsiye ederim)

http://www.cezmikardas.com/blog/2016/5/29/renk-derinligi-codecler

TV' de HDR yoksa zaten 10 bite gerek yok, çünkü TV nin kabul edebildiği sinyal zaten 8 bit ile sınırlı. 10 bit sinyali alıpta 10 gösterebilen tv' ler ise zaten HDR yayın izlerken bunu gösterebilecek.
    10 bit (ya da 12 bit) HDR televizyonda normal SDR yayın izlediğinizde tv onu zaten 8 bit olarak işleyecek ve yine banding vs göreceksiniz, 10 bit'in bu durumda bir artısı olmayacak.

Sürekli 10 bit panel arayanlar görüyorum ama HDR izlemeyecekseniz zaten 10 bit panel de olsa siz 8 bit izleyeceksiniz, yine gradation vs gibi sorunlarınız olacak, bu yüzden konunun netleşmesine ihtiyaç var gibi hissettim :)

Şimdi doğru anlamış mıyım acaba?

HDR yayın ya da film/oyun vs izlenmeyecekse, 10 bit panele ihtiyaç yok. TV 10 bit bile olsa, yayın/içerik 10 bit olmadığından, 10 bitin özelliklerinden faydalanamıyoruz.

Yayın/içerik 10 bit ama TV 10 bit değilse, yayının/içeriğin 10 bit olmasının bir önemi yok, banding vs sorunlarına maruz kalınır.

Bu durumda, 8 bit panel olan TVler, mesela samsung MU7000 serisi, nasıl 4K-HDR1000 logosu taşıyabiliyor ve HDR deneyimi yaşattığını iddia edebiliyor?

Bazı forum kullanıcıları, sony9005'in 10 bit panele sahip olduğu için, 8bit TV'lere göre daha güzel gösterdiğini yazmış. Ama ne izlediklerini yazmamışlar ki ben HDR bir film izlediklerini sanmıyorum. Bu tür yorumlar, psikolojik etkiden mi kaynaklı?

• Kontrastın yüksekliği, gradation' ın daha belirgin olmasına şu şekilde yol açar diye düşünüyorum.

8 bitte parlaklıkta 256 kademe olabiliyor, (gri renk için 1. kademe = %0 = siyah , 256. kademe %100 = beyaz)

Atıyorum kontrastınız 1000:1 olsun. Bu durumda 8 bit ile 256 kademe olacağı için bu durumda her bir kademe 4 birim parlaklık farkına denk geliyor (1000 / 256).
    Ama kontrastınız 5000:1 olursa yine 8 bit için 256 kademe için bu durumda her bir kademe için 20 birim parlaklık farkına geliyor (5000 / 256)

Siyah derinliği fazla olan tv' lerde kontrast yüksek olacağı için de 256 içinden kademe geçişlerinde daha fazla parlaklık ya da kontrast farkı görüyor olacağız.

Gerçekte biz örneğin blu-rayde bu 256' nın tamamını da zaten kullanmıyoruz (16-235 arası kullanılıyor genellikle), ama yine de biraz daha açık ifade edebildim sanırım.

Şimdi HDR teknolojisinde eskinin 10 katı 20 katı parlaklıklardan bahsedildiği için 8 bit'teki 256 kademe çok yetersiz kalıyor.
    Bu yüzden 10 bitteki 1024 kademeye, ya da 12 bitteki 4096 kademeye ihtiyaç var ki renk tonları/parlaklıkları arasındaki geçişler pürüzsüz ("smooth") olabilsin.

Önceki mesajımdaki siteden kopyaladığım şekil aslında çok güzel anlatıyor durumu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nsunsu -- 6 Ağustos 2017; 12:43:41 >

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    DeeepBlue kullanıcısına yanıt
    HDR izlenmeyecekse 10 bit panele ihtiyaç yok doğru. İçerik 10 bit değilse de TV nin 10 bit olmasının bir anlamı yok , bu da doğru.

Yayın 10 bit ama TV değilse emin değilim ama sanıyorum sinyali alamazsınız yani yayını TV' de gösteremezsiniz, gösterebilmek en azından 10 biti 8 bite dönüştüren bir converter a ihtiyaç var. TV 10 bit olmadığına göre bunu yapamaz. ayrı bir kutu ile belki yapılabilir bilemiyorum.

MU7000 paneli gördüğüm kadarıyla zaten 10 bit, 8 bit olduğu nerede yazılmış?

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu7000

Sony 9005 görüntüleri daha güzel gösteren bir TV olabilir çünkü yeni nesil Sony markalı bir TV. Neticede her yıl yeni modeller önceki modellere göre biraz daha iyi oluyor.

Yani diyeceğim; TV 10 bit olduğu için değil, son derece iyi bir TV olduğu için tüm yayınları genel olarak iyi gösteriyordur. Ayrıca HDR 10 bit performansı da iyidir muhtemelen. Belki 8 bit performası da görüntü işleme becerisi sayesinde o kadar iyi ki, gradation/bandingi en aza indirebiliyor olabilir bilemiyorum, bu yüzden de insanlar 10 bit' e bağlıyordur.

Bu yorumlar psikolojik etkiden kaynaklı olmayabilir, TV gerçekten iyidir muhtemelen, ama iyi olma sebebi 10 bit olması değil dediğiniz gibi tamamen 10 bit hdr üzerinden konuşmuyorlarsa.

samsungun kendi sayfasında 10 Bit desteği için N/A yazıyor.
    Daha yuksek kontrast = daha fazla detay

Bu etken dusunuldugunde yazdiklariniza ben de katildim. LED vs. Plasma color banding ayrimi bu temel uzerinden eszamanli 3 faktore dayandirdim:

• LED in kotu backlight yonetimi ve dolayisiyla daha fazla belli olan artifactler ve/ya yayin kalitesindeki eksikliklee (ek olarak ayni yayin saglayici ve arabirim temelinde Plasma TVmde olmayan kisa sureli goruntu bozulmalari da vardi)

• Goruntu isleme teknolojisi farki, Plasmanin basarili sunumu.

• TV boyutlarinin az da olsa farkliligi nedeniyle yayin kalite sunumundaki ayrismalar

• 10 bit yayin yabanci kaynaklarda konusulmaya baslanmis, bu video kameralarla cekilen medyalarin ulasmasi oralarda fazla gecikmez sanirim :)

12 bit (10 bit) palet destegi olan UHD Blu-Ray Playerlar var piyasada (Panasonic vd. bazi markalarda) Bazi filmler de bu standartta da cekilmis, Galaksinin Koruyuculari 2 adli film galiba:
    https://www.amazon.co.uk/Guardians-Galaxy-Vol-2-UHD-Blu-ray/dp/B073XJSZR5

Samsung TV lerin hem ABD pazarina hem de Avrupa pazarina gore satisa sundugu TV lerde model ve panel ozellikleri degiskenlik gosterebilir (diger marka /modellerde de olabildigi gibi) ornegin bizdeki KS9500 ABD de KS9800 gerci bizdeki ABD de satilan Edge-Led KS9500 gibi duruyor Avrupada satilan FALD KS9500 gibi degil :)

Rtings ABD pazarina sunulan (UN kodlu olanlar) urunleri inceliyor farklilik ondan olabilir. Rtings XE90 incelemesinde eger daha ucuza bulabiliyorsaniz KS8000 daha yuksek kontrast, parlaklik ve black uniformity e sahip demisti sanirim. Ulkemize gelen KS serisi de tam aksi kotu backlight yonetimiyle isik sizmalariyla biliniyor :) yani pazara yonelik urun farkliliklari da belki olabilir.

Displayspecifications datalari nereden temin ediyor bilmiyorum fakat 49" MU7000 ler 8 bit renk paleti destegine sahip demisler. 55" ise hem UN hem UE kodlu olanlarda FRC kullanilarak 10 bit (8bit+FRC)
    http://www.displayspecifications.com/en/comparison/085017b1f

XE90 daki farkliliklar sunlar olabilir" Triluminos (Samsung Quantum Dot gibi) nedeniyle daha canli renkler, FALD nedeniyle daha iyi backlight yonetimi, X1 islemci nedeniyle daha iyi post-process picture (zaman zaman input lag gibi dezavantajlar barindirsa da)

XE90 forumunu takip ettigim kadariyla onceki TV siyle yayin kalite farkliligini paylasan bir forum uyesi olmadi, imkanlar dahilinde yan yana goruntulemek ya da ayni karelerdeki /ortam aydinlatmasi ve kamera cekim degerleriyle resimlerini paylasmak mumkun olmamistir. Yalniz detayli inceleme yapan bir kullanici, HDR olmadan 8 bit renderlanan oyun goruntusunu paylasmisti, color banding foto buyutmeden dahi fazla belli oluyordu, smooth gradiation ayariyla da FRC kullanilmis izlenimi saglanabiliyordu, guzel bir incelemeydi. Color banding izleme mesafesine ve ekrana gelen goruntu icerigine bagli olarak belki farkedilmiyor ya da normal yayinda kullanilabiliyorsa "smooth gradiation" ayari nedeniyle daha az farkediliyordur.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 6 Ağustos 2017; 16:29:03 >

• Eger kaynak 10bit ise ve TV 8bit ise,banding den dolayı bakılamaz. Geçen TV'ye Reset attım. FFXV'yi açtım ki HDR kaynak,Unutmuşum HDMI Color Space'i açmayı. Aman yarabbi bu ne dedim. Ne oldu TV ye. Sonra gördümki Color Space'i 10bit'e çekmeyi unutmuşum Açdıktan sonra cam gibi pırıl pırıl omdu.8bit içerikler KS7000 de ağıt sahnelerde çok kötü banding yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Chirrut Imwe kullanıcısına yanıt

10 bit broadcasting soylentileri orada konusulmaya basladi mi?

Bu arada daha once hangi Plasma TV yi kullandim demistin hocam?

• Renk paleti, uzayı ya da gamutu dediğimiz kavram aşağıdaki gibi. Aşağıdaki üçgenlerin köşelerinde ana renkler var (kırmızı, yeşil, mavi) ve bütün renkler bu ana renklerin farklı oranlarda karıştırılmasından oluşuyor.

Bu grafiğin 3. boyutu ise parlaklık, yani her ana rengin parlaklıkları ayrıca mevcut. Bildiğim kadarıyla 8 bit ya da 10 bit olması bu 3. boyuttaki parlaklık kademelerini etkiliyor.

Renk üçgenleri ya da karışım oranları üstünde bit derinliğinin bir etkisi var mı onu çalışmam lazım :) şu anda bilmiyorum, sadece parlaklıkların kademelerini etkiliyor diye biliyorum.

Evet biliyorum.
    Bit depth (6bit, 8 bit, 10 bit) renklerin ara ton uretimiyle baglantili olduguna gore, parlaklik seviyesiyle ozunden farklilasan tonlamalarin uretimi, bu da daha genis renk gamutu demek degil mi zaten? :) 10 bit 1 milyar renk uretimiyle esdeger diye biliyorum. HDR standardina sahip olmayip genis renk gamutu destegine sahip TVler varsa, bu onermeden HDR icin 10 bit sart, 10 bit icin HDR sart degil cumlesi cikmaz mi? kafa karisti artik :))

• beyin kanaması geçiricem sanırım :)

• emrahsnr kullanıcısına yanıt

devami da: Rtings, SDR yani normal TV yayini icin simdilik genis renk gamutu sart degil, resim kalitesini etkilemiyor dedigine gore 10 bit destekli TV satin almak, panel kalite arayisi dusunulmezse, sadece future-proof beklentisi amacinda onem tasiyor :))

http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/wide-color-gamut-rec-709-dci-p3-rec-2020

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 6 Ağustos 2017; 21:06:33 >
  • Peki farklı cümleler ile anlatmaya çalışayım :)

Doğru, 10 bit ara ton üretimi ile direk alakalı. Ara ton derken ben daha önce parlaklık seviyelerinden bahsediyordum, siz de tonlamalardan bahsediyordunuz. Biraz konuyu çalıştım ve şimdi kafamda daha net :)

3 ana renk için 8 bitte 256 tonlama var (kanal (ana renk) başına 8 bit : 256 ton, toplamda 24 bit : 256x256x256 = 16,7 mil. renk.), bunun yanı sıra parlaklık ayrı bir component olduğu için 8 bitte yine 256 parlaklık seviyesi var.

10 bit'te 3 ana renk için kanal başına 2^10 = 1024 tonlama var. Bu durumda 3 ana renk için 1024x1024x1024 = 1 milyar renk kombinasyonu var. HD guru' da konu anlatılıyor. Parlaklıkta da yine aynı şekilde 1024 seviye var.

https://hdguru.com/whats-a-10-bit-tv-and-is-it-better/

Ancak "geniş" renk gamutu dediğinizde orada neyi kastettiğiniz önemli. Önceki mesajda renk üçgenlerini göndermemin sebebi yeni renk gamutlarının (DCI-P3 ve Rec2020) şu anda kullanılan Rec709' a göre daha doygun renkleri gösterebilmesiydi.

Üçgenler büyüdükçe ana renklerdeki doygunluk (saturation) artıyor, bu durumda Rec709 ile gösterilemeyen doygunlukları görüyor olacağız (Şu anki monitörlerimiz bu geniş üçgenlerin uçlarındaki renkleri zaten gösteremiyor, rec709 renkleri ile sınırlıyız, bu grafikler sadece gösterim amaçlı)

İşte gerçek anlamda daha geniş renk gamutu deyince ben bunu anlıyorum, siz ara tonları kastediyordunuz.

Bu ikisini birleştirirsek hem daha geniş renk gamutu ile çok daha doygun renkler hem de 10 bit ile daha fazla renk tonlaması göreceğiz, toplamda görülen renk sayısı kat kat artıyor.
    Geniş renk gamutu konusunu yine rtings güzel anlatmış.

http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/wide-color-gamut-rec-709-dci-p3-rec-2020

Şu cümleler önemli:

"If you have a TV that can enable a wider color gamut, do the following:

For HDR video, enable the wide color gamut feature. This will get you deeper, more realistic color, and take proper advantage of your TV’s capabilities.
    For regular video, disable the wide color gamut feature. This will keep the picture on your TV from looking oversaturated."

Bilmiyorum daha net oldu mu yoksa daha mı karıştı? :)

Bu arada linkini gönderdiğiniz yazı (SDR/HDR seçimi ile ilgili) geçen yıl mayısta yazılmış, yani yeni teknolojiler artık az biraz daha ucuz ve erişilebilir, buna göre değerlendirmek lazım :)

Benim bu ara düşündüğüm bir başka konu, hdr vs' den ziyade elimizdeki mevcut hd hatta sd video arşivlerimizi bu yeni ve büyük televizyonlarda hangi kalitede izleyebileceğimiz konusu.
    TV büyüdükçe düşük çözünürlüklü görüntüler daha kötü görünüyor, bir de upscaling' teki becerileri de ayrı bir muamma.

Bu en azından benim için TV seçiminde en önemli noktalardan biri oldu son birkaç günde, gösterebildiği en kaliteli görüntü değil de kötü görüntüleri ne kadar iyileştirebildiği yani.

Tamam ayni noktadayiz :)
    Renk ucgenleri uzerinde bit derinliginin etkisi var mi diye sorunca bu onermeden gitmistim :)

Yeni TV satin alacaklar icin ozetleyecek olursak, gunumuz TV yayinlarini daha iyi goruntulemek amacinda simdilik 10 bit + WCG one cikmiyor. Ulkemiz yayinlarini izlemek hedefleniyorsa bunun icin daha da fazla vakit ihtiyaci olabilir :) Yeni TV alimi ileri tarihte daha iyisinin alinacagi plani uzerinden yapiliyorsa bu konu daha onem kazanabilir :)

Daha once bahsettigim gibi 10 bit yayin konusulmaya baslandigina gore diger ulkelerde bu kalitede yayinlar icin hazirlik baslamis olabilir. Gecen senenin Mayis ayindan bugune sektorde degisen bir sey farketmedim, tabi ileri tarihte yeni gelismeler gorebiliriz, inovasyona yonelik haberler paylasildi bu surede (Apple OLED + quantum dot, BOE nin Quantum Dot TV protitipi uretmesi, OLED uretimde printing teknigi ve OLED in diger sektorlere entegrasyonunun daha fazla konusulmasi gibi) fakat pazara sunulan urunler gecikebiliyor. HDMI 2.1 arabirimine sahip TV ler onumuzdeki yil pazara sunulur mu diye dusunmeye basladim :) 2018 model TV uretimleri baslamistir sanirim.

Bir yandan benim Plasmadan BJK maci izliyorum: TV, motion / kontrast / uniformity kalitesiyle yine kendini izlettiriyor :))

Teknoloji bizim icin yine de pahali malesef, ilerleyen donemde degisir umarim. OLED fiyatlarinda onumuzdeki yildan itibaren dususler gorulebilir ama buradaki pazarda ne derece etkili olur bilemiyorum. Uzun vadeli hedefimde OLED ya da gercek Quantum Dot TV var :)

Evet haklisiniz, ayni konuyu ben de dusunuyorum. Eski formatli goruntulerin revizyon gecirmesi lazim ki yenisinde eski memnuniyeti saglanabilsin. Daha buyuk boyuttaki TV de daha iyi donanim ihtiyacini gerektirecek.

Iyi aksamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeeepBlue -- 6 Ağustos 2017; 23:28:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DeeepBlue

10 bit broadcasting soylentileri orada konusulmaya basladi mi?

Bu arada daha once hangi Plasma TV yi kullandim demistin hocam?

Hocam henüz Almanya da 10bit yayina dair bisiler duymadim lakin UK de Sky HDR yayin yapiyor.Benim Panasonic TXP50-VT20EA model Plazmam VARDI.Bir bayan arkadasim ki kendisi cok degerlidir benim icin,TV'mi kendisi icin rica etti ve bende kendisini kiramadim ve ona hediye ettim.Gel görki,verirken,icimde ne firtinalar koptu.Valla agliyodum,o evi terk ettikden sonra.Esim de diyorki ne o suskunsun,sanki birini kaybettin

• Chirrut Imwe kullanıcısına yanıt
    Sky in 10 bit yayin konusunda calismalarini duymustum fakat HDR yayin yaptigini bilmiyordum. Bizde de 1 adet 4K yayin var, bu standardin bile yayginlasmasi yillar alir galiba :)

VT20 de saglam TV ydi harbiden, kaybini hissettirir :))

Panasonic / Pioneer tekrar Plasma uretimine baslasa, OLED yaninda tarihi coktan gecmis aydinlatma yontemli TFT-LCD ler degil de bu TV ler olsa gene milyonlarlar satar :)

OLED icin Quantum Dot konusulduguna gore Plasma lara da entegre edilebilirdi belki, enerji sarfiyati / parlaklik degerleriyle gunumuz piyasasini yakalayabilirlerdi.

Selamlar.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.