Şimdi Ara

2014 Wat günlüğüm (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
15
Favori
4.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Tek solukta okudum yazdıklarını eline sağlık devamı için takipteyiz 😊

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • attık fava takipteyiz hocam
  • O kadar içecegine ayık kalıp süper dediğin hatunlara neden takılmadın..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok güzel anlatmışsınız yaşadıklarınızı devamını bekliyorum,birde hangi aracı firma ile gittiniz wat'a.
  • Ulan 2 saattir konuyu okuyorum. Süpermiş, kendim yaşamış kadar oldum.
    Edit: Iphone almadınız mı hala?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsmrc -- 8 Ağustos 2014; 15:02:46 >
  • Bro şu thomasın bi fotosunu koyamaz mısın cidden çok merak ettim :D
  • bende biraz okudum.çok iyi.kalanını eylülde serin havada okurum.biraz resim olursa iyi olur
  • Film izler gibi oldum okuyunca devam kardeş ss eklersen daha güzel olur.
  • Takipteyiz

• Takipte kaldık , bayağı zaman oldu güncellemeyeli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karqasa -- 15 Eylül 2014; 8:43:25 >
  • Amerikalı organ mafyalarına kurban gitmediysen ufak bi güncelleme fena olmaz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: firatbjk

Amerikalı organ mafyalarına kurban gitmediysen ufak bi güncelleme fena olmaz :)

Dostum bundan 3 gün önce yazmaya başlamıştım seyahatimin sonlarına geldiğim için topluca bir özetleyeyim diye ama toparlayamayınca ertesi güne bıraktım, ertesi gün de kuzenimle New York'a gittik bugün yarın toplayıp bitireyim diye düşünüyordum ki sen yazmışsın. Dün gece 3-4 gibi eve döndük şimdi ufaktan yazmaya başlayayım;

Thomas, Luis ve ben
     2014 Wat günlüğüm

San Antonio'daki evimin kapısının önündeki manzara;
     2014 Wat günlüğüm

Cuma günü evden son kez çıkarken bir resmimi çektik;
     2014 Wat günlüğüm
    Hayatımın en güzel 3 ayını geçirdiğim San Antonio'ya ve arkadaşlarıma geçtiğimiz cuma günü veda ettim ve şu an Maryland'de kuzenimle birlikteyim. Kendisini 7-8 yıldır görmediğim için Amerika'ya gelirken dönüş biletimi DC'den almıştım. Ben gelmeden 1 hafta önce de dünya tatlısı bir kızı olmuştu, burada da çok güzel vakit geçiriyorum şu ana kadar. San Antonio'daki anılarımı gün gün anlatsam rtük kapatırdı beni bu nedenle yazmaya uzun süre ara vermiştim, şimdi kabaca özetleyebilirim oradaki günlerimi. Ancak anılar tazeyken önce biraz New York'dan bahsedeyim.

Tüm yaz boyunca olduğu gibi şans benden yana burada da, pazartesi günü kuzenimin New York'da fotoğraf çekimi vardı 2 günlük, biz de pazartesi sabaha karşı 4 gibi kendisinin Maryland'deki evinden New York'a doğru yola koyulduk. Yol yaklaşık 5 saat sürdü arabayla. Eğer Washington DC, Virginia, Maryland, Delawere gibi yerleri gezmek isteyen arkadaşlar varsa araba kiralamalarını kesinlikle önermiyorum. Maryland - New York arasında 50 dolar civarı bir otoyol parası ödedik. Buradaki yollarda HOV diye bir sistem var. Mesela günün belli saatlerinde en sol şeridi sadece arabada 2, 3 kişi varsa kullanabiliyorsun. Eğer tek kişi varsa arabada sağdaki şeritlerden gidiliyor. Bu sistem yoldaki fazla trafiği önlemek için yapılmış. Mesela işe gidecek 3 farklı kişi kendi arabalarıyla giderse kalabalık şeritlerden gitmek zorunda. Ama aynı yere gittiklerinden insanlar her gün tek birinin arabasıyla giderek trafiğin az olduğu HOV şeritlerini kullanabiliyor. Hem benzin parasından tasarruf, hem de yoldaki araç sayısı düşüyor bu sayede.

Sabah 9 civarı New York'a giriş yaptık ve sonunda Amerika gibi Amerika'ya geldik dedim. Kuzenim çekim yapacağı yere gitti, ben de akıllı telefonum filan olmadığından nerelere nasıl gideceğimi planlamak için bir Starbucks'a oturup bilgisayardan bir güzergah yaptım hemen kendime. İlk gitmek istediğim yer Central Park'tı, yol tarifine bakıp bilgisayarı kapatmaya hazırlanırken neresi kuzey neresi güney bilmediğimi farkettim. Yanımdaki adama sordum hangi yöne gitmem gerektiğini söyledi bana. New York'da adres bulmak ve yürümek çok kolay. Kuzey - güney boylamında uzanan Avenueler ve doğu - batı enleminde uzanan streetler var. Bunların birbirini kestiği köşelere göre adres çok rahat bulunabiliyor. Kuzeye gittikçe sokak numaraları yükseliyor 70-71-72 şeklinde, güneye indikçe küçülüyor. Cadde numaraları da aynı şekilde batıya gittikçe artıyor 10-11-12 şeklinde. Ve bu caddeler sokaklar tamamen dümdüz bizim İstanbuldaki gibi 10 metrede bir sağa sola sapmıyor

Starbucks'tan çıkıp kuzeye Central park'a doğru yürümeye başladım ve 10-15 dakika sonra parkın girişine geldim ve park gerçekten çok çok büyük. İçinde göl var ve burada kayık kiralayabiliyorsunuz. Parkın girişinde faytonlar ve içinde pedicabler vardı çok sayıda. Gördüğüm en ucuz pedicab dakikası 2 dolar, en pahalısı dakikası 5 dolardı. 10 dakika pedicab ücreti 1 günlük araba kiralama parasına eşit, faytonu sormadım bile tam turist kazıklamak için yapılmış aktiviteler işte Parkın ufak bir bölümünü gezdim insanlar parkın her yerinde paten, kaykay, bisiklet envai çeşit spor aktivitesi yapıyor. Çimlerde futbol, beyzbol vs oynuyorlar. Ben de güneş gören hafif yüksekteki kayalardan birine yattım müzik dinleyerek güneşlendim bi 15-20 dakika. Etraftaki sincapları, kuşları filan izledim, sonra ceketimi alıp bir tur otobüsü bulmak için parkın çıkışlarından birine yöneldim. Zaten şehrin turistik yerlerinde hani yüzdeye vurursam %10 burada yaşayan ve işe güce koşturan insanlar, %20 dinlenmeye gezmeye yemek yemeye gelen New Yorklular, kalan %70i de benim gibi turistler ve bize birşeyler satmaya çalışan insanlardan luşuyor. Tur otobüsü bulmam çok kolay oldu bu sebeple.

35 dolara bir otobüse atladım hemen ve tur 3 saat kadar sürdü. Trafik yüzünden 15-20 dakika kadar şehir içinde sağı solu gördük rehberin anlatımı eşliğinde ve Times Meydanına geldik. Tam işte filmlerdeki gibi her taraf ışıklı panolar, envai çeşit satıcı, dilenci ve turist Otobüs ile Manhattan'ın önemli görülmesi gereken yerlerinin çoğunun önünden geze geze geçtik (Empire State, kütüphane, Wall Street, Korean Town, Madison Square Garden soho vs.) Tur bitiminde Times Meydanına yakın bir durakta inip yürüyerek şehri gezmeye başladım. İlk gittiğim yer tTimes Meydanı oldu. Buradan 1-2 hediyelik, poster filan alıp yürümeye devam ettim. Ertesi gün (Dün) birleşmiş milletler toplantısı olduğu için ekstradan kalabalıktı şehir.

Akşam 8 gibi kuzenimle buluşup kalacağımız otele gidecek metroya binmeden önce biraz daha yürüdük etrafta. Bir mekana girdik içinde çeşit çeşit restaurantlar filan vardı 1-2 kahve filan aldık ben tuvalete gittim, o arada kuzenim dışarıya doğru çıktı. Ben de dışarı geldiğimde bana içerideki balıkçının orada oturan adamı gördün mü dedi. Yok dedim kim? Bilal reis de New York'daymış. Birleşmiş milletler toplantısı için babacığıyla gelmiş buraya Tabi buraya iett otobüsü kaldıramadıkları için pek kimse takmadı baba oğulu toplantı sırasında ve öncesinde

Biraz daha dolanıp otele geldik ve ertesi gün de çekimi olduğundan sabah 9 gibi otelden ayrıldık. O arabayla çekime gitti ben de bir metroya atlayıp tekrar Manhattan'a gittim. Yine Times Meydanına çıktım biraz yürüyüp ve Central Park'a doğru yürümeye başladım. Buradaki Shareton otelinde kalacakmış Obama ve bu yüzden otel çevresi filmlerdeki gibi grup grup polislerle kahnıyordu. Fazla oyalanmadan hızımı arttırıp tehlike bölgesinden uzaklaştım Aklımda chinatown, apollo theatrea gitmek vardı ama metro durağından kuzeye doğru giderken aklıma John Lennon'un öldürüldüğü Dakota binasını görmek geldi.Binanın önüne, girişine bakınca içim bir kötü oldu. Aslında chinatown'dan dönerken gitmeyi planlıyordum ama tam o binanın girişini görünce duygulandım hemen gideyim dedim, Central Park'ın bu binanın önündeki girişinden içeri girip Strawberry Fields'ı göreyim dedim. Burada çektirdiğim resmi kendime saklayacağım için temsili bir resim koyayım  2014 Wat günlüğüm
    Tam John Lennon'un öldürüldüğü otelin girişine bakan bu kısımda anısına yapılmış bir Imagine mozaiği şekilde de görüşdüğü gibi.

Buraya yürürken aklımda burada bi 15-20 dakika oturup imagine, strawberry fields forever, i am the walrus filan dinlemeyi planlıyordum çünkü San Antonio'da geçirdiğim günlerin bazılarında Ringo, Paul, John ve George ile aramda çok güçlü bağlar oluştu ancak bu anıtın olduğu yere girer girmez müthiş bir gitar sesi ve imagine söyleyen bir sokak sanatçısı gördüm. Jimmy adındaki bu hippi tipli insan canlısı gitarist evsiz ve yeme içme sigara parasını filan burada Beatles parçaları çalarak önündeki kutuya atılan paralardan sağlıyormuş. Kendisini 2 saat kadar dinledim, her bitirdiği parçadan sonra baya kuvvetli alkışladım çünkü turistler pek müziğe ilgi göstermiyordu. (Para filan atıyorlardı ama alkışlanınca adamın da hoşuna gidiyor) Bazı parçaların sonunda 1-2 kişi alkışlıyorduk sadece. Jimmy bu son parçam şimdi yerimi başka bir arkadaşıma bırakacağım dedi ve son kez Imagine'ı söyledi. Cebimde 12-13 dolar para kaldığı için ancak 2 dolar atabildim parça aralarında biraz muhabbet etmiştik zaten kendisiyle, bir tane de sigara ikram ettim sonra Jimmy sahneyi siyahi bir sokak sanatçısı olan Baron'a bıraktı.

Baron 50li yaşlarında emekliliğini yaşarken ek gelir olması için ve burada bulunmayı çok sevdiği için burada çalıyormuş. Jimmy'e göre daha güleç ve etraftakilerle iletişimde olan birisi. 2 saat kadar da Baron'ı dinledim, bazı parçalarından sonra tek ben alkışlayınca ünlü olduğum zaman turlara seni de götürecem filan dedi takıldı bana Bazen buradaki diğer insanlarla birlikte şarkılara eşlik ettik el kol salladık çok güzel zaman geçirdim. 6 saat kadar burada kaldım ve bütün günümü burada geçirdim zaten. Baron'un konseri bitmeye yakın tekrar Jimmy geldi, değişmeli çalıyorlarmış gün boyunca. Baron kart bastırmış kendine ve isteyenlere kartını veriyordu. Baktım facebook sayfası filan yazıyor kartta, muhabbet ederken kameram filan olmadığı için benim Imagine anıtıyla bir resmimi çekip facebookta göndermesini rica ettim. Sağolsun beni kırmadı, bu nedenle bu resmi kendime saklıyorum San Antonio'da kaldığım sürfe boyunca Rick adlı birbaşka sokak sanatçısıyla hemen her hafta takılıyorduk ve renkli bileklikler yapıp güzel insanlara dağıtıyorduk, kendi kullandığımı da böyle böyle açıklayarak Baron'a hediye ettim o da baya mutlu oldu çok güzel bir gün bu şekilde sona yaklaştı.

Baron ile vedalaştıktan sonra tekrar Jimmy'yi dinlemeye başladım. Hala burada olduğumu görünce istek parça sordu bana. Hem Jimmy hem Baron'un hiç çalmadığı parçalardan birisi olan while my guitar gently weeps'i istedim ama sözlerini tam bilmediğini söyledi, yarım yamalak beraber söyledik yine de parçayı 1-2 şarkı daha dinleyim geç olmaya başladığı için kuzenimle buluşacağımız noktaya döndüm. Saat tam 8 civarıydı ve New York'da bir yemek yiyip dönelim dedik ama Birleşmiş Milletler toplantısı olduğundan yolların bazılarını kapatmışlar akşam ve her taraf polis, takım elbiseli adamların sürdüğü siyah jiplerle doluydu ve times meydanının oradaki Shareton oteli ve 3-4 blok çevresi tamamen felç duruma gelmişti. Biz de fazla vakit kaybetmeyelim diye hemen şehirden çıkabilmek için trafiğe daldık. Akşama New York'dan 1-2 resim atıp San Antonio günlerini anlatabilirim olayları toparlarsam

Şimdi farkettim evin önündeki resimde görülen elimdeki bilekliği verdim Baron reis'e

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LSDream -- 25 Eylül 2014; 0:18:11 >

• Mükemmel.devamını bekliyoruz
  • Vayy be

• quote:

Orijinalden alıntı: ArchloweKilled

Vayy be

Reis vayı mı kaldı düşüşlerdeyim şimdi New York'ta önümden limuzinler hummerlar geçiyordu, Marmarise dönüş yolunda Çine'deyken dışarı baktım camdan, mobiletler doğanlar şahinler yarışıyor.
  • güzel bir yazı olmuş. eline sağlık
  • LSDream kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Özelden PM atamıyorum size. Bende san antonioya dil eğitimi almak için gideceğim. Konu ile ilgili tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Rica etsem bana dönebilirmisiniz? 0 541 330 28 47 görüşerek daha kolay anlaşabiliriz diye umuyorum. Whatsappdan yazarsanız bende sizi arayabilirim. Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.