Şimdi Ara

2007-2011 arası kredi çekenler tazminat davası açıp iade alabilirsiniz (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
215
Cevap
135
Favori
65.641
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1.00oranın altı olmaz diye bir belge var mı? Adamlar piyasayı anlaşarak yükseltmiş işte haberin özü bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • laiklikforever L kullanıcısına yanıt
    2008 yılında 1.44 faiz oranı ile 80.000 TL konut kredisi kullandım 1 yıl sonra 2009 da 1.00 oran ile yapılandırma yaptım son olarak 2010 yılında 0.81 ile yeniden yapılandırma yaptım. Benim durumum ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Açıkçası ben emsal bir karar ve bunun sonucunda olumlu bir yargıtay kararı bekleyeyim diyorum çünkü emsal kararlar ile avukatına bankadan dosya masrafı, refinansman ve avukatlık ücreti dahil 8 binTL geri almıştık sizce ne yapmalıyım?

• bu kdv geri alincak haberleri cikti o nasil oluyor

• MSefa23 kullanıcısına yanıt
    2008-2009 arasında 1.44 ile ödediğiniz dönem için büyük ihtimalle hak kazanırsınız.

Şu anda ilk açılan dosyalar geçen yıl açılmış, şu anda karara gelmiş dosya da yok. Baktığımız dosyalar bilirkişide. En erken 6 ay daha sürer karara çıkması. Yargıtay da minimum 1.5-2 yıl sürecektir. Bu esnada zamanaşımına girebilir sizin işiniz.

Oranınıza bakıldığında 1.44 olan kısım üzerinden büyük ihtimalle kazanacağınızı düşünüyorum.
  • AC@DC kullanıcısına yanıt
    1.00 oranın altı olmaz diye bir belge yok ancak mantık var.

Sen zaten 0.80 ile aldıysan, piyasa yükselmiş olmuyor. Bilirkişiler, 0.80 ile almış kişinin zararı yok ki tazminat isteyebilsin diyorlar.

Faiz oranları %0.75 iken sen %0.80 ile aldıysan tabi ki sen de zarara uğramış olursun. Ancak bu durumda kimseyi şu ana kadar baktığım dosyalarda görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: laiklikforever

1.00 oranın altı olmaz diye bir belge yok ancak mantık var.

Sen zaten 0.80 ile aldıysan, piyasa yükselmiş olmuyor. Bilirkişiler, 0.80 ile almış kişinin zararı yok ki tazminat isteyebilsin diyorlar.

Faiz oranları %0.75 iken sen %0.80 ile aldıysan tabi ki sen de zarara uğramış olursun. Ancak bu durumda kimseyi şu ana kadar baktığım dosyalarda görmedim.

Doğru oran nasıl belirlencek 3ayda 0.15puan faiz artışı normal mi 0.60tan alacakken 0.75ten almam 1.00altında olunca zarar olarak sayılmıyor mu?

• AC@DC kullanıcısına yanıt
    Normal olup olmaması değil mesele.

Burada 4054 s. kanunun 57-58. maddesine göre tazminat istiyorsun. Yani rekabet ihlalinden doğan bir tazminat.

Banka kazıkçı olduğu için değil, rekabeti bozdukları için tazminata hak kazanıyorsun. Bu nedenle salt olarak 3 ayda 0.15 artışa değil, bu artışın rekabete aykırı hareketle mi olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Rekabet Kurumu'nun 13-13/198-100 sayılı kararında geçen oranlar hep %1.00'in üzerinde. O nedenle genellikle %1.00'in üzerindeki dönemlerde rekabete aykırı hareket edildiği görülmüş. Bu yüzden 1.00'in altındaki oranlarda şans düşük.

Belki 1.00'in altında da banka sizi kazıklamış olabilir ama önemli olan kazık yemeniz değil, rekabet kanunu çiğnenerek kazık yemiş olmanız. Burada da referans noktası RK Kararı, orada da 1.00'in altındaki oranlarla ilgili bir değerlendirme yok.
  • quote:

2008-2009 arasında 1.44 ile ödediğiniz dönem için büyük ihtimalle hak kazanırsınız.

Şu anda ilk açılan dosyalar geçen yıl açılmış, şu anda karara gelmiş dosya da yok. Baktığımız dosyalar bilirkişide. En erken 6 ay daha sürer karara çıkması. Yargıtay da minimum 1.5-2 yıl sürecektir. Bu esnada zamanaşımına girebilir sizin işiniz.

Oranınıza bakıldığında 1.44 olan kısım üzerinden büyük ihtimalle kazanacağınızı düşünüyorum.

Eylül 2007 de 1,30 oranıyla 82500 tl konut kredisi bu kapsama girer mi. 2009 da da krediyi 0,99 ile yapılandırdım.bizler o yıllardaki olması gereken oranı nerden bileceğiz ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tbskvk55

quote:

Eylül 2007 de 1,30 oranıyla 82500 tl konut kredisi bu kapsama girer mi. 2009 da da krediyi 0,99 ile yapılandırdım.bizler o yıllardaki olması gereken oranı nerden bileceğiz ki.

Muhtemelen ilk 1 yıllık süreç girecektir.

RK Kararında Ağustos 2007'den başlıyor bu hukuka aykırı hareketler. Siz de ilk dalganın mağdurlarından olabilirsiniz. Zaten sonradan düşürülmüş olması ilk oranınızda bir anormallik olduğunu gösteriyor diye de kabul edilebilir.

Her dönem için olması gereken nedir diye bir tablo vs. yok.

Burada önemli olan siz 1.30'la aldığınızdan önce bir faiz artışı var mı ya da sizin 1.30 ile aldığınızda bütün bankalar 1.30 ile mi veriyordu(danışıklı hareket mi ediyorlardı).

1.30'luk oran yüksek bir oran, danışıklı biçimde bu duruma gelmesi yüksek ihtimaldir. O dönemin faiz oranları incelendiğinde bu anlaşılacaktır. Kartel içi ve kartel dışı bankaların sizin kredi kullandığınız dönemdeki faizlerine bakarak bir sonuca varılabilir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tbskvk55

quote:

Muhtemelen ilk 1 yıllık süreç girecektir.

RK Kararında Ağustos 2007'den başlıyor bu hukuka aykırı hareketler. Siz de ilk dalganın mağdurlarından olabilirsiniz. Zaten sonradan düşürülmüş olması ilk oranınızda bir anormallik olduğunu gösteriyor diye de kabul edilebilir.

Her dönem için olması gereken nedir diye bir tablo vs. yok.

Burada önemli olan siz 1.30'la aldığınızdan önce bir faiz artışı var mı ya da sizin 1.30 ile aldığınızda bütün bankalar 1.30 ile mi veriyordu(danışıklı hareket mi ediyorlardı).

1.30'luk oran yüksek bir oran, danışıklı biçimde bu duruma gelmesi yüksek ihtimaldir. O dönemin faiz oranları incelendiğinde bu anlaşılacaktır. Kartel içi ve kartel dışı bankaların sizin kredi kullandığınız dönemdeki faizlerine bakarak bir sonuca varılabilir.

kartel dışındaki bankalar hangisi?

• takip edelim bakalım
  • musdincer M kullanıcısına yanıt
    Kartel içindekiler:

Ziraat
    Vakıf
    Halk
    Yapı Kredi
    İş
    Garanti
    ING
    HSBC
    Akbank
    TEB
    Finans
    Deniz
  • Gereken belgeler nelerdir hocam?
    İşlem sırası olarak yazabilirseniz hukuki anlamda tam olarak ' boşluk ' halindeyiz :)
    Babam bu tarih aralarında 2 veya daha fazla bankadan krediler çekmişti halen uğraşıyoruz bir kısmıyla. Yardımlarınıza ihtiyacımız var açıkçası :)
  • bende 2011 de işbankasından 26 bin kredi çekmiştim. mesajım bulunsun nasıl bir yol izleyeceğiz bakalım.

• 2010 da 0. 75 lere düşmüştü ona rağmen Halkbank bana 0.85 ile yapılandırma yaptı bence haksızlık
  • laiklikforever L kullanıcısına yanıt
    Ben de 2008 mart ayında 1.37 oranla Halkban dan 4 yıl vade ile konut kredisi kullanmıştım ve yapılandırma falan da yapmadım.Incelediğinizi söylediğiniz bilirkişi raporlarında 2008 yılı için 1 ve üzeri oranlar fazla mı bulunmuştu, tüketici lehine olarak.Bu oranlar bankadan bankaya farkediyor mu acaba. Oranların bir tablosu listesi falan varsa paylaşabilirmisiniz.Birde yapılandırma yapmadığıma göre 2008 den itibaren 4 yıl boyunca piyasadaki faizin artip azalmasi bana bir etki etmiyecek ve buna göre bir hesap çıkacaktır heralde, doğru mu düşünüyorum..Teşekkür ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 21.8.2007'den itibaren deniyor.Ben mayıs 2007'de 75000 tl. ev kredisi çektim. Yani başlangıç önce, bende dahil miyim? Bilgisi olan..
  • Halkbanktan 26.01.2010 yılında 60bin tl konut kredısi çektik.( 0.94 FAİZ ORANI İLE.) 100.390tl geri ödememiz olacak. Biz yararlanabiliyor muyuz acaba. Tüketici hakem heyetine gittim, adamlar bir haber durumdan. Ne evrak gerekli bilmiyorlar. Sadece emsal dava var dedim, örneğini getir veya bankadan kartel faiz farkını gösteren belge getir diyebildi. Nerelere bu dava açılır ve ne evraklar gerekli acaba? Birde bu davayı şimdi açmak uygun mu yoksa sonuçlanması gereken bir yargı süreci var mı? Onu bekleyip mi dava açalım?
  • Arkadaşlar sizce faydalanabilir miyiz?
    Bu mesaja eklenen görseller:

2007-2011 arası kredi çekenler tazminat  davası açıp iade alabilirsiniz

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.