Şimdi Ara

2001 krizi nasıldı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
412
Cevap
6
Favori
21.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu an Devletin mevcut kaynakları ve kamu iktisadi teşekkürleri ile 2001 dönemini tablolaştıralım adet ve kapasite olarak,borç ve gelirleri rakamsal olarak Dolar bazında yekünleyelim, fark açıkça görülecektir,tabi görmesini bilene.

Bu arada bu esnada Ötv denen zamazingo gelirlerini pas geçeceğiz bu karşılaştırma esnasında çünkü eski hükümetler bunu kullanmadılar,böyle bir kreatiflik(?) içine dahi girmediler.

• Spitzig kullanıcısına yanıt

Şimdide 15 değil ki.. müdahale olmasın bakın kaç oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

O zaman paranın hiç değeri yoktu

Bakkala ekmek almaya kardeşimle giderdim,çünkü ekmeğe ödeyeceğim metal paraları tek başıma taşıyamıyordum

Dua ile
    Bu da birtek kendisinin o yılları gördüğünü sanıyor.

Ne yaşiyor bilemiyorum. Tek bildiğim 90 larda da tek veya iki metal parayla gidilip ekmek alınıyordu. Sadece metal paranın üzerinde ekstradan 6 tane sıfır vardı.

Metal paraları taşıyamıyorum diyen adam ya yalan söylüyordur ya da zeka sorunu yapıyordur. Başka bir ihtimal yok.

Herkesi böyle salak zannediyorsa bu zeka sorununun ciddi seviyelere ulaştığına işaret edebilir.

Buna inanacagimizi düşünecek kadar hatta 90 ları sadece kendisinin gördüğünü sanacak kadar büyük bir problemi var bunun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FD1540C7

sana şöyle tarif edebilirim o krizi. esnaf aç kalmıştı. artık o kadar bunaltı vardı ki yazar kasa fırlatıldı bu ülkenin başına. şimdikiler kriz falan değil. o zamanlar çok kötüydü millet açlıktan kırılıyordu. şimdi ayfon 5 alamadı diye ergenler ağlıyor. ergin insanlar eskiyi yaşadıkları için zaten reisi göndermelerine izin vermiyor. bir telefonu almamak için ağlamak başka, aç kaldığı için ağlamak başka. millet bunun ayrımını yapabiliyor ve tabiki onların evlatlarıda bu ayrımı yapıyor elhamdülillah.

Yazarkasa firlatildi kısmından sonrasını okumadım.

O yıllarda yazarkasayi fırlatan adam o kasayi RTE nin önünde fırlatsın, Diktatorluklerde protesto etmenin sonuçlarını görür bu 1.

İkincisi; arkadaş son derece haklı. Millet yazarkasa atacak kadar kötü duruma geldi.

Şimdi adam MECLİSİN ONUNDE DİRİ DİRİ KENDİSİNİ YAKİYOR !

Kendini yakmak kadar büyük bir çaresizliği yazarkasa ile protesto etme durumuyla kıyaslamak nedir cevabı ben verip ban yemeyeyim.

Utanma duygusu diye birşey var. Keşke 2001 krizindeki ve sonrasındaki yıllara dönsek.

• 2001 kısa sürdü geldi geçti, günümüz çok farklı, alım gücünün azalması artık sadece emekçileri ilgilendirmiyor, patronlarında işleri kötü artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanaltay80

doğruyu söyle adam ol

Doğrusunu söylüyor hayırdır zoruna giden ne?

• quote:

Orijinalden alıntı: babus0606

çiller değil chpolasydı iktidar memlekette batmıştı ha demirellerin mirasını halen ödemekteyiz o ayrı. 

SİZE NE YAPTİLARDA UNUTAMİYORSUNUZ

• Hiç bir mesajı okumadan direk cevap veriyorum 2001 krizinde o yıllarda sanayide İngiliz Amerikan araçları yapan bir serviste çalışıyordum..

Krizde esnaf çok etkilenmedi işler durmadı , sanayi siteleri ticaretin kalbidir çünkü sadece araba tamir parça dükkanlar yoktur pek çok torna, baskı, iş sanayiye üretim yapan tesislerde vardır..
    İşler tıkır tıkır devam ediyordu..

Kısaca özet geçeyim borsada parası olanlar büyük zarar etti, o zamanın parası dolar 650 bin tl falandı bir gecede 1 milyon TL ye fırladı.. develuasyon oldu kısaca bir kaç.banka battı..

O zamanın avantajı yerli üretim özellikle gıdada çok yüksek oran vardı şimdiki.gibi a dan Z ye her şey ithal değildi..

Şu anda buğday ,un , makarna,mercimek gibi temel ihtiyaçları bile ithal eder durumdayız o zamanlar temel gıda ihtiyaçları yerli kendi çiftçi köylümüzün ürünleri idi.. kendimize yetiyorduk..

Zaten krizlerde kendine yeten bir gıda politikan varsa en kral kriz bile seni çok sarsmaz...

O zamanki en büyük avantaj buydu üstüne Türkiye de.böyle bana göre berbat bir tüketim kültürü yoktu şimdi insanların çoğu aç gözlü deli gibi tüketiyor..

İphone12 çıktı hemen gidip alıyım falanca bilmem ne çıktı hemen gidip alıyım.. 3 bin maaş alan adam 10 bin liralık telefon alıyor matematiğe ters.. o zamanlar böyle şeyler yoktu insanlar ayaklarını biraz daha yorganına göre uzatıyordu..

O zamanlarda cep telefonu vardı bende Ericsson vardı misal ama her sene cep teli değiştirelim yenisi çıkmış demiyorduk...

Kısaca tüketim alışkanlıklarımız değişti eskiden insanlar bir araba aldımı gene iyisi kötüsü 5-6 sene kullanır satarlardı.. şimdi 2-3 senede bir araba değiştiriyor insanların çoğu..

Şu andada sanayideyim kendi dükkanım var onuda.belirtiyim..

Şimdi insanlar pahalılık enflasyonu bile telefon konsol cihazları bilgisayar bileşenleri üstünden değerlendiriyor.. ordan anlayın .. ama esas önemli olan gıdadır... Bakın şu anda gıdayıda.ham maddesi dahil yurtdışından ithal ediyoruz..

Bu çok tehlikeli ve sıkıntılı büyük global bir krizde ülkeler ithalatı keserse Allah göstermesin ülke gıda aşırı büyük sorun olur.. köylümüz çiftçimiz artık zaten üretimi nerdeyse kesmiş....

Şimdi soruyorsan o zaman mı şimdi mi o zamanki kriz çok etkilemedi borsada paran yoksa, bankada offshore hesaplarında paran yoksa vatandaş normal hayatına devam etti .. iyisi kötüsü eleştirede biliriz ama yiğidi öldür hakkını ver kendine yeten bir Türkiye vardı..

Üstüne insanların tüketim kültürü şimdiki gibi değildi.. gereksiz fuzuli hiç bir şey almıyorlardı.. en önemlisi o zamanlar bir morta direk vardı artık o nerdeyse hiç kalmadı.

Şimdi zengin ve fakir var ortası yok....

• Bu akp yi savunan varlıkların isminin sonunda neden hep numaralar var kod mu bu?  

• quote:

Orijinalden alıntı: GoSSgO

Bu da birtek kendisinin o yılları gördüğünü sanıyor.

Ne yaşiyor bilemiyorum. Tek bildiğim 90 larda da tek veya iki metal parayla gidilip ekmek alınıyordu. Sadece metal paranın üzerinde ekstradan 6 tane sıfır vardı.

Metal paraları taşıyamıyorum diyen adam ya yalan söylüyordur ya da zeka sorunu yapıyordur. Başka bir ihtimal yok.

Herkesi böyle salak zannediyorsa bu zeka sorununun ciddi seviyelere ulaştığına işaret edebilir.

Buna inanacagimizi düşünecek kadar hatta 90 ları sadece kendisinin gördüğünü sanacak kadar büyük bir problemi var bunun.

Alıntıları Göster
    Evde biriken 1 kuruşlarla gidiyorduk bakkala

Bakkal amca parayı saymazdı,terazi ile tartıp,paranın miktarını belirlerdi

Dua ile

• AKP nin gelmesi için oluşturulmuş Amerika İngiltere ve bizim kukla sanayicilerin oyunu.

Ballı kaymaklı ihalelerin alınmadığı Ecevit hükümetinin gitmesi ve yerine ülkeyi baştan sona satacak olan AKP ve RTE nin gelmesi adına oluşan kaotik durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 14 Ekim 2020; 13:58:2 >
  • 2001 krizi kriz idi.

Bugün durum stagflasyon. Kısaca:

1. Borç dolar ile. Dolar arttıkça borç artacak
    2. üretim hammaddesi, elektrik, doğalgaz dolara bağlı. dolar arttıkça üretim maliyeti ve ürün fiyatları artacak
    3. enflasyon hesabı yalan, olması gerekenin üçte biri. Maaşlar düşecek.

maaşlar düştükçe harcamalar azalacak. harcamalar azalınca talep düşecek. talep düşünce ürün fiyatının düşmesini beklersin ama düşmeyecek 2. madde yani enflasyon düşmeyecek. Harcamalar düştükçe vergi geliri azalacak ama borçlar azalmayacak çünkü 1. madde. Üretim düşütkçe insanlar işsiz kalacak çünkü firmalar batacak. İnsanlar işsiz kaldıkça gelir daha da düşecek, ve bir kısır döngüye gireceğiz.

Yani 2001 krizi bugün ile kıyaslandığında kriz bile denmez, krizcik bile denmez, can sıkıntısı denebilir belki. 1 sene içinde toparladık zatan. Ancak bugün toparlanma en iyi ihtimal ile 10 sene sürecek.

• IMF ülkeden giderken AKP hükümetine "iç piyasaya döviz ile borç yapmayın" diyor. Bizimkiler durur mu yolbköprü hastane yapımı hep döviz ve iç borç oluyor. Er döviz basamiyorsun dövizle gelirin de az sonra ağlıyorsun dij gujler diye.

• hasanaltay80 H kullanıcısına yanıt

Bilimsel doğru tektir ve sabittir.. Örnek bugüne bakalım. Dünyada eksi faiz var, para bol iken, biz dolar bazında %6 gibi fahiş bir oran ile bile borç bulamıyoruz. Ülkemiz yönetimine güven yok, veri akışına (TÜİK vb) güven yok. Bu yüzden vampir Londra bankerleri bile bize borç vermiyor. Adamligimi sorgulayacak seviyeye gel, ondan sonra görüşürüz.

• O dönemde tarim ve hayvancılık ithalat üzerine dayalı degildi ayrıca boyle bir özelleştirme kaosu yoktu. Bu nedenlerden dolayı kendi kendine yeten ülkelerden biriydin.

Bu dönemdeki ise kriz değil artık çöküş.

• Yirikalische kullanıcısına yanıt
    Süper yaa 😁

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tacimmüdür kullanıcısına yanıt

googla marmara bank ege bank imar bankası ilksan yaz ona sana hatırlatsın. müdür bilmiyon hem bilgiçlik taslıyon..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babus0606 -- 14 Ekim 2020; 13:27:26 >
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt

3 çocuk 3 çocuk diye diye yanlış yapıldı bence 2009 yılında

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.