Şimdi Ara

2 Yıllık Bölüm Seçimi..! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
75.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

quote:

Orijinalden alıntı: Mirac1e

quote:

Orijinalden alıntı: Lodger

bu bölümlere düz liselerden mezunlar girebiliyormu?

Evet düz lise çıkışlılar girebiliyor..

Eğer teknik-meslek liselilerden yer kalırsa.

Böyle değilmi?

Peki düz liseden uçak teknolojisi bölümüne girebilmiş olan varmı aranızda veya yakınınız?

• Uçak bakım teknisyenliğini ilk sıraya yaz... Dil tazminatıyla birlikte sağlıkçılardan çok daha yüksek gelir elde edebilirsin. THY teknik sadece iyi maaş vermekle kalmıyor, her yıl, istediğin ülkeye ücretsiz biletle gidebilirsin....
  • quote:

Uçak bakım teknisyenliğini ilk sıraya yaz... Dil tazminatıyla birlikte sağlıkçılardan çok daha yüksek gelir elde edebilirsin. THY teknik sadece iyi maaş vermekle kalmıyor, her yıl, istediğin ülkeye ücretsiz biletle gidebilirsin....

THY dil tazmınatı için ne istiyor biliyormusun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: d.eray

quote:

Uçak bakım teknisyenliğini ilk sıraya yaz... Dil tazminatıyla birlikte sağlıkçılardan çok daha yüksek gelir elde edebilirsin. THY teknik sadece iyi maaş vermekle kalmıyor, her yıl, istediğin ülkeye ücretsiz biletle gidebilirsin....

Toefl dan 90 üstü istiyor diye biliyorum, 5-6 yıl tecrübeli teknisyen rahatlıkla bu puanı alabilir TOEFL dan, ben zira 105 aldım.... Ve daha üniversitede 1. sınıfdayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Imnobody

quote:

Orijinalden alıntı: d.eray

quote:

Toefl dan 90 üstü istiyor diye biliyorum, 5-6 yıl tecrübeli teknisyen rahatlıkla bu puanı alabilir TOEFL dan, ben zira 105 aldım.... Ve daha üniversitede 1. sınıfdayım.

TOEFL değil, devletin yaptığı dil sınavı. THY'de staj yaparken serviste bir müdürle konuşmuştum, devletin yaptığından 70 alman gerekiyor demişti. (YDS sanırım)

Yeni girenler için bilet olayı kalktı. 3 ayda 1 ikramiye var. Çalışanlarada belli indirimlerle biletler var, ama yeni işe girenlere bedava bilet kalktı. Eski çalışanlar alabiliyor tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechaniker -- 12 Şubat 2011; 19:35:21 >

• Arkadaşların bu işkur'un kursları nasıl giden var mı? İyi bir eğitim veriyorlarmıdır. Eğitimi ağırmıdır. Bide iş olayı nasıl oluyor. Galiba %50 istihdam garantili maaşları nasıldır acaba galiba işkurdan katılanlar arka atölyelerde çalışıyorlarmış.
  • mekatronikten parayı kıranları tanıyorum.
  • Diş protez hakkında bilgi arayan arkadaşlar için ;http://2yillikbolumler.blogspot.com/2012/01/dis-protez.html adresini ziyaret ediniz

Ayrıca tüm 2 yıllıklar hakkında bilgiyide http://2yillikbolumler.blogspot.com/ adresinin arama yerinden bulabilirsiniz .

İnşallah Faydam dokunmuştur...
  • mekatronik iki sene de öğrenilcek birşey değil.

meslek lisesi okusaydın tamam belki

ama sonuç olarak düz lisesin ve o bölümü seçersen 4 yıldır mekatroniğin içinde olan insanlarla(meslek teknik lise mezunlarıyla) aynı sınıfta ders göreceksin

hocalar da muhtemelen çoğunluğa uyacak sen 4 sene meslek lisesi okumuşun gibi dersi anlatacak

hiç birşey öğrenememekle beraber okulu bitirmek için bayağı bir kasacaksın kendini

uçak elektroniği de aynı şekilde olduğunu söyleyebilirim

ben tercihini sağlıktan yana kullanmanı tavsiye ederim

tabi karar senin
  • Arkadaşlar sadece 2 yıllık okumak olarak düşünmeyin, YGS/LYS ile 4 yıllığa yerleşemeyenlere alternatif yol
    DGS gibi kolay bir sınavla 4 yıllığa geçmektir. Tabi ki okumak istediğiniz bölüme göre 2 yıllıkta okuma şartı var,
    çünkü her 2 yıllık bölüm her 4 yıllığa geçiş yapamaz.
    Mesela makine okuyup bilgisayar mühendisliğine geçiş yapamazsın ama bilgisayar ile alakalı bir bölüm okursan geçiş yapabilirsin.
    DGS ile geçiş yapmadaki en önemli etken ise 2 yıllıktaki göstereecğiniz performanstır, yani 2 yıllıktaki AÖBP nizin yüksek olmasıdır.

Hangi bölümden hangi bölüme geçilir vs. bakmak isterseniz:
    http://www.osym.gov.tr/dosya/1-58462/h/2011-dgsekyertablo3.pdf

Hangi net ve sıralamayla hangi üniversite/bölüm kazanılır öğrenmek isterseniz:
    http://www.dikeygecis.org/cms/index.php?page=2012dgstercihrobotu.html

DGS ile geçiş yapınca tabi bazı sıkıntılar da olacaktır, 2 yıllıktan gördüğünüz derslerin birçoğu genelde muaf olur
    ve 2. yada 3. sınıftan başlarsınız, genelde 3 yılda bitecek kadar çok dersiniz olur.
    Bu yüzden okula göre 2 yıl + yaz okulu veya 2 yıl + bütünlemeler ile 2 yılda okulu bitirmek mümkündür.
    Bazı üniversiteler sıfırdan başlatıyor, yani LYS ile kazanmış gibi oluyorsunuz: ODTÜ, Hacettepe, Ankara, İYTE
    Bunun dışında alttan dersleriniz olduğu için 1-2 dersiniz çakışabilir, onu da danışman hocanızla grup olarak görüşerek halledebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virs -- 15 Şubat 2013; 21:05:29 >

• bn anadolu lisesi mezunyum hemsirelik bölümü bana geliyor ama bn 2 yıllık anesteziyi başa yzmayı düşünüyorum sizce nasl bi karar??
  • quote:

Orijinalden alıntı: esra.46

bn anadolu lisesi mezunyum hemsirelik bölümü bana geliyor ama bn 2 yıllık anesteziyi başa yzmayı düşünüyorum sizce nasl bi karar??

TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

GÖREVLER

- Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur,
    - Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular,
    - Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular,
    - Hastanın genel sağlık durumunu inceler,
    - Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur,
    - Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir,
    - Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder,
    - Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Anestezi cihazı,
    - Laringoskop,
    - Endotrakeal tüp,
    - Anestezi ilaçları,
    - Oksijen, azot protoksit,
    - Halotan, Forane, Sevorane,
    - Maske,
    - Airway,
    - Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin;
    - Göz-el koordinasyonu gelişmiş,
    - Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili,
    - İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven,
    - Bedence güçlü ve dayanıklı,
    - Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen,
    - Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli,
    - Güler yüzlü ve sabırlı,
    kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin,
    · Anestezi,
    · Anestezi Teknisyenliği
    bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
    - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
    - Eğitim süresi 2 yıldır.
    - Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir.
    - Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır.
    - Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
    “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

· Sağlık Eğitimi,
    · Sağlık Memurluğu,
    · Hemşirelik,
    · Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
    Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
    BENZER MESLEKLER:
    - Anestezi teknisyeni,
    - Ambulans ve acil bakım teknikeri,
    - Hemşire.

Okumanı istedim

• mrb arkadaslar bende yabanci uyrukluyum turkiyede okumak istiyorum okumak istedim bolumler sunlar
    1.ebelik
    2.dis protezi
    3.anestezi teknisyeni
    4.hukuk (adalet)
    sizce hagi bolumu okursam daha kolay is bulabilirim siz ne dusunuyorsunuz sizce hangi bolumu seceyim yardimci olursaniz seviirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: gulbis_90

mrb arkadaslar bende yabanci uyrukluyum turkiyede okumak istiyorum okumak istedim bolumler sunlar
    1.ebelik
    2.dis protezi
    3.anestezi teknisyeni
    4.hukuk (adalet)
    sizce hagi bolumu okursam daha kolay is bulabilirim siz ne dusunuyorsunuz sizce hangi bolumu seceyim yardimci olursaniz seviirim

2-3 ve 4üncü madde. adaletten hukuga geçişiniz var diğerlerinde 4 senelik geçiş zor ama 2 senede bitirirseniz iş imkanı cok diye biliyorum
  • Merhaba optisyenliği tavsiye etmem. http://www.optisyen.com ve http://www.optisyenler.orgadresinde ayrıntılı bilgi var
  • arkadaslar bende bu sene tercıh yapcam bu konuda yardımcı olursanız sevınırım benım aklımda diş protez teknolojısı var konunun basındakı bazı yazıları okuma fırsatım oldu fakat okuyan arkadaslar varsa onlardanda konu hakkıda bılgı alabılırmıyım bolumun ıs olanakları ıle?
  • benim de merak ettiğim bir takım bölümler var 2 yıllıkta fizyoterapi, anestezi, odyometri, radyoterapi.. bir de sivil havacılık ve ulaştırma işletmeciliği var 2 yıllık. bir çok forumda gezdim ama net bir şey oluşamadı hala kafamda. tercih yapmak okumaktan çok daha zor
    bu meslekler hakkında ortalama ya da net maaş bilgileri verilmemiş yukarıda, genelde çalışmaya başlayınca alacağımız maaşa göre tercih yaptığımız için biri bu konuda bilgilendirirse seviniri(z)m
  • NE YAPTINIZ
  • aytacikinci A kullanıcısına yanıt
    hocan ygs den int.ten baktığımda 340 gözüküyor anestezi teknikerliği fakat çalışıp bu puanı alsam yer kalmasa boşta mı kalırım :( bnde meslek lisesi elektrik son sınıfım
    @aytacikinci

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.