Şimdi Ara

2. El arabayı satmaktan da korkacağız artık anlaşılan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zaten 2. el araba alırken yaşanan dolandırıcılıkları biliyoruz fakat satarken dolandırılma boyutuna gelmiş artık iş. Vallaha yazık günah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi double or nothing -- 26 Temmuz 2017; 11:23:51 >

• Türkiyede araba almada satmada

sıfır al suyunu çıkarana kadar kullan çöpe at yine sıfır al

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanırım kim olsa bu tuzağa düşerdi çünkü gerçekten hikayeyi düşündüm de benım başıma gelse ben bile fark edemezdim rabbim alış veriş yaparken karşımıza düzgün insanlar çıkarsın
  • ülkeyi bu hale getirdiniz eserinizle övünün

• Bu dolandırıcılık 2 yıldır var baştan sona dinleminizi tavsiye ederim. Aziz kancarda bu forumda yetişmişti

• bana en saçma gelen. adamın haklı olduğu hakim bile bile suçlu bulması.

bu yüzden adalet maalesef yetersiz.

hep güçlünün hakkı var.

güç ile adaleti yönetirseniz, memlekette adaleti sağlayacak gücüde bulamazsınız.

amcama geçmiş olsun ne diyim. hepimizin başına gelebilecek bir durumdu. iyiki izlemişim.

Teşekkürler.
  • abi bu kadar basit ve 2-3 dakikada bitirilecek bir mevzu iken 17 dakika ne anlatıyorsunuz videoda? bir de bunu oturup başından sonuna kadar 17 dakika boyunca izleyen/dinleyenlar var... inanılmaz...
  • Videoyu izlemeye üşendim özet yapabilecek birisi var mı?

• Yapacak bir sey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: scaner123

Videoyu izlemeye üşendim özet yapabilecek birisi var mı?

1) arabanı ilana veriyorsun, müşteri çıkıyor, ekspere gidiyorsunuz.
    2) ekpserde bir şey çıkmıyor, anlaşıyorsunuz, adam biraz kaparo veriyor.
    3) senden banka hesabını istiyor ve arabanın yarı parasını banka hesabına yatırıyor. böylece güven sağlıyor
    4) sonra telefon ediyor diyor ki, "ben gelemiyorum ya da arabayı kardeşime alacağız,o gelsin noterde satışı yapın, paranın kalanını orda verecek".
    5) kardeş geliyor, notere gidiliyor, satış yapılıyor, kalan miktar elden alınıyor.
    6) herşey dört dörtlük, araba satıldı, para alındı.
    7) bir süre sonra polis geliyor ve hakkında şikayet var diyor.
    8) ekpsre beraber gittiğiniz ilk adam, sana kaparo verdiğini ve arabanın yarıya yakın parasını ödediğini am arabayı alamadığını söyleyip şikayetçi olmuş ve parasını geri istiyor.
    9) siz "ben arabayı kardeşine sattım, paramı aldım" diyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki, arabayı sattığınız adam yani "kardeş" denilen adam ile ilk anlaştığınız adamın soyisimleri tutmuyor, üstelik hiç bir şekilde bir araya gelmemiş, telefonla bile görüşmemişler. yani hiç bir bağları yok.
    10) bu durumda siz ilk adamdan para alıp malı vermediğiniz için dolandırıcı damgası yiyorsunuz ve aldığınız tüm parayı geri iade etmek zorunda kalıyorsunuz.
    11) arabayı sattığınız adam ise gerçek değerin yarısını vermiş bile olsa arabayı satıp "paramı aldım" diye imza atığınız için satış geçerli. böylece arabadan da oluyorsunuz, paradan da...

gördüğünüz gibi son dönemlerin orda burda, zırt pırt karşınıza çıkan, herkesin anlattığı ve dolayısıyla aslında bir esprisi kalmamış bir dolandırıcılık yöntemi imiş bu. ve ne hikmetse bunu özellikle youtube üzerinden anlatanların da %90'ı bunu "bir arkadaşımın başına gelen olay" diye anlatıyor. yani bu şekilde dolandırılan kimse artık, tüm youtuber'ların arkadaşı demek ki...

velhasılı sizin bu madde madde sıraladığım yazıyı okumanız ne kadar zamanınızı aldı bilmem ama, adam bunu tam 17 dakikada anlatmış iyi mi...

• Bilal e anlatır gibi anlatmış.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunu çok anlattılar, bilmeyen kalmamıştır, iyi en azından bir dolandırılma şekli hakkında halk bilinçlendi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • al bu da 12 dakikalık başka versiyonu...

https://www.youtube.com/watch?v=F1RhHpAbin4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 24 Temmuz 2017; 18:0:23 >
  • aya kullanıcısına yanıt
    Hocam eline sağlık, forumda defalarca okuduğumuz bir hikayeymiş zaten.

• Bu konuyu daha önce de duymuştum.

Kısa zaman önce de aracımı sattım.
    Önden kapora aldım, kalanını bankaya yatıracaksınız dedim, Adam eşine alıyordu aracı, parayı eşin yatırsın aracı onun üstüne alacaksanız dedim.
    Adam yaa olurmu şimdi eşim internet bankacılığı filan bilmez dedi, valla şubeden yatırın o zaman dedim. Meblağ fazla değil di ama prensip prensiptir.
    Adam uğraşamam şubede filan deyince kendi üzerine almak zorunda kaldı aracı.Biraz söylendi ama durumu anlattım ona. Baya bi şaşırdı sonra teşekkür etti, bende aynısını yapacam dedi.
  • Ben bu yöntemi bilmiyordum ve kesin olarak tuzağa düşmek çok kolay..

Öğrendiğimiz iyi oldu. Çevremde anlatabileceğim kadar insana anlatacağım bunu. iki kişiyle iş yapmayacağız demek ki .. Para bankaya yatırılacak ama birlikte gidilip. Parayı yatıran kişi de üstüne alacak aracı.

Millet ne güzel göz dikiyor insanların kazancına yazıklar olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aya

quote:

3) senden banka hesabını istiyor ve arabanın yarı parasını banka hesabına yatırıyor. böylece güven sağlıyor
    4) sonra telefon ediyor diyor ki, "ben gelemiyorum ya da arabayı kardeşime alacağız,o gelsin noterde satışı yapın, paranın kalanını orda verecek".
    5) kardeş geliyor, notere gidiliyor, satış yapılıyor, kalan miktar elden alınıyor.
    8) ekpsre beraber gittiğiniz ilk adam, sana kaparo verdiğini ve arabanın yarıya yakın parasını ödediğini am arabayı alamadığını söyleyip şikayetçi olmuş ve parasını geri istiyor.
    9) siz "ben arabayı kardeşine sattım, paramı aldım" diyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki, arabayı sattığınız adam yani "kardeş" denilen adam ile ilk anlaştığınız adamın soyisimleri tutmuyor, üstelik hiç bir şekilde bir araya gelmemiş, telefonla bile görüşmemişler. yani hiç bir bağları yok.
    10) bu durumda siz ilk adamdan para alıp malı vermediğiniz için dolandırıcı damgası yiyorsunuz ve aldığınız tüm parayı geri iade etmek zorunda kalıyorsunuz.
    11) arabayı sattığınız adam ise gerçek değerin yarısını vermiş bile olsa arabayı satıp "paramı aldım" diye imza atığınız için satış geçerli. böylece arabadan da oluyorsunuz, paradan da...

gördüğünüz gibi son dönemlerin orda burda, zırt pırt karşınıza çıkan, herkesin anlattığı ve dolayısıyla aslında bir esprisi kalmamış bir dolandırıcılık yöntemi imiş bu. ve ne hikmetse bunu özellikle youtube üzerinden anlatanların da %90'ı bunu "bir arkadaşımın başına gelen olay" diye anlatıyor. yani bu şekilde dolandırılan kimse artık, tüm youtuber'ların arkadaşı demek ki...

velhasılı sizin bu madde madde sıraladığım yazıyı okumanız ne kadar zamanınızı aldı bilmem ama, adam bunu tam 17 dakikada anlatmış iyi mi...

Öyle bir dünya yok. Bankacılık kanununa göre kimse senin hesabına gelen para üzerinde hak iddia edemez, gelen parayı bloke edemez, geri çekemez (buna banka personeli de dahil) o para senin hesabına geçtikten sonra geçmiş olsun. Bir kişi bunu yazmış herkes paylaşıyor

• passmo kullanıcısına yanıt
    iyi de adam şu plakalı aracın satış bedeli diye yazıp yollarsa parayı
    ve satış da gerçekleşmezse parasını isteyebilir

ben araç alacağım adamın parasını bankadan yolladım
    yolda ya da noterde vazgeçti satmıyorum dedi
    nasıl alacağım paramı geri?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maligezgin -- 25 Temmuz 2017; 16:54:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 22tupac

iyi de adam şu plakalı aracın satış bedeli diye yazıp yollarsa parayı
    ve satış da gerçekleşmezse parasını isteyebilir

ben araç alacağım adamın parasını bankadan yolladım
    yolda ya da noterde vazgeçti satmıyorum dedi
    nasıl alacağım paramı geri?

Paranı gönderdikten sonra satış gerçekleşmezse isterse paranı vermeyebilir. Tabi olay noterde gerçekleşeceği için biraz zor. Yani demek istediğim böyle bir dolandırıcılık şekli mümkün değil. Kimse öyle ben yarısını verdim başkasına sattı falan diyemez. Verdiyse verdi borcu vardı derim açıklamasına ne yazarsa yazsın para hesaba geçti bitti
  • quote:

Orijinalden alıntı: passmo

quote:

Orijinalden alıntı: aya

quote:

Öyle bir dünya yok. Bankacılık kanununa göre kimse senin hesabına gelen para üzerinde hak iddia edemez, gelen parayı bloke edemez, geri çekemez (buna banka personeli de dahil) o para senin hesabına geçtikten sonra geçmiş olsun. Bir kişi bunu yazmış herkes paylaşıyor

valla ben orasını bilmem. "bu yöntem var ve dolandırılan da var" demedim. ama bunu gerçekmiş gibi anlatanlar bir de "bir yakını, bir yakınının arkadaşı" gibi referanslar gösteriyor ve üstüne üstlük bunlar bir de internet ortamında kendilerini "konusunda uzman(!)", "kompetan(!)" falan, filan gibi bir yerlere konumlandırmış adamlar.

haaa, benim gözümde anlattıkları da zaten 50 bin defa tartışılır ve çoğunun sonu "saçmalamış"a bağlanır da neyse artık... velhasılı, ben öyle olduğunu söylemedim, videoyu özet geçtim ki zaten baştan beri, 3 dakikalık şeye 17 dakika video yapmış bir adama "sen ne anlatıyorsun birader" demiş kişiyim... hani böyle bir yöntem vardır ya da yoktur, orasıyla da çok ilgilenmiyorum doğrusu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 25 Temmuz 2017; 20:6:27 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.