Şimdi Ara

2.5 volt ledleri sıralı bağlamak için yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar elimde çok sayıda 2.5 volt luk led bulunmakta bunları birbirine bağlayıp yakmak istiyorum fakat sıralı birbirine baglayinca yanmiyor ne yapmam gerek elimde 5 volt luk 4lu pil var power bank dan çıkardığm led lerin arasına ne tamam gerekiyor lütfen yardımci olurmusunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2.5 volt ledleri sıralı bağlamak için yardım lütfen
  • R=220 ohm direnç mi oluyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • egealtay kullanıcısına yanıt
    Usta bu r 220 ohm direnç mi oluyor resistor mu oluyor googledan baktım resistor diye de geçiyor direnç diyede ben şimdi direnç olanı mi alacam resistor olanimi alacam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Malicarpar1985 kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlama ama bu şekilde soru sorarsan cevap alamazsın :) resistor direncin İngilizcesi oluyor. 220R=220 ohm direnç alacaksın.gucu o kadar önemli değil. 1/4w,1/2 filan olur. Sen direk 220ohm direnç olarak arat.

• Hocam bilsem neden sorayım değilmi bilmemek ayıp değil ogrenmemek ayıptır bizde sormadan da ogrenilmez

• Ledleri bağlarken +/- uçları önemli. Ledin içine bakınca sivri ve kısa görünen uç +, L şeklinde uzun olan da - dir. Bu uçlardan sivri olan pilin + ucuna bağlanacak. Ledin diğer ucuna direncin bir tarafı, direncin diğer tarafı da pilin eksi ucuna.
    Eğer yan yana ledler yakılacaksa 1 adet ledin gerilim değeri bilinmelidir. Ledler yan yana dizilirken +/- uçlar seri bağlanmalıdır. Yani bir led diğer ledle bağlanırken, bir ledin + yani sivri ucu diğer ledin - yani uzun ucuna bağlanacak. Bu şekilde yan yana ledler dizilebilir. Bu şekilde ledler bağlandığında elektrik bir baştaki ledin boştaki ucuyla diğer baştaki ledin boştaki ucuna verilecek, tabii ki +ya +, -ye - olarak. Yan yana bu bağlama seri bağlamadır. 1 led kaç voltsa seri bağlamada hepsi toplanır ve toplam voltu pil ve ya güç kaynağı verebilmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 16 Mayıs 2017; 21:39:34 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben 8 tane led in artı kısmını birleştirdim eksi uçlarınida ayrı birlestirdim ppverbank dan çıkardığm 5v luk 4 lü pile bağladım suan yanıyor

• Ben direnç kullanmadım led lerin hepsinin arti uçlarını bir kabloda birlestirdim eski uçlarınida bir kabloda birlestirdim sonrada pile bağladım hepsi yandı

• quote:

Orijinalden alıntı: Malicarpar1985

Ben direnç kullanmadım led lerin hepsinin arti uçlarını bir kabloda birlestirdim eski uçlarınida bir kabloda birlestirdim sonrada pile bağladım hepsi yandı

Doğru hepsi yanar hemde tam yanar.Cızz diye.

• Aksam dan sabaha kadar yaktim hiç bir şey olmadı resimde görüldüğü gibi evin içinide normal ampul gibi aydınlatıcı ben ya yanmaz yada senin dediğin gibi patlar diye düşündüm hiç bir şey olmadı

• Malicarpar1985 kullanıcısına yanıt
    Yazıyor zaten 220 R diye -rezistor ile direnç aynı şeydir.
  • Hepsinin artı ve eksi ucuna aynı olarak birleştirmek paralel bağlamaktır. Tek bir dirençle devre tamamlanır.
    Yani bir led için koyulan bir direnç paralel bağlamada led sayısı artmasına rağmen aynı direnç değerinde olabilir ama watt değeri daha yüksek olucaktır.

Bir de paralel bağlamada ledlerin toplam direnç değerinin azalmayacağını, her ledde aynı gerilim düşümü olacağını iddia ediyorum. Yani led sabit bir iç dirence sahip değil. Sizce?
  • Direnç baglamadim ki olduğu gibi bağladım

++++ - - - -

++++ - - - -

¥ ¥

+ -

Bağlantıyı bu şekilde yaptım ve odayı aydınlatacak kadar ışık verdi kullandığım pil birleştirilmiş 1.2v ×4 adet powerbank bataryası denemek için sabaha kadar yaktim hiç bir sorun olmadı bende şaşırdım doğrusu acaba bu şekilde kaç tane ledi yakabilirim mesela renkleri değişen bir yazı yazıp yakmak istiyorum bu led lerle örnek 200 300 tane led birleştirmek istiyorum renkleri değişerek yanan bir yazı

• ntc ve ptc özellikte malzemeler vardır.
    Ledlerin ısınınca direncinin azalması yani daha da çok ısınmaya başlaması sorunu vardır. Bu yüzden akım sınırlaması ile çalıştırılır. Uygun bir akım sınırlayıcısı tavsiye edilir.

Sizin ortamda belki led belki fazla ısınmıyordur ama ısınmasına uygun ortamda sonuçlar değişebilir.
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    Az önce 5 tane 220 ohm aldım ve bir tane B5k ve B10k 3 bacak ayak topuzu aldım bu aksam biraz deneme yanılma ile neler yapabilirim bir bakacağım ayrıca 15×15 ve 7.5×7.5 delikli levha aldım bunlarla birseyler deneyeceğim ne tür sonuçlar alacağım bilmiyorum resimlerini buraya eklerim

• breadboard tavsiye ederim. Hiç lehim yapmadan takıp sökebildiğiniz bir alet. Bir sürü deliği var ve mesela ledleri ayağından takıyorsunuz ve bağlantı tamam oluyor. Hem de ucuz bişi.
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    Bu aksam bakarım elektronikciye dün gece elimdeki delikli board i kullandım yaklaşık 50 tane led den bir harf yaptım ve hepsinin ucunu artı kısmını tek bağladım eksi uçlarını ise direnç başına 8 dokuz led bağladım çünkü elimde beş tane direnç vardı Bende aralarında taksim ettim gayette güzel yandı tabi kafama takılr5an yerler olmadı değil

1 cisi ilk yaptığım da 8 tanesini birlestirdim paralel ve direnç baglamadim

İkincisinde ise eksi kutubuna r220 ohm direnç bağladım ve resimdeki gibi ışığı yarıya düştü

Üçüncüsü ise 8 tanesine direnç baglamadim led ler patladı direnç baglayinca da ışığı yarıya düştü nedenini anlamadım

• 2.5 volt ledleri sıralı bağlamak için yardım lütfen

• ledlerin ısındıkça daha çok elektrik çekmeye başliip daha çok ısıncacapından bahsetmiştik. Yanmaları patlamaları bu sebeple genelde.
    1 ile 3 arasında neyi farklı yaptınız anlayamadık? Direnç bağlayınca ışığı yarıya düşmesi, eklenen direnç ile ledlerin uçları arasındaki gerilimin azalmasıyla alakalıdır. Güç kaynağınız yetmiyor da olabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.