Şimdi Ara

2.5' SATA to IDE Adaptör Çevirici Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    eski laptopumdan 40gb ide hdd yi çıkarıp yerine 320 gb sata hdd takmayı düşünüyorum ve aşağıdaki ürün lazım:
    http://www.microsatacables.com/2-5-sata-ssd-or-hdd-drive-to-ide-44-pin-ide-adapter/
    sorularım şöyle:
    1- bu ürün sadece bir dönüştürücü müdür yoksa hız artışı da sağlar mı? yani sata hddyi buna taktığımızda yalnızca satayı ide gibi ve ide hızında mı kullanmış olacağız yoksa sata hddyi sata hızında mı kullanmış olacağız?
    2- buna benzer işimi görecek başka bir ürün var mı?
    satayı ide olarak kullansak da olur ama mümkünse satayı sata hızında kullanayım istiyorum.
    herkese saygılar

• laptop52 L kullanıcısına yanıt
    sadece dönüştürücüdür hız artışı sağlamaz ide hızında kullanmaya devam edersin
  • teşekkürler
    yalnız ürün açıklamsında şöyle bir şey yazıyor:
    Supports Serial ATA data transfer rate up to 1.5Gb/s (150MB/s)
  • bir de satayı sata hızında kullanabileceğim benzeri bir ürün var mı?
    teşekkürler
  • pek ilgilenen ya da anlayan yok herhalde ama bir iki sorum daha olacak:
    laptopun kılvuzuna bir göz attım en fazla 80gb hdd desteklediği yazılı. (2005 model bir laptop)
    bu durumda bu ürünle 320 gb sata taktığımda laptop bunu 80gb mi görür yoksa 320gb mi?
    bir de satayı ide olarak kullanmış olsak bile bu ide bize en fazla ne kadar bir hız (mb/s olarak) sağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: laptop52

pek ilgilenen ya da anlayan yok herhalde ama bir iki sorum daha olacak:
    laptopun kılvuzuna bir göz attım en fazla 80gb hdd desteklediği yazılı. (2005 model bir laptop)
    bu durumda bu ürünle 320 gb sata taktığımda laptop bunu 80gb mi görür yoksa 320gb mi?
    bir de satayı ide olarak kullanmış olsak bile bu ide bize en fazla ne kadar bir hız (mb/s olarak) sağlar.

Aşağıdaki sayfada ayrıntılı bir şekilde IDE'den bahsedilmiş:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Paralel_ATA

• quote:

Orijinalden alıntı: merhaba50

quote:

pek ilgilenen ya da anlayan yok herhalde ama bir iki sorum daha olacak:

Aşağıdaki sayfada ayrıntılı bir şekilde IDE'den bahsedilmiş:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Paralel_ATA

teşekkürler ancak konu ide hakkında ansiklopedik bilgi edinmek değil.
    ilk mesajdan itibaren okuyacak olursanız mevzu bir aparat ve işe yarayıp yaramayacağını
    ya da ne kadar işe yarayacağını tespit etmeye çalışıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: axelfoly

sadece dönüştürücüdür hız artışı sağlamaz ide hızında kullanmaya devam edersin

teşekkürler
    yalnız ürün açıklamsında şöyle bir şey yazıyor:
    Supports Serial ATA data transfer rate up to 1.5Gb/s (150MB/s)
    o hıza kadar destek verir demek istiyor ,hdd boyutu neyse onu görürsünüz
  • quote:

hocam çok teşekkür ederim
    ancak şu 150mb/s desteğinin bize hız konusunda az da olsa bir faydası olmaz mı?
  • quote:

quote:

hocam çok teşekkür ederim
    ancak şu 150mb/s desteğinin bize hız konusunda az da olsa bir faydası olmaz mı?

aşağıdaki sitede de benzeri ürünün daha iri boyutlu eski tipi hakkında şöyle diyor:
    Maximum Data Transfer Rate 133MB/sec

http://www.startech.com/HDD/Adapters/25in-and-35in-40-Pin-Male-IDE-to-SATA-Adapter-Converter~IDE2SAT

olmaz max sağlayabileceği hız sınırını ifade ediyor örn: senin hdd hızı 100mb/sec ise ona hız vermez işlem hızın hdd hızın olur atıyorum hdd hızın kartın sağladığı hızdan fazla olsa 200mb/sec olsa bu defa da çeviricinin desteklediği max hızda data transferi olur yani 133mb/sec
  • quote:

olmaz max sağlayabileceği hız sınırını ifade ediyor örn: senin hdd hızı 100mb/sec ise ona hız vermez işlem hızın hdd hızın olur atıyorum hdd hızın kartın sağladığı hızdan fazla olsa 200mb/sec olsa bu defa da çeviricinin desteklediği max hızda data transferi olur yani 133mb/sec

çok sağolun
    zaten benim şu andaki ide hdd 30-40mb/sec ile yerlerde sürünüyor
    bu aparatla bir sata takıp hızı 70-80mb/sec çıkarsam bile bana yeter.
    çok teşekkürler
    saygılar
    rica ederim
  • quote:

hocam işi garantiye almak için biraz araştırma yaptım.
    yabancı bir sitede 160gb destekleyen bir laptopa bu aparatla takılan 250 satanın
    160gb gözüktüğü yazılı:
    http://www.msfn.org/board/topic/152483-sata-to-ide-adapters-whichwhatwhy/page-2#entry980112

bu durumda bizim 80gb destekleyen anakart 320gbyi 80gb olarak görecek demektir.
    bu ürünü denemiş birini bulmadan sorunu çözemeyeceğiz herhalde

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.