Şimdi Ara

2.5 Metreye 55''(140cm) Lcd Tv SD-HD-PS3 Performansı? (60D8000 Karar Verildi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
2
Favori
29.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın bir zamanda odama lcd tv almayı düşünüyorum cihaza ayırdığım bütçe 6.000-7.500 tl arasında bir fiyattır.Fakat ekran boyut konusunda kararsız kaldım tvyi izleyeceğim mesafe 2.5mt'dir sürekli izliyeceğim format hd yayın olmayacak sd yayınlarda göz önünde bulundurulduğunda 55'' lcd tv 2.5 mt mesafe için çokmu büyük olur 46'' almak daha mı iyidir yoksa bu mesafeden 55'' ve üzeri boyutlar için söylenen (göz yorulması,görüntüye hakim olamama,baş ağrısı,görüntüde piksellenme vs )gibi sözler şehir efsanesimidir yada gerçeklik payı nekadardır?Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok memnun olurum:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrStolas -- 21 Mart 2012; 19:06:25 >

• Bahsettiğiniz, gerçek manada 55 inc'se 2.5 metre yada 3 metre izlemek zordur hatta imkansızdır !

HD ve BluRay film derseniz imkansızlık oranı dahada yükselir, o mesafeden yüksek çözünürlük filmler asla izlenmez, bazıları inat edip izlenir diyebilir, ya televizyonu mağazada 1-2 dakika için görmüşlerdir yada gözleri Dünyalıların sahip olduğu özelliklerden çok daha üstündür !

2.5 metre için 54 inc Lcd dahi alsanız, bir süre sonra göz yorulması yada algılama zorluğu çekeceğiniz büyük bir olasılıktır !

Plasma derseniz 42 ve 46 inc biraz daha mantıklı seçim olur, lcd ve Ledlerde ise izlerim demek fazlası ile iyimser bir düşünce olarak kalır !

SD yayınlar fazla sorun teşkile temez, dediğim gibi yüksek çözünürlüklü HD yayın BluRay izlemek inanın fazlası ile yorucu olacaktır, hatta bir çok filmde ilk 10 dakika sonrası mide bulantısı yada baş dönmesi hissinide net olarak yaşarsınız !

Orjinal BluRay ve Hd filmlerde ise durum biraz daha uygun olabilir ama kopya yada İnternetten indirilen filmleri, 55 incte ve 3 metreden izlemek memnun kalabilmek bana göre mucize olur, yada gözleriniz mütiş derecede sağlıklıdır, bu ebatlarda o sağlığı sabit koruyabilmek ise şansınıza kalır !

• evet bahsettiğim ölçüler 55''(140cm lik tv) uzaklık mesafemse kanepede oturunca göz hizasından duvara tam 2.5mt ye denk geliyo ...bu konuyu teknoloji ürünü satan çeşitli mağazalardaki yaklaşık bi 10 satıcıya sorduğumda 8i kesinlikle büyük olur biz 140cmleri 4mt-5mt arası mesafeler için veriyoruz aksi takdirde mesafeden dolayı görüntüyü takip etmekte zorluk,göz ağrısı ve sd yayınlarda pikselleşme olduğunu söylemişlerdi.Açıçası teorik olarak banada mantıklı gelmişti fakat bir saattir forumu incelediğimde çok farklı görüşler olduğunu görünce acaba teoride işler değişiyomu tüm bu söylenen olumsuzluklarşehir efsanesimi diye kafam karıştı açıkçası yani ne kadar büyük alırsan al diyenide var o mesafe için azami 117cm diyenide var bende bu konuda deneyimi olan arkadaşların fikirlerini almak istedim
  • Eskiden 72 ekran tüplü crt televizyonlarla 3 - 3.5 metreden rahatlıkla izlenirdi ve hiç kimsede şikayet etmezdi.. Ben 2.5 metreden 82 ekran Lcd'yi rahatlıkla seyrediyorum.. Bence 102 ekran fazlası ile uygun olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: andy1

Bahsettiğiniz, gerçek manada 55 inc'se 2.5 metre yada 3 metre izlemek zordur hatta imkansızdır !

HD ve BluRay film derseniz imkansızlık oranı dahada yükselir, o mesafeden yüksek çözünürlük filmler asla izlenmez, bazıları inat edip izlenir diyebilir, ya televizyonu mağazada 1-2 dakika için görmüşlerdir yada gözleri Dünyalıların sahip olduğu özelliklerden çok daha üstündür !

2.5 metre için 54 inc Lcd dahi alsanız, bir süre sonra göz yorulması yada algılama zorluğu çekeceğiniz büyük bir olasılıktır !

Plasma derseniz 42 ve 46 inc biraz daha mantıklı seçim olur, lcd ve Ledlerde ise izlerim demek fazlası ile iyimser bir düşünce olarak kalır !

SD yayınlar fazla sorun teşkile temez, dediğim gibi yüksek çözünürlüklü HD yayın BluRay izlemek inanın fazlası ile yorucu olacaktır, hatta bir çok filmde ilk 10 dakika sonrası mide bulantısı yada baş dönmesi hissinide net olarak yaşarsınız !

Orjinal BluRay ve Hd filmlerde ise durum biraz daha uygun olabilir ama kopya yada İnternetten indirilen filmleri, 55 incte ve 3 metreden izlemek memnun kalabilmek bana göre mucize olur, yada gözleriniz mütiş derecede sağlıklıdır, bu ebatlarda o sağlığı sabit koruyabilmek ise şansınıza kalır !

Bence tam tersi çözünürlük azaldıkça izleme mesafesi fazlalaşır.Hd yayında 2.5 mt olan bir televizyonun sd yayınlarda izleme mesafesi en az 3.5 metre olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: MrStolas

evet bahsettiğim ölçüler 55''(140cm lik tv) uzaklık mesafemse kanepede oturunca göz hizasından duvara tam 2.5mt ye denk geliyo ...bu konuyu teknoloji ürünü satan çeşitli mağazalardaki yaklaşık bi 10 satıcıya sorduğumda 8i kesinlikle büyük olur biz 140cmleri 4mt-5mt arası mesafeler için veriyoruz aksi takdirde mesafeden dolayı görüntüyü takip etmekte zorluk,göz ağrısı ve sd yayınlarda pikselleşme olduğunu söylemişlerdi.Açıçası teorik olarak banada mantıklı gelmişti fakat bir saattir forumu incelediğimde çok farklı görüşler olduğunu görünce acaba teoride işler değişiyomu tüm bu söylenen olumsuzluklarşehir efsanesimi diye kafam karıştı açıkçası yani ne kadar büyük alırsan al diyenide var o mesafe için azami 117cm diyenide var bende bu konuda deneyimi olan arkadaşların fikirlerini almak istedim

Aslında 55 inc ekran olarak demiyorum, kendi odamda 42 inc Full Hd televizyon izliyorum,Televizyon kanallarını hiç izlemem, Hd ve Bluray film izlerim !

Bu detayı yazma sebebim televizyon ayak ucumda durur en fazla 2.5 metre hatta dahada az, yüksek çözünürlüklü filmler izlediğim halde bazı kötü riplenmiş filmleri ciddi şekilde takip etmek zorlaşıyor, gözü yoruyor !

Kaliteli filmlerde ise sorun yaşamadım diyebilirim, burda televizyon seçimide önemli bir çok televizyon resmi panele sabitleyemez, pixsel hareketleri yada arka plan görüntülerde bunu net olarak görür bazen çok ufak detaylar olduğundan o hissi net olarak alırsınız !

Diğer televizyonum Plasma 50 inc, yaklaşık 3 metreden izliyorum televizyon yayınlarında sorunsuz yani gözü rahatsız etmiyor, iş diğer detaya gelince yani yüksek çözünürlüklü kötü riplenmiş filmlerde farkı hemen anlıyorsunuz !

Bir yorum dikkatimi çekti diyorki tam tersi, sd yayınlarda uzaklık önemlidir 3-4 metre mesafe olmalıdır, bu hatalı bir düşüncedir, SD yayın sizi rahatsız etmez, görüntü bozukluğu olarak derseniz evet kanala göre değişir ama göz yorgunluğu açısından kesinlikle değildir !

Yüksek çözünürlüklü görüntüler sanılıyorki ne kadar yakından izlense rahatsız etmeyecektir, sanıyorum yüksek çözünürlüklü filmleri pek izlememişler !

Özellikle led televizyonlarda kontrast ve ışık oranları en uç noktalardadır, o güçlü yansımalara ışık patlamalarına göz bir yere kadar dayanacaktır ve bunuda zaten baş dönmesi yada mide bulantısı gibi bir hisle yerinizden kalkmanız kesin olacaktır !

Konuyu uzatıyorum ama bazı detaylar Ülkemizde malesefki çok yanlış biliniyor, mağazalarda elemanların size tek verebilecekleri sağlıklı ve doğru detayda bu olacaktır, televizyonların yüksek kontrat ve ışık değerlerine yaklaış 8-10 saat maruz kaldıklarından bunu net söylerler !

Fazla konuyu uzattım kusuruma bakmayın, sizin istediğiniz cevaba dönersek, net olarak 50 inc bir plasma elbetteki üst serilerden bahsediyorum hatta 55 inclik High and serisi Plasma alabilirsiniz, dediğim gibi kaliteli filmlerde ve SD yayınlarda keyif verecektir !

50-55 inclik Led ve Lcdler ise nacizane tavsiyem bu riske girmeyin !

Bütceniz aslında uygun mesela 50 yada 55 inclik Panasonic VT serileri keyif verecektir, Samsung high and serileri 8000 serisi gibi aynı şekilde Sharp gerçi Türkiyede yok sanıyorum aynı şekilde keyifle izlersniz !

Panel seçimi çok önemli detaydır, sonrasında ise evinizdeki sinyal taşıycı cihazların ve kabloların maharetine iş kalıyor, onlarda sorunsuzsa, ışıkları kapar sinema keyfini yaşarsınız !

2.5 metre için Lcd ve Led merakınız varsa 42 inc üzerine çıkmamanızı tavsiye ederim !

42 inc lcd ve led ürünlerdede yine aynı şekilde doğru panel seçimini yapmalısınız !

Bir çok farklı paneli inceleme ve evimde test etme imkanı buldum bu sebeble yorum yaptım, bütceniz ve tahminimce kaliteli görüntü almayı isteyen birisiniz, kimseyi yanlış yorumlarla hatalı ürün almalarına sebeb olmak en büyük korkumdur, herkesin alın teri kutsaldır !

3D panel aklınızda varsa bu seferde paneli duvara tam izleme açınızla monte ettirmek mecburiyetiniz var, önlerden yada yanlardan yansıyacak ışık lanma aksesuralrdaki parlaklıklar 3D izleme keyfinizde dağılmalara sebeb olur !

3D televizyon izleyeceğinizi var sayarsam, önden gelen ışıkları kapamalısınız, sebebi basittir 3D teknolojisi tamamen farklı sinyallere göre tasarlanmıştır yani her bir göz için farklı sinyal taşırlar, paneli tam karşıdan izlemek ise 3D keyfini sorunsuzca yaşamanıza olanak sağlar !

3d televizyon seçiminde yine panel seçimi önemli, yukarda zaten panelleri yazdım hepsi üst seviye panellerdir !

FPR gözlük teknolojisi ise bana göre 3D değildir, sadece derinlik hissini verirler !

• yorumlarınız için teşekkür ederim uyarılarınızı dikkate alıcam
  • Eğer ki ağırlıklı olarak SD yayın izleyecekseniz bakış açınız ve panel boyutunuz size dezavantaj olur. İnanılmaz kötü görünen bir görüntü kalitesi alırsınız.
  • Göz yorar güzel bir izlenim alanamazsınız.
  • Aslında şu anda odamda 40'' samsung 40D6000 serisi Led tv'yi d-smart eğlence paketi ile birlikte goldmaster full hd PVR 1050 modeliyle kullanıyorum buna bağlı olarakta 500den fazla hd film arşivimi bağladım(4tb lık harici depoyu) bu kriterleri göz önüne aldığımda ve birazda forumda gezip ''imkanınız varsa alabildiğiniz en büyük ekranı alın,daha küçüğü zamanla gözünüze ufak gelicek ve pişman olacaksınız forumda bu tip kullanıcılar çok fazla''diye yorumlara baktığımda 55'' ekran boyutu biraz kafamı karıştırdı normalde 46D8000 Modeline terfi edicektim inanın çok kararsızım:/
  • Goz yorar vs hicbirseye katilmiyorum. Alabildiginiz en buyuk ekrani aliniz. Dvd, cable-tv icin 42 inch te 4-5 metre oneren ingiliz editorler ve test anketleri, HD medya icin yarisi kadar mesafeyi oneriyor. Yani 42 inch'i 2 metreden izle diyor adam eger bluray vs izliyorsan ki detaylari gorebil. Ha altyazida okumamak lazim asil detaylari yakalamak icin ama ayri konu.
    4-5 metre icin direkt 55inch ekran oneriyorum.
    Bunca yuksek maasla emek veren insanlarin test sonuclarini yabana atmamak lazim. Yoksa her kullanicinin yorumu tabii ki farkli olabilir ama "netice" istiyorsaniz, kerameti kendinden menkul yorumlardan ziyade profesyonel kisilerin tavsiyelerini dinlemek daha akilcil olacaktir.
    Bol sans.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2Berk -- 19 Mart 2012; 16:12:10 >
  • Evet, alabildiğiniz kada büyük ekran alın ama bunu yaparken dozunu kaçırmayın. Televizyonun içinde oturuyormuş hissi yersiz. Misalen ben 42" kullanıyorum 1,5 metreden ama hayıflandığım şey 47" boyutu da olabilirmiş oluyor. 55" bu noktada çok uç ancak yine de sizin tercihiniz.
  • o mesafenin ps3, hd ve gerçek bluray veya kaliteli mkv ler için sorun teşkil edeceğini sanmıyorum, sd derseniz tabi ki hayır derim ama bu da yine yayının ve tv nin kalitesine bağlı, çünkü bir kanalın yayın kalitesi sd ve hatta hd için bile geçerli, diğer kanaldan daha iyi yada kötü olabiliyor. (upload bitrate dedikleri olay).

diğer konular ise tamamen kişiye özel olabiliyor. mesela bulantı, baş ağrısı vb. gibi. eşim 46" ve 2,8mt mesafede, başta gözümü alıyor diyordu ama 1 haftada alıştı.
    piksellenme, sd yayın ve düşük çözünürlüğe sahip filmler için tabi ki kaçınılmaz ama iyi bir görüntü işlemcisi olan bir tv için bu piksellenme (çamurlaşma) söz konusu değil.

bu sebeple aldığınız tv nin görüntü işlemcisi iyi olsun, boyut sonraki konu.

iyi forumlar
  • Odamda evlenmeden once 127ekran Sony vardı...

3 metre civarından izledim, konsol oyunlar oynadım herhangi bir sorun olmadı.

Hala gözlerim sıfır
  • 4 metre için 55" ideal olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zucchero

Odamda evlenmeden once 127ekran Sony vardı...

3 metre civarından izledim, konsol oyunlar oynadım herhangi bir sorun olmadı.

Hala gözlerim sıfır

şimdi ne var acaba?
  • Yazımı okumayanlar belli, halen gerekçeleri olmayan enteresan yorumlarla, tersini ispatlamak sürecine girme çabalarıyla İnsanlarıda yanıltabiliyorlar !

Burda kimseye dediğim doğrudur iddiasında değilim, sadece yorum yapıyorum !

127 ekran panelle oyun oynayıp halen gözlerim sağlam diyen arkadaşım, sadece kendini kandırırsın, ve o boyutta bir panelle sen yüksek çözünürlüklü oyunları sadece belli süreler boyunca kullanırsın !

127 ekran panelle, ben sana test uygulayalım, benim seçtiğim oyunla sen bırak oyun oynamayı 1 saat o ekranda kalamassın !

Kaldığını farz edelim ekran başından kalktığını 3-5 saniye çevrendeki eşyaları algılayamazssın !

İnsanları yanlıtmayın bahsettiğimiz şey televizyonu bir kenara bırakın göz sağlığıdır, alay eder gibi saçma iddialarla Lütfen inatlaşmayın !

Çocuklar konusunda hassasımdır, hiç biriniz stereo körlük tabirini bilmezsiniz eminim duymamışsınızdırda, çocuklarını olanlar televizyon seçimerinde belli detaylara dikkat etmek zorundalar !

Konuyu açan arkadaşa yardımcı olabilmek amacıyla paylaşım yaptım, benim dediklerim doğrudur iddasında değilim !

• andy1'e katılıyorum ben de. Her şeyin bir ideal mesafesi vardır ki 55" boyut dediğimiz örneğin 55LW5500 için 1298x778x23.5 mmyani yaklaşık olarak 130 cm'lik bir enden söz ediyoruz burada arkadaşlar. 2,5 metreden 135 cm'nin karşısına oturmak, içine oturmakla aynı şeydir. Bir defa seyri bile eğlenceli olmaz.
  • quote:

Yakın bir zamanda odama lcd tv almayı düşünüyorum cihaza ayırdığım bütçe 6.000-7.500 tl arasında bir fiyattır.Fakat ekran boyut konusunda kararsız kaldım tvyi izleyeceğim mesafe 2.5mt'dir sürekli izliyeceğim format hd yayın olmayacak sd yayınlarda göz önünde bulundurulduğunda 55'' lcd tv 2.5 mt mesafe için çokmu büyük olur 46'' almak daha mı iyidir yoksa bu mesafeden 55'' ve üzeri boyutlar için söylenen (göz yorulması,görüntüye hakim olamama,baş ağrısı,görüntüde piksellenme vs )gibi sözler şehir efsanesimidir yada gerçeklik payı nekadardır?Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok memnun olurum:)

Dostum hemen hemen aynı mesafelerden 46d8000 kullanıyorum 55 almadığım için kendime kızıyorum bence hiç düşünme git 55 al d serisi zaten nerdeyse kasasız hele ki 3d izlemek istiyorum diyorsa zaten büyük ekran şart bir tekno market e git 55 inç tv de 3d ye bak sonrada daha küçük ekrana ne demek istediğimi anlayacaksın.gözlerinede bir şey olmaz merak etme

• quote:

Orijinalden alıntı: aragorn_35

quote:

Yakın bir zamanda odama lcd tv almayı düşünüyorum cihaza ayırdığım bütçe 6.000-7.500 tl arasında bir fiyattır.Fakat ekran boyut konusunda kararsız kaldım tvyi izleyeceğim mesafe 2.5mt'dir sürekli izliyeceğim format hd yayın olmayacak sd yayınlarda göz önünde bulundurulduğunda 55'' lcd tv 2.5 mt mesafe için çokmu büyük olur 46'' almak daha mı iyidir yoksa bu mesafeden 55'' ve üzeri boyutlar için söylenen (göz yorulması,görüntüye hakim olamama,baş ağrısı,görüntüde piksellenme vs )gibi sözler şehir efsanesimidir yada gerçeklik payı nekadardır?Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok memnun olurum:)

Dostum hemen hemen aynı mesafelerden 46d8000 kullanıyorum 55 almadığım için kendime kızıyorum bence hiç düşünme git 55 al d serisi zaten nerdeyse kasasız hele ki 3d izlemek istiyorum diyorsa zaten büyük ekran şart bir tekno market e git 55 inç tv de 3d ye bak sonrada daha küçük ekrana ne demek istediğimi anlayacaksın.gözlerinede bir şey olmaz merak etme

işte yanlış karar verip sonucunda bi şekilde pişman olmak istemiyorum en iyisi harici hdd alıp metreyle gidip 2.5 mt mesafeyi mağazada oturup denemek olucak sanırım://

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrStolas -- 20 Mart 2012; 13:21:04 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.