Şimdi Ara

18F2520 ile ccs kullanarak LCDye 4bit veri yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ben pic 18f2520 ile ccs kullanarak 4 pin üzerinden 16x2 lik LCDye veri yollamak istiyorum. yalnız ekrana basit bir "merhaba" yazan program bile proteusda çalışmıyor. Bana aşağıdaki pin düzeninde ekrana basit bir veri yazan yazılım gönderen olursa sevinirim. B portu şu şekilde konfigüre edilmiş:

RB7-------DB7
    RB6-------DB6
    RB5-------DB5
    RB4-------DB4

RB3------E
    RB2------RS

RB0 VE RB1 LCD haricinde başka amaçlı bir input olarak kullanılmıştır.

Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozerozdemir27 -- 27 Temmuz 2007; 12:13:36 >

• ccs nin içindeki lcd örneği busy bayrağını kontrol eder. yani lcd nin r/w ucunuda kullanır. senin yazdığın bağlantıda r/w ucu görünmüyor. lcd nin r/w ucunuda programda hangi pinden kontrol ediliyorsa oraya bağlamalısın. eğer busy bayrağını kontrol etmek istemiyorsan r/w ucunu direkt lojik sıfıra bağlarsın. tabi programdaki busy bayrağını kontrol eden kısmı da iptal etmen lazım.
  • hocam bu konularda yeniyim. örnekten kastınız driver dosyası mı değilse EX_LCDKB mi, EX_LCDTH Mİ. r/w pini de toprağa bağlı. Aslında tam olarak bilmek istediğim hangi dosyada ne tür bi değişiklik yapmak zorunluluğum.
  • başlangıç olarak ex_lcdkb.c programını kullanabilirsi. buradaki keyboard işlemlerini iptal et. sadece lcd ye yazı yazan kısım kalsın. dirvers klasöründe de lcd.c dosyası var. bu dosyada da lcd_send_byte fonksiyonu içindeki

while ( bit_test(lcd_read_byte(),7) ) ;

satırını iptal edip buraya mesela delay_ms(1); gibi bir şey koy. bu şekilde test edebilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.