Şimdi Ara

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar *** (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.845
Cevap
55
Favori
138.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam sağolasın verdiğin bilgiler için.
    Türkiye'de sanırım ürünler biraz pahalı. Aliexpres'ten ürünleri getirmeyi başlayacağım.
    Mesala en son şu ürünü aldım arka cam için. 13 günde geldi.
    Link :https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-High-Quality-LCD-Display-Screen-Film-Protector-For-Nikon-D5300-PB432/32309417934.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.FZc1OU

Şimdi de lens temizleme aparatlarını almayı düşünüyorum.

• Acemilik işte...
    Bir de işin içine heves girince, araştırmadan etmeden direk bir şeyler almak istiyor ve alıyor insan.
    Benim makinenin lensi 18-55 ne de olsa diye, Aliexpresten macro ve geniş açı çeken 10 dolar civarında bir ürün aldım.
    Tabi ürün geldikten sonra ve benim lense uymadığını gördükten sonra objektifin uç tarafının 52 mm olduğunu anladım :) Ben ise 55 mm almışım...
    Neyse heves bu, durur muyum durmam. Bir şekilde bantladım objektife aldığım bu lensi.
    Ne çekebilirim diye düşünürken...
    Aldım mutfaktan mandalinayı eşimin tabiri ile onu meşhur ettim..
    Heee çok ama çok güzel sonuç vermedi belki ama bir müddet beni oyalayacaktır.
    Hatta öyle ki kendi makineme uygun olan 52 mm lik olanını da sipariş geçtim :)
    Ürün linki şu :https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sale-HD-0-45x-52mm-Super-Wide-Angle-Lens-with-Macro-Lens-and-Carry-Bag/32757542278.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.TqLJBN

Aldığım lensi benim 18-55 lik lensin önüne ekleyip de çektiğim mandalinanın fotoğrafları da şunlar :

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar ***
    Mndln by bora erdil, on Flickr

Mandarin by bora erdil, on Flickr

Bu arada ışık olarak perdeyi araladım ve güneşten yararlandım.
    Siyah fon olarak da kısa kol tsörtümü masanın üstüne sererek kullandım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boraaaaa -- 25 Ekim 2017; 12:26:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: boraaaaa
    ...

Bravo !.. Yılmamış onu bir şekilde işler hale getirmişsiniz ya, helal olsun Bu azminizi kaybetmezseniz ilginç işlere imza atabilirsiniz. Sevmese, meraklı olmasa boşverir-bırakırdı bu ters bağlama adaptörünü başkası. Bir de şey var Raynox DCR-250, o biraz pahalıcadır ama 250 TL. falan olabilir belki 2.elde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 25 Ekim 2017; 12:43:26 >
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Ters bağlama adaptörü ile çekmedim bunu. 18/55 lik lensin önüne takıyoruz bunu. Hatta dediğin ürüne de benziyor.

Ürün şu :https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sale-HD-0-45x-52mm-Super-Wide-Angle-Lens-with-Macro-Lens-and-Carry-Bag/32757542278.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.TqLJBN
  • quote:

Acemilik işte...
    Bir de işin içine heves girince, araştırmadan etmeden direk bir şeyler almak istiyor ve alıyor insan.
    Benim makinenin lensi 18-55 ne de olsa diye, Aliexpresten macro ve geniş açı çeken 10 dolar civarında bir ürün aldım.
    Tabi ürün geldikten sonra ve benim lense uymadığını gördükten sonra objektifin uç tarafının 52 mm olduğunu anladım :) Ben ise 55 mm almışım...
    Neyse heves bu, durur muyum durmam. Bir şekilde bantladım objektife aldığım bu lensi.
    Ne çekebilirim diye düşünürken...
    Aldım mutfaktan mandalinayı eşimin tabiri ile onu meşhur ettim..
    Heee çok ama çok güzel sonuç vermedi belki ama bir müddet beni oyalayacaktır.
    Hatta öyle ki kendi makineme uygun olan 52 mm lik olanını da sipariş geçtim :)
    Ürün linki şu :https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sale-HD-0-45x-52mm-Super-Wide-Angle-Lens-with-Macro-Lens-and-Carry-Bag/32757542278.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.TqLJBN

Aldığım lensi benim 18-55 lik lensin önüne ekleyip de çektiğim mandalinanın fotoğrafları da şunlar :

Mandarin by bora erdil, on Flickr

Bu arada ışık olarak perdeyi araladım ve güneşten yararlandım.
    Siyah fon olarak da kısa kol tsörtümü masanın üstüne sererek kullandım :)

10 dolar verip 52 lik sipariş geçeceğine 1-2 dolar verip şöyle birşeyler alabilirdin, hatta 6-7 dolara takımını veriyorlar, takım halinde alırsan bütün filtreleri ve lensin ucuna taktığın diğer eklentilerini bir veya birden fazla adaptörü birbirine eklemek suretiyle farklı çaptaki lenslerinde de kullanabilirsin

https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=200003715&initiative_id=AS_20171025033622&SearchText=55+to+52

• boraaaaa B kullanıcısına yanıt
    Fırçanın tüyleri uzun olursa daha iyi olur, bayanların makyaj yaparken kullandıkları samur tüyü makyaj fırçası denilenlerden, kısa tüylü fırça iyi olmuyor, fırçanın sert kısımları lense ve ekranı temizlerken sürtebiliyor, gösterdiğinin kılları bayağı kısa gibi, sıkıntı anlayacağın.
  • Pardon yanlış görmüşüm, o detayı. Teşekkür ederim tekrar belirttiğiniz için @boraaaaa
  • M10 Mark II ve 12-50 kit lens ile

Mushooms in a Line by Maxim Ukkonen, on Flickr

PA090118 by Phil Harrison, on Flickr

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Çok güzel fotoğrafları var arkadaşın.
    Lego çalışması da gayet akıllıca.
  • quote:

Çok güzel fotoğrafları var arkadaşın.
    Lego çalışması da gayet akıllıca.

Böyle cepte 1-2 oyuncak figür, araba falan taşımaya çalışın. Bu size hem fotoğraf çekecek sebep yaratır hem de farklı bakış açıları geliştirme jimnastiği yapmanızı sağlar. Sonra öğrendikçe herhangi bir sabit obje, hareketli canlı için de benzer açı değiştirme ile farklı sonuçlar elde etmeyi uygulama konusunda otomatikleşirsiniz.
  • Olympus E-M10 Mark II + OLYMPUS M.14-42mm F3.5-5.6 II R
    Dolomiten #2 by Luca Melzner, on Flickr

• Saat 14-15 sıraları güneş dikken fotoğraf çektiğimde baya beyaz oluyor. Bunu gidermek için parasoley ya da filtre mi kullanmam lazım ? Yoksa başka taktikler var mı ?
    Mesela aşağıda ki fotoğraf, manzara olarak pek hoşuma gitmişti ama çekim yaptıktan sonra çok parlak olduğunu gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boraaaaa -- 2 Kasım 2017; 11:26:29 >
  • quote:

Saat 14-15 sıraları güneş dikken fotoğraf çektiğimde baya beyaz oluyor. Bunu gidermek için parasoley ya da filtre mi kullanmam lazım ? Yoksa başka taktikler var mı ?
    Mesela aşağıda ki fotoğraf, manzara olarak pek hoşuma gitmişti ama çekim yaptıktan sonra çok parlak olduğunu gördüm.

Diyaframı kısın veya hızlı bir enstantanede çekin veya pozlama telafisi ile ışığı dengelemeye çalışın. Tabi ISO 100 değerini geçmesin.
    Mümkünse netlemeyi aydınlık olan bir noktaya yaparsanız fotoğraf biraz daha az parlak çıkar.

• coldasice kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevap için. Aklımda bulunsun bir daha böyle bir şeyle karşılaştığımda diyaframı biraz kısayım. Ben aksine manzara diye 3.5 diyaframla çektim. Ne kadar açık diyafram o kadar net foto mantığı ile gittim. İşte deneme yanılma yaptıkça nasipse öğreneceğiz bu işi.
  • coldasice kullanıcısına yanıt
    Fotoğrafı görünce Ekmek Teknesi dizisinde fırını bekleyen sakallı dede aklıma geldi. Tabi fotoğraftaki o değil :)
  • Rica ederim. Diyafram kısıldıkça daha çok alan net olur. Açık diyafram objenin arka planının bulanık olması istendiğinde kullanılır. Ama objeden uzaklaştıkça açık diyafram bile kullanılsa arka planın bulanıklığı azalır. Mesala uzakta olan ve önünde bir obje olmayan yeri açık diyaframda çekerseniz yada uzaktaki bir yere netlerseniz kadrajdaki çoğu yer net çıkar. Örneğin sizin karenizde eğer kuru ota açık diyafram ile netleme yapsaydınız arka plandaki manzara bulanık çıkacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coldasice -- 2 Kasım 2017; 17:18:33 >
  • Sony'cilerin "çöp lens" dediği bu da 16-50 kit lens
    City of Denver Panorama by Jason Rivera, on Flickr

• quote:

Saat 14-15 sıraları güneş dikken fotoğraf çektiğimde baya beyaz oluyor. Bunu gidermek için parasoley ya da filtre mi kullanmam lazım ? Yoksa başka taktikler var mı ?

Saat 10-15 arası fotoğraf çekmeyin bile diyorlar. Güneş diklendi mi böyle, baktın asabi git başka işlerle uğraş. Dinlen veya evde çektiğin fotoları düzenle falan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 2 Kasım 2017; 20:8:14 >
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.