Şimdi Ara

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar *** (66. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.846
Cevap
55
Favori
138.408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Olympus E-M10 + OLYMPUS M.14-42mm F3.5-5.6 II R

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar ***
    Paseo nocturno. by Salvador Mataix Vañó, on Flickr

Calpe. (Alicante) by Salvador Mataix Vañó, on Flickr

La roue tourne ? by LAURENCE GARCIA, on Flickr

Strand Arcade by Anthony Kernich, on Flickr

Adelaide Tram by Anthony Kernich, on Flickr

Hallett Cove Recreation Reserve by Anthony Kernich, on Flickr

• Fotoğrafçı : gporada
    Model : (Kestane - At kestanesi derdik ama) Chestnut "Eye"
    Exif : Gövdede "Focus Bracketing" ile makro.
    Ekipmanı : Olympus OM-D E-M10 Mark II + Olympus 14-42 II R kit lens !!! + Raynox DCR-250 makro merceği.

Chestnut "Eye" by gporada, on Flickr

Olympus OM-D E-M10 Mark II + Olympus 14-42 II R kit lens ile panorama

Sunset at Darling Harbour by Anthony Kernich, on Flickr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 8 Ekim 2017; 17:56:33 >

• Olympus OM-D E-M10 Mark II + Olympus 14-42 II R kit lens
    WOLLATON HALL by David Ward4, on Flickr

Olympus PEN E-PL7 + Olympus 14-42 II R kit lens
    Bagman by Dave Bennett, on Flickr

• Şu kestane fotoğrafı, ne güzel görmüş fotoğrafı çeken... Vay arkadaş...
    Diğer fotoğraflar da çok iyi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: boraaaaa

Şu kestane fotoğrafı, ne güzel görmüş fotoğrafı çeken... Vay arkadaş...
    Diğer fotoğraflar da çok iyi...

Evet, kestane değil de uzaylı yaratık türü gibi bir şeyi çağrıştırıyor. O gövdede ayarı var işte, diyorsun makinaya ayardan "Bana 20-50-100 tane netleme bölgesini milim milin kaydırarak bir seri foto çek.", sonra onları focus stack(odan istifleme) tekniğiyle birleştiriyorsun şlak ! tümüyle aynı netlikte olan bir makro. 2015'ten beri Olympus gövdelerde olan bu yetenek şu an bildiğim kadarı ile sadece çok yeni çıkan Nikon D850'de de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 9 Ekim 2017; 17:7:34 >
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Alet işler el övünür :) Ama işte adam kestaneyi yaratık gözü gibi görmemizi sağlamış. Bakış açısı.
    Ayrıca o siyah beyaz bina fotoğrafı , dönmedolap , siyah beyaz olan kaldırım ve adamın gölgesi , alış veriş merkezleri sanırım. Fotoğraflarda ki netlikler çok iyi.
  • quote:

Alet işler el övünür :) Ama işte adam kestaneyi yaratık gözü gibi görmemizi sağlamış. Bakış açısı.
    Ayrıca o siyah beyaz bina fotoğrafı , dönmedolap , siyah beyaz olan kaldırım ve adamın gölgesi , alış veriş merkezleri sanırım. Fotoğraflarda ki netlikler çok iyi.

Gezdireceksin bu fotoğraf makinasını. Ben 10 yıllık maceramda bunu gördüm. Gezmeyen, dışarı ve farklı yerlere gidip-görmeyen makina zaten ne çekabilsin ? En basitinden misafirliğie bile gittiğimde gerek oradaki çevreden ve gerekse evin penceresi/balkonundan, evin içindeki ne biliyim işte kitaplıktı-oyuncaktı vs. eşyalardan, eve giren ışıktan falan bile yeni ve farklı şeyler görebiliyoruz.

Bir diğer öğrendiğim detay ise gittiğin yoldan geri dönme, her gidişinde mümkün ise yolunu değiştir. Bakkala-markete, işe-okula vs. giderken bunu uygulamak gerekiyor. Öyle ki "Aman 5 yıldır orasından da burasından da geçtim, daha yine yolumu değişrirmeme ne gerek var" demeyeceksin. Çünki bir bakıyorsun ki orada bir ağaç büyümüş yada yıkılmış ! Bir çiçek açmış, bir kedi veya köpek yavrulamış vs. Yeni bir bina inşaa edilmiş (ki olması en yüksek ihtimal bu büyükşehirlerde) !

İşte bu durumda da seninle gezerken sana varlığını en az hissettiren, sana en az yük olan makina en iyi makina oluyor.

Şimdilik üstümde bir çekingenlik var.
    "En iyisi mi kimseyi takmayacaksın" bunu diyorum kendime.
    Misal bir şey çekeceğim, yanında ki der "bunun nesini çekiyorsun" :D
    En iyisi mi kimseyi takmayacaksın.
    İşte bizimkisi yavaş yavaş olacak. Şu an makineyi tanıma , neyi nasıl yaparsam ne sonuç verir kısmındayım. Sonrasında da etraftaki insanları yok sayıp rahat bir şekilde fotoğraf çekebilmek geliyor sanırım.
  • quote:

Şimdilik üstümde bir çekingenlik var.
    "En iyisi mi kimseyi takmayacaksın" bunu diyorum kendime.
    Misal bir şey çekeceğim, yanında ki der "bunun nesini çekiyorsun" :D
    En iyisi mi kimseyi takmayacaksın.
    İşte bizimkisi yavaş yavaş olacak. Şu an makineyi tanıma , neyi nasıl yaparsam ne sonuç verir kısmındayım. Sonrasında da etraftaki insanları yok sayıp rahat bir şekilde fotoğraf çekebilmek geliyor sanırım.

Evet, gayet normal sizdeki bu öngörü ve çekingenlik. O bende de halen var ama ilk zamanlardaki kadar katı değil. Esnetebildim zamanla biraz. Hatta 1 ay kadar evvel gece bir yerden geliyorum. Hafif yağmış, araçların üstünde yağmur damlaları sokak lambalarının ışıkları damlaların tepelerinden led ışıkları gibi parlıyor. Öyle güzel ki manzara. Kasten uzun pozlama ve makinayı da yavaşça hareket ettirerek 4-5 fotoğraf çektim ama işte tesadüf, 3 araba ötemde de bir çift arabalarından birşey mi indiriyor-birşey mi koyuyor ne... Tabi beni gördüler ve ben de onları. Tabi birşeyler konuşuyorlar bana bakarak. Ben de açımı değiştirerek falan fotoları çektim. Dedim yeter, yanlarından geçip gidiyordum ki "Siz arabanın fotoğrafını neden çektiniz ?" diye nazik bir şekilde sordu adam. Ben de dedim ki "Damlalar ilginç bir görüntü yapmış, bakın..." ekrandan gösterdim, onlar da "Aaa ! ilginçmiş" dediler. "İyi akşamlar" dedim, onlar da bana ve gittim yoluma-evime.

Kit lensle çekmemişim. Burada paylaşmıyim foto olarak , şuradan bakabilirsiniz :https://flic.kr/p/XSWt4S

O insanları yok sayabilme durumu herhalde hiç mümkün olamaz. Sen saysan onlar saymayacaklar çünki. Zaten dikkatli de olmak lazım her zaman. 1 foto çekecem diye uçurumdan düşen veya hayvana yem olanlar da olmuş. Onu geç Dünya çapında meşhur fotoğrafçı Sebastião Salgado geldi Türkiye'de fotoğraf çekerken bir temiz sopa yedi !..
    http://www.beyazperde.com/filmler/film-220717/
    http://www.hurriyet.com.tr/unlu-fotografciya-pazarci-dayagi-39062540

Bir kere de yıllar önce arkadaşımın restoranına gittik 3 arkadaş. Yaz akşamı 20 gibi saat hava lacivertimsi olmuş hani karardı kararacak. Arabayı da karşıya park ediyorken dedim şuradan bikaç restorant'ı fotoluyim. 3 poz çektim ki bir baktım garson (ki onlar da biz de birbirimizi tanıyoruz) koşarak geldi.
    Dedim "Hayırdır yemek mi ısmarlayacaksın böyle koşarak geliyorsun ?"
    Dedi "Tabi, gel ısmarlarız da müşteriler rahatsız olmuş fotoğraf çekmenizden asıl bunu demeye geldim !"
    Vauy vuaaay ! Tabi, haklılar ama benim o saatte o ortamda o mesafeden onların yüzleri tanınacak biçimde foto çekmem mümkün değil. Zaten hedefim yerin ışıklı ismi vs. genel çerçeve-geniş açıda görüntüsünü almak. İşte böyle bir vakada karşıdaki insan her zaman bana denk geldiği gibi birisi olmayabilir. Kendisi o anda duruma müdahale etmek isteyebilir. Lensi makinadan çıkartıp gözümüze monte edebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 10 Ekim 2017; 10:31:21 >

Gerçekten değişik olmuş. Hani yazmasan arabanın üstündeki su damlaları diye, aklımın ucundan geçmezdi bu...
  • quote:

Gerçekten değişik olmuş. Hani yazmasan arabanın üstündeki su damlaları diye, aklımın ucundan geçmezdi bu...

Fotoğraflara bakmak da iyi bir antreman olur işte bu nedenle. O ana kadar aklına gelmedik şeyleri görür, onlardan bir adım öteye gidip kendin birşeyler denemeye kalkarsın. Mesela ben bu olayı keşfettiğimde bu sefer dedim ne diye sokaktı-yağmurdu bekle. Evde masa lambasının önüne koy şöyle cam-porselen düz bir satıh. Damlaları damlat, ışık kaynağı tek bir ampul olunca damlalar da dışbükey olduğundan buna benzer birşey olur. Kapat odanın da ışıklarını... Kimse de görmez :) Loş ışıklı romantik ortamda Damla ile başbaşa bir akşam böyle ! Fanteziye bak sen

• Arkadaşlar Selamlar...
    Sizler Lenslerinizi nasıl temizliyorsunuz ?
    Lensime baktığımda tozlandığını görüyorum. Elimi de sürmek istemiyorum çünkü bariz şekilde lensin üstünde parmaz izi kalıyor o zaman.
    Yani bunun için gözlük bezleri var onlarla silsek sıkıntı olur mu ?
    Ya da bunun için satın alacağımız ıslak mendil tarzı şeyler mi oluyor ?
    Sizler ne kullanıyorsunuz ?
  • NXmini 9-27

Red Eye by Oktay A, on Flickr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARroWCoLT -- 11 Ekim 2017; 22:54:43 >

• Olympus E-P1 + OLYMPUS M.14-42mm F3.5-5.6 II ile

National Theatre Budapest, Hungary by Balog János, on Flickr

• boraaaaa B kullanıcısına yanıt
    Biraz geç bi cevap olacak ama yinede yazayım.

Bir adet fısfıs pompa ile bir adet yumuşak lens fırçası temin ediyorsunuz sonra aliekspressden çok daha uygun fiyatlara bol miktarda tek kullanımlık Islak kuru temizleme mendillerden sipariş ediyorsunuz.

önce Pompa ve fırça ile lens ön/arka optik yüzeyi üzerindeki tozları uzaklaştırıyorsunuz, sonra ıslak mendil ile temizleyip ardından kuru olanıyla kuruluyorsunuz, çizilmeden pırıl pırıl temizliyor,

Mikrofiber özellikle tavsiye etmiyorum, edecek olanları da kaale almayın, bir kaç kullanımdan sonra cildimizin yağı bile beze geçtiğinden solüsyona rağmen lens yüzeyini daha da yağlandırabiliyor, böyle olunca da hem toz tutuyor, tozu silmek istediğiniz yüzeye taşıyor, ve kılcal çiziklere yol açabiliyor, yıkamaya kalkınca da yumuşaklığını kaybediyor.

Bu sebepten tek kullanımlı ıslak/kuru mendiller daha güvenli ve başarılı oluyor.

fırça ve pompayı muhakkak kullanmak lazım, çünkü optik üzerinde toz mevcut iken silmeye kalkarsanız bez ile optik arasında kalan sert toz taneleri zımpara misali lens yüzeyinde kılcal çizikler oluşturabilmekte.

Lensinizi seviyorsanız beni dinleyin, bunları yılların tecrübesi ile yazıyorum

http://www.hepsiburada.com/green-clean-islak-kuru-optik-temizleme-mendili-50-lik-paket-pm-HB0000022XRL
    https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12505
    http://www.hepsiburada.com/green-clean-vario-brush-antistatik-firca-p-HBV0000022XRI
    http://www.hepsiburada.com/jjc-toz-temizlik-pompasi-kirmizi-p-HBV000000N2SB?magaza=Tripod%20Foto

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurs@tz -- 24 Ekim 2017; 3:48:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kurs@tz

Biraz geç bi cevap olacak ama yinede yazayım.

Bir adet fısfıs pompa ile bir adet yumuşak lens fırçası temin ediyorsunuz sonra aliekspressden çok daha uygun fiyatlara bol miktarda tek kullanımlık Islak kuru temizleme mendillerden sipariş ediyorsunuz.

önce Pompa ve fırça ile lens ön/arka optik yüzeyi üzerindeki tozları uzaklaştırıyorsunuz, sonra ıslak mendil ile temizleyip ardından kuru olanıyla kuruluyorsunuz, çizilmeden pırıl pırıl temizliyor,

Mikrofiber özellikle tavsiye etmiyorum, edecek olanları da kaale almayın, bir kaç kullanımdan sonra cildimizin yağı bile beze geçtiğinden solüsyona rağmen lens yüzeyini daha da yağlandırabiliyor, böyle olunca da hem toz tutuyor, tozu silmek istediğiniz yüzeye taşıyor, ve kılcal çiziklere yol açabiliyor, yıkamaya kalkınca da yumuşaklığını kaybediyor.

Bu sebepten tek kullanımlı ıslak/kuru mendiller daha güvenli ve başarılı oluyor.

fırça ve pompayı muhakkak kullanmak lazım, çünkü optik üzerinde toz mevcut iken silmeye kalkarsanız bez ile optik arasında kalan sert toz taneleri zımpara misali lens yüzeyinde kılcal çizikler oluşturabilmekte.

Lensinizi seviyorsanız beni dinleyin, bunları yılların tecrübesi ile yazıyorum

http://www.hepsiburada.com/green-clean-islak-kuru-optik-temizleme-mendili-50-lik-paket-pm-HB0000022XRL
    https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12505
    http://www.hepsiburada.com/green-clean-vario-brush-antistatik-firca-p-HBV0000022XRI
    http://www.hepsiburada.com/jjc-toz-temizlik-pompasi-kirmizi-p-HBV000000N2SB?magaza=Tripod%20Foto

Teşekkürler paylaştığınız bilgiler için...

Nikon D3300 + 18-55 kit lens
    lake Bled by Dario Drvodelic, on Flickr

Bled castle by Dario Drvodelic, on Flickr

Tribute to selfie by Dario Drvodelic, on Flickr

Bohinj by Dario Drvodelic, on Flickr

Lake Bohinj by Dario Drvodelic, on Flickr

hi there by Dario Drvodelic, on Flickr

Siz de sağolun, verdiğiniz örneklerden şunu anlamak lazım;

Elinizde giriş seviyesi en ucuzundan bir gövde ve 18-55 kit lense sahip iseniz, aslında çok fazla şeye sahipsiniz demektir.

Bir ressamın elinden çıkmışcasına, yağlıboya tablo güzelliğinde takdir edilesi, hatta çerçevelettirip odanızın duvarına dekor olarak koyulabilecek güzellikte fotoğraflar çekebilmeniz gayet mümkündür,

iyi fotoğrafı iyi makineden ziyade doğru zamanda doğru yerde manzara kovalayan, üşenmeyip makinesini yanında taşıyan, bu işe gönülden bağlanmış, ter döken, yorulan insan çeker.

Bunun dışında hala mazeretler bahaneler üreten arkadaşlarıma denk geldiğimde tavsiyem, ''direk elindeki aletleri sat ve ve başka bir hobiye yönel'' şeklinde oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurs@tz -- 28 Ekim 2017; 18:27:39 >

Bu adamın göl fotoğrafları gerçekten çok güzel :) Ama at fotoğraflarına da hayranım...

Bu atlar da benden olsun :)

kımız çiftliği by bora erdil, on Flickr

Kemalpaşa - Kımız by bora erdil, on Flickr

Kımız by bora erdil, on Flickr

Önümüzde ki atlara bakacağız artık denk gelirse...

• 
Sayfa: önceki 6465666768
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.