Şimdi Ara

170 metre mesafede kablolu ağ bağlantısı hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
5.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıkta belirttiğim üzere, 170 metre gibi bir mesafede kablolu olarak ağ bağlantısı kurmak için tavsiyelere ihtiyacım var. 1GBit olması şart değil, 100MBit hatta 10Mbit Full Duplex bile olabilir.

Tek parça CAT6 kablo ile 170mt.'de sinyal alabileceğimi pek zannetmiyorum. Aklıma gelen çözüm yöntemleri ise şu; tecrübesi olan arkadaşların yorumlaması mümkün mü?

- 1 adet PoE adaptör ve 1 adet switch yardımıyla, ilk 70 metrelik kısımda PoE taşıyıp, bir adet switch'i araya koyarak PoE ile beslenmesini sağlamak. Ardından geri kalan 100 metrelik kısmı da PoE vs kullanmadan, switchten alıp, devam ettirmek.

- Veya PoE işine hiç bulaşmadan, ethernet kablosuyla beraber, 80. 90. metreye kadar 2 x 0.75 TTR elektrik kablosu çekip, switchin elektrik beslemesini o kablo ile sağlamak. Ve mümkünse 12V ile çalışan bir switch kullanmak.

Sizce bu düzende performans alınabilir mi? Aksi halde fiberoptik kablo ile taşımak zorunda kalıyorum, o da maliyeti uçuracak.

Not : Kablosuz bağlantı sözkonusu değil, kapalı alan ve birbirini kesinlikle görmeyen 2 farklı nokta arası bağlantı olacak.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Kalitesi duzgun bir kablo kullanirsan 130m'lere cikabiliyorsun rahat sekilde. 70 metre cok kisa bir mesafe dedigin icin.
    Dediginde bir sikinti yok yapilabilir ama madem ttr kablo cekme luksun var hic ugrasma cek derim.

10mbit dusunuyorsan Kablosuz aktarim ideal olur ama nacizane tavsiyem 170metre kaliteli bir kablo (Orn; AMP, Digitus vb) ile deneme yapman.
    Calisma ihtimali yuksek.. Ya da Thicknet/Thinnet

TTR kabloyla 12V'u 80-90 metre tasiyamazsin, en az bilek kalinliginda kablo kullanman gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axiadam -- 11 Ağustos 2012; 15:53:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: axiadam

Kalitesi duzgun bir kablo kullanirsan 130m'lere cikabiliyorsun rahat sekilde. 70 metre cok kisa bir mesafe dedigin icin.
    Dediginde bir sikinti yok yapilabilir ama madem ttr kablo cekme luksun var hic ugrasma cek derim.

10mbit dusunuyorsan Kablosuz aktarim ideal olur ama nacizane tavsiyem 170metre kaliteli bir kablo (Orn; AMP, Digitus vb) ile deneme yapman.
    Calisma ihtimali yuksek.. Ya da Thicknet/Thinnet

TTR kabloyla 12V'u 80-90 metre tasiyamazsin, en az bilek kalinliginda kablo kullanman gerekir

HCS CAT6 UTP kablo için fiyat aldım, 305mt rulo için 290TL civarı fiyat biçtiler.

İlk başta HCS ile 170 metre tek parça yaslayıp deneyesim var aslında. 1Gbit zaten yemez umudum yok ama acaba 100MBit veya 10Mbit çalışabilir mi merak içindeyim cidden.

Şu an en mantıklısı tek parça olarak deneyip, eğer bağlantı kurulamazsa kabloyu 50+120mt gibi 2ye bölüp ortaya switch koymak ve switchi PoE ile beslemek gibi görünüyor. Bu şartlarda 100MBit bağlantıyı sorunsuz yapabiliriz galiba.

• Dedigin gibi yap bir sikinti olmaz, en kotusu kablo tek parca calismazsa ikinci bir planin var.
  • Benim çektiğim kablolar en fazla 40-50m'ydi. Ethernette garanti edilen maks kablo uzunluğu 100m diye biliyorum ancak Cat6 gibi son standart için durum nedir onu bilmem fakat her halukarda 170m 'yi tek kablonun halletmesi zor gibi görünüyor.

PoE ile ~100m deki Switche güç verip Switch'ten 70 PoE'siz gitmek en mantıklısı ve PoE Injektör ve kablo kaliteli olduğu takdirde kesin tutar diyebilirim.
  • yüksek voltajlı bir poe ile gitmezsen biraz zor taşınır o mesafede dc voltaj.
    ben olsam poe moe uğraşmaz 2x0.75 ttr ile direkt 220 ac yi cat-6 nın yanında taşır
    85 metre sonra switch adaptörünü takardım. hat başına düşük amper şipşak bir sigorta
    da koyarsan gayette güvenli olur.

yüksek ihtimal bu tarz bir planda bence gigabit çalışır.
  • Yahu fiber o kadar pahalı değil, hiç gerek yok bu zahmetlere ... kablo 100 ise fiber 130 tutar çektiğiniz eziyete değmez ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kumandan

Yahu fiber o kadar pahalı değil, hiç gerek yok bu zahmetlere ... kablo 100 ise fiber 130 tutar çektiğiniz eziyete değmez ...

Fuzyon'u ne kadar tutar Kumandan bey? Pense vereyim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

yüksek voltajlı bir poe ile gitmezsen biraz zor taşınır o mesafede dc voltaj.
    ben olsam poe moe uğraşmaz 2x0.75 ttr ile direkt 220 ac yi cat-6 nın yanında taşır
    85 metre sonra switch adaptörünü takardım. hat başına düşük amper şipşak bir sigorta
    da koyarsan gayette güvenli olur.

yüksek ihtimal bu tarz bir planda bence gigabit çalışır.

IEEE 802.3af standartlı PoE injektör kablo üzerinden 44V iletir ve en az 100m garanti.
    Piyasada adı PoE olarak geçen fakat IEEE 802.3af standardında olmayan başka PoE injektörler de var sadece 2 çift kablodan istenilen voltajı (5V, 9V, 12V) iletir onlar 25-30m kadar iletebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kumandan

Yahu fiber o kadar pahalı değil, hiç gerek yok bu zahmetlere ... kablo 100 ise fiber 130 tutar çektiğiniz eziyete değmez ...

Sadece kablo maliyeti olarak düşününce fiber kesin tercihim olurdu hocam ama fiber kullanmak için bir de medya dönüştürücülere masraf etmem gerekecek.

En dandik 100Mbps single-mode medya dönüştürücünün tanesi 30$ civarı. Kötünün iyisi tp-link 100Mbit single mode dönüştürücünün tanesi 60$.

200 metre kullanmaya hazır duplex SC-SC patch cord fiber kablo fiyatı da 200$.

Fiber kullanacaksam 100Mbit uyumlu medya dönüştürücüler ile min. maliyet 260$ oluyor, tplink dönüştürücülerle 320$, yani 550TL civarı bi rakam. Gigabit için 650TL'yi buluyor.

Onun yerine HCS 170 metre kablo(170TL) + 1 adet 5 port gigabit switch (40TL)+ 80 metre 2 x 0.75ttr (60TL) = 270TL civarı bir maliyetle gigabit bağlantı kullanıma hazır oluyor.

Gönlüm fiberden yana tabi.

• Hmm bence yinede abartı bir rakam değil, fiber tercih ederseniz kafanız rahat olur.
  • Hocam alakasız olacak ama Access Point'ler vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Twincharged Injection

Hocam alakasız olacak ama Access Point'ler vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

İki nokta arası kablosuz iletişim imkansız, birbirini görmüyorlar ve kapalı alan, beton yığını.

Ana mesaja yazmıştım ama gözden kaçmış sanırım.
  • Alternatif olarak birde şu tip ürünler mevcut. Kullanım olarak bir tecrübem yok. Teknik özelliklerine göre değerlendirirsek işinizi fazlasıyla görecek cihazlar bunlar. Network bağlantısını koaksiyel kablodan yani bildiğiniz uydu anten kabloları ile yapıyor. Zyxel'in verdiği teknik bilgide 700metre kablo uzunluğu limiti verilmiş buda bir hayli yüksek.

İnternetten buna benzer birkaç ürün toparladım. Satın almak isterseniz ithalatçı firmalardan teknik bilgi ve destek almanız daha doğru olur. Kolay gelsin.

http://www.zyxel.com/products_services/pla_402_v3.shtml?t=p
    http://noktaelektronik.net/tr/urun/2026/47/191/Ethernet-Over-Koaksiyel-Donusturucu
    http://www.planet.com.tw/en/product/product_ov.php?id=30878
    http://www.allnet.de/coaxnet-200mbit.html?&tx_mmallnetproductplugin_pi1%5BshowUid%5D=98175&cHash=e003acb446&L=14

Not: Bu cihazlara benzer olarak koasiyel yerine telefon kablosu kullanan cihazlarda mevcut. VDSL2 modülasyonla 300metre mesafede 100/100Mbps simetrik ağ kurulum desteği var. Örnek:
    http://www.planet.com.tw/en/product/product_ov.php?id=26448

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 13 Ağustos 2012; 10:01:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Logic_Man

Alternatif olarak birde şu tip ürünler mevcut. Kullanım olarak bir tecrübem yok. Teknik özelliklerine göre değerlendirirsek işinizi fazlasıyla görecek cihazlar bunlar. Network bağlantısını koaksiyel kablodan yani bildiğiniz uydu anten kabloları ile yapıyor. Zyxel'in verdiği teknik bilgide 700metre kablo uzunluğu limiti verilmiş buda bir hayli yüksek.

İnternetten buna benzer birkaç ürün toparladım. Satın almak isterseniz ithalatçı firmalardan teknik bilgi ve destek almanız daha doğru olur. Kolay gelsin.

http://www.zyxel.com/products_services/pla_402_v3.shtml?t=p
    http://noktaelektronik.net/tr/urun/2026/47/191/Ethernet-Over-Koaksiyel-Donusturucu
    http://www.planet.com.tw/en/product/product_ov.php?id=30878
    http://www.allnet.de/coaxnet-200mbit.html?&tx_mmallnetproductplugin_pi1%5BshowUid%5D=98175&cHash=e003acb446&L=14

Not: Bu cihazlara benzer olarak koasiyel yerine telefon kablosu kullanan cihazlarda mevcut. VDSL2 modülasyonla 300metre mesafede 100/100Mbps simetrik ağ kurulum desteği var. Örnek:
    http://www.planet.com.tw/en/product/product_ov.php?id=26448

Bahsettiğiniz ürünleri inceledim, alternatif bir yöntem olarak çok iyi ancak ekipman fiyatları yüksek araştırdığım kadarıyla.
    Kablolama olarak daha uygun aslında; ancak medya dönüştürücüleri yüksek fiyatta, TR şartlarında bulmak da sıkıntılı.

Astarı yüzünden fiber maliyetiyle yarışır gibi geliyor bana.

• Bağlantı kurabildinizmi acaba eğer başarılı olduysanız bende bu tip bağlantı düşünüyordum gerçi benimki o kadar uzun mesafe değil en fazla 100mt. belki yoktur bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crackher

Bağlantı kurabildinizmi acaba eğer başarılı olduysanız bende bu tip bağlantı düşünüyordum gerçi benimki o kadar uzun mesafe değil en fazla 100mt. belki yoktur bile.

100 metrede kaliteli bir CAT6 kablo ile sorun yaşamadan bağlantı kurabilirsiniz.

Ben henüz başlayamadım, fiberoptik kablo düşünüyorum, WDM uyumlu medya dönüştürücüler ve simplex single mode fiber kablo ile halledicez inşallah. Mesafe tahminimden biraz daha fazla gibi, 200 metre olarak düşünüyorum, o yüzden CAT6 ile parça parça gitmek yerine fiber düşünüyorum.

Ama yaklaşık 10-15 gün sonra başlayabilirim, belki daha geç çünkü yurtdışından gelecek ürünler.

• @Diablo;

Sonucu da paylaşırsan sevinirim, çalışmanın gidişatını merak ettim
  • arkadaşlar recber marka cat6 awg 23 kablo ile 140 metre ile 800 MB bağlantı sağladim.lan speed test ile denemeler 10 kere tekrarlandi.sonuç ayni.awg 23 kablolari rj45 e cakmak cok zor sadece.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.