Şimdi Ara

17-50 mm f/2.8 düşünüyorum ama !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • canon 700d sahibiyim . ama sadece gövde aldım. f2.8 17-50mm lenslerden almak istiyorum ama bazısı ikinci elde 500 tl .sanırım bunlarda optik sabitleme yok. kimiside 0 ürün ve 1500 tl civarı. sigma tokino falan var. sizce ne almalıyım ? optik sabitleme gerekli mi , tokina ile sigma arasında bir fark var mı , bu lensler ile 50mm de f2.8 de güzel bokeh efekti olur mu ?

bir de 50 mm prime lens düşünüyorumda bu 17-50 de 50 mm iyi bokeh yapıyorsa almasam da olur diye düşünüyorum. illaki 1.8 diyaframda daha iyi bokeh vardır da ne bileyim işte acelesi yok gibi geldi şimdilik .

neyse yorumlarınızı bekliyorum.

• Hem 17-50 hem de 50mm ye sahibim. Tabi pentax uyumlu.

Tamronda dis mekanda ve gunduz goruntu sabitleme ozelligine gerek yok. Ama aksam evde de kullanacaksaniz bu ozellige ihtiyaciniz var.

Tamron varken 50mm lazim mi?

Ikisi tamamen farkli lensler.

Tamron 50mm de 2.8 de portre cekerken arka plani yeteri kadar bulaniklastiriyor. 50mm almaniza bu acidan gerek yok. Ama butceniz varsa 50mm yi de oneririm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • forumu kullanıcısına yanıt
    50 mm almayı isterim. gönül isterki 85 mm bile alalım. ama işte para kıstlı. haliyle öncelik belirlemek gerekiyor. bokeh yapmayı çok istiyorum. lakin genel kullanım için de lense ihtiyacım var. bir de bu lensleri ne kadar fiyata bulabirim. yani ne kadar bütçe ayırmalıyım 17-50 için. 1000 tl üstü uçuk bir fiyat mı yoksa ikinci ele 900 tl falan mı ödemeliyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olağan_şüpheli -- 12 Şubat 2017; 1:11:28 >
  • Pentax uyumlusu 2.elde max 650 gordum. Ama canon uyumlularini bilmiyorum maalesef.

Tamronun sifir fiyati 2000 liraya yakin oldugu icin, temiz bir 2.ele 700-800 civari para vermek uygun olabilir.

Aklima gelmisken bu lensin tamron versiyonunda back focus/ front focus olayina dikkat etmek lazim. Sigma 17-50 ile ilgili bir problem duymadim.

• quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Pentax uyumlusu 2.elde max 650 gordum. Ama canon uyumlularini bilmiyorum maalesef.

Tamronun sifir fiyati 2000 liraya yakin oldugu icin, temiz bir 2.ele 700-800 civari para vermek uygun olabilir.

Aklima gelmisken bu lensin tamron versiyonunda back focus/ front focus olayina dikkat etmek lazim. Sigma 17-50 ile ilgili bir problem duymadim.

OS li sigmalar 1500 tl den az. olmuşken os olsun. Zaten os olmadan lens olmasın bence bu saatten sonra os li sigmaya 1400 tl ödenir mi yoksa daha uygunu bulunur mu ?
  • Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC Macro OS HSM

bu nasıl beyler.

macro özellliği var. ne kadar etkili sizce. tamam bir macro lens değil de mesela böceğin gözünü falan çekebiliyor mu ?

bir de 70mm f4 demi daha çok bokeh olur yoksa 50mm f2.8 de mi daha çok olur. portre için arka plan öldürmek istiyorum da.

aralarında 400 tl fark var. sizce hangisi daha iyi ?
  • Butce meselesi ama bence o kadar parayi sigma 17-50 ye vereceginize, 200 liraya bir tane 50mm alin. Arka plani oldurme konusunda daha basarilidir.

17-70 de guzel lens. Ama sinegin gozu seklinde bir makro cekemez. Ancak 70mm de yaklasik 3 cm den cekim yapilabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: forumu

Butce meselesi ama bence o kadar parayi sigma 17-50 ye vereceginize, 200 liraya bir tane 50mm alin. Arka plani oldurme konusunda daha basarilidir.

17-70 de guzel lens. Ama sinegin gozu seklinde bir makro cekemez. Ancak 70mm de yaklasik 3 cm den cekim yapilabiliyor.

ben 50 mm ile 17-50 mm arasında kalmadım. benim lensim yok. genel amaç için lens alacağım. kit lens yerine yani. kit lensim de yok.sadece gövde

17-50 VS 17-70

sanırım 17-50 alacağım. keskinlik ve bokeh konusunda daha iyiymiş. macro aklımı karıştırıyor gerçi. keşke macro da olaydı. 17-50 böcek çiçek çeken veya fotosu gören var mı merak ediyorum ne derece de macro benzeri çekim yapıyor.

• olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Hiç objektifin yok ise tak gez tarzı olsun 17-70 olsun derim.

Sizi uzun süre idare eder.

Biraz bokeh, biraz makro, biraz zoom(70mm) biraz geniş açı(17mm) + titreşim engelleme

Sigma 2. el alırsanız 17-70 2.8-4 son seri olsun. f2.8-4.5 değil.

17-70in bokeh performansı tatmin edecektir diye tahmin ediyorum.

17-50 derseniz de, 17-50 tamron yerinede yine 17-50 sigma bakabilirsiniz. Tamron vc siz versiyonunun toz kaçırma, yavaş netleme şikayetlerinden bahsediliyor. İnceleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu

Hiç objektifin yok ise tak gez tarzı olsun 17-70 olsun derim.

Sizi uzun süre idare eder.

Biraz bokeh, biraz makro, biraz zoom(70mm) biraz geniş açı(17mm) + titreşim engelleme

Sigma 2. el alırsanız 17-70 2.8-4 son seri olsun. f2.8-4.5 değil.

17-70in bokeh performansı tatmin edecektir diye tahmin ediyorum.

17-50 derseniz de, 17-50 tamron yerinede yine 17-50 sigma bakabilirsiniz. Tamron vc siz versiyonunun toz kaçırma, yavaş netleme şikayetlerinden bahsediliyor. İnceleyin.

yorumlar için sağol. ama bazı sitelerde 17-70 ile 17-50 kıyaslaması gördüm. 17-70 kenarları baya soft çekiyor. 17-50 daha keskin ve net. bir de arada 500 tl fark var. 1700 tl ye ye sıfırı var. 1000 tl ye de ikinci eli var. 1000 lira verdikten sonra 17-50 almak daha matıklı geliyor.

• Arka planı öldürme ile bokeh kalitesi tam olarak aynı şeyler değil.

Alan derinliği konusunda yeterli mesafeniz var ise, 50mm 1.8 ile 17-50 F2.8 arasında çok ciddi ölçüde zorluklar yaşamazsınız. Birde netleme alanlarını düşünmek lazım. Örneğin 1.8 de netleme alanı çok küçük olacağından zaten her zaman bu diyafram değerlerine düşmeniz gerekmeyebilir.

Optik sabitleme yani titreşim önleme tripod kullanımı dışında cidden önemli. Özellikle bir-iki stop kazandırabiliyor ki bu da ciddi miktarda ışık kazancı yada iso konusunda daha az sorun demek olabilir. Prime lensleri daha çok özel durumlarda kullanan birisi için size tavsiye vermem gerekirse, ilk tercihiniz 17-50 olmalı. İmaj sabitleyici bir model seçerseniz iyi olur.

Fotoğraf çekmeye başladığınızda ise muhtemelen bu alanda bir çevreniz de olabilir. O dönemde muhtemelen 50mm sahibi birisi mutlaka olacaktır. Denersiniz, eğer uygun görürseniz ikinci el bir de 50mm alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Mesajı gönderdim ama şu yukarıda yazdığım bokeh kalitesi hakkında biraz eksik bırakmışım. Bokeh kalitesi hem diyafram değeri, hem diyafram bıçak sayısı ve beraberinde mercek kalitesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Ben de dahil olmak üzewre bazı fotoğrafçılar her ne kadar manuel olsalar da, sırf bu nedenle eski model bazı lensleri tercih edebiliyor.

Fotoğrafta aynı F değerlerinde farklı lenslerle çekilmiş kareler var. Gördüğün gibi bir fotoğrafta ışık hüzmelerinin ne kadar yuvarlak ve çok köşeli olduğu görülebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X Files -- 15 Şubat 2017; 23:27:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Arka planı öldürme ile bokeh kalitesi tam olarak aynı şeyler değil.

Alan derinliği konusunda yeterli mesafeniz var ise, 50mm 1.8 ile 17-50 F2.8 arasında çok ciddi ölçüde zorluklar yaşamazsınız. Birde netleme alanlarını düşünmek lazım. Örneğin 1.8 de netleme alanı çok küçük olacağından zaten her zaman bu diyafram değerlerine düşmeniz gerekmeyebilir.

Optik sabitleme yani titreşim önleme tripod kullanımı dışında cidden önemli. Özellikle bir-iki stop kazandırabiliyor ki bu da ciddi miktarda ışık kazancı yada iso konusunda daha az sorun demek olabilir. Prime lensleri daha çok özel durumlarda kullanan birisi için size tavsiye vermem gerekirse, ilk tercihiniz 17-50 olmalı. İmaj sabitleyici bir model seçerseniz iyi olur.

Fotoğraf çekmeye başladığınızda ise muhtemelen bu alanda bir çevreniz de olabilir. O dönemde muhtemelen 50mm sahibi birisi mutlaka olacaktır. Denersiniz, eğer uygun görürseniz ikinci el bir de 50mm alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Mesajı gönderdim ama şu yukarıda yazdığım bokeh kalitesi hakkında biraz eksik bırakmışım. Bokeh kalitesi hem diyafram değeri, hem diyafram bıçak sayısı ve beraberinde mercek kalitesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Ben de dahil olmak üzewre bazı fotoğrafçılar her ne kadar manuel olsalar da, sırf bu nedenle eski model bazı lensleri tercih edebiliyor.

Fotoğrafta aynı F değerlerinde farklı lenslerle çekilmiş kareler var. Gördüğün gibi bir fotoğrafta ışık hüzmelerinin ne kadar yuvarlak ve çok köşeli olduğu görülebiliyor.

yorum için teşekürler .ışık hüzmesi bıçak sayısıyla alakalı. ne kadar çok bıcaklı olursa o kadar yuvarlağa yakın süzmeler olusur. bunu biliyorum. hatta benim eski canon kameramda bu süzmeleri kalp şeklinde yapan bir efekt vardı. eğlenceliydi baya. 17-50 de karar kıldım. 50 mm de alacağımda hele bir kit lens ile biraz çekimler yapayım. 50 mm STM alacağım. ilk iki modelde pilastik bayonet varmış ve sesli şekile odaklanıyorlarmı. ikinci ele 200 tl verip onları alana kadar 450 -500 verip stm alırım. ama daha sonra

• 50mm nin STM ile IS-II versiyonu arasında, imal edilen malzeme ve sağlamlık söz konusu olunca ciddi farklar var evet ama aynı oranda bir farkı imaj kalitesi için söylemek zor. STM daha çok sessiz ve hızlı odaklama için yani daha çok video üzerine daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Hatta 50mm için bahsetmiyorum bazı STM lenslerin aynı gövdelerde bir önceki USM motoruna sahip seleflerine göre, imaj kalitelerinde daha yeteneksiz olduğunu ifade edenler var. Ben denediğim lenslerde bunu çok net görmedim. Belki yeteri kadar yüksek MP veya çekim şartlarının zor olmadığı yerlerde deneme yaptığım için de olabilir. Yada kullandığım gövde yüzünden de olabilir.

Dolayısıyla video odaklı düşünmüyorsanız bence 50mm üzerinde çok yoğunlaşmanıza gerek yok. Bunun yerine eğer 50mm yi konuda belirttiğiniz üzere genel amaçlar için düşünüyorsanız çok önemsemeyin. Bende bir hevesle zamanında alıp çantaya koydum. Şimdi ise çantada tozlanıyor. Daha ziyade portre için 85mm - 100mm kullanıyorum. Çok olmadı yine kendim 70-200 F4 IS L serisi bir lens edindim. Benzer lensler varken hele ki çantanızda 17-50 olacaksa 50mm cidden unutun. Boşuna para vermeyin, alırsanız da II. versiyon ikinci eli 150-200 TL olan temiz bir lens alın ve daha çok para vermeyin.

Makro için ise, makro tüpleri, Rynox dcr 250 gibi close-up kullanabilirsiniz. Makro nun nirvanası şüphesiz MPE-65. Bir ara makroya heves sardım hala içimde heves var fakat zamanım da olmadığı için bu lensi satın almadım. Ancak Canon un L serisi 100mm F 2.8 lensim var. Portre, makro vs işler için biçilmiş kaftan. Bu söylediğim iki lens elbette ileri seviye kullanımı için. Yoksa diğer uzatma tüpü ve close-up kullanımları başlangıç ve iyi bir süre içinde oldukça tatmin edici işler çıkartacaktır.

• quote:

50mm nin STM ile IS-II versiyonu arasında, imal edilen malzeme ve sağlamlık söz konusu olunca ciddi farklar var evet ama aynı oranda bir farkı imaj kalitesi için söylemek zor. STM daha çok sessiz ve hızlı odaklama için yani daha çok video üzerine daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Hatta 50mm için bahsetmiyorum bazı STM lenslerin aynı gövdelerde bir önceki USM motoruna sahip seleflerine göre, imaj kalitelerinde daha yeteneksiz olduğunu ifade edenler var. Ben denediğim lenslerde bunu çok net görmedim. Belki yeteri kadar yüksek MP veya çekim şartlarının zor olmadığı yerlerde deneme yaptığım için de olabilir. Yada kullandığım gövde yüzünden de olabilir.

Dolayısıyla video odaklı düşünmüyorsanız bence 50mm üzerinde çok yoğunlaşmanıza gerek yok. Bunun yerine eğer 50mm yi konuda belirttiğiniz üzere genel amaçlar için düşünüyorsanız çok önemsemeyin. Bende bir hevesle zamanında alıp çantaya koydum. Şimdi ise çantada tozlanıyor. Daha ziyade portre için 85mm - 100mm kullanıyorum. Çok olmadı yine kendim 70-200 F4 IS L serisi bir lens edindim. Benzer lensler varken hele ki çantanızda 17-50 olacaksa 50mm cidden unutun. Boşuna para vermeyin, alırsanız da II. versiyon ikinci eli 150-200 TL olan temiz bir lens alın ve daha çok para vermeyin.

Makro için ise, makro tüpleri, Rynox dcr 250 gibi close-up kullanabilirsiniz. Makro nun nirvanası şüphesiz MPE-65. Bir ara makroya heves sardım hala içimde heves var fakat zamanım da olmadığı için bu lensi satın almadım. Ancak Canon un L serisi 100mm F 2.8 lensim var. Portre, makro vs işler için biçilmiş kaftan. Bu söylediğim iki lens elbette ileri seviye kullanımı için. Yoksa diğer uzatma tüpü ve close-up kullanımları başlangıç ve iyi bir süre içinde oldukça tatmin edici işler çıkartacaktır.

50 mm en uygun prime lens olduğundan dolayı düşünüyordum. portre amacıyla. 17-50 ile 50 f/2.8 ile 50 mm f/1.8 de bokeh ve keskinlik açısından kayda değer fark vardır herhalde ?

85 mm düşünülebilir ama pahalılar . ikinci elde bile benim için şu an fazla yük. belki seneye.

makro için tüple falan uğraşamam. lakin şöyle bir şey düşünülebilirr
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=14171

gerçi çapı 72 mm ymiş , sigma 17-50 nin çapı 77 mm gözüküyor ama muhtemelen onlara uygun da yapmışlardır. bunlardan kullansan makro için yeterli olmaz mı mesela.

• quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

quote:

50mm nin STM ile IS-II versiyonu arasında, imal edilen malzeme ve sağlamlık söz konusu olunca ciddi farklar var evet ama aynı oranda bir farkı imaj kalitesi için söylemek zor. STM daha çok sessiz ve hızlı odaklama için yani daha çok video üzerine daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

50 mm en uygun prime lens olduğundan dolayı düşünüyordum. portre amacıyla. 17-50 ile 50 f/2.8 ile 50 mm f/1.8 de bokeh ve keskinlik açısından kayda değer fark vardır herhalde ?

85 mm düşünülebilir ama pahalılar . ikinci elde bile benim için şu an fazla yük. belki seneye.

makro için tüple falan uğraşamam. lakin şöyle bir şey düşünülebilirrhttp://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=14171

gerçi çapı 72 mm ymiş , sigma 17-50 nin çapı 77 mm gözüküyor ama muhtemelen onlara uygun da yapmışlardır. bunlardan kullansan makro için yeterli olmaz mı mesela.

50mm konusundaki düşüncelerimi zaten bahsettim. aynı süreçten geçen birisi olarak şu anda bugünkü aklımla 50mm almazdım. Bir heves aldım ve görece ucuz olduğu için satmaya dahi uğraşmadım. Çok nadir olarak kullanıyorum, genelde 17-50mm Sigma kullanıyorum eğer bu odak uzunluğunda bir tercih yapacaksam.

Evet 50mm arka planı öldürmek için ideal ve ucuz ancak bokeh kalitesi bir 70-200 bir 85mm, 100mm hele ki 135mm yanında bırakın teraziye koymayı bahsedilmeye bile gerek yok. ALMAYIN, boşuna 50mm ye para vermeyin. Hele ki, STM versiyonuna hiç yaklaşmayın. 85mm alın eğer portre çekecekseniz. Hele ki biraz fazla çekiyorsanız bir süre sonra 50mm den hevesini alınca insan çantaya atıp çıkartmıyor. Ben 50mm yi, fotoğrafçılığa yeni başlayanları, bir süreliğine takılmak isteyen bir erkeğin bir kadını elde etmeye uğraşması evresine benzetiyorum. İlk etapta iyi sonuçlar alıp insan kendisini tatmin ediyor, fotoğrafçılık hoşuna gidiyor, size iyi fotoğraf çektiğinizi zannetmenizi dolayısıyla size iyi şeyler hissetmenizi sağlıyor. Ancak ilişkiniz bu lensle (genelde) uzun vadeli olmayacaktır. İstisnalar olabilir.

Makro konusuna gelince, 50mm için bir bütçeniz varsa ve makro konusunda daha iyi deneyim sağlamak istiyorsanız linkteki ürünler veya muadilleri yerine madem close-up tercih edeceksiniz Rynox dcr tercih edin. Farkı deneme fırsatınız olursa mutlak hissedeceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X Files -- 17 Şubat 2017; 23:56:25 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

quote:

makro için tüple falan uğraşamam. lakin şöyle bir şey düşünülebilirrhttp://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=14171

50mm konusundaki düşüncelerimi zaten bahsettim. aynı süreçten geçen birisi olarak şu anda bugünkü aklımla 50mm almazdım. Bir heves aldım ve görece ucuz olduğu için satmaya dahi uğraşmadım. Çok nadir olarak kullanıyorum, genelde 17-50mm Sigma kullanıyorum eğer bu odak uzunluğunda bir tercih yapacaksam.

Evet 50mm arka planı öldürmek için ideal ve ucuz ancak bokeh kalitesi bir 70-200 bir 85mm, 100mm hele ki 135mm yanında bırakın teraziye koymayı bahsedilmeye bile gerek yok. ALMAYIN, boşuna 50mm ye para vermeyin. Hele ki, STM versiyonuna hiç yaklaşmayın. 85mm alın eğer portre çekecekseniz. Hele ki biraz fazla çekiyorsanız bir süre sonra 50mm den hevesini alınca insan çantaya atıp çıkartmıyor. Ben 50mm yi, fotoğrafçılığa yeni başlayanları, bir süreliğine takılmak isteyen bir erkeğin bir kadını elde etmeye uğraşması evresine benzetiyorum. İlk etapta iyi sonuçlar alıp insan kendisini tatmin ediyor, fotoğrafçılık hoşuna gidiyor, size iyi fotoğraf çektiğinizi zannetmenizi dolayısıyla size iyi şeyler hissetmenizi sağlıyor. Ancak ilişkiniz bu lensle (genelde) uzun vadeli olmayacaktır. İstisnalar olabilir.

Makro konusuna gelince, 50mm için bir bütçeniz varsa ve makro konusunda daha iyi deneyim sağlamak istiyorsanız linkteki ürünler veya muadilleri yerine madem close-up tercih edeceksiniz Rynox dcr tercih edin. Farkı deneme fırsatınız olursa mutlak hissedeceksiniz.

ben 50 mm boekh için düşünüyorum. amacım portre çekmek değil.porte için de kullanırım da hani portreyi sık çekmem. asıl mesele birinie çektiğimde arkası bulanık olsun. ben çektiğim kişinin tüm vucunuda kadraja alabilirim , sadece yüzünü değil. sıfır canın 85 mm 1600 tl. ikinci ellere bakmadım . ama 85 mm ile mesela portre dışında çekim yapılabilir mi ? 700d de 136 mm denk geliyor. bunun ile portre çekilir ama insanları daha geniş açıda alamk istersen yani tüm vucudu çıksın dersen çok uzak mesefaden çekmek gerekir . 85 mm bu yüzden dar gibi geliyor bana. yani porte dışında pek kullanılabilir yeri vvar mı bilmiyorum . gerçi 17-50 de bokeh e bakacağım. yeterse 50 mm ye hiç bulaşmam 2. el 85 mm bakarım. sağolasın yorumun için.

• Şimdi ben portre çalıştığım için %90 50 mm ile geziyorum. Genelde f2.8de kullanırım ama f1.8 ile arasında baya hız farkı var. F1.8i kullanmam gereken yerler çok oluyor. Benim sana tavsiyem elindeki parayla 50 mm al, elinde 18-55 varsa şimdilik onu sabit tut.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhlisgöktaş

Şimdi ben portre çalıştığım için %90 50 mm ile geziyorum. Genelde f2.8de kullanırım ama f1.8 ile arasında baya hız farkı var. F1.8i kullanmam gereken yerler çok oluyor. Benim sana tavsiyem elindeki parayla 50 mm al, elinde 18-55 varsa şimdilik onu sabit tut.

17-50 f/2.8 aldım.

yanlız istediğim gibi bokeh olmuyor. zor baya. prime 50 mm 1.8 de bokeh nasıl. örnek bir kaç foto atabilir misiniz?
  • olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Hocam bokeh biraz çekim tekniğiyle alakalı. Arka plandaki cisimlerin özneye uzaklığı, kontrast farkı Vs etkiler. Ben Portleri f2.8de çekerim genelde, çünkü f1.8de adamın saçı falan net olmuyor. F1.8 örneği şuan yanımda yok ama internette bolca var. Lensi sıfır mı aldın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhlisgöktaş

Hocam bokeh biraz çekim tekniğiyle alakalı. Arka plandaki cisimlerin özneye uzaklığı, kontrast farkı Vs etkiler. Ben Portleri f2.8de çekerim genelde, çünkü f1.8de adamın saçı falan net olmuyor. F1.8 örneği şuan yanımda yok ama internette bolca var. Lensi sıfır mı aldın?

kit lensim yoktu. kaliteli olsun istedi. sıfır aldım. ikinci el de os olmayan modeller 600 700 tl. os olur hemde garantisi olur dedim. biraz daha koyup sigma aldım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.