Şimdi Ara

(15.08.21) Afganistan Islam Emirligi - Kabil havalimani'nda catismalar devam ediyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
6
Favori
9.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 55
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 17
 • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 19 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
 • Favoriye Eklediklerim 6
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • DARTH_BLACK (86 mesaj) M3lank0lik (36 mesaj) 1234Rambo (21 mesaj) REV0 (17 mesaj) eyoruk (6 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (180 mesaj) Mobil (26 mesaj) Mini (30 mesaj) Uygulama (19 mesaj)
 • @
21 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Taliban devlet olacak be ne günlere kaldık.


  Pakistan başbakanı kara kara düşünüyordur şimdi bu sınır ne olacak bizimkilerin umrunda değil.

 • Talibanın üst komutanlar hepsi Amerikalı
  Talibanlar müslüman değildir. ABD Afganistanı ele geçirmek istiyor Afgan halkı Afganistan'dan dışlanmak istiyor. Amerikalılar Afganistan'a yerleştirmek istiyor.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Jacek

  Taliban devlet olacak be ne günlere kaldık.


  Pakistan başbakanı kara kara düşünüyordur şimdi bu sınır ne olacak bizimkilerin umrunda değil.

  Pakistan başbakanı mı düşünüyor kara kara.Oy oy oy sen baya baya uzaksın bu konulara.Yahu taliban üyeleri pakistanda yetiştiriliyor.Her yıl sanıyorum 200 300 bin çocuk.Okulları var bir araştır hele.Pakistan bu b*kun bataklığı.


  Misal radikal selefi cihatçı örgütlerin beşiğide arabistan.Özellikle müebbet mahkumları yönlendiriyolar bu işe mesela.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: M3lank0lik

  Pakistan başbakanı mı düşünüyor kara kara.Oy oy oy sen baya baya uzaksın bu konulara.Yahu taliban üyeleri pakistanda yetiştiriliyor.Her yıl sanıyorum 200 300 bin çocuk.Okulları var bir araştır hele.Pakistan bu b*kun bataklığı.


  Misal radikal selefi cihatçı örgütlerin beşiğide arabistan.Özellikle müebbet mahkumları yönlendiriyolar bu işe mesela.  Alıntıları Göster

  Doğru söylüyorsun da pakistan ara ara şikayetçi bu durumdan iç içe geçiyor o karmaşıklık pakistan etkilenmek istemiyor bulaşsın itemiyor fazla sınır yakınları şeriatçı manyak yetiştirme merkezi pakistan'da onu biliyorum

 • quote:

  Orijinalden alıntı: hamza5806

  Koca ülkeyi 3 5 çapulcu rehin aldı

  İnşallah Çin'e bulaşırlar da asyanin iki pisligi birbirini yer bitirir

  Çin i yemek mi ? Güldürdün kardesim. Çin kendisi Afganistan a girmek istiyor zaten. Hemde savaşarak değil, silahlarla değil.


  Ekonomisine ilk önce yatırım yapıp ardından herseylerini satın almak istiyorlar. Herşey diyince binalar, paralar değil. Yeraltı kaynakları , madenler, geçiş yolları ve bölgeye el koymak istiyor. İngiltere, Sovyetler ve Amerika bunu beceremedi ama çin, Afganistan ın ekonomisine el koyarak bunu başarıcak.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Efsanelerölmezunutmayın -- 15 Ağustos 2021; 15:31:8 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • -Afganistan hükümeti ile Taliban arasında yetki devri konusunda anlaşma sağlandı.Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani istifa etti.Afganistan'ın eski İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali, geçiş hükümetinin başına geçti.


  -Taliban sözcüsü Süheyl Şahin BBC’ye konuştu: “Halk ülkemizden ayrılmasın.Ayrılmak isteyenler ayrılabilir, kimseyi zorla tutmayız.Ama korkacak bir şey olmadığının güvencesini veriyoruz, kimseden intikam alınmayacak.Tüm Afganların katılacağı kapsayıcı bir Afgan hükümeti arayışındayız. Politikamız kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir.Özellikle Kabil kentindeki insanlara, mallarının ve hayatlarının güvende olduğunu garanti ediyoruz.Kadınların başörtüsü takarak eğitim görmelerine ve çalışmalarına izin vereceğiz Kadınların evden yalnız çıkmasına izin vereceğiz "Ahlaki bir suikasta" dönüşmediği sürece medyanın eleştirmesine izin vereceğiz.


  -Çin, Taliban hükümet kurarsa tanımaya hazır olduğunu ilan etti.


  -Rusya, BM güvenlik konseyinin Afganistan konusunda acil toplanması yönünde çağrıda bulundu.


  -Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız."


  -Özbekistan, Belh'ten kaçan Afgan ordusuna sınırları hala daha açmadı.


  -ABD Dışişleri: Şu anda Kabil'de 50'den az ABD büyükelçiliği yetkilisi kalacak.ABD'li diplomatlar artık Kabil Havalimanı'nda çalışıyor.


  -Taliban, Kabil havalimanı çevresini kuşattı.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Jacek

  Doğru söylüyorsun da pakistan ara ara şikayetçi bu durumdan iç içe geçiyor o karmaşıklık pakistan etkilenmek istemiyor bulaşsın itemiyor fazla sınır yakınları şeriatçı manyak yetiştirme merkezi pakistan'da onu biliyorum  Alıntıları Göster
  Nükleer sahibi olup Hindistan'dan korunmak için ABDye yanlarsan tabiki bu olur.

  Cihatçı üretim merkezi olursun.B*kun üstünde zıplayıp b*k bana zıplamasın demekle aynı şey.Bak Suriye'ye müdahale edeceğiz defi birileri örgütlerle bir oldular sonra suri belası Türkiye'yi sardı.Dibinde olan birşeye bulaşırsan senin bundan kaçman mümkün olur mu.

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • -Taliban ülkenin tüm giriş ve çıkışlarını kontrol altına aldı.Ülkeden çıkmak isteyen onbinlerce insan sınır kapılarında büyük kuyruk oluşturmuş durumda.Taliban gitmek isteyenlere zorluk çıkarmıyor ancak komşu ülkeler kapıları tamamen kapatma kararı aldı.Kaçak yollardan kaçışların artmasından endişe ediliyor.

 • Olay bitti beyler, devlet baskani ulkeyi terketmis:  The Spectator Indextwitter
  “JUST IN: Reports that Afghanistan's president Ashraf Ghani has left the country amid transition of power”
  https://twitter.com/spectatorindex/status/1426899838797369353

  Sabah da Taliban liderlerini agirlamisti Kabil'de. Yetki devri tamamlanmis.

 • Kâbil'e giren Taliban açıklama yapmış; Afganistan'ı öyle güzel yöneteceğiz ki, "Keşke bizim ülkemizi de Taliban işgal etseydi diyecekler" demiş

 • Conflicttwitter
  “🔴 Taliban Kabil’deki Cumhurbaşkanlığı sarayına girdi.Havalimanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.”
  https://twitter.com/ConflictTR/status/1426927899442040834  ---------------------------------------------------------------------

  Conflicttwitter
  “🔴Kabil'deki ABD büyükelçiliği güvenlik için uyarı sinyali veriyor: "Havaalanı yangın haberleri ile ilgili. Bu saatte elçiliğe veya havaalanına gelmeyin.”
  https://twitter.com/ConflictTR/status/1426928651711434756
 • yşahin kullanıcısına yanıt

  Taliban sözcüsü Süheyl Şahin BBC’ye konuştu: “Halk ülkemizden ayrılmasın.Ayrılmak isteyenler ayrılabilir, kimseyi zorla tutmayız.Ama korkacak bir şey olmadığının güvencesini veriyoruz, kimseden intikam alınmayacak.Tüm Afganların katılacağı kapsayıcı bir Afgan hükümeti arayışındayız. Politikamız kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir.Özellikle Kabil kentindeki insanlara, mallarının ve hayatlarının güvende olduğunu garanti ediyoruz.Kadınların başörtüsü takarak eğitim görmelerine ve çalışmalarına izin vereceğiz Kadınların evden yalnız çıkmasına izin vereceğiz "Ahlaki bir suikasta" dönüşmediği sürece medyanın eleştirmesine izin vereceğiz.

 • -Afganistan ordusunun son kalıntıları özellikle Kabil havalimanı çevresinde Taliban güçleri ile çatışmaya girdi.Savunma Bakanı ve Genelkurmay başkanı Orgeneral Bismillah Muhammed önderliğinde Başkenti savunmaya karar verdi.


  -Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai: "Ölene kadar Kabil'de kalacağım.Vatanımda öleceğim"


  -Dağılmış Afgan ordusunun Genel Kurmay başkanı Orgeneral Bismillah Muhammed: "Eşref Gani ve hükümeti elimizi arkamızdan bağlayıp vatanımızı ve halkımızı sattılar. Lanet olsun Zenginler çetesine"


  - Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani,yönetimi talibana bıraktıktan sonra ülkeyi terk etti.Gani , Tacikistan'a kaçtı.


  -ABD Dışişleri bakanı Blinken: "Afgan ordusu aldığı eğitimin ve silah yardımının hakkını veremedi. ABD olarak en üst düzeyde yardım ettik.Bir yıl, beş yıl, on yıl daha Afganistan’da kalmak ulusal çıkarlarımıza uygun değildi.Bize saldıranlardan hesap sormak için Afganistan’a gittik ve görevimizde başarılı olduk.Bu durum sürdürülebilir değildi.Beğensek de beğenmesek de bir anlaşma vardı ve bu anlaşmaya uymamış olsaydık on binlerce asker ile Taliban’a karşı yeniden savaşa girecektik.”


  -ABD Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarına Afganistan'dan derhal çıkmaları çağrısında bulundu.


  -Taliban tüm Afganlıların katılacağı bir hükümet istediklerini açıkladı.


  -Sky News tv ye konuşan ABD’li bir diplomat , ABD'nin Kabil havalimanının güvenliğini sağlamaya devam edeceğini açıkladı.


  -Rusya, Kabil'deki Rusya Büyükelçiliği'ndeki personelini tahliye etmeye gerek olmadığını ve talibanın kendilerine bir tehtid oluşturmadığını söyleyerek Afganistan büyükelçiliğini aktif tutacağını açıkladı.


  -Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi: "Zamanı geldiğinde Taliban hükümetini tanıyacağız."


  -Taliban liderlerinden Molla Muhammed Yakup: "Türkiye, birçok Afgan'ı barındıran ve yakın ilişkiler kurmak istediğimiz bir ülke. Türkiye'yi bir düşman olarak değil müttefik olarak görüyoruz"
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DARTH_BLACK -- 15 Ağustos 2021; 18:53:56 >
 • -Taliban: “Yakında, Kabil'deki başkanlık sarayından Afganistan İslam Emirliği'ni ilan edeceğiz.”

 • Konuyu guncelledim, ek bilgiler :


  • Havalimani NATO'nun kontrolune gecti, sadece askeri ucaklara izin veriliyor
  • Pakistan, Cin Rusya, AIE'yi taniyacaklarini acikladi.
  • Pakistan ve Rusya konsoloslarin operasyonlarina devam edecegini, Taliban'in bir tehdit olusturmayacagini acikladi.
  • Taliban da Turkiye ve Turk unsurlarina dokunulmayacagini, Turkiye'nin olasi bir muttefik olarak goruldugunu duyurdu. (Ayni aciklamayi Pakistan icin de yaptilar)
 • Taliban o kadar kötü değilmiş diyen kişi maymundur falan diyecemde maymunlar bile bu kadar salak değil.Lan dana adamlar kadınlara yaşama hakkı vermiyor eğitim hakkı vermiyor köle gibi davranıyor ve bunu 2021 yılında yapıyor gerçi sizin gibilerin hoşuna gider.İşid neyse talibanda o pkk da o yallah çölünüze

 • kuklacini kullanıcısına yanıt

  Tek sorunu kadınlara kötü davranmasi yani?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Afgan ordusunun Genel Kurmay başkanı Orgeneral Bismillah Muhammed öğlen saatlerinde yaptığı "ülkemizi ve halkımızı sattılar,biz kabili müdafaa edeceğiz" sözlerinden saatler sonrası BAE'ye kaçtığı haberleri geldi..


  işin içinde BAE varsa hiç şaşırmam...

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.