Şimdi Ara

14. İTALYA GP YORUMLARINIZ - 14.09.2008 (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
0
Favori
6.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bilmiyorum Ferraricimisin ama Ferrariyi tutanlara göre yağmurda gerektirmiyor. ya da hangi dönemde işlerinde ne gelirse o gerektiriyor.

2004'ten önce Ferrari yağmurda iyiyken Ms Rb yağmurda çok iyi sürüyor diyolar.
    Şimdi Ferarri yağmurda kötüyken Ferrari'nin arabası yağmurda çok kötü diyolar.

Hangisine inanmak lazım şaşırdım ben valla. Ferrari taraftarları bir karar versin artık Massa Rai mi yağmurda yeteneksiz yoksa araç mı kötü? buna karar versinler ondan sonra tartışalım.

bence tek birine suçu yüklemek kötü.mas-rai bi schumi kadar iyi değiller yağmurda olamazlarda ama arabanında yağmurun çok dikkate alınarak yapılmadığını,dizayn edilmediğini ferrai takımı da söylemiş zaten.cnntürk'te her yağmurlu yarış vurguluyor serhan acar : "takımında söylediğine göre araba yağmur dikkate alınarak yapılmamış"diye.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: fuatturkrap

Gördüğüm ilk Minardi galibiyeti...

Helal olsun VETTEL...

ıyıde artık mınardı yokkı

Toro Rosso eskiden Minardi'ydi
    Red Bull da el atar artık Vettel'e...

• Vettel 2009 sezonu için zaten Red Bull a gidiyor. 2 yıl Red Bull da devam edecek muhtemelen. Eğer şımarmaz, ayakları yere basar ve gelişim kaydetmeye devam ederse önü açık. Ferrari nin takibinde olduğu sır değil. Diğer büyük takımlarında gelecek için iştahlarını kabartıyor tabi ki. Olgunlaşmasını hep beraber göreceğiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: neuro

Bol yağmurlu yarışlar dileğiyle

Bundan sonra yağmurun y sini dahi görmek istemiyorum...Ferrari gücünün yarısını bile gösteremiyor.Seninde işine geliyor değil mi

Eskiden Schumi ,ferrarinin antreman pistinde ,pistin ıslatılmasını isteyip,yüzlerce tur atardı ki,bu adamın yağmurda bu kadar iyi olma sebeplerinden biri buydu...
    Sanırım Ferrari hiç antreman yapmıyor yağmurda yada ıslak pistte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 16 Eylül 2008; 2:03:49 >

• Yağmur neden yağmasınki sürücülük ön plana çıkmıyormu? Ne güzel işte mesela çok övülen raikkonenin spanın son turlarında ve monzadaki performasını izledik.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fasilgibi

Yağmur neden yağmasınki sürücülük ön plana çıkmıyormu? Ne güzel işte mesela çok övülen raikkonenin spanın son turlarında ve monzadaki performasını izledik.

Otomobil çalışmadıktan sonra,pilotlar ne yapsın...

Spa'daki olayda Monzadaki olaylarda Rainin ne suçu var...
    Araç çalışmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 16 Eylül 2008; 21:13:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

quote:

Yağmur neden yağmasınki sürücülük ön plana çıkmıyormu? Ne güzel işte mesela çok övülen raikkonenin spanın son turlarında ve monzadaki performasını izledik.

Araç çalışmıyor

Ben bu görüşe katılmıyorum. Pilotlarımız malesef yağmurda yetersizler. Otomobil çalışmıyor diye bir bahane çok yüzeysel. 1996 senesinde İspanya da Schumacher zaten normal şartlarda da rakiplerinin gerisinde olan ve bidde üstüne 2 silindiri ateşleme yapmayan, tekleyen, 8 silindir kalan aracı ile neredeyse bütün yarış mesafesini koşmuş ve yarışı kazanmıştı... Zira Vettel Toro Rosso gibi bir araçla yarış kazanabiliyorsa da araç çalışmıyor diye bir bahane olamaz... Monza da sıralama turlarında gridin gerisinde kalmasında belki Rai nin suçu yok ama SPA da baştan aşağı kendisi suçlu.

• quote:

quote:

Araç çalışmıyor

Alonsonun aracı gibidemi çalışmıyor ? Hem massa da iyi süremesede hata yapmadı en azından değerli puanlar kazandı. Bu arada kiminin monacodaki sürüşüde fiyaskoydu nemli havada.
  • Ben Vettelin öyle çok da olağanüstü bişey yaptığına katılmıyorum. Tamam kendisi çok iyi bir pilot ve yağmurda çok iyi sürdü ama Torro Rosso gibi bir araçla diyip de arazı kötülemek bence çok gerçekçi değil. Zira Vettelin takım arkadaşı Bourdaisde 4. oldu sıralamada. Yani bence asıl tebrik edilmesi gereken Torro Rosso takımı. Belli ki haftasonu en iyi arabayı o yapmış. Ya da en iyi ayarları onlar bulmuş diyelim.

Pilot faktörü kuru havaya göre yağmurda daha fazla ama yine de araç faktörü yağmurda bile daha fazla bence.

Michael Schumacherin de 2005 ve 2006 da yağmurda çok kötü yarışlar geçirdiğini de unutmamak laızm.

Yağmur, yağmurda iyi süren bir pilot için bir fırsat ama iş yine arabada bitiyor bence. O yüzden Ferrari pilotlarını çok da suçlamamak lazım bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RedStar

quote:

quote:

Araç çalışmıyor

Ben bu görüşe katılmıyorum. Pilotlarımız malesef yağmurda yetersizler. Otomobil çalışmıyor diye bir bahane çok yüzeysel. 1996 senesinde İspanya da Schumacher zaten normal şartlarda da rakiplerinin gerisinde olan ve bidde üstüne 2 silindiri ateşleme yapmayan, tekleyen, 8 silindir kalan aracı ile neredeyse bütün yarış mesafesini koşmuş ve yarışı kazanmıştı... Zira Vettel Toro Rosso gibi bir araçla yarış kazanabiliyorsa da araç çalışmıyor diye bir bahane olamaz... Monza da sıralama turlarında gridin gerisinde kalmasında belki Rai nin suçu yok ama SPA da baştan aşağı kendisi suçlu.

bir şey sormak istiyorum raikonnen geçen sene fuji de yağmur altında kazanmamış mıydı?yarış içinde hamiltonı geçmişti hatta yarış çizgisi dışından.son turlarda massa ve kubica 5. lik için mücadele ederlerken 2 side pistin her tarafını kullandılar ve virajları yanyana biri içte biri dışta geçtiler.sonunda massa 5. raikonnen 1. oldu

şimdi fuji ile spayı(yada italyayı) yanyana koyarak düşünelim değişen ne?

• Siz hala ne demek istediğimi anlamadınız ki. Araç tabi ki etkiler ama yağmurda Massa yada Raikkönen, iki pilotumuzda üstün yetenek değiller. Yağmurda Alesi gibi Schumacher gibi, Senna gibi adamlar fark yaratırlardı. Bakınız, Senna: 1984 çaptan düşük Toleman ile Monaco sürüşü...Yine aynı sene aynı yarışta Stefan Bellof un Tyrrell ile Monaco sürüşü...Bakınız, Alesi: 1995 çaptan düşük Ferrari ile Japonya sürüşü...Bakınız Schumacher 1996 İspanya ve 1997 Monaco sürüşü... Bir pilot yağmur üzerinde gerçekten yetenekli ise her şartta göze batar zaten. Aracı kötüde olsa fark yaratan bir sürüş çıkartabilir. Ama tabiki ıslak zeminde çok üstün yeteneği olmasada bir pilot iyi bir otomobille başarılı olabilir. Bizim şu an ki pilotlarımızın yada herhangi başka bir pilotun tabiki tüm şartlar uyduğunda ıslak zeminde olsa başarılı olduğu yarışlar olacaktır. Ama bu onları yağmur ustası yapmaz ki...Sonuçta her sene birtakım yağmurlu yarışlar ve bu yarışları kazanan isimler oluyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RedStar -- 17 Eylül 2008; 0:18:53 >

• redstar'a katılıyorum.Her ne kadar araç yağmurda iyi olmasa da ben pilotlarımızın yağmurda çok kabiliyetli olduklarını düşünmüyorum.Massa zaten yağmurda ortalama düzeyi hiçbir zaman aşamadı.Raikkonen'de keza buz adam lakabını aldıgı gibi yağmur adam lakabını hiçbir zaman almadı.
    Schumi'nin yağmur antrenmanı için pisti ıslattırdığını biliyoruz,bizim 2 pilotun hiç böyle bir girişim yaptığını duymadım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bianconera

redstar'a katılıyorum.Her ne kadar araç yağmurda iyi olmasa da ben pilotlarımızın yağmurda çok kabiliyetli olduklarını düşünmüyorum.Massa zaten yağmurda ortalama düzeyi hiçbir zaman aşamadı.Raikkonen'de keza buz adam lakabını aldıgı gibi yağmur adam lakabını hiçbir zaman almadı.
    Schumi'nin yağmur antrenmanı için pisti ıslattırdığını biliyoruz,bizim 2 pilotun hiç böyle bir girişim yaptığını duymadım.

Ben o pisti ıslattırma olayını Aryton Senna yaptı diye biliyorum. Ama ms de yapmış olabilir emin değilim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: neuro

quote:

redstar'a katılıyorum.Her ne kadar araç yağmurda iyi olmasa da ben pilotlarımızın yağmurda çok kabiliyetli olduklarını düşünmüyorum.Massa zaten yağmurda ortalama düzeyi hiçbir zaman aşamadı.Raikkonen'de keza buz adam lakabını aldıgı gibi yağmur adam lakabını hiçbir zaman almadı.

Ben o pisti ıslattırma olayını Aryton Senna yaptı diye biliyorum. Ama ms de yapmış olabilir emin değilim.

Schumacher'de ıslattırıyordu pisti,tonlarca suyla italyadaki ant. pistini ıslattırıp turlar atardı..
    Ayrıca 2006 Çin GP sini yağmur altında kazandı Schumi...

Ferrari ayrıca Tek tur üzerinde lastiklerini halen Mclaren gibi ısıtamıyor ki ,yağmur altında kimi'de bunları söyledi,lastikleri çok kötü çalıştırıyoruz gibi bir eleştiride bulunmuştu sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 17 Eylül 2008; 1:42:28 >

• Arkadaşlar, yarışın tamamının videosunu nereden bulabilirim bilen var mı? p2p olmazsa iyi olur zira onlar yasak burada.
  • şu antremanlarda pisti ıslatma işini çok abartmayın. sadece Schumi değil Coulthard'ta antremanlarda pisti ıslattırırdı Mclaren'dayken. F1 Racing'i okuyanlar(ki ben o zamanlar sıkı takipçisiydim) David'in elinde hortumla kendisinin piste su tuttuğunun resmi olduğunu iyi bilir. eminim bunu başka pilotlarda yapıyordur. Schumi'ye has bi özellik olduğunu hiç sanmıyorum.
    ha Massa ve Kimi bunu yapmıyormuş,buna inanırım çünkü ikiside(özelliklede Kimi) çok çalışkan olmayan pilotlar. şimdi biri çıkıp "olur mu ya Massa Schumi'den ders alıyor" falan diyebilir. bende eeeee diye cevap veririm
    Schumi'yi mükemmel göstermek istemenize lafım yok ama herşeyi sadece Schumi yapıyormuş gibi göstermek doğru olmuyor.
    yok yağmurda en iyi süren Schumi'ymiş,yok en iyi atakları Schumi yaparmış,yok Schumi'nin araca yaptığı katkıyı hiçbir pilot yapamıyormuş vs vs.

• quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

şu antremanlarda pisti ıslatma işini çok abartmayın. sadece Schumi değil Coulthard'ta antremanlarda pisti ıslattırırdı Mclaren'dayken. F1 Racing'i okuyanlar(ki ben o zamanlar sıkı takipçisiydim) David'in elinde hortumla kendisinin piste su tuttuğunun resmi olduğunu iyi bilir. eminim bunu başka pilotlarda yapıyordur. Schumi'ye has bi özellik olduğunu hiç sanmıyorum.
    ha Massa ve Kimi bunu yapmıyormuş,buna inanırım çünkü ikiside(özelliklede Kimi) çok çalışkan olmayan pilotlar. şimdi biri çıkıp "olur mu ya Massa Schumi'den ders alıyor" falan diyebilir. bende eeeee diye cevap veririm
    Schumi'yi mükemmel göstermek istemenize lafım yok ama herşeyi sadece Schumi yapıyormuş gibi göstermek doğru olmuyor.
    yok yağmurda en iyi süren Schumi'ymiş,yok en iyi atakları Schumi yaparmış,yok Schumi'nin araca yaptığı katkıyı hiçbir pilot yapamıyormuş vs vs.

Sanctus,senin için F1'de en iyi diye bir kavram olmayabilir,bunu kabul etmeyebilirsin lakin yarıştığı dönem için en iyi sürücü kavramı kesinlikle var.
    Schumi'den öncesini izlemediğim için bilmem yorum yapamam ama yarıştıgı dönemde bu saydıklarını en iyi yapan schumacher'di.Buna da Schumi takıntıları hariç F1 izleyicilerinden hiçkimsenin bir itirazı olacagını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bianconera -- 17 Eylül 2008; 14:00:31 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

Sanctus,senin için F1'de en iyi diye bir kavram olmayabilir,bunu kabul etmeyebilirsin lakin yarıştığı dönem için en iyi sürücü kavramı kesinlikle var.
    Schumi'den öncesini izlemediğim için bilmem yorum yapamam ama yarıştıgı dönemde bu saydıklarını en iyi yapan schumacher'di.Buna da Schumi takıntıları hariç F1 izleyicilerinden hiçkimsenin bir itirazı olacagını sanmıyorum.

yarıştığı dönem içinde en iyi kavram diye birşey olduğuna bende katılıyorum ki benim şu ana kadar izlediğim dönem içinde en iyi pilot Schumi'dir. buna itirazım yok. ancak herşeyin en iyisini onun yaptığına dair bi düşüncemde yok.
    misal Montoya her şekilde Schumi'den daha iyi atak yapan bi pilottu. hatta öyle ki Schumi'nin hiçbir zaman cesaret edemeyeceği atakları Monty yapmıştır. yada Kimi'de Montoya kadar olsada Schumi kadar iyi atak yapabilen bi pilottur. keza zamanında aracını hiç zorlamadığı için eleştirdiğim Alonso'da Mclaren'da çok güzel ataklar yapmıştır.
    yine misal Schumi'nin araca yaptığı katkı kadarını Alonso'da yarıştığı takımlara yapıyor. bu seneki döküntü Renault aracının sezon başındaki haliyle şimdiki durumu arasında dağlar kadar fark var. 2006'da Renault aracında yasaklanan Mass Dumper denen parçanın araçtan çıkarılmasının ardından Renault sadece 1 yarış zorlanmış hemen ertesinde gelen testlerin ardından yine toparlanmıştır. bunda Alonso'nun katkısı elbetteki vardır. geçen sezon Mclaren sezon öncesi testlerde de çok iyi bi görüntü çizmiş ama özellikle Alonso takıma dahil olduktan sonra çok büyük bi gelişim göstermiştir.
    yağmur altında iyi sürmek ustalık isteyen bi iş ve belki Schumi bu konuda rakipsiz görünüyor olabilir ama bu sezon çok net bi şekilde gördük ki Hamilton ve Alonso'da yağmur altında çok iyi sürüyor. özellikle şu son yarışta Hamilton'ın yoğun yağmur altında yaptığı ataklar inanılmazdı. aramızda bunu araca bağlayanlar olabilir haklıda olabilirler ama yağmur altında aracın çok iyi performans gösterip önündekilere yaklaşması başka şikana gelirken cesaret verici ataklar yapıp kaza yapmadan rakibini geçmek başka şeyler.
    benim gözümde Schumi'yi iyi yapan her alanda en iyi olmasa bile her alanda çok iyi olmasıdır. komple pilot olmanın anlamıda budur zaten.

• hımm.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.