Şimdi Ara

12V 60ah lık bir akü için şarz cihazı devresi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
151
Cevap
8
Favori
83.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jannavori

Arkadaşlar iki sorum olacak
    1- akü diyelim ki 10 voltta boş veya 11,5 voltta boş iki durumdada belirlediğimiz max akımla mı şarja başlar yani devremiz 5A sınırlamalıysa iki durumdada 5 amper mi çeker başlangıçta

2- akım sınırlayan Rs değeri çok küçük 0,02 gibi direnç nasıl bulunur. en küçük interntte 0.1 ohm var. bunlar taş direnç mi olmak zorunda. gördüğüm bir kaç smps ve şarj cihazında hiç taş direnç yok. biz yapınca neden koca koca tş dirençler koymak zorunda kalıyoruz.

teşekkürler

1..Ra,Rb,Rc dirençlerinin yaptığı işlerden birisi de şarja başlama gerilimini (Vt) belirlemek. 10-10,5 voltun altındaki bir akü aşırı deşarj olmuş demektir.bu durumdaki bir aküyü maksimum akımla ile şarj etmek aküye zarar verebilir. devre ,Vt voltajının altındaki aküyü 30mA lik trickle şarja tabi tutuyor,
    bu şekilde akü yavaş yavaş toparlanıyor ve voltajı Vt yi geçince maksimum akımla şarja başlanıyor.

2..ayarlamak istediğiniz sınır akımı 12A ise Rs direnci 0,02 ohm dur. bu değeri 5 tane 0,1 ohm paralel bağlayarak elde edebilirsiniz. büyük taş direnç olmasına gerek yok dirençlerin 0,6W'ın üzerinde olması yeterli.

Devrenin smps e göre fazla ısı üretmesinin sebebi regülasyonun lineer yapılması.(besleme voltajı ile akü voltajı arasındaki fark)x(şarj akımı)
    kadarlık bir güç transistörler üzerinde harcanmak zorunda.

• Çok teşekkürler State

bir başka sorumda lm7812 ile ilgili

ben 12 volt 0,1 A lik fan bağladım lm7814 de 1-2 dk denedim, lm7814 ısındı, tabi dokunma hissiyle ölçtüm, bu fanın sürekli çalışacağını düşünürsek
    lm7812 yede soğutucu kullanmak zorunlu olur mu? her taraf soğutucu oldu, devre daha büyümesin istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jannavori

Çok teşekkürler State

bir başka sorumda lm7812 ile ilgili

ben 12 volt 0,1 A lik fan bağladım lm7814 de 1-2 dk denedim, lm7814 ısındı, tabi dokunma hissiyle ölçtüm, bu fanın sürekli çalışacağını düşünürsek
    lm7812 yede soğutucu kullanmak zorunlu olur mu? her taraf soğutucu oldu, devre daha büyümesin istiyorum.

fan biraz yavaşlayabilir.bu sorun değilse ,soğutucu bağlamasan da çalışır,çok önemli değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Selamlar ...
    Daha evvel bu forumda bu konu işlenmişti ve bayağı bir şema ve uygulama verilmişti. ama ben yine size bir şema yolluyorum.. bu devre 15 ampere kadar şarj sağlıyor sizin 60 AH akü için en fazla 6 amper şarj akımı yetiyor...
    Bu LM3906 entegresi data sheed lerine bakarsanız sadece Kurşun asit aküleri şarj etmek için üretilmişlerdir şarjı otomatik olarak ayarlamaktadır ben daha evvel bu uygulamayı yaptım halen kullanıyorlar çok ta kararlı ve kaliteli şarj yapıyor ... Kolay gelsin...

12V 60ah lık bir akü için şarz cihazı devresi

@kenakord08
    çok teşekkürler arkadaşım paylaşımınız için.

• Devreyi tamamladım. benim hesplar şöyle Vin 30,1 volt, Vf 27,2 volt. Şimdi aküye bağlamaksızın yeşil yanıyor ve çıkış 27,1 volt. boşda yeşilin yanması ve Vf (tampon şarj voltajını) almış olmam normal mi?
    cevaplar için şimdiden teşekkürler
  • tam boş olmayan aküde denedim. bağlayınca yeşil sönüyor, kırmızı yanıyor, bazen zayıfca sarıda beraberine yanıyor. sonra yeşil yanıyor ama kırmızı hiç sönmüyor, kırmızıdan yeşile geçerken bazen sarı yanmadan geçiyor. led lerin direnç değerlerinde mi sorun var yoksa sınır voltaj değrlerinde kararsızlık mı yaşıyor, kafas karışık gibi, yeşil yanınca float şarj a geçiyorsa diğer şarjın led neden sönmüyor anlamadım.
  • uc3906 da görülen bir problemmiş bu led lerin anormal davranışı. bunun için reset butonu koyuyorlarmış. ayrıca tüm bu ince direnç hesapları ve şarj evrelerinin voltajları Vref e dayalı, ki oda intrenal 25 C derecede hesaplanan değerler. bu pratikte 25 de kalması zor olduğundan ısı değişince tüm ince hesap kitap boşa, çünkü ısıyla Vref değişince her şey değişiyor, hesaplanan değerlerin dışında davranıyor. ben böyle anladım okuduğumdan.
  • içindeki sıcaklık takip ünitesi akü sıcaklığına göre referans voltajı ayarlıyor.bu önceden planlanmış bir kayma,iyi bir şey yani.
    sen dirençlerini kontrol et,değerler tam olduktan sonra sorun olmaz.
    Kenan hoca'nın devresinde şarj işlemi boyunca ledlerin durumunu gösterir grafik yaptım.
    normal çalışmada ledlerin yanma sıraları bu şekilde olmalı.

• çok güzel bir grafik, her evreyi açıklıyor. sanırım burada sorun, olayın alışıldık tarda net olmaması, yani şarj oluyor ve full şarj ledi herkes tarafından anlaşılabilir. burada evrelere göre değişiyor. bende sorun fazla değil sanırım akünün yeteri kadar boş olmadığını biliyorum, ancak kırmızı ledin sönmemesini anlamıyorum. üstelik hepsinden parlak yanıyor
  • Kenan Bey, State teşekkürler katkı ve yardımlarınız için. poje tamamlandı.
  • Herkese Merhaba,
    devreyi bu akşam tamamladım ve biraz test ettim.
    Trafo yerine notbook şarj adaptörü kullandım 19V 3,95A!Devreyi Imax-7A, Vf- 13,9V ve Voc- 14,2V gore tasarladım.
    Bir sonraki aşama iki adet notbook şarj adaptörünü paralel bağlayıp denemek.
    Herkez bir şeyler yapıyor fakat resimler eksik!
    Biraz resim çektim:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oshey -- 17 Mart 2012; 12:36:21 >

• Resimler:

• Resimler:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oshey -- 17 Mart 2012; 12:36:46 >

• çok güzel bir çalışma olmuş. soğutucu çok iyi transistör yerleşen bölümü siz mi kestiniz, hazır öylemi. bu devre de ki fan sadece şarj işlemi sırasında çalışıyor hale getirilebilse bir arkadaş müthiş olacak.
  • Transistör yerleşen bölümü CNC'de kestim.
    Seri bilmem olur mu, bir röle için besleme alırsak hazır 7812 den 12v u kullanabiliriz, ATX kutusu kullanmk istiyorum ordaki 120mm fanın değerleri 12V - 0,3A.
    Yarın zamanım kalırsa denerim, resimleri de paylaşırım.
  • Bu akşam çok garip bir şey oldu.ATX kutusuna monte edilecek şekilde yeni devre yaptım, fakat çıkışta 8,3V alıyorum ve çok ilginç olanı da yaklaşık 10-15 dakika sonra otomatik 13,8V yükseliyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oshey -- 20 Mart 2012; 0:35:24 >
  • sarıdan yeşile 4 saatte geçiyor normal mi?
  • Evet arkadaşlar, sorunu çözdüm ve bol bol test etme fırsatım oldu.Trafo yerine 1 adet SONY AC ADAPTER 19.5V, 3.9A ve 1 adet KTEC AC ADAPTER 19V, 3.42A paralel bağladım.Girişte ve çıkışta mur diod yerine Schottky diod
    kullandım.
    Bu devreyi 15A de kimse denedi mi?
    7.4 amper akım çektiğinde bc327 aşırı fazla ısındı, bd140 ile değiştirdim ufak bir de soğutucu monte ettim ve sorun giderildi.
    Bir sonraki aşama 15 amperde devreyi test etmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oshey -- 25 Mart 2012; 23:33:33 >

• Resimler

• Resimler

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.