Şimdi Ara

12v 12ah aküyü deşarj için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
5.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • aarkadaşlar 12v 12ah aküyü tamamen deşarj etmek için kaç wattlık ampul bağlamalıyım ve aküyü hırpalamadan düzgünce boşaltsın diye mesela 12v 50 watt dekoratif ampuller oluyor ya onlar fazlamı gelir ???

halojen lambalar ne kadar sürede bitirebilir tek aküyü 12v 12ah 3 akü

• İki adet 6V/55W'lık halojen lambayı 18VDC kaynağa seri bağladım, sonuçta 3,5A akım çektiğini gördüm. 12V olunca biraz daha az ısınır. Lambaların ucunda 4V vardı, 14V'u sömürüyorlardı.

Tam dolu aküyü yaklaşık 4 saatte bitirebilir bu lambalar. Ama çok ısınıdığından büyük bir soğutucuya bağlamak gerekir.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 21 Ekim 2013; 15:18:14 >
  • oto far lambası nerden bulucam ki?

3 tane aküde 12 saat sürer herhalde 3 tane almak lazım 3-4 satte 3 aküyü tüketsin tam deşarj edip tm şarj etcem bakalım akülerde performansda artış olucakmı ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: piramitpc2

aarkadaşlar 12v 12ah aküyü tamamen deşarj etmek için kaç wattlık ampul bağlamalıyım ve aküyü hırpalamadan düzgünce boşaltsın diye mesela 12v 50 watt dekoratif ampuller oluyor ya onlar fazlamı gelir ???

halojen lambalar ne kadar sürede bitirebilir tek aküyü 12v 12ah 3 akü

Öncelikle belirtmek istediğim;
    Aküyü lamba vb. yük ile tamamen deşarj etmek çok zararlıdır.Bunu yapacağınıza,aküleri yüksek bir yerden atıp kırılmasını sağlayın hiç farkı yok.
    Yani 12V bir aküyü 10,5-11V altına düşürülmemeli.

Bu itibarla,öncelikle bir inverter ile deşarj tavsiye ederim.Çünkü inverter'ler alt voltajda çalışmayı durdurur,aküleriniz derin deşarj olmaz.Ama ampül ne varsa çekmeye çalışır.Elimde inverter yok diyorsanız iki seçenek var 1=ampüller yanarken akü başında kendiniz voltaj gözetleyeceksiniz alt voltaja düştüğünde(10,5-11V gibi) sonlandıracaksınız.
    2=Alt sınır voltajda akımı kesen bir devre yapacaksınız ve bu devre aracılığı ile aküleri deşarj(boşaltma) edeceksiniz.

Tabi inverter var ise hazır,uğraşmaya değmez,kendisi oto. takip eder diyerek inverter tavsiye ediyorum.

• Deşarj/Şarj döngüsü ile NiCad ve bir nebze NiMh pillerde hafıza etkisini silerek kapasite artışı sağlanabilir.

Kurşun asit akülerde is,e çok eskiden sülfatlaşma dediğimiz, akü voltajının uzun süre 10.8 voltun altında kalmasıyla oluşan olayı giderme0k için yapılan işlemdi.

Akünün asiti tamamen boşaltılır, saf suyla şarj edilip, deşarj edilerek birkaç defa saf su yenilenerek akünün kapasitesi tekrar kazanılırdı.

Gümüz modern akülerinde kapalı olduğundan ve plakalar sülfatlaşmaya karşı kalsiyum ilaveli yapıldığından bu işleme gerek yoktur/yapılamaz.

İlla denemk isterseniz Sn. Malisertin yazdığı gibi 10.5 voltun altına inmeyin zarar verirsiniz akülere.
  • şimdi mesele şöyle uzun süredir kullanmamakta olduğumuz bir elektrikli bisiklet vardı uzun süre aküler şarj olmadan yattı.

seri bağlı 12 v 12ah 3 adet 36v 12ah toplamda ölçümlerde full şarda iken en uçdaki akü 12v ortadaki 11.5 en baştakide 10.8 volt veriyordu açık devre ölçümüyle motora taktığında farla yanıyor motor dönüyor tam derin deşarj tekrar yap dedi birisi tekrar tam şarj ya akü toplanır kendine gelir dedi.

diğer arkadaşda kalsiyum felandan bahsetmiş bu sulu akü değil saf su ilavesi gerkemiyor ancak bir yerde şunu gördüm

kapalı bakımsız akülerinde lastik kauçuk başlıkları açılıyor ve çok az 5ml kadar her göze eşit safsu koy ma taşırma sakın yazıyordu şarj ederken ısınma olur felan yazıyordu

anlaşılan o ki kimse düzgün bir şey bilmiyor.

en mantıklısı arkadaşı dediği gibi inverter devresi ile belli seviyeye indirmek sonra şarj etmek

bakalım şimdi inverter bulucaz nerden ???

• Meseleyi anladım.Size söylenen tam deşarj yanlış uygulama,iyi ki yapmadınız.Piyasada böyle yanlış bilgiler kol geziyor.

Fikir vermesi açısından;
    Evet uzun süre yatan aküye her göz başı 5 mgr. gibi su takviyesi ve akabinde yüksek akımla şarj(deşarj değil)edildiğinde akünün geri kazanıldığını biliyorum,uyguladımda.Ama benim uygulamamda akü kullanılmış ve eski aküydü,Bu sebeple o uygulamamda görüp sonuç aldığım konu;
    Eski aküye ne yapsak boş,yenisini almak en doğru olan.

Ama sizin durum farklı,kullanılmamış yatmış akü bahsettiğim şekilde geri kazanılır diye umuyorum.

Akü üzerinde üst kare kapak zorlama ile çıkarılır,her gözde plastik kapak olur.Bir enjektörle her göze 5 mgr.ı geçmeyecek şekilde saf su ilave edilir.Su oranı çok olursa akü şarj sırasında suyu geri çıkarır.Ben kendi denememde 5 mgr. yapmıştım ve yeterli görmüştüm.Sonrasında her aküyü ayrı ayrı max. 15Volt ve yüksek akımla 7-8 saat şarj edin.İnş. geri kazanırsınız.
    Bir arkadaşım sizin aküler gibi yatmış ama kullanılmamış aküye bu işlemi yapıp tekrar uzun süre kullanmıştı.Bende o arkadaştan öğrenmiştim.Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 23 Ekim 2013; 19:18:09 >

• sanırım burdaki işlem oluyor buda kapalı tip bkımsız aküdür tıpaları açıyor.
  • Evet videodaki gibi.Ama farkı her gözü doluncaya kadar değil 5-6 mgr. verilmeli.Uygulamalarımda gördüğüm;bırakın tam doldurmayı gereğinden biraz fazla bile su verildiğinde şarjda akü bu fazlalığı geri çıkarıyor.Öyle ki aküyü ters çevirip suyu boşalttığım dahi oldu.Kolay gelsin.
  • 5-6 miligram ayarlayamam 1-2-3-4-5 ml enjekte edebilirim taşıncaya kadar mantıklı eğil zaten reaksiyona girince gaz olarak çıkış yapcak zaten o zaman o tıpalar pat diye atıyor yoksa atmazsa yani tıpallar olmazsa şişip patlar gazı nerden atcak ???

kaç ml deneme yoluyla 2ml felan basayım bakalım her hücreye enjektörlerde miligram yok mililitre var sanırım 5ml demek istedin ama sanırım fazla gelebilir.içi görünmüyoki meretin nasıl ayarlıycaz bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piramitpc2 -- 24 Ekim 2013; 13:44:09 >
  • Af edersiniz,litre yazmam gerekiyordu,gram yazmışıyım.Evet mililitre (ml.)yazmalıydım değilmi?Aynen göz başına 5 ml.
  • malisert32 kullanıcısına yanıt

hocam 5 yıldır depoda beklemiş 12v 200 a jel akü 0 v. gösteriyordu aküyü desülfe ettim şu youtube da yaptıkları gibi voltaj olarak 11.47v gördüm ama inverter çalışmadı bende 2 adet led ampül bağladım öğlen saat 12 de, saat 21 de baktığımda ancak 11.22 v 'a düşmüş olduğuun gördüm.

sabah 11 civarlarına düşerse tekrar desülfe edeceğim bunu 3-4 kez tekrarlamayı düşünüyorum en son aküyü akücüye götürüp gerçek şarj cihazı ile şart etmeyi düşünüyorum ama ilginç olan bu inverterler normalde 10.5v a kadar çalışmaz mı? 11.47v iken çalıştığını gösteren led yandı uyarı sesi verdi ama çıkış alamadım

sanırım 12 v üstünü göremediğim için inverter çalışmasına rağmen 220v çıkış vermedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0785A3856

hocam 5 yıldır depoda beklemiş 12v 200 a jel akü 0 v. gösteriyordu aküyü desülfe ettim şu youtube da yaptıkları gibi voltaj olarak 11.47v gördüm ama inverter çalışmadı bende 2 adet led ampül bağladım öğlen saat 12 de, saat 21 de baktığımda ancak 11.22 v 'a düşmüş olduğuun gördüm.

sabah 11 civarlarına düşerse tekrar desülfe edeceğim bunu 3-4 kez tekrarlamayı düşünüyorum en son aküyü akücüye götürüp gerçek şarj cihazı ile şart etmeyi düşünüyorum ama ilginç olan bu inverterler normalde 10.5v a kadar çalışmaz mı? 11.47v iken çalıştığını gösteren led yandı uyarı sesi verdi ama çıkış alamadım

sanırım 12 v üstünü göremediğim için inverter çalışmasına rağmen 220v çıkış vermedi.

Merhaba,yazıyı yeni gördüm cevap geç olacak ama kusura bakmayın foruma nadir giriyorum artık.

İnverter modelleri genel olarak 10,5-10,8 VDC ve altında çalışmayı durdururlar.Malûm bu teknik aküyü aşırı deşarj'dan korumuş olur. Bu sebeple o aküyü inverter ile çalıştırmayın şarj edip diğer 12V yükler ile çalıştırın.Ör;12V led lamba, led grubu gibi.Bu arada 5 yıl depo da beklemiş bir aküyü geri kazanabilmek çok-çok zor. 11.47 V'da çalışıp hemen kapandığına göre bu aküden pek bir şey beklememek gerek.Kolay gelsin.

Hocam bu jel akü 0 volt gösteriyordu içine 28 bomeli (1020 bomeli daha iyi olurdu) su koydum 2 defa desülfe ettim ve dün dinlenmiş hali ile 13 volt üstünde idi buzdolabını taktığımda yardımcı sargı devreye girmiyor bir türlü, ya akünün zayıflamasından ya da 1000w modifiye sinüs inverter in gücü yetmiyor eğer bu buzdolabı (arçelik ev tipi büyük A+)ilk çalışmada anlık 5.5 amper akım çekiyorsa 220x5,5=1210 watt eder bundan dolayı inverter işe yaramaz tv lamba vs de sorun yok onları çalıştırıyor. yarın panelleri çatıya kuracağız ve belli bir müddet bu şekilde bırakacağız şarj esnasında deneyebilirsem tekrar çalıştırmayı deneyeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0785A3856 -- 29 Ekim 2020; 13:36:47 >

bu arada hocam ayarları buldum 11 volta gelince inverter kapanıyor 12.2 v (fabrika ayarlarında en düşük) olunca inverter çalışıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0785A3856

Hocam bu jel akü 0 volt gösteriyordu içine 28 bomeli (1020 bomeli daha iyi olurdu) su koydum 2 defa desülfe ettim ve dün dinlenmiş hali ile 13 volt üstünde idi buzdolabını taktığımda yardımcı sargı devreye girmiyor bir türlü, ya akünün zayıflamasından ya da 1000w modifiye sinüs inverter in gücü yetmiyor eğer bu buzdolabı (arçelik ev tipi büyük A+)ilk çalışmada anlık 5.5 amper akım çekiyorsa 220x5,5=1210 watt eder bundan dolayı inverter işe yaramaz tv lamba vs de sorun yok onları çalıştırıyor. yarın panelleri çatıya kuracağız ve belli bir müddet bu şekilde bırakacağız şarj esnasında deneyebilirsem tekrar çalıştırmayı deneyeceğim

Paneller üretimde iken buzdolabı çalıştırma da inverter yine kapanıyorsa kesin inverter gücü yetmiyor diyeceğiz.Zaten 1000W inverter modelleri % 90 yetmiyor 1500w yada 1800watt inverter gerekiyor.Ama yine de bu aküyü tekrar çalıştırmak büyük başarı helal olsun.

teşekkürler hocam bende inverter dan şüpheleniyorum

buzdolabının rölesini değiştirebilirsem mekanik röle ile ve buna seri bağlı motor starting kondansatör bağlayabilirsem buzdolabıda çalışacak ama uygun mekanik röle ve birde termik bulmam lazım güncel olan rölelerde yardımcı sargıya seri kondansatör bağlanamıyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.