Şimdi Ara

6Volt 7AH Akü Şarj etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
29.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar elimde akülü arabadan çıkma 6Volt 7AH akü var. Bunu kaç volt kaç amper adaptörle şarj etmem gerekiyor. Akülü arabanın adaptörünü ölçtüm 11.5v veriyor. 6V aküye neden 11.5V adaptör vermişler anlamadım.

Akü bu

6Volt 7AH Akü Şarj etmek

• Adaptör çin malı ise yüke binince 7-8 volt civarına düşüyordur.

Sarj olurken akü voltajını ölçün birde , o zaman sonuç doğru çıkar.

Akım olarak 10'da 1'i verilmeli

Yani 700 mA ile 10 saatte şarj etmek en sağlıklısı olacaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    Akü boşta 4.5V adaptöre bağlayınca 5.5V oluyor.
  • Adaptörle şarj edilmez bu aküler.
    Gerilim ve akım regülasyonlu bir kaynak kullanmalısınız.
    En basitinden LM317 ile yapılabilir.
    LM317 nin dokümanlarında bu tür bir örnek var.
  • Akülü arabayı çalıştırmadığından yenisini alıp araca taktım araç çalıştı. Ben çıkan aküye saf su ilave ederek kurtarırım sanmıştım ama dahada kötü oldu şuan 2V altında voltaj tutuyor akü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kukubara

Adaptörle şarj edilmez bu aküler.
    Gerilim ve akım regülasyonlu bir kaynak kullanmalısınız.
    En basitinden LM317 ile yapılabilir.
    LM317 nin dokümanlarında bu tür bir örnek var.

Bu link teki gibi cihaz mı almamız gerekiyor.
  • 7.2 volt 700 mA ile 10 saat şarj etmenizi öneririm.

Ama herkesin evinde ayarlı güç kaynağı olmayacağından şöyle pratik bir yol önereyim.
    Elinizde çok eski nokia şarjı varsa onunla şarj edebilirsiniz. Hani şu trafolu olup çıkışı 7 volt olanlardan.
    Yalnız onlar çok yavaş şarj edeceğinden tam boş aküyü tam dolu hale ulaştırmak 20 saati bulabilir.
    Şarj sırasında akünün voltajını ara sıra ölçersiniz, 7 veya maksimum 7.2 volta gelince kesersiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

7.2 volt 700 mA ile 10 saat şarj etmenizi öneririm.

Ama herkesin evinde ayarlı güç kaynağı olmayacağından şöyle pratik bir yol önereyim.
    Elinizde çok eski nokia şarjı varsa onunla şarj edebilirsiniz. Hani şu trafolu olup çıkışı 7 volt olanlardan.
    Yalnız onlar çok yavaş şarj edeceğinden tam boş aküyü tam dolu hale ulaştırmak 20 saati bulabilir.
    Şarj sırasında akünün voltajını ara sıra ölçersiniz, 7 veya maksimum 7.2 volta gelince kesersiniz.

Yukarıda linkini verdiğim şarj cihazını aldım, hem 60AH araba aküsü, hemde akülü arabayı şarj ederim niyetindeyim. İnşallah yanlış bi iş yapmıyorumdur.

Teknik Özellikler

Ters kutup, aşırı yük ve kısa devre koruması
    Akım göstergesi
    6 -12V şalteri
    İzole metal dış kaplama
    Taşıma kulpu

Teknik Özellikler
    Şarj gerilimi
    6 V | 12 V
    Akü kapasitesi
    3,7-120 Ah
    Akü kapasitesi (motosiklet)
    3.7 - 30 Ah
    Akü kapasitesi (oto)
    20-120 Ah
    Şarj akımı (motosiklet)
    6V: 0,85A | 12V: 1,2 A
    Şarj akımı (oto)
    6V: 8A | 12V: 6.5 A
    Net ağırlık
    2.21 kg
    Brüt ağırlık
    2.45 kg
    Ambalaj boyutları
    215x190x125 mm
    Art. No
    1023121
    EAN kodu
    4006825612677

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technical_Support -- 24 Haziran 2017; 22:34:35 >
  • quote:

Şarj akımı (motosiklet)
    6V: 0,85A

cihazı bu modda kullanırsanız ideal şekilde şarj etmiş olursunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkürler.
  • Sonuç? Ben de aşağıdaki adaptörden satın aldım ama 2 yıldır şarj görmemiş olan akülü arabanın aküsünü şarj edemedim. Öneriniz nedir?

6Volt 7AH Akü Şarj etmek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 307kd kullanıcısına yanıt
    2 yıldır şarj görmediyse ölmüştür o akü. Ben eski aküyü canlandırmaya çalıştım ama beceremedim.
  • Bu aküyü 8-9 volt ile şarj edebilirsiniz 7 amper olduğu için en az 700 miliamper ile şarj olması daha uygun olacaktır daha fazla akım ile şarj olur elbet ama akım yükseldikçe şarj olma süresi kısalır ama akünün ömründe kısalır bu mesela 2 amper ile arasıra aküyü 3-4 saat ile şarj edebilirsiniz ama devamlı olursa akünün ömrü 5 yıl ise 2-3 yıla iner o yüzden buna dikkat etmeli

Elinizde 9 volt 700 miliamper güç kaynağı varsa gayet uygun olur şayet 9 volt 1 amperlik adaptörler var piyasada çok onlarlada olur ama akünün ömrü biraz kısalır

O yüzden 700miliamperi elde etmek için lm317 akım regülatörı kurulabilir 9 volt kaynağın devresine devreyi bağlarsınız çıkışıda aküyü

6Volt 7AH Akü Şarj etmek

İnternette lm317 akım limit kısıtlama direnç değer ve gücünü hesaplayan siteler var ama 1.5-1.7 ohm 2 watt gibi bir direnç tahminen iş görecektir bunu devredeki direncin yerine kullanınız bu değerde direnç yoksa 3ohm 2 direnç paralel bağlanabilir kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 22 Ağustos 2017; 15:47:34 >
  • 307kd kullanıcısına yanıt
    Resimdeki adaptör çok yüksek amperli 2 amper 6 volt akü 6 volt ile şarj olmaz en az akünün voltajının 1 volt üstü olmalı en fazla 3 volt üstü olmalı 7.5-9 volta ayarlı olarak şarj edebilirsiniz ama unutmayın ki 2 amper ile akünün amrü kısalacaktır

• Aynı akünün sıfırını aldım 6V ile hiç şarj olmayınca 12v ayarlı olarak şarj etmeye çalıştım aküden ses ve koku geldi. Satıcı 12v aküyü boşmuş 6v ile şarj etmeliydiniz dedi. Orijinal adaptör de 6v 1A di zaten. Sanırım paralar çöpe gitti ama siz 6v ile şarj olmaz diyorsunuz kafam çok karıştı

• 6V kurşun asit akü için akım kapasitesinin %10 u kadar bir akımla ve 7,2V volt,
    12V kurşun asit akü için akım kapasitesinin %10 u kadar bir akımla ve 14,4V volt,
    gerilim gerekir. Ayrıca bu kaynakların akım sınırlaması ve gerilim regülasyonu olması istenir.
    Adaptör ile şarj etmeye çalışmanız genelde ya hiç işe yaramaz ya da akü kapasitesinin önemli bir kısmının heba olmasına sebep olur.
    Bu tür şarj aletlerini elektronik bilginize göre kendiniz yapabilir veya hazır alabilirsiniz.
    En basitinden LM317 gerilim entegresi ile ve uygun bir adaptörle yapılabilir.
  • kukubara kullanıcısına yanıt
    bu bilgi için teşekkürler çok işime yaradı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.