Şimdi Ara

120V - 220V Dönüştürücü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
5.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yurtdışından gelme bir radyomuz var. 120V ile çalışıyor ve haliyle Türkiye'de kullanamıyoruz. Harici adaptör kullanmadan bu cihazın güç kaynağını, trafosunu 220V'la çalışır hale getirmek mümkün müdür?

Bu işi yapabilecek kişi ya da kişileri nerede bulabiliriz?

Teşekkürler,

• cihazızınız gücüyle aynı güçte bir orta uçlu 2 x 110 V bir trafo bulun, çıkış voltajı önemli değil, nasıl olsa çıkış sarımını kullanmayacaksınız.
    2 x 110 V orta uclu transformatöre iki kenar ucuna 220 Volt verirseniz bir orta ucu ile diğer kenar uclarından herhangi birisini kullanarak bu
    iki uçlarından (orta ve kenar) 110 Volt AC alabilirsiniz.
    Tam tersi ise, bir orta ve diğer kenar uclarına 110 V verirseniz diğer iki kenar ucları arasından 220 Volt alabilirsiniz,
    110 >> 220 gerilim regulatörleri (kocaman kutular) da öyledir zaten, çok geçmişte onlardan bir tane inceleme fırsatım olmuştu içini,
    onların tek farklı transformatörlerinin çok büyük (wattlı) ve kalın telden sarılmış olmalarıdır haliyle..
  • PongoLLe P kullanıcısına yanıt
    Konuyu geç gördüm ama yinede fikir vermesi amacıyla yazayım dedim. Benim de elime cd çalarlı bir müzik seti geçti. İçindeki trafonun giriş voltajı 110V ama çıkış voltajı 12V ya da 9V idi tam hatırlamıyorum. Ben içindeki trafo yerine çıkış voltajı orjinal trafoyla aynı 220V bir trafo taktım. 220V ile rahatlıkla kullandım.
  • Nereden bulabiliriz uygun bir trafo?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PongoLLe -- 8 Aralık 2015; 1:00:37 >
  • osmanertomac O kullanıcısına yanıt
    Nereden bulabiliria uygun bir trafo? Değiştirmek zor mudur?
  • PongoLLe P kullanıcısına yanıt
    Turkiyede satilan trafolar standart 220v dur. Elindeki cihaz icerisindeki trafonun cikis voltajini bilmen lazim. Ayni cikis voltajli gucu uygun herhangi bir trafo olur. Degistirmeye gelince degistirmek zor degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 120v 50W (at steady) 60 hz saç maşası için aynı özellikte bir adaptör aldım ama kısmen eridi.. 100 w alsam yine adaptör aşırı ısınmadan erir mi? 50 w cihaz neden aynı güçteki adaptörü eritir?

Nasıl kullanacağız bu cihazı ? Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: oprema

120v 50W (at steady) 60 hz saç maşası için aynı özellikte bir adaptör aldım ama kısmen eridi.. 100 w alsam yine adaptör aşırı ısınmadan erir mi? 50 w cihaz neden aynı güçteki adaptörü eritir?

Nasıl kullanacağız bu cihazı ? Teşekkürler
    50w yetersiz gelmiş demek ki . Cihazın kaç amperle çalıştığını öğrenebilirsen wattı hesaplayabiliriz

• Selamlar.
    Adaptör değil de trafo almış olmalısınız. Şayet böyle ise , 50W trafo 220 giriş 120 VAC çıkış ise ve oto-transformatör ise ( yani tek sargılı ise ve orta uçtan çıkış almışlarsa ve baştan sona aynı çaplı tel kullanılmışsa ! ) yarı gücünü kullanıyorsunuz demektir. Şayet çift sargılı ( primer - sekonder ) bir trafo ise gücü sallama yazmışlar demektir. 100W alırsanız her şekilde işiniz çözülecektir.
    Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AEB0B10CD

50w yetersiz gelmiş demek ki . Cihazın kaç amperle çalıştığını öğrenebilirsen wattı hesaplayabiliriz

Alıntıları Göster
    Teşekkürler, eve gidince bakar söylerim.. ben iyice umudu kestim bu cihazdan ama bakalım hayırlısı.
  • untayk U kullanıcısına yanıt
    Adaptor de olur yine de dc ile calisabiliyorsa yanlis miyim?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  •  120V - 220V Dönüştürücü

Resmi bu kadar çekebildim.. umarım anlaşılır..sabahtan beri bakmadığım site kalmadı hiç bir marka teknik özellikler kısmında amper ve watt bilgisini yazmıyor..

Sadece Arçelik ürünlerinde Watt bilgisi yazıyor..

bu makineler gerçek koşullarda ortalama kaç Watt güçtedir acaba?

• merhaba elimde 2 adet abd elektronık urun var. 1-blender 120 volt 60 hz 10 a
    2- bebek telsizi input 117v ac 60hz
    output 6v ac 300ma

ne alacağım yardımcı olurmusunuz
  • Bir çok yurtdışından ithal radyo ve teyibin arkasında 220/110 volt diye ufak bir anahtar vardır hurdacılara yada eski radyo televizyon tamircileri ne bakabilirsiniz o eski radyo ve teyiplerin içindeki trafolar işini görür birde bu 110 voltluk trafoları bobinajcılarda kullanıyordu kollektörleri sardıktan sonra düşük gerilimle test etmek için.

Olmazsa bir varyak al yani ayarlı trafo. 0-250 volt arası istediğin gerilimde ayarlarsın

• 220-110 Volt çevirici çeşitlerinden uygun watt değerine göre satın alabilirsiniz.
    https://www.merterelektronik.com/kategori/220-110-cevirici
     120V - 220V Dönüştürücü

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.