Şimdi Ara

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
702
Cevap
17
Favori
35.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam 2k da ekran kartı sizi 144hz için limitleyebilir.
    Overclock işlemini programla değilde bios üzerinden yapmak daha iyidir. Eğer o.c deneyiminiz yok ise ve bu tarz konulara hevesli değilseniz yuzde 5-10 için uğraşmanızı tavsiye etmem. İşlemcinin elinizde kalmasından iyidir.
    Hangi soğutucuyu kullandığınıza göre o.c değerleri değişir. Soğutuculara göre maksimum vermeniz gereken voltaj değerlerini aşağıda belirticem. Asıl amaç oyunlarda 70 derecenin altında kalarak alınabilecek max performansı alabilmektir.
    Stock soğutucuda 1.2v
    Düzgün hava soğutucu 1.25-1.3
    Sıvı soğutma 1.3-1.35 max 1.4 (önerilmez)

Not (Edit): Bahsettiğim voltaj ve sıcaklık değerleri kesinlikle "uluslar arası yasalarla kanunlaştırılmış" değerler değildir. Bu değerler benim için psikolojik limittir, istediğiniz voltaj ve sıcaklık değerlerinde çalıştırabilirsiniz!

Edit 2: O.c konusunda istekli iseniz pmden yardımcı olmaya çalışırım, başlangıç olarakta bol bol farklı anakart ve işlemcilerin o.c videolarını seyredebilirsiniz. Terimlere alışmaya başlarsınız, göz aşinalığı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 26 Aralık 2019; 7:52:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: xmenvirüs

Hocam 2k da ekran kartı sizi 144hz için limitleyebilir.
    Overclock işlemini programla değilde bios üzerinden yapmak daha iyidir. Eğer o.c deneyiminiz yok ise ve bu tarz konulara hevesli değilseniz yuzde 5-10 için uğraşmanızı tavsiye etmem. İşlemcinin elinizde kalmasından iyidir.
    Hangi soğutucuyu kullandığınıza göre o.c değerleri değişir. Soğutuculara göre maksimum vermeniz gereken voltaj değerlerini aşağıda belirticem. Asıl amaç oyunlarda 70 derecenin altında kalarak alınabilecek max performansı alabilmektir.
    Stock soğutucuda 1.2v
    Düzgün hava soğutucu 1.25-1.3
    Sıvı soğutma 1.3-1.35 max 1.4 (önerilmez)

Not (Edit): Bahsettiğim voltaj ve sıcaklık değerleri kesinlikle "uluslar arası yasalarla kanunlaştırılmış" değerler değildir. Bu değerler benim için psikolojik limittir, istediğiniz voltaj ve sıcaklık değerlerinde çalıştırabilirsiniz!

Edit 2: O.c konusunda istekli iseniz pmden yardımcı olmaya çalışırım, başlangıç olarakta bol bol farklı anakart ve işlemcilerin o.c videolarını seyredebilirsiniz. Terimlere alışmaya başlarsınız, göz aşinalığı olur.
    1.25 için kaç mhz değer iyidir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

@Dura-Ace
    Hocam o anakart ile overclock yapmıştım, o biosa karışık demek hiç doğru olmaz.
    @milyarderdahi
    Hocam yukarıda bir takım testlerden zaten bahsettim. Stabil olması demek her koşulda hata vermeden çalışması demek. İşlemciye o.c yaptım 4.5ghz windows açıldıysa sorun yoktur, bunu hemen forumda paylaşmalıyım değildir olay.

Stock soğutucuda 1.20v ın üzerine çıkmak mantıklı değil. Prime 95 small ftts gibi testlerde stock soğutucu 90 derece verdi die de korkmayın, oyunlarda 70 derecenin üzerini kolay kolay görmez.

Şimdi alıntıladığım yorumla birlikte 1.20volt ve 4.0ghz ayarlayıp stabilite teslerine başlayabilirsiniz, stabil değilse işlemci hızını düşürün. 3.95 deneyin, 3.90ghz deneyin. 4.0ghzde stabil çalışırsa hayırlı olsun güzel bir slikona sahipsiniz :)

Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşta 1.12v ile 3.8ghz yakalamıştık serin ve sessiz kasa istediği için bu ayarda bıraktım. Prime 95 small ftts de stock fan ile 83 dereceyi geçmedi. The crew 2 de 67 derece üzerine çıkmadı.

Edit : @Dura-Ace hocam 3.9ghz de 1.14 ile çalışıyor gözüküyor fakat yanlış anlamadıysam voltajı autoda tutuyorsunuz. Bios da MİT bölümünun altında "advanced voltage settings" olması gerekiyor. Voltaj ayarları oradan yapılıyor, yanlış hatirlamıyorsam "VCore voltage" veya "CPU vCore" gibi bir ibare olması lazım ve sağında auto yazar burayı + ve - ile değiştiriyoruz.
    Ne kadar voltaj verdiğimi nasıl anlıcam dersenizde yine MİT altinda "pc healt status" olması lazım o bölümde "Vcore" veya "Cpu voltage" gibi değerlerden kontrol sağlıyabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam orası silikon kalitesine göre değişir. Alıntıladığım mesajı okuyunuz. O mesajda stabilite testi gibi konularada değinmiştim.

• quote:

Hocam orası silikon kalitesine göre değişir. Alıntıladığım mesajı okuyunuz. O mesajda stabilite testi gibi konularada değinmiştim.

Alıntıları Göster
    İntelde iken 5 ghz çıkartmıştım Uzun süre Stabildi ..Tr de en iyilerdendi... Amd ye uzağım baya 😁😁

• Hayırlı olsun hocam umarım memnun kalırsınız. Sizinde söylediğiniz gibi şans işi. Yukarıda belirtmiştim, bende 1.25v 4.1ghz gördüm die sevinirken bir oyunda ufak bir titreme oldu die takıntı yapıp 4.05ghz ye düşürdüm işlemciyi.

• 1.3 volt 3.9 ghz sicaklik %100 cpu kullaniminda max 48 derece kullaniyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇevreMühendisi -- 31 Aralık 2019; 18:8:53 >
  • ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    3.9ghz yi daha düşük voltajlar ile denediniz mi? Tahminime göre 1.2v ilede stabilite yakalamanız olağan olucaktır. Tabi kötü bir slikon geldiyse birşey diyemem, sadece 1.3v 3.9ghz için fazla geldi gözüme.

• quote:

3.9ghz yi daha düşük voltajlar ile denediniz mi? Tahminime göre 1.2v ilede stabilite yakalamanız olağan olucaktır. Tabi kötü bir slikon geldiyse birşey diyemem, sadece 1.3v 3.9ghz için fazla geldi gözüme.
    denedim fakat boot etmedi.

• 1.4 voltaj 3925 en kotu silikon bende galiba
    Anakart:Msi B450M Pro Max(micro atx anakart belki bu sebeple iyi oc performansi alamiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 1 Ocak 2020; 10:4:43 >
  • 4.1 ghz için 1.287v da stabiliteyi yakaladım. Sıcalık olarak 74 derece max tatmin etti beni. 4.2 ghz şuan için gereksiz 90 dereceleri görüyor. Son durum bu benim işlemcide. Tek çekirdek performansı 2700x stok haliyle aynı şuan.

• Marrusia kullanıcısına yanıt
    Benim anakart msi b350i pro ac bu arada. Anakartla ilgili olduğunu sanmıyorum. 4 ghz bandına yaklaşmanız yeterli eğer sıcaklıklar da iyiyse problem yok :)

• quote:

soc degerini 1.1 olarak girmistim. auto ya alip tekrar deneyecegim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

1.4 voltaj 3925 en kotu silikon bende galiba
    Anakart:Msi B450M Pro Max(micro atx anakart belki bu sebeple iyi oc performansi alamiyorum
    soc 1.1
    volt 1.3
    3.9 ghz dener misin hocam

Ben 1.09 da kullaniyorum yanlış hatırlamıyorsam. Neredeyse iki haftadır pc ye dokunamıyorum o yüzden net değerler söyleyemiyorum.

Pcye anakart, işlemci ve ram alıp ardından o.c yapıp haftalardır dokunamamak kötü bir his. Zamandan ötürü değil aramıza dağlar girdi, iş gereği ikame değiştirdim ve dönüşüm muhteşem olucak. (Ram o.c , işlemcide 1.2v, 1.3v, 1.4v denemeleri, oyun bench testleri ve dahası)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 1 Ocak 2020; 15:35:12 >
    Yemiyor :(
    Silikon kotu yapacak birsey yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 1 Ocak 2020; 19:2:53 >
  • quote:

Yemiyor :(
    Silikon kotu yapacak birsey yok
    butun ayarlari auto da birak çarpani 39 yapip sistemi boot et. cektigi voltaja cpuz uygulamasiyla bi bakarmisin hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

butun ayarlari auto da birak çarpani 39 yapip sistemi boot et. cektigi voltaja cpuz uygulamasiyla bi bakarmisin hocam

Alıntıları Göster
    Cok ilginc hocam kendi elimle 1.3-1.35 verince kapaniyordu bu sekilde voltaj degeri auto
    12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri

4.0 a getirip auto yaptim prime i acar acmaz kapandi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 1 Ocak 2020; 21:24:5 >

• quote:

Cok ilginc hocam kendi elimle 1.3-1.35 verince kapaniyordu bu sekilde voltaj degeri auto

4.0 a getirip auto yaptim prime i acar acmaz kapandi

Alıntıları Göster
    3.9 ghz
    1.325 v verip boot eder misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

3.9 ghz
    1.325 v verip boot eder misin?

Alıntıları Göster
    1.325 oldu hocam bios'uda update ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 1 Ocak 2020; 23:7:44 >
  • Şimdi 4ghz yaptım bende cpu voltajı auto yapıp çıktım, cpu-z den baktım voltaj 1,40 görünüyordu. Tekrar biosa girip auto olan cpu voltajını 1.25 e çektim. Cpu z den 20 dk. kadar stres test yaptım 53'C dereceyi gördü herhangi bi kapanma sıkıntı yapmadı şimdilik kullanıyorum sıkıntı yok gibi 4.2 denemeye gerek yok şimdilik, sırada Crucial ballistix 3000 ramleri oc etmeye geldi 3600 yapmayı düşünüyorum ama voltaj vermelimiyim bilmiyorum. Anakart Msi b450 Tomahawk Max.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.