Şimdi Ara

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
701
Cevap
18
Favori
35.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kesinlikle öyle stok soğutucu olarak wraith stealth çıkmıştı benimkinden. İlk iş ondan kurtulmak oldu zaten. Şuan hala stabil hiçbir problem yaşamadan 1.25v 4ghz kullanıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam suan h212 evo var idare ediyor. Benim derdim elektrik tuketimi. 4.2ghz yide 1.4 de stabil yakaliyor ama o elektrik giderine degmez. Fanlarin sesinide unutmamak gerek. 0.15ghz icin o sesi çekmeye ve o elektrigi odemeye gerek yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 22 Şubat 2020; 7:58:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • xmenvirüs kullanıcısına yanıt
    H411R Cooler master son devir 1800 rpm , 1600 rpmde ses yok soğutucuda
  • Beyler en son 2015 te Overclock yapmıştım, Phenom II x4 955'i 4 ghz yapmış kullanmıştım. Şimdi buraları da okuyarak 1600 12 nm aldım ve yavaştan oc yapayım diyorum.

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri
    Hiçbirşeyi ellemeden değerler böyle vcore sanırım 1,20V

Cool'n quit kapatmalımıyım ve 32 çarpanı direk 40 mı yapmalımıyım, 4.0 ghz için voltaj vermelimiyim?
  • Perturbator kullanıcısına yanıt
    Hocam konuyu okursanız sorularınız çoğuna cevap bulabilirsiniz.
    Voltaj, silikon kalitenize gore değişir ve konu içerisinde göreceğiniz üzere 4.0 ghz yi 1.25v de stabilite sağlayan sayısıda az değil.
    Ben 1.25v de 4.05ghz yi gayet stabil alabildim. Umarım şanslısınızdır.
    Edit : Voltajınızı herhalükarda manuel vermenizi tavsiye ederim. Ben autoda kullanırken 1.30 değerlerini dahi gördüm, hiç gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 23 Aralık 2019; 19:58:21 >
  • Arkadaşlar merhaba, en son 4-5 sene oc yaptım o zamanlar fx8320 vardı. Biraz yardımınıza ihtiyacım var. Anakartım gigabyte b450 s2h. Kendimce bir şeyler denedim değerlerimi paylaşayım yanlış yaptığım yerleri belirtirseniz çok sevinirim.
    Bu tamamen stok haldeki değerlerim 12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri
    Bu da stok yük altındaki değerler 12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri
    Bu da oc denediğim değerler 12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri

Voltaj işini tam çözemedim, +0.0xx olarak değiştirebiliyorum biostan ama 1.25leri yakalayamadım. Gigabyte biosu karışık biraz tam çözemedim.
    Bu arada stok fan kullanıyorum şu an. Be quiet pure rock slim düşünüyorum fakat değerse eğer bütçeyi arttırıp Arctic Freezer 34 eSports DUO da alabilirim.
    Stabilitenin saglandigini nerden anliyorsunuz? Stok fanla kullaniyorum, soğutma yetersiz, prime95 testinde 3 dakikada 85 dereceye yükseliyor hemen. Daha fazla test etmedim bir sey olmasin diye ama oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor 3.8 ghz 1.20 voltajda.

• quote:

Orijinalden alıntı: xmenvirüs

Prime 95 small fft s yeterli degil hocam.
    1.25v 4.1ghz yi
    Prime 95 small fft s de 28 dk
    Prime 95 large da 20 dk
    Aida 64 kararlılık testinde 15 dk
    Cinebench r15 ve r20 den geçirip
    2 saat kadar 3 farklı oyun oynadım.
    Son oyunda anlık bir titreme olunca 4.05 ghz ye düşürdüm. Şuana kadar hiçbirsey olmadı.
    Anlıyacağınız o kadar programdan geçtiği halde stabil olmama durumu görülebiliyor.

Not: Sorunu yuksek ihtimal ufacık bir voltaj artışıyla çözerdim fakat hiç gerek yok dedim. 1.25v yi kendime psikolojik sınır belirledim :).
    @Dura-Ace
    Hocam o anakart ile overclock yapmıştım, o biosa karışık demek hiç doğru olmaz.
    @milyarderdahi
    Hocam yukarıda bir takım testlerden zaten bahsettim. Stabil olması demek her koşulda hata vermeden çalışması demek. İşlemciye o.c yaptım 4.5ghz windows açıldıysa sorun yoktur, bunu hemen forumda paylaşmalıyım değildir olay.

Stock soğutucuda 1.20v ın üzerine çıkmak mantıklı değil. Prime 95 small ftts gibi testlerde stock soğutucu 90 derece verdi die de korkmayın, oyunlarda 70 derecenin üzerini kolay kolay görmez.

Şimdi alıntıladığım yorumla birlikte 1.20volt ve 4.0ghz ayarlayıp stabilite teslerine başlayabilirsiniz, stabil değilse işlemci hızını düşürün. 3.95 deneyin, 3.90ghz deneyin. 4.0ghzde stabil çalışırsa hayırlı olsun güzel bir slikona sahipsiniz :)

Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşta 1.12v ile 3.8ghz yakalamıştık serin ve sessiz kasa istediği için bu ayarda bıraktım. Prime 95 small ftts de stock fan ile 83 dereceyi geçmedi. The crew 2 de 67 derece üzerine çıkmadı.

Edit : @Dura-Ace hocam 3.9ghz de 1.14 ile çalışıyor gözüküyor fakat yanlış anlamadıysam voltajı autoda tutuyorsunuz. Bios da MİT bölümünun altında "advanced voltage settings" olması gerekiyor. Voltaj ayarları oradan yapılıyor, yanlış hatirlamıyorsam "VCore voltage" veya "CPU vCore" gibi bir ibare olması lazım ve sağında auto yazar burayı + ve - ile değiştiriyoruz.
    Ne kadar voltaj verdiğimi nasıl anlıcam dersenizde yine MİT altinda "pc healt status" olması lazım o bölümde "Vcore" veya "Cpu voltage" gibi değerlerden kontrol sağlıyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 25 Aralık 2019; 7:37:23 >
  • Prime 95 de small max power/heat ccx testinde 15 dk dayanamyan işlemci stabil işlemci değildir. Bu testi geçmeyen işlemciyle onlin eoyun oynamamaz illa bir yere patlar düzenli yapar bunu.
    Teşekkür ederim hocam bilgilendirmen icin. Aksam eve gittigimde denicem verdiginiz degerleri. Evet dediginiz gibi oyunlarda 70i geçtiğini hiç gormedim. Stok soğutucu baya kötü gibi, ileride değiştirirsem 4e çıkarım ama simdi gozum kesmiyor

• https://www.youtube.com/watch?v=VsPr-jVzfNk&feature=youtu.be

Bu videoda hic oc yapmadim. Yeni aldim asirii memnun kaldim islemciden. Sogutucu stok sogutucu. Dereceleri cok iyi. 64 kisiilik harita. Oc yapsam ultrada fps cok fark olur mu acaba. 3.7 mhz 1.115 w kullaniuorum. Hic 54 dereceyi gecmedi diyebilirim. Bosta 30 derecelerde.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • darkguita2 D kullanıcısına yanıt
    Hocam ultra ayarlarda işlemci farkları performansınızı aman aman katlamaz çünkü yükün çoğunu ekran kartı sırtlar. Oyunlarda 70 dereceyi geçmeyecek şekilde o.c yapmanızıda öneririm, yüzde 5 te olsa ekstra performansa niçin hayır diyelim.

Edit : @milyarderdahi
    Hocam fana kötü dememiz için boost frekansda 75 in üzerinde sıcaklık vermesi gerekir. Stock fanla 3.6 olan boost frekansın 0.2ghz üzerine çıktığımızda dahi oyunlarda 70 dereceyi geçmeyen bedava soğutucu gayet başarılıdır. Şimdi doğruya doğru, hakkını yemeyelim soğutucunun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 25 Aralık 2019; 17:34:3 >
  • Ryzen 1600 12 nm 3.925 1.4 voltaj sogutucu arctic freezer 34 dual.
    Cinebench:2757

• quote:

Hocam aynen sizin bahsettiğiniz değerlerdeyim tek farkı 4.2ghz yi 1.4 v de stabiliteyi tutturdum. Prime 95 smallFFT s de 101-103 derece arasında geziniyordu fakat stabil olarak kaldı. Cinebench r15-r20 aida64 şuan gayet stabil fakat bu sıcaklıklarda kullanmaya değmez.
    4.1ghz yi 1.3v ile stabilite yakalamıştım ve şuan 1.25v ile çıkabileceğim max ghz yi denemeye başlıcam, umarım hepimiz güzel değerlere ulaşırız.
    @Marrusia hocam o işte bir gariplik var, yukarıdan alıntıladığım fotoğraftanda göreceğiniz üzere 4ghzde 3k puan alıyor bu işlemci, hadi sizinkide 3.9ghz de 2900 puan alsın ama bu puanın altında alması garip geldi. Hwinfo ile hız ve voltaj gibi değerleri kontrol eder misiniz ?

Not: İşlemcinin 12nm olan b2 revizyon olduğunada emin olun lütfen.

Edit : Sonradan aklıma geldi ram farkıda durumu etkiliyor olabilir. Ram mhz ve cl geçikme değerlerinide yazar mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 26 Aralık 2019; 0:7:45 >
  • quote:

@Marrusia hocam o işte bir gariplik var, yukarıdan alıntıladığım fotoğraftanda göreceğiniz üzere 4ghzde 3k puan alıyor bu işlemci, hadi sizinkide 3.9ghz de 2900 puan alsın ama bu puanın altında alması garip geldi. Hwinfo ile hız ve voltaj gibi değerleri kontrol eder misiniz ?

Edit : Sonradan aklıma geldi ram farkıda durumu etkiliyor olabilir. Ram mhz ve cl geçikme değerlerinide yazar mısınız?

Alıntıları Göster
    Konuyu okuyordum simdi 1.25 v ile 4.0 ghz vs nasil oluyor diyordum kendi capimda :)
    Islemci kesin 12NM ona eminim.3935 e kadar cikiyor fakat hiz biosta 3925.1.4 ile 4.0 ghzde calistiramadim birde 1.25 ile deneyeyim

Yarin detayli bakarim

• quote:

Alıntıları Göster
    Ram Corsair 16 GB CL15 3200 Mhz O.C'li.Gecikme 71 NS

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2B3000C15

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 26 Aralık 2019; 0:11:36 >
  • Marrusia kullanıcısına yanıt
    Ram e o.c yapmayı denediniz mi ? Eğer anlıyorsanız o.c yapmanızı tavsiye ederim.
    Benim ram Crucial ballistix cl15 3000 mhz o.c ile cl16da 3533mhz yi yakaladım. Aldığım puanları zaten fotoğraftan teyit edebilirsiniz. Ben cinebench i prime 95 ve aida64 arkasına yaparım yani stabil değerler desem yeridir.
    Edit : Geçikme 66.2 - 66.9 arasında gidip geliyordu. 4.2ghz ve cl 15 3600mhzde 62.7ns gördüm ama ram stabil çalışmadı aida 64 testinde 16 ıncı dk da hata verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 26 Aralık 2019; 0:22:42 >
  • quote:

Ram e o.c yapmayı denediniz mi ? Eğer anlıyorsanız o.c yapmanızı tavsiye ederim.
    Benim ram Crucial ballistix cl15 3000 mhz o.c ile cl16da 3533mhz yi yakaladım. Aldığım puanları zaten fotoğraftan teyit edebilirsiniz. Ben cinebench i prime 95 ve aida64 arkasına yaparım yani stabil değerler desem yeridir.
    Edit : Geçikme 66.2 - 66.9 arasında gidip geliyordu. 4.2ghz ve cl 15 3600mhzde 62.7ns gördüm ama ram stabil çalışmadı aida 64 testinde 16 ıncı dk da hata verdi.
    Malesef anlamiyorum.3000 den 3200 e cikarttim ram e pek dokunmak istemiyorum :)
    Ram ocsi riskli geliyor bana komple bozarim vs diye

Ram yüksek frekanstan çok düşük gecikme değerlerine olumlu sinyal veriyor. İyi bin edilmiş bir rame denk gelirseniz 1.4v da c13 18 18 38 2t 3400mhz seviyelerine ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=mhp8iwHJxyI&feature=youtu.be

Burda oc videoları mevcut

• Arkafaşlar Rtx 2060 süper ile kullanıyorum 144hz 2k için oc yapmama gerek varmı.. Hangi program

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.