Şimdi Ara

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
701
Cevap
18
Favori
35.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • beyler belkide xmp acip ramleri overclock yaptigimiz icin 4 ghz problem teskil ediyor. xmp kapatip cpu yu 4 ghz de calistirmayi deniyecegim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇevreMühendisi -- 4 Ocak 2020; 8:9:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • destroy287 kullanıcısına yanıt
    Adam mesajı silmiş

• bblokee B kullanıcısına yanıt

• B450m s2h

çarpan 39 yapip diger değerler autoda boot etmiyor.
    Çarpan 38 yapıp diğer değerler autoda boot etmiyor
    Çarpan 37 yapıp diğer değerler autoda boot ediyor pc açılıyor sorunsuz.

Voltajlarin Auto da olması etkiler mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

beyler belkide xmp acip ramleri overclock yaptigimiz icin 4 ghz problem teskil ediyor. xmp kapatip cpu yu 4 ghz de calistirmayi deniyecegim
    Naptin hocam degisiklik oldu mu ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

Alıntıları Göster
    auto ya alıp 4 ghz de 1.4 v çektiğini tespit ettim. 0.1 mhz için fazladan 0.1 v vermek istemedim. xmp kapattım fakat bir faydası olmadı.
  • quote:

Alıntıları Göster
    bios güncelleyip tekrar deneyecegim.
  • quote:

Alıntıları Göster
    ramlerin mhz düşürüp cl16 dan cl14 e düşürdüm.

4 ghz 1.4v verdim. Benchmarktan geçti. redditte araştırdıgım kadarıyla 1.42 ve üzeri tehlikeliymiş. Bu şekilde kullanacağım.

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    Güle güle kullanın hocam maşallah güzel görünüyor değerler

• quote:

ramlerin mhz düşürüp cl16 dan cl14 e düşürdüm.

4 ghz 1.4v verdim. Benchmarktan geçti. redditte araştırdıgım kadarıyla 1.42 ve üzeri tehlikeliymiş. Bu şekilde kullanacağım.

Alıntıları Göster
    1.4 zaten duvar hocam 1.42'ye voltaj çıkmıyor maks 1.4 cl14'e tam olarak nasıl düşürülüyor acaba birde ryzende sanırım bellek hızı daha önemli değil mi ?
    Ben gerçi sistemimden çok memnunum burada işin suyunu çıkarmaya çalışıyoruz :) Rx580+Ryzen 1600

• quote:

1.4 zaten duvar hocam 1.42'ye voltaj çıkmıyor maks 1.4 cl14'e tam olarak nasıl düşürülüyor acaba birde ryzende sanırım bellek hızı daha önemli değil mi ?
    Ben gerçi sistemimden çok memnunum burada işin suyunu çıkarmaya çalışıyoruz :) Rx580+Ryzen 1600

Alıntıları Göster
    ramlerim 2133 mhz oc corsair lpx. 3200 degilde 2933 mhz ye overclock yaptim. cl degeri 14 e dustu. xmp kapatip kendin overclock yaparsan olacaktir. bendede r5 1600 + rx590 var.

• quote:

ramlerim 2133 mhz oc corsair lpx. 3200 degilde 2933 mhz ye overclock yaptim. cl degeri 14 e dustu. xmp kapatip kendin overclock yaparsan olacaktir. bendede r5 1600 + rx590 var.

Alıntıları Göster
    Belleklerimiz ayni bakayim yanliz 3200 ram 3.9 mu daha iyidir 4.0 2999 mhz mi bilemedim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 5 Ocak 2020; 22:54:58 >
  • DarkArm kullanıcısına yanıt
    Aynı anakart 1.3v ile 4ghz de çalışıyor sorunsuz.
    Soğutucum ve daha iyi anakartım olsa 4.2 deneyeceğim şuanlık sadece kasa soğutmam iyi.

Not: XMP ile bellekler 3200e oc lenmiş halde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Silkolet

Aynı anakart 1.3v ile 4ghz de çalışıyor sorunsuz.
    Soğutucum ve daha iyi anakartım olsa 4.2 deneyeceğim şuanlık sadece kasa soğutmam iyi.

Not: XMP ile bellekler 3200e oc lenmiş halde
    cinebench r20 testi yaptin mi ?

• DarkArm kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de r5 1600 12nm ve aynı anakartı kullanıyorum. Kendi denemelerimden birkaç sonuç paylaşayım. Voltaj auto'da iken voltaj değeri 1.128V oluyor. Bu zaman zaman 1.200v'a kadar çıksa da kendini bir şekilde 1.128v'e ayarlamaya çalışıyor ve Auto'nun çalışma mantığını çözemedim. Stok fana sahip olduğum için işlemciyi çok zorlamak istemedim çünkü küçük voltaj artışlarında dahi ısı çok fazla artıyor. Voltaj ayarlarında ilgili sekmeye geldikten sonra klavyede "+" tuşuna basarak voltajı artırabiliyorsunuz, "0" değeri Auto değere alıyor ve "-" tuşu ile de azaltabiliyorsunuz veya istediğiniz değeri el ile girmeniz de mümkün.

Test olarak önceden cinebench r20 kullanıyordum. Örneğin +0,120V (1.248v) ile 3.9 GHZ değeri benchmark'ı tamamlamaya yetiyordu, ben de stabil olduğunu zannederek kullanıyordum. Fakat yaptığım araştırmalar sonucu Prime 95'in "Small FFTs maximum power Stress Test"inin CPU'yu her açıdan en fazla zorlayan test olduğunu ve overclock işlemi sonrası en azından bir saati tamamlayarak test edilmesi gerektiğini öğrendim.
    (12 saat+ testte kalmasını önerenler de var fakat ben bu işlemci ile gündelik kullanım, oyun ve ufak tefek videolar işlemek dışında çok fazla zorlayacak bir işlem yapmıyorum ve bu test işlemci ısı değerlerini tavana vurduruyor. O yüzden riske atmak istemedim.)

En nihayetinde AMD'in kutu içeriğinden çıkan Wraith Stealth soğutucusunu kullandığım için çok fazla zorlamadan OC denemelerine başladım. Önce 3.9 ghz'ı hedeflemeye çalıştım fakat bu hızlar bu soğutucu için sınırı birazcık geçiyordu. Kendimce birkaç deneme yaptım ve notlar aldım, onları aşağıya bırakıyorum.

1-) 1.300V (+0.172v), 3.90 Ghz | Prime 95 Max Power Stress Test (03 dakika) Max. 97 derece.
    2-) 1.284v (+0,156v), 3.85 Ghz | Prime 95 Max Power Stress Test (15 dakika) Max. 94 derece.
    3-) 1.248v (+0.120v), 3.80 Ghz | Prime 95 Max Power Stress Test (60 dakika) Max. 88 derece.

Bunlar benim HWMonitor programından anlık olarak takip ettiğim ve not aldığım değerler. 1.3V'ın ve hatta 1.25V üzerinin stok soğutucu için benim sistemime uygun olmadığını söyleyebilirim. İşlemciyi yaklaşık iki haftadır 1.248v değerinde 3.80 Ghz stabil olarak kullanmaktayım, stress testinde 88 derece çıksa da gündelik kullanımımda %90+ cpu yüklensem dahi 65 dereceyi geçtiğini hiç görmedim. AC Odyssey gibi işlemciye çok yüklenen bir oyunda dahi 58 59 dereceleri aşmadan oynatabiliyor. Ayrıca yine 1.248v voltaj değerinde 3.85 ghz denediğimde 15 dakikayı tamamlayamadan cırtladı. Yani bu işlemciye bu voltajda 3.80Ghz sınır olarak denk gelmiş oldu.

Stok hızlarda Cinebench R20 testinde 3.4 GHZ'de çalışan işlemci şuan 3.80 GHZ değerinde 2600'ün stok hızlarından daha yüksek skorlar alıyor fakat değer mi derseniz bilemem. Çünkü stok hızlarda prime95'de 65 dereceyi geçmezken 3.80'de 88 derece gibi yüksek sayılacak değerleri gördü. Gündelik kullanımda çok aşırı sıcaklık görmediğim için stok fanla bu değerler ile kullanmayı uygun gördüm ve aslında uygun fiyata güzel bir soğutucu alabilirsem 4ghz ve üzerini deneme gibi bir niyetim var fakat fiyatlar çok pahalı geldiği için şuanlık beklemedeyim. Stok fan ile kullananlar için faydalı olur umarım.

Edit: Sıcaklık değerlerini takip ederken anakartın sensör olan bölgelerin sıcaklıklarında herhangi bir anormal değer görmedim. Sadece işlemci soketinin olduğu bölüm haliyle işlemci ısısıyla orantılı olarak yükseldi.

Fotoğrafta cinebench r20 tek çekirdek ve çoklu çekirdek test sonuçları bulunmakta, ne kadar anlam ifade ediyor hiçbir fikrim yok.

12 Nm ryzen r5 1600 kullananlar overclock değerleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoonShine07 -- 26 Ocak 2020; 21:46:45 >

• 2k çözünürlük için r5 3600 yerine r5 1600 12nm alıp oc yapıp artan parayı ekran kartına yatırmak nasıl sizce? ileriye dönük olması açısından kararsızım.
  • benim işlemci 70c yi geçince 3.91 ghz'den birden 550'ye düşüyor 2-3 sn sıcaklık düştükten sonra tekrar 3.91'e çıkıyor prime 95 testinde oyunda vs zaten bu kadar ısınmıyor ama niye böyle yapıyor çözemedim ?
    Ayarı vs var mı bios'ta
  • ben şuan 2k sistemde ryzen 1600 ü 4.1 ghz de kullanıyorum. gayet memnunum.
  • Marrusia kullanıcısına yanıt
    biosta ayarı olması lazım target temperature tarzı birşey onu yükseltebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: destroy287

biosta ayarı olması lazım target temperature tarzı birşey onu yükseltebilirsiniz.
    msi anakart hocam bulamadım

msi b450m pro max

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.