Şimdi Ara

1080p 60 fps için uygun sistem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, öncelikle şu anki sistemimi yazayım :

- RX 480 Sapphire 8 GB
    - i7 3770 3.4 GHz
    - 12 GB 1600 MHz Ram
    - Eski nesil bir anakart
    - Xigmatek 650 Watt 80plus PSU
    - 500 GB HDD

Şimdi işlemci,anakart ve Ram'i değiştirip bir de 250 GB SSD eklemek istiyorum. Monitörüm 1080p 60Hz. Yani 1080p 60 fps'te ultra-high birkaç yıl götürecek bir sistem toplamayı düşünüyorum. 2500 TL gibi bir bütçe ayırdım ve kafamda şu parçalar var (ikinci el almayı düşünmüyorum bu arada) :

- MSI B450M Pro-M2 AM4 anakart
    - AMD Ryzen 5 2600 işlemci
    - Corsair 16 GB (2x8) Vengeance DDR4 3000 MHz Ram
    - Samsung 250 GB 860 EVOSATA SSD

Ekran kartını,güç kaynağını,monitörü ve kasayı şu an için değiştirmeyi düşünmüyorum. Sorum şu : Bu parçalar birbiriyle uygun olur mu ve saydığım kriterlerde yeterli performans alabilir miyim? Bir sorum da şu : Şimdi benim HDD C ve D olarak ikiye bölünmüş durumda. SSD eklediğim zaman HDD'yi birleştirip tamamını D yapıp SSD'ye işletim sistemini kurup onu da C yapabilir miyim ? Ve bunu yaptığımda normalde D'deki formatlandığında bile silinmeyen dosyalar HDD'yi komple D yapınca silinir mi ?

• Parçalar birbirine uyumlu ve isteklerinizi rahat karşılar görünüyor hayırlı olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemcini sakın değiştime ryzn 5 2600 sn çok bişey katmaz geciekesen 3600 e geç yada sistemin 1080p 60fps için yeterli.şashen o sistemi 1-2 yıl daha kullanır ddr5 geçerdim.
  • güzel sistem
  • Benim anlamadığım ekran kartını değiştirmeden nasıl FPS artışı sağlayacaksınız? İşlemciniz zaten güçlü. GTX 1660-1660Tİ gibi bir kart takarak Full HD +60 FPS görüntü çok rahat alırsınız.
  • Bellekleri 2x8 yap ekran kartını gtx1660 ti yap siparişe geç diğer birimler sabit kalsın köklü değişimi ileri ki yıllarda yaparsın.
  • @Timeguard

Teşekkürler hocam,peki SSD-HDD sorum hakkında bir bilginiz var mı?

@guzmann06

Hocam yeterli değil işte Açık dünya olmayan oyunlarda sıkıntım yok anca açık dünya olan son birkaç yılda çıkmış hiçbir oyunu neredeyse mediumda bile akıcı 60 fps oynayamadım. Mesela RE2 Remake ve BFV'i ultra 60 fps oynarken kaç yıl önce çıkmış Watch_dogs 2, Just Cause 3, Dishonored 2 gibi açık dünya yapımları hiç akıcı oynayamadım. Yani işlemciye yüklenen yapımlarda ciddi sıkıntı çekiyorum. İşlemci 3770K da değil,3770.

@Sempron 3200

Hocam işlemcim güçlü değil maalesef, işlemciye yüklenen hiçbir oyunda iyi performans alamıyorum medium ayarlarda bile. Üstte de dediğim gibi açık dünya olmayan ve işlemciye yüklenmeyen yapımları ultra-high çok rahat 60 fps oynuyorken iş işlemciye yüklenmeye başladığı zaman akıcılık tamamen yok oluyor. Yani amacım FPS artırmak değil, stabil FPS sağlamak
  • psycho90 kullanıcısına yanıt
    Hdd birleştirmen için firmat sirasinda o hddki dosya sistemini komple silmek gerecek dosyaları kaybedersiniz önemli şeyler varsa yedekleyin.

Ssd c sistem olarak çalışır.

• İşlemci yerine ekran kartı değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Bende 8gb Rx 580 var, 1080p 60fps için çoğu oyunda ince ayar yapmam gerekiyor. Mesela GTA V için high - very high arasında bazı filtreler x4 ve x2 olacak şekilde 1080p 60fps alıyorum. Arada drop oluyor.

Rx 580 güzel kart ama 1080p için ucu ucuna yetiyor artık. Ultra ayarda hiçbir şeyden ya da bir iki optimizasyon hatası nedeniyle kısılmak zorunda kalınan ayar dışında hiçbir şeyden kismadan 1080p 60 FPS zor.

Assassin's Creed Origins ultra yine çok sıkıntılı. High ayarda ise 45 FPS.

İşlemci çok fark yaratmaz ama kaliteli bir ekran kartı (Rx 580 de çok iyidir ama f/p oranı nedeniyle) daha makul olur.

• Bir de ekran kartı değişmeden nasıl performans artışı sağlanacak demişsiniz ama şöyle bir inceleme var redditte :

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8t2z1v/i7_3770_vs_r5_2600x_game_benchmarks_inside/

Burada birebir aynı sistemde 3770 ve 2600x kıyaslanmış ve 2600x %20 ile %65 arası bir oranla daha performanslı ve stabil görünüyor. Ve kıyaslanan oyunlar hep ya açık dünya kısımlar. İnsanlar da ‘geçmemde sıkıntı yok’ gibi yorumlar yapmış genelde. (Tamam evet bu 2600 değil, 2600x gerçi)

Bir de aslında 3600’e de geçmek isterim ama o zaman anakart da daha pahalı oluyor, şu an b450’ler bios upgrade ile destekliyor deniliyor ama hem Türk hem yabancı forumlarda pek çok insan upgrade ile bile desteklemediğini veya başka sıkıntılar yaşadığını belirtmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: psycho90

Bir de ekran kartı değişmeden nasıl performans artışı sağlanacak demişsiniz ama şöyle bir inceleme var redditte :

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8t2z1v/i7_3770_vs_r5_2600x_game_benchmarks_inside/

Burada birebir aynı sistemde 3770 ve 2600x kıyaslanmış ve 2600x %20 ile %65 arası bir oranla daha performanslı ve stabil görünüyor. Ve kıyaslanan oyunlar hep ya açık dünya kısımlar. İnsanlar da ‘geçmemde sıkıntı yok’ gibi yorumlar yapmış genelde. (Tamam evet bu 2600 değil, 2600x gerçi)

Bir de aslında 3600’e de geçmek isterim ama o zaman anakart da daha pahalı oluyor, şu an b450’ler bios upgrade ile destekliyor deniliyor ama hem Türk hem yabancı forumlarda pek çok insan upgrade ile bile desteklemediğini veya başka sıkıntılar yaşadığını belirtmiş.
    Bizim amacımız minimum maliyetle performans artışı sağlamanız. Yeni bir sisteme geçin demek bizim açımızdan daha kolay. Parçalar arasındaki uyumu düşünerek kafa patlatmış olmayız hem.

https://youtu.be/DtmfscQEr78

Bu videoyu buraya bırakıyorum GTX 1660 alırsanız bu performansı elde edersiniz. 65-70 FPS'den aşağı görüntü vermiyor. Sizin açık dünya oyunlarında sorun yaşamanızın temel nedeni SSD.

SSD olmadığı için bu tarz AAA oyunlarda HDD tıkanıyor ve sistemi yavaşlatıyor.

Aynı şekilde zamanında çoğu kullanıcı RAM bellekleri tek kanal alıp bıraktılar. Darboğaz yaşayanların büyük kısmı tek kanal bellek çalıştırdığı için performans düşüşleri yaşıyorlar.

• Sistemi yeniledim. RAM ve SSD için ilk mesajımda yazdıklarımı aldım, anakart ve işlemcide ise bütçeyi biraz arttırıp MSI B450 Gaming Plus ve Ryzen 5 3600 aldım. Burada bazı arkadaşlar ekran kartını değiştirmeden doğru düzgün performans artışı alamayacağımı belirtmişlerdi. Hani yanlış anlaşılmak istemem ama iyi ki kendi bildiğimi yapıp sistemi kendi planladığım gibi değiştirdim Sıkıntım özellikler açık dünya yapımlardı ve en düşük ayarlarda bile neredeyse 30 fps alamadığım yapımlar vardı Shadow of the Tomb Raider, WatchDogs 2 falan gibi. Şimdi aynı ekran kartıyla ikisini de 1-2 gereksiz ayar high, onun dışında geri kalan ultrada akıcı 60 fps deneyimleyebiliyorum
  • psycho90 kullanıcısına yanıt
    Son yaptiginiz degisiklikler de guzel olmus, hayirli olsun. ozellikle surekli akicilik konusunda yeni sisteme gecince cok ciddi fark hissediliyor. guzel gunlerde kullanin diyelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Son yaptiginiz degisiklikler de guzel olmus, hayirli olsun. ozellikle surekli akicilik konusunda yeni sisteme gecince cok ciddi fark hissediliyor. guzel gunlerde kullanin diyelim.
    Çok sağol hocam, çok teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi akıcılık açısından da tekleme ya da stuttering gibi sıkıntıları neredeyse hiç yaşamıyorum. Onun dışında SSD'den sonra yükleme süresi beklememek, PC'nin saniyesinde açılması gibi durumlara daha yeni alışmaya başladım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.