Şimdi Ara

10 bin TL civarına alınabilecek en iyi laptop ryzen 5 5500u mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evet 10 bin TL civarı bütçem var da alınabilecek en mantıklısı hangisi ? Hep ryzen 5 5500u çıkıyor karşıma bu fiyat bandında

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Eğer amacınız en yüksek işlemci performansı ise 5825U şu an Türkiye sınırları içinde bulabileceğiniz en yüksek performanslı 15 Watt işlemcidir. 5500U'dan oldukça güçlüdür. Yeni çıkan i7-1255U tek çekirdekte 5825U'dan biraz daha güçlü olsa da çoklu çekirdek performansında, yani tam güçte yakınına dahi yaklaşamamaktadır. Aylar önce tanıtılan Ryzen 7 6800U ise maalesef ki çip krizine kurban gitmiş, AMD'nin TSMC'deki üretim kotası anca H serisi işlemcilere yettiği için piyasaya çıkamamıştır. Gerçi çıksa da bu fiyatlara pek bulunabileceğini sanmıyorum.

En uygun 5825U cihaz:

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-hp-15s-dizustu-bilgisayar-15-6-fhd-ips-amd-ryzen-7-5825u-8-gb-ram-256-gb-ssd-freedos-gumus-68n34ea-fiyati,2064272604.html

Ucuzdan pahalıya tüm 5825U dizüstü bilgisayarlar:
    https://www.akakce.com/arama/?q=5825u&c=18561&s=2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 28 Kasım 2022; 23:41:33 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    5500U dan oyun performansı olarak cok bir fark yaratır mı hocam 5825U çünkü fiyat olarak 5500U ile cok bir fark yok yani anlamadım 5500U ile 5825U arasında 1 bin TL ya var ya yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi highest in the room -- 28 Kasım 2022; 23:46:7 >
  • highest in the room kullanıcısına yanıt
    Ekran kartları pek de farklı değil, oyunlarda fark minimal düzeyde olur, genelde %5 ya da daha az, belki bazı işlemciyi daha çok kullanan oyunlarda maksimum %10 fark olur. Asıl fark işlem gücünde, 5825U, 5500U'ya göre tek çekirdekte %23, çoklu çekirdekte ise tam %39 daha güçlü, ayrıca 5500U'daki Zen 2 çekirdekleri yerine daha yeni teknolojili Zen 3 çekirdeklerini kullanıyor.

Yine de oyun performansı önemliyse MX550 bir cihaz çok daha doğru bir seçim olacaktır:
    https://www.akakce.com/arama/?q=Mx550&c=18561&s=2

Ya da eğer mümkünse GTX 1650:
    https://www.akakce.com/arama/?q=Gtx1650&c=18561&s=2

Çünkü MX550 Ryzen 5000 dahili ekran kartlarına göre neredeyse 2 kat fazla performans verir. GTX 1650 ise MX550'ye göre neredeyse 2 kat performans verir. Yani %30 daha fazla ödeyerek toplam 3-4 kat daha fazla oyun performansı veren bir cihaz da alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 29 Kasım 2022; 0:6:39 >

Usta gerek malzeme kalitesi gerekse fan soğutma sistemi HP pek yeterli değil gibi!!

Doğrusunu sen bilirsin alternatif Dell var ama nasıl bilmiyorum!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Up

• ibo83 kullanıcısına yanıt
    Dell 5 serisi daha üstün evet, 5415 veya 5515 tercih edilebilir fakat Dell 3 serisindense HP 250 veya 15S kalitesi daha yüksektir.

hocam 9.500 TL civarına Ryzen 5 5500U almaya karar verdim bu fiyata alınabilecek daha iyi bir seçenek yok galiba ?

Cihaza da bağlı, hangi cihazı gözünüze kestirdiniz?

hocam bir de şey diyeceğim 5625U laptop neden 5500U laptopdan daha ucuz ? karşılaştırdığımda 5625U daha iyi çıkıyor sebebi nedir ?

Ucuz olan HP dir

Malzeme tuş kalitesi ile ilgili çok aşırı şikayet var.

HepsiBurada girip okuyun alan dan çok alıp iade eden çok bir ürün çok olursa piyasada fiyatı ucuz oluyor

En yeni en iyi en güçlü işlemciler HP de üstelik en ucuz fiyata!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Sadece HP değil hocam diğer markalar için de aynı durum akakçe sitesinden bakabilirsiniz 5625U laptoplar 5500U dan daha ucuz mantıklı bi açıklamasını bekliyorum ona göre 5625U alacam da

doğru HP imiş hepsi dkkdldldldlxl

alınmaz mı yani ya siz ne önerirsiniz hocam

• Oyunu işlemci değil ekran kartı oynatır. Dahili grafiklerle ucu ucuna yetineceksiniz diye düşünüyorum. Oyunlara zamanla güncellemeler geldikçe dahili grafikler yetersiz kalacak. Ne oynayacaksınız bilmiyorum ama ağır, grafik birimini yoracak oyunları unutun 5500u ve türevleri ile. Benim size önerdiğim sistem bu işlemcilerin grafik birimlerinin (afedersiniz ama) ellerine verir.

5625U ve 5825U bu yıl çıktı ve ihtimalle 5500U ve 5700U'ya göre daha ucuza piyasaya sürüldüler. Ayrıca daha yeni teknolojileri barındırıyorlar. 5625U her yönden 5500U'dan güçlü bir işlemci. Fakat yukarıdaki diğer arkadaşın dediği gibi, dahili ekran kartları oyun amaçlı alınmamalı. En kötü MX450 veya MX550 ekran kartlı cihazlara bakmanız daha doğru olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 30 Kasım 2022; 2:56:42 >

ryzen 7 68xxu işlemciler efsane olmuş. içindeki dahili gpu mobil gtx 1050'den güçlü

10 bin TL civarına alınabilecek en iyi laptop ryzen 5 5500u mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dapeux -- 30 Kasım 2022; 7:26:3 >
  • Dapeux D kullanıcısına yanıt
    Evet öyleler, her yılki Ryzen Mobil konularının sahibi benim zaten :) Fakat maalesef AMD'nin TSMC'deki üretim kotası masaüstü 5000 serisi, masaüstü 7000 serisi, mobil 6000H serisi derken doldu ve mobil 6000U serisine kota yetiremedi. Sonucunda 6600U ile 6800U tüm dünya genelinde birkaç nadir cihaz haricinde piyasaya çıkamadı. Ümitlerimiz 7000U serisinde, bu yıl RDNA3 çekirdekleri koyup bir de ram'i 4 kanal yaparlarsa bırakın 1050'yi, 3050'yi bile geçmemesi için sebep yok....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 30 Kasım 2022; 10:55:49 >

Zaten tüm beklentiler RDNA3'te. Intel'de istediği gibi cevap veremiyor. AMD aldı başını gitti bu konuda.

• astegon kullanıcısına yanıt
    konudan bağımsız Freedos laptoplara en ucuz yollu win nasıl kurarım ?

• Hocam bir sürü preactivated ISO dosyası var torrent sitelerinde. Envai çeşit. Alın kullanın derim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.