Şimdi Ara

MACBOOK nedir? Normal Laptoptan farkı nedir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
33.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MACbook sadece apple in bilgisayarı diye biliyorum. Fiyatı çok daha yüksek. Daha şık.

Normal laptoptan farkı nedir? Farklı işletim sistemi hangi durumlarda macbook almak gerekli nerde ne işe yarar? windowsda olup da macbookda olmayan macbookda olup da windowsda olmayan programlar vb var mıdır?

Bilgisayar mühendisiliği okumaya başlayacağım. Sadece bilmek istiyorum 4000 tl gibi bir bütçem var hangisini alırsam uzun vadeli daha iyi bir yatırım olur oyun vb de oynayacağım. İleride hocaların vereceği projeler ödevler macbookda uyumluluk sorunu falan çıkartır mı

• Fiyatına göre piyasanın en tırt laptoplarıdır yalan yok.Gpu demek pc de her şeydir güçtür. en önemli laptop parçası gpu denebilir. Appleda bu yok. olanıda 2.02kg ve gt750m tarzı normal seviye kartlar var. fiyati 7500 üstü. MacBook u farklı kılan şey elma logosunun tasarıma verdiği müthiş güçtür ve ...oyun oynamayacak kişilerin(bunlar genelde laptoptanda pek anlamaz, ekranda görüntü olsun donmasin yeterlidir.Kotulemek için demiyorum bu da böyle bir kullanıcı kitlesidir) gpu ya pek gerek duymadıkları için alamama nedeni bulamamalarıdır

laptopta kesinlikle mobildeki gibi 1gb apple ram Windowsta 4gb vs yoktur.appleda 750mli alet 16gb ramle gelir hatta.750m e 6gb bile kafidir.air da Hd6000 gibi dahili basit bir ekran kartı vardır.Zaten bu ve macosx sana pek oyun şansı tanımadığı için laptoba virüs girmez.Windowsta aynı sistemi 700 liraya alsan malzeme kötü olduğundan ve adam zonzurt film indir vs gibi tırt sitelerden film indirmeye vs çalışacağından virüs kapar elinde patlar.Apple la aynı parçaları kullan sadece elma sını kaldır 500 lira vermiyorlar windowsta.marka tutkusundan

5bin liraya retinalı bir apple almak bence mantıksız.Çünkü razer blade diye bir şey var orda.MacBook retina inceliğinde 970m vs var.kasa kalitesine gelince dell 7537 ,asus n550jk,razer blade,asus ux501 vs bir çok laptop apple kadar iyi malzeme kullanir ama elma olmayınca almaz onu kimse.Eger Windows da neyin virüs olacağını biliyor , bilgisayar kullanmaktan anlıyorsan virüs girmez.Bulaşan çoğu virüs torrent oyundan bulaşır ne kadar temiz olsada.Apple da adam oyun indirmiyor.Filmi online izliyor garageband vs kurulu geliyor.Bundan fazlasını apple sana vaat etmiyor. Mühendislikte sana gpu gerekir. Hadi basit işler yapacaksın diyelim ama sana hdd gerekir.128gb ssd yetmez.Windows kurmak zorunda kalırsın 45gb gider.projeler vs kapatır orayı.harici hdd kullanmak herkes için iyi değildir. Apple ı ben sadece film izleyecek kisilere ve osx programları kullanacak kisilere önerebilirim.Oyun oynayacak kisilere ve Müh lere pek önermem.Senin ister istemez Windowsla işin olacak onu kur vs sıkıntı.Al bi razer blade cayır cayır.hafif ve ince windows ultrabooklarda var .
  • Macbooklar Apple'ın yaptığı genellikle çok kaliteli olan bilgisayarlardır. İşletim sistemi olarak Windows yerine OSX kullanır. Maclere(osx) virüs kolay kolay bulaşmaz ve uzun süre yavaşlamazlar. Email, office, internet kullanacak daha çok günlük sıradan işler yapacak kişiler için birebirdir. Windowsun aksine kolay kullanımı ve sorunlara kolay çözümleri vardır. Yani daha çok bilgisayardan bir şey anlamayan kişileri için vazgeçilmezdir. NTFS'ye yazmayı desteklemez ama NTFS okuyabilir. Arkadaşınızın/hocanızın NTFS bir harddiski veya usbsi olduğunda içine dosya atamazsınız. Bir bilgisayar mühendisinin bir mac kullanması birçok açıdan sıkıntı doğurabilir ve kullanacağınız programları desteklemeyebilir. Windowsda ise bir sürü problem çıkaracağından hem problemlerle başetme tecrübeniz olur hem de uyumluluk problemi yaşamazsınız. Ama artık maclere windows da kurulabiliyor diye okumuştum. Yani isterseniz bir mac alıp hem osx hem de windows çalıştıracak şekilde kullanabilirsiniz. Ama bilgisar mühendisliği için mac önermem. Ayrıca windows kurulabiliyor olsa da oyun performansı açısından pek iyi olduklarını sanmıyorum. Ama size mühendislik programlarını doğru düzgün çalıştırması açısından intel i7 mq ya hq serisi işlemcili bir bilgisayar öneririm. Oyun açısından ise ekran kartının en az 860m olmasını öneririm. Programların ve bilgisayarın hızlı çalışması için bir ssd ya da en azından 7200rpm bir harddisk öneririm. Alacağınız 3000+ tl oyun bilgisayarlarında ikisi beraber bulunacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim,

öncelikle hayırlı olsun, bilgisayar mühendisliği kazanmışsın. Mac için dezavantajlı tek nokta var o da oyun. Oyun oynamalık bilgisayarlar değil macbooklar. İşletim sistemi haricinde hiçbir farkı yoktur diğer bilgisayarlardan. Donanım özellikleri aynı fiyattaki PClerden düşük olabilir ama buna bakma. Mac OS işletim sisteminin performansı çok iyidir. Bir defa Unix tabanlıdır. Muhtemelen 3. sınıfta alacağın Operating Systems dersinde görürsünüz. Kısaca, Unix donanım kaynaklarını çok çok daha verimli kullanır. Bu da stabilite ve performans olarak döner.

Mühendislik programları vs. konusunda da, Eskiden tek bir sıkıntı vardı, o da .NET programlama için windows'a ihtiyaç duyulmasıydı. Şimdi ise Microsoft .NET'i open source hale getirdi ve Mac ve linux için ide'ler yayınladı. Bu durum da ortadan kalkmış oldu büyük ölçüde.

Oyun konusunda da Steamden Mac destekli oyunlara bak. Çoğu en kötü orta-düşük ayarlarda falan çalışır macbook pro da. Oyun ihtiyacını karşılayacağını düşünürsen macbookta sıkınta çekmezsin. Ama yüksek ayarlarda en yeni oyunları oynamak istersen macbook sana göre değil.

• Hocam Merhaba
    Bende MacBook Pro var 6200 TL'ye aldım
    Ve hp probook 4540 s
    İkisi de iş pc si yani MacBook alacak olan oyun ve kullanım harici yani is odaklı pc lerdir
    MacBook above photoshop vb uygulamalar için ideal olup is icin alınması gerektiğini düşünüyorum
    Ama ben probook 2600 aldım o da iş ama aynı performans vermiyor ve
    Probook oyun için kullanyor
    Yararlı olduysam ne mutlu bana:)

• TEKNOLOJİUZMANI10 kullanıcısına yanıt
    Zaten uçuk fiyatlar türkiyede eğer alırsam amerikaya gitme ihtimalim var ordan alıcam. Ama Bilgisayar mühendisliği için PS çok önemli değil ?
  • Al kardeşim o zaman süper cihaz yani

• quote:

Orijinalden alıntı: e-_g-_e-_

Macbooklar Apple'ın yaptığı genellikle çok kaliteli olan bilgisayarlardır. İşletim sistemi olarak Windows yerine OSX kullanır. Maclere(osx) virüs kolay kolay bulaşmaz ve uzun süre yavaşlamazlar. Email, office, internet kullanacak daha çok günlük sıradan işler yapacak kişiler için birebirdir. Windowsun aksine kolay kullanımı ve sorunlara kolay çözümleri vardır. Yani daha çok bilgisayardan bir şey anlamayan kişileri için vazgeçilmezdir. NTFS'ye yazmayı desteklemez ama NTFS okuyabilir. Arkadaşınızın/hocanızın NTFS bir harddiski veya usbsi olduğunda içine dosya atamazsınız. Bir bilgisayar mühendisinin bir mac kullanması birçok açıdan sıkıntı doğurabilir ve kullanacağınız programları desteklemeyebilir. Windowsda ise bir sürü problem çıkaracağından hem problemlerle başetme tecrübeniz olur hem de uyumluluk problemi yaşamazsınız. Ama artık maclere windows da kurulabiliyor diye okumuştum. Yani isterseniz bir mac alıp hem osx hem de windows çalıştıracak şekilde kullanabilirsiniz. Ama bilgisar mühendisliği için mac önermem. Ayrıca windows kurulabiliyor olsa da oyun performansı açısından pek iyi olduklarını sanmıyorum. Ama size mühendislik programlarını doğru düzgün çalıştırması açısından intel i7 mq ya hq serisi işlemcili bir bilgisayar öneririm. Oyun açısından ise ekran kartının en az 860m olmasını öneririm. Programların ve bilgisayarın hızlı çalışması için bir ssd ya da en azından 7200rpm bir harddisk öneririm. Alacağınız 3000+ tl oyun bilgisayarlarında ikisi beraber bulunacaktır.

Cevabınız için teşekkürler hocam.

• Artık okuyacağın bölüm belli olduğuna göre şöyle temel bilgisayar bileşenleri ve teknolojisi hakkında bir kitap alıp okuman daha sağlıklı olur, hemen başla ki okulda az da olsa birşeyler bilmiş ol.

Hangi üni bu arada?

Bu arada mac kesinlikle alma, 1 sınıfta programlamaya giriş ve bilgisayar donanım bileşenleri ve temel ileri matematik, fizik, edebiyat, tarih vs dersler olur.
    Esas 2. sınıfta az biraz ödevler ve sistem gereksinimi artar. Ailenin durumu iyi ise i7 son çıkan işlemcilerden al özellikle 5700 serileri gelecek az bekle, yurtdışında kesinlikle vardır zaten bu seri.
  • Fiyatına göre piyasanın en tırt laptoplarıdır yalan yok.Gpu demek pc de her şeydir güçtür. en önemli laptop parçası gpu denebilir. Appleda bu yok. olanıda 2.02kg ve gt750m tarzı normal seviye kartlar var. fiyati 7500 üstü. MacBook u farklı kılan şey elma logosunun tasarıma verdiği müthiş güçtür ve ...oyun oynamayacak kişilerin(bunlar genelde laptoptanda pek anlamaz, ekranda görüntü olsun donmasin yeterlidir.Kotulemek için demiyorum bu da böyle bir kullanıcı kitlesidir) gpu ya pek gerek duymadıkları için alamama nedeni bulamamalarıdır

laptopta kesinlikle mobildeki gibi 1gb apple ram Windowsta 4gb vs yoktur.appleda 750mli alet 16gb ramle gelir hatta.750m e 6gb bile kafidir.air da Hd6000 gibi dahili basit bir ekran kartı vardır.Zaten bu ve macosx sana pek oyun şansı tanımadığı için laptoba virüs girmez.Windowsta aynı sistemi 700 liraya alsan malzeme kötü olduğundan ve adam zonzurt film indir vs gibi tırt sitelerden film indirmeye vs çalışacağından virüs kapar elinde patlar.Apple la aynı parçaları kullan sadece elma sını kaldır 500 lira vermiyorlar windowsta.marka tutkusundan

5bin liraya retinalı bir apple almak bence mantıksız.Çünkü razer blade diye bir şey var orda.MacBook retina inceliğinde 970m vs var.kasa kalitesine gelince dell 7537 ,asus n550jk,razer blade,asus ux501 vs bir çok laptop apple kadar iyi malzeme kullanir ama elma olmayınca almaz onu kimse.Eger Windows da neyin virüs olacağını biliyor , bilgisayar kullanmaktan anlıyorsan virüs girmez.Bulaşan çoğu virüs torrent oyundan bulaşır ne kadar temiz olsada.Apple da adam oyun indirmiyor.Filmi online izliyor garageband vs kurulu geliyor.Bundan fazlasını apple sana vaat etmiyor. Mühendislikte sana gpu gerekir. Hadi basit işler yapacaksın diyelim ama sana hdd gerekir.128gb ssd yetmez.Windows kurmak zorunda kalırsın 45gb gider.projeler vs kapatır orayı.harici hdd kullanmak herkes için iyi değildir. Apple ı ben sadece film izleyecek kisilere ve osx programları kullanacak kisilere önerebilirim.Oyun oynayacak kisilere ve Müh lere pek önermem.Senin ister istemez Windowsla işin olacak onu kur vs sıkıntı.Al bi razer blade cayır cayır.hafif ve ince windows ultrabooklarda var .

• elkarun E kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla Apple'ın her ürününde olduğu gibi logosonun popüler kültürde inanılmaz yeri var. Iphone ların bile bu kadar çok satmasının sebebi Logosu, IOS işletim sistemi ve appstore dur. Eskiden kamerasının iyi olmasını da ekleyebilirdik ama artık diğer android telefonlar da apple telefonları kadar iyi kameraları var.

Mac ise daha çok parası olup da bilgisayardan anlamayan ve apple logosuyla tasarımın verdiği güzel görüntüyle kuş bakışı kahve+ macbook un yarısı gözükecek şekilde fotoğraf çekilmesi içindir diyebiliriz.

Genelde tasarım grafik vb kurumlarda apple PC lerinin kullanılma sebebi Retina ekranı sayesinde görüntünün daha gerçekçi gözükmesi falan mı_?
  • elkarun E kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım,

Oyun için dediklerinde haklısın. Ancak olaya sadece oyuncu gözüyle bakıyorsun.

Bir mühendis için en önemli birim gpu değildir. İşlemcidir. Özellikle bilgisayar mühendisliği için. Çünkü yazılan bir program derlenirken cpu kullanılır, gpu değil. Aslına bakarsan gpu sadece oyunlar için önemlidir. Yoğun matris hesaplamaları gpuda yapılır.

Bir bilgisayar mühendisi için diğer önemli şey ise bellek erişim hızıdır. Bellekten kastım hem ram, hem de disk, ve şuan macbookta kullanılan diskin hızında disk kullanan başka Laptop var mı bilmiyorum.

İşletim sistemi kısmına gelirsek, Windows denen işletim sistemi tamamen ticari kaygılarla yazılmış, donanımı çok verimli kullanamayan bir işletim sistemidir. Mac OS ise Unix tabanlıdır. Unix de MIT profesörleri tarafından geliştirilmiş çok verimli bir çekirdektir. İlgin varsa, Memory allocation, cpu scheduling, paging gibi konuları araştırırsan farkı göreceksin. Bunu şöyle de anlayabiliriz; unixin programlama mantığı baz alınarak ücretsiz bir çekirdek olan linux geliştirilmiştir. Windowsun kastığı eski bir bilgisayara linux yüklenirse, bilgisayarın şaha kalktığını görürsün :) Bir de yeni bir donanımda kopya değil orjinal çekirdeğin performansını düşün.

Buraya kadar teknik kısımdan bahsettim, lükse geçersek :) ;

Macbook prodaki retina ekran piyasada başka bir üründe yok. Sadece laptoptan bahsetmiyorum o kalitede başka bir ekran görmedim nerdeyse. Çok kaliteli bir ekran var. Tasarım görecelidir ama bana göre tasarımda da 1 numara. Klavye ve yeni Force touch teknolojili trackpad de çok çok iyi.

Daha önce de yazdığım gibi esas amaç oyun değil ise, bir Windows bilgisayarın macbooktan üstün bir tarafı varsa o da fiyat avantajıdır :)

Oyun konusunda da, bir macbook pro steamdeki mac destekli oyunları ortalama bir şekilde çalıştıracaktır. Bu yeterli ise macbook doğru bir tercih olacaktır.

Dediğin gibi Türkiye'de laptoptan anlamayan, Apple yaptıysa iyidir diyip mac alan bir kesim var. Ancak bilgisayar ve elektronik mühendisliğinin merkezi ABD'de bir üniversiteye girdiğinde herkesin elinde macbook görürsün.

• optimux kullanıcısına yanıt
    "Aslına bakarsan gpu sadece oyunlar için önemlidir" bunu yazan birine bir şey anlatmaya gerek yok.çizim programları için özel gpuların üretildiği bile bilmeyen biri burda gelecek ve sadece apple tarafından bir savunma yazacaktır.Bende pc müh okuyorum kardeşim.U serisi işlemci mi kullanacak mühendis.

hocam cidden cevaplarin laptop bilgisinden o kadar uzak ki. Keskr yazmasaydın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elkarun -- 28 Temmuz 2015; 13:44:32 >
  • RobinHood35 kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elkarun -- 10 Kasım 2015; 19:47:11 >
  • Arkadaşım Merhaba MacBook yerine alınabilecek çok laptop var ama örnek hp probook 4540 s oda hem Kobi is hem de oyun için diyebiliriz
    Ama maçbook yeri ayrıdır iki cihazda ben de var yani maçta oyun oynuyon ama o kadar iyi değil ama çok güzel her yere götürüp işimi goryorum yani aslında çok oyun istemiyorsan maç al

Ama tavsiyem şudur MacBook Pro al ve oyun içinde ps vita al ps vita +10 Oyun 650 700 lira bu mantıklı olabilir

• Konumuz laptop olduğu için "Aslına bakarsan gpu sadece oyunlar için önemlidir" yazdım. Hangi mühendisin laptopunda çizim için özel gpu var Allah aşkına. Sen gpu yu işlemciden önde tutmuşsun. Bense işlemcinin daha önemli olduğunu yazdım ki çizim programları için de işlemci çok çok önemlidir. İyi bir işlemci diyorum U işlemci mi kullanalım diyorsun. 13'' macbook prolarda U işlemci var evet, i5-5287U modeli standart olarak geliyor. Bu modeli de araştırırsan şu an U işlemcilierin en iyisi olduğunu ve i5-4000 serisindeki birçok HQ,H ve M işlemciden daha iyi olduğunu da görürdün. Ama sana kalsa i5-4210H gibi bir model bu işlemciden çok çok daha iyi değil mi? Ne de olsa U değil H. Ha bana kalsa intel mimarisi zaten başlı başına fiyasko ama o konuya girersem çok uzar, o yüzden girmiyorum. Ayrıca önceki mesajımda yazdığım gibi Mac OS işletim sisteminin donanımı çok daha performanslı kullanması da cabası. O sözünü ettiğin özel gpu lar animasyon filmlerinin tasarımında, video oyun tasarımında falan çoğunlukla masaüstü bilgisayarlarda kullanılır. Araştırdığın zaman da şu an animasyon filmleri yapan ve çizim, grafik tasarımda zirvede olan Pixar firmasında genellikle Mac Pro ve yardımcı olarak da macbook kullanıldığını görürsün.

Demek bahsettiğin SSD 550 mb ile okuyor ve yazıyor, şu an son model macbooklarda okuma 1600 mb ın üzerinde yazma da 1000 mb üzeri :) 2500 dolarlık cihaz öneriyorsun bir zahmet 512 GB SSD ile düşün macbooku.

Ne kadar bilgisayar mühendisliği de okusan, yazdıkların hiçbir bilimsel bilgiye dayalı değil. Ben sana bilimsel bilgiyle geliyorum, sen bunlara karşılık veremeyince yazdıklarımı anlamaya çalışmak yerine arasından bir cümlemi cımbızlayıp, hiç birşey bilmiyorsun, keşke yazmasaydın falan diyorsun.

Bak benim savunduğum şey, ihtiyacını karşılıyorsa Mac almak yönünde. Eğer adam 3ds max kullanacaksa veya Mac'e windows kuracaksa zaten Mac almasın, Mac OS sürümü yok programın. Ama yapabileceği herşeyi macte yapabiliyorsa windowsta ısrar etmenin bir mantığı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optimux -- 28 Temmuz 2015; 15:15:26 >

• Maclerde donanım yoktur olanlar zaten uçuk fiyat alcaksan dış görünüş ve mac os için alırsın oyun program unut yani paran kısıtlı ise hem gaming hemde programlar için bir notebook al monster msi falan

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elkarun -- 10 Kasım 2015; 19:47:46 >
  • Dostum U serisi işlemciler ultrabook veya çok ince bilgisayarlar için daha az güç harcayıp daha az ısınan bilgisayarlardır. Ayrıca 5287U ile 4210H işlemciyi karşılaştırmak yanlıştır. 5287U 5. Nesil bir işlemcidir. Tabi ki U serisinin en iyi işlemcisi ve bazı 4. Nesil işlemcilerden daha iyidir. Ama bir i7 asla değildir. Ayrıca bir bilgisayarda oyun oynanabilmesi için iyi bir gpu gereklidir. Bir macte iyi özellikler olsa da fiyatına değmez. Bir ssd hızının o kadar yüksek olması bile eğer sistemin sınırları belliyse gereksizdir. Lütfen böyle bölük pörçük ve kulaktan dolma bilgiler ile insanların akıllarını çelmeyelim. Bir macde yapabilirsen macde yap işi normal kullanıcılar için geçerli olsa da bir bilgisayar mühendisi için geçerli değildir. İşe iyice sardığında programların içeriğini değiştirmek istediğinde ne biliyim bir crack yapmak, hackerlığa merak salıp bir kali bir backtrack yüklemek istediğinde, bir crypter, bir backdoor yazmak istediğinde öyle kalır. Evet belki windows daha yavaş çalışacak ama bu onun bilgisayarı hızlandırmak için daha çok zaman harcayacağını, format atacağını ve tecrübesinin giderek artacağını gösterir. Bir arkadaşı ona "kanki benim bilgisayar çok yavaş bir el atsan" dediğinde ona gidip mac kullanıyorum windows bilmiyorum mu desin, git mac al mı desin? Tamam belki mac direk bakıldığında daha güzel ve kullanışlı gelebilir ama windows daha eğlencelidir. Hiç olmadık yerde çıkan hata kodları onun bilgisini geliştirir, insanı canından soğutur ama sorunlarla başa çıkabilme gücünü geliştirir. Proust gibi geriye bakıp hayatımın en güzel zamanı acı çektiğim zamandı dedirtir. Ben her zaman monoton bir bilgisayar kullanmak yerine arada bir süprizler yapan bir bilgisayarı tercih ederim. Bence arkadaşın yeterli bilgisi oldu. Konuyu kapatın lütfen.

• @elkarun, Yazdıklarımı düzgün okumadığını düşünüyordum ki, hepsini okumadığını kendin de yazmışsın.

Macbooktaki SSD hızı konusunda, ben 1600mb yazma demedim, 1600mb okuma, 1000 mb yazma dedim. Bir testte öyle görmüştüm diye hatırlıyordum. Şimdi baktım, 660mb yazma, 1450 okuma gibi hıza ulaşılmış bir testte, linkini atıyorum. 4:20 de ssd testi.

https://www.youtube.com/watch?v=VEMQTJsdUew

Ben yanlış da hatırlamış olabilirim belki ama sen de takdir edersin ki bu hızlardan daha iyisi yok. macbooklar da USB 2.0 da olmadığından bilgisayarda bottleneck oluşturacak bir durum yok. Eğer takılan birim usb 2.0 ise tabiki dediğin gibi 5 mb civarında kalır.

Benim kimseye b.k attığım yok merak etme :) Sadece, macbooklar ile yapılabilecekler senin belirttiğin kadar az değil, ve Mac OS'in windowstan çok çok daha verimli çalıştığı için donanımı direkt olarak karşılaştırmanın insanı yanıltabileceğini belirtmek istedim. ilk mesajımda da ayrıntılı olarak bundan bahsettim. O kadar yazdığımı atlayıp kısmi tepkiler verdiğin için bilimsellikten bahsettim ki meğer yazının hepsini okumuyormuşsun. Senin apple tercih eden insanları bilgisayardan anlamayan insanlar olarak damgalaman hoş değil.

Masaüstü sistemlere girmemin sebebi senin özel grafik kartlardan bahsetmen. O kısmı da okumamışsın sanırım.

Çizim programları için tabiki iyi bir grafik kartı gerekir, ancak biz bilgisayar mühendisliğinden bahsediyoruz ve bir bilgisayar mühendisinin autocad veya solid kullanacak hali yok ya. Adobe ürünlerini belki kullanır ki adobe ürünleri de en optimize maclerde çalışır.

Sonuç olarak geriye sadece oyun şıkkı kalıyor, tekrar tekrar yazıyorum eğer steamdeki Mac destekli oyunlar da yeterli ise Macbook gayet iyi bir tercihtir.

Ha bu arada sanırım ben her macbook yazdığımda aklında macbook air canlanıyor. sen macbook air 13 düşünürken ben macbook prodan bahsediyorum, bu yüzden bir çatışma yaşamış olabiliriz. Prolar çok pahalı dersen de öğrenci indirimi ile 3800 TL ye alınabiliyor.

Sana yazdıklarım bu kadar, cevap yazmadan bir kez daha okursan sevinirim.

@e-_g-_e-_ , bilgisayar mühendislerine hâlâ bu gözle bakan insanlar görmek ilginç. Öncelikle, özellikle bir bilgisayar mühendisinin, bir yazılımın nasıl yapıldığını bildiğinden, yazılım çalmaması gerekir. Nasıl crack yapıldığını bilmeyen bir mühendis, hatta mühendisten de öte, bir insan çok çok daha iyi bir insandır. Öte yandan bir bilgisayar mühendisi için bilgisayarın sorunlarıyla uğraşmak tamamen vakit kaybıdır. Hangi windows hata kodunun ne anlama geldiğini bilmenin kime ne yararı var ki. Bu bahsettiğin işler böyle şeylerle uğraşmayı seven insanlar için geçerli olabilir. Bir şeyler öğrenmek için senin yazdıklarından çok çok daha kaliteli kaynaklarım var merak etme sen :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optimux -- 29 Temmuz 2015; 18:47:00 >

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elkarun -- 10 Kasım 2015; 19:48:12 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.