Şimdi Ara

1^∞ un 1'e eşit olması(LÜTFEN MESAJLARI OKUMADAN CEVAP YAZMAYIN) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
1
Favori
2.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: GenkaNuank

quote:

Orijinalden alıntı: EdvaldBoassonHagen

quote:

Yav siz hic liseye gitmediniz mi ne ogretiyolar size okulda 1^SONSUZ BELİRSİZDİR CAHİLLER

Konuyu doğru düzgün okumadan cevap vermeyin abi ya gözünüzü seveyim ya. Bende biliyorum belirsiz olduğunu ama gösterime bağlı olarak değişebiliyor işte bunu anlatmaya çalışıyorum.

lim x sonsuza giderken 1 üzeri x yazarsak cevap 1 geliyor fakat

lim x sonsuza giderken (1+f(x))^g(x) şeklinde bir fonksiyonun cevabı 1 üzeri sonsuz geliyorsa 1 üzeri sonsuz belirsizliğinin sonucu e üzeri f(x).g(x) geliyor işte. Bu konuyu 1.1.1.1.1.1 mantığıyla açmadım.

dediğim gibi bana inanmıyorsan ilk yazdığımı wolfram alphaya adlı programda deneyebilirsin.

Gayet de gelmiyor kardeşim git hocana sor bakalım sana ne cevap veriyor 1^sonsuza +taraftan yaklasirsan 1 -taraftan yaklasirsan 0 gelir. Bi sey iddaa edeceksen sebebini ogren ve nedenini ona gore tarif et. Attığın mesajda bildigin 1.1.1...1 = 1 mantığını çıkardığın anlasiliyor. Bi de gelmis bana limit ogretiyorsun once sen ogren

Dedigin dogru degil. Konu sahibinin de dedigi tam dogru degil. Sonsuza sagli sollu yaklasamazsin. Cunku sonsuzun solu da sagi da sonsuzdur. Cevabi degistirmez yani. Cok ayrintili bilmiyorum olayi sadece temel limit bilgilerimle yaklasiyorum. Cevabi belirleyen sey hangi fonksiyonu cozdugun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zuko kullanıcısına yanıt
    OUAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAH
    HOCAM SEN 12. SINIFA GEL ÖĞRENİRSİN BUNLARI ŞİMDİ ÇOK KAFA YORMA BUNLARA
    PUAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHA
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

tamam kardeş susuyorum siz sınavda karşılaşırsanız 1 kabul edin hatta 0/0 =1 , ∞-∞ = 0, ∞^0 = 1 kabul edin

Sınavda onları zaten fonksiyon şeklinde verecek. Mesela diyecek ki limit sonsuza giderken (1+2/x)^2x diye bunun cevabı e^4 çıkacak işte. Zaten böyle çıkmasının sebebi üssün altında x olması ve ifade fonksiyona bağlı olarak sürekli değiştiği için belirsiz diyeceğiz. Fakat alt tarafta x'e bağlı bir fonksiyon olmazsa ve 2/x yerinde 0 olursa direk fonksiyonu sabit fonksiyon ve 0 kabul edip üsle çarpıp e^0 buluruz ve buda 1'e eşit olur. Yani kullanacağımız fonksiyona göre değişir anladın mı bu yüzden biz zaten belirsiz diyoruz bu ifadeye.

tamam hocam sen biliyorsun bu işi gerçekte 0/0 =1 , ∞-∞ = 0, ∞^0 = 1 1^sonsuz = 1 kabul et sınavda öbür türlü yap hll knk derim ben bu mantığa

Editledim mesajı eğer bir daha ve anlamak isteyerek okursan anlayacaksın dediğimi. Bak sadece ne düşündüğümü anlaman bana yeticek tamam mı? Yüz yüze olsak çoktan halletmiştim meseleyi ama burdan olmuyo işte kusura bakma.

hocam sen şimdi 1^sonsuza ne diyorsun bi onu kararlaştıralım bi öyle bi böyle diyorsun çünkü

1 üzeri sonsuzu her türlü fonksiyon için düşünürsek her türlü değeri alabileceğinden belirsizdir tabiki.

Ama lim x sonsuza giderken 1 üzeri x gibi bir fonksiyonsa yani (1+f(x)) üzeri g(x) ve f(x)=0 ise zaten formüldende görüleceği gibi cevap e üzeri 0dan 1 çıkacaktır.

Ben olasılıkla alakalı bir fonksiyonla uğraşırken n sonsuza giderken 1 üzeri n diye bir fonksiyon bulmuştum. Dedim olasılık nasıl belirsiz olabilir diye bunu o yüzden araştırdım zaten bunuda. Neyse arkadaşım baya da zamanını aldım kusura bakma umarım derdimi anlatabilmişimdir. İyi geceler yeniden.

• Khan Aitmatov kullanıcısına yanıt
    sonsuza sağlı sollu yaklaşıyorsun demiyorum """""1^sonsuza +taraftan yaklasirsan"""" diyorum mesaj atmadan önce okusanız daha iyi olacak hocam
  • EdvaldBoassonHagen kullanıcısına yanıt
    bak şimdi gene anlaşamadık bu işin aması maması yok siz şimdi 1^sonsuza ne diyorsunuz eğer belirsiz diyorsan başlığınız sorun var düzeltmeniz lazım
    eğer 1 diyosanız daha tartışmaya gerek yok sanırım
  • quote:

OUAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAH
    HOCAM SEN 12. SINIFA GEL ÖĞRENİRSİN BUNLARI ŞİMDİ ÇOK KAFA YORMA BUNLARA
    PUAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHA

Adam gibi konusuyoruz verdigin cevaba bak.

12. sinifi bitireli on yil oldu neredeyse, bu yuzden hatirlamiyoruz.

Peki sana soru o zaman: sayi bolu sifir tanimsizken limiti neden belirsiz degil kucuk 12. sinifta okuyan liseli kardes?

Neyse blogu hak ettin. 1 uzeri sonsuzdan bahsediyoruz, adam tabani degistiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zuko -- 2 Ocak 2016; 21:38:13 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khan Aitmatov

quote:

quote:

quote:

Yav siz hic liseye gitmediniz mi ne ogretiyolar size okulda 1^SONSUZ BELİRSİZDİR CAHİLLER

Konuyu doğru düzgün okumadan cevap vermeyin abi ya gözünüzü seveyim ya. Bende biliyorum belirsiz olduğunu ama gösterime bağlı olarak değişebiliyor işte bunu anlatmaya çalışıyorum.

lim x sonsuza giderken (1+f(x))^g(x) şeklinde bir fonksiyonun cevabı 1 üzeri sonsuz geliyorsa 1 üzeri sonsuz belirsizliğinin sonucu e üzeri f(x).g(x) geliyor işte. Bu konuyu 1.1.1.1.1.1 mantığıyla açmadım.

dediğim gibi bana inanmıyorsan ilk yazdığımı wolfram alphaya adlı programda deneyebilirsin.

Gayet de gelmiyor kardeşim git hocana sor bakalım sana ne cevap veriyor 1^sonsuza +taraftan yaklasirsan 1 -taraftan yaklasirsan 0 gelir. Bi sey iddaa edeceksen sebebini ogren ve nedenini ona gore tarif et. Attığın mesajda bildigin 1.1.1...1 = 1 mantığını çıkardığın anlasiliyor. Bi de gelmis bana limit ogretiyorsun once sen ogren

Dedigin dogru degil. Konu sahibinin de dedigi tam dogru degil. Sonsuza sagli sollu yaklasamazsin. Cunku sonsuzun solu da sagi da sonsuzdur. Cevabi degistirmez yani. Cok ayrintili bilmiyorum olayi sadece temel limit bilgilerimle yaklasiyorum. Cevabi belirleyen sey hangi fonksiyonu cozdugun.

Doğru söyledin hocam tamamen hangi fonksiyonu çözdüğümüzle alakalı ve bende bunu anlatmaya çalışıyorum 2 saattir zaten. (1+f(x)) üzeri g(x) olması ve f(x)'in 0 olması lazım 1 üzeri x gibi bir ifade bulmak için zaten. Dikkat çekmek için böyle bir başlık açmıştım kimse konuyu düzgün okumadığı için başıma patladı hocam.

• noliyir la
  • quote:

sonsuza sağlı sollu yaklaşıyorsun demiyorum """""1^sonsuza +taraftan yaklasirsan"""" diyorum mesaj atmadan önce okusanız daha iyi olacak hocam

Lan hadi ordan sabahtan beri sagdan yaklasirsan 1, soldan yaklasirsan 0 oldugu icin limiti yok diyorsun.

Bunu benim babam mi yazdi?

"Gayet de gelmiyor kardeşim git hocana sor bakalım sana ne cevap veriyor 1^sonsuza +taraftan yaklasirsan 1 -taraftan yaklasirsan 0 gelir."

Hadi git baska yerde trolluk yap simdi. Rahat birak adamin konusunu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • wat

• quote:

bak şimdi gene anlaşamadık bu işin aması maması yok siz şimdi 1^sonsuza ne diyorsunuz eğer belirsiz diyorsan başlığınız sorun var düzeltmeniz lazım
    eğer 1 diyosanız daha tartışmaya gerek yok sanırım

Abi sadece haklı çıkmaya çalışıyosan söyliyim 1 üzeri sonsuzun değeri tamamen kullandığımız fonksiyonlara bağlıdır bu yüzden belirsiz denir zaten. Ama zaten benim belirsiz olmadığını iddia ettiğim şey bu değildi ben sadece x sonsuza giderken 1 üzeri x in 1 olduğunu iddia etmiştim konuyu düzgün okusaydın sadece başlığa bakmasaydın anlardın bence. Başlığı ben dikkat çeksin diye yanlış açmıştım ama herkesin sadece başlığa bakarak yorum yapacağını düşünmemiştim açıkçası.
  • Zuko kullanıcısına yanıt
    kusura bakma hocam ancak sonsuz eksi sonsuz herhalde 0 dır diyince bir yerimle güldüm. sayı bölü 0 tamsızdır çünkü 0ı istediğiniz sayıyla çarpın o böldüğünüz sayıya ulaşamazsınız. ama limitte belirsiz olamamasının sebebi 0 a yaklaşılması örnek vereyim sayımız 7 olsun

7/1= 7
    7/(1/2) = 14
    7/(1/4) = 28
    7/(1/1000) =7000
    .
    .
    .
    .
    7/(0) = sonsuz.

sıfıra yaklaşarak bulunuyor adı üzerinde limit yani 7/0 = sonsuz demek değil öyle kabul ediliyor
  • quote:

Abi sen 1uzeri sonsuza bir taraftan yaklasamazsin. 1uzeri x fonksiyonundaki x yerine konan degere sagli sollu yaklasabilirsin. Dedigin tamamen yanlis. Kafam guzek zaten yanlis bisey dediysen duzeltin.

• quote:

quote:

Sitede kontrol etmedim fakat bir yanlislik olmasi lazim normal sekilde limit x sonsuza giderken de 1 uzeri x'in belirsiz olmali lazim.

O f(x).g(x) olaylari sadelestirilerek bulunan bir cevap sonsuz bolu sonsuz belirsizligini nasil sadelestirerek bir deger buldurtabiliyorsak onda da buldurtabiliriz.

Yani hani 1uzeri degerini sadeslestirerek e cinsinden yazip bir sonuc buluyorsun ya. Iste cevap o.
    Yanisen 1uzeri sonsuz belirsizligi yazdigini saniyorsun fakat aslinda belirsizlik yazmadin bir degere gidiyor. Bunu da sadelestirerek anliyorsun.

Fakat limit x giderken sonsuza 1 uzeri sonsuz'u hicbir turlu sadelestiremedigin icin anloyorsun ki bu gercek bir belirsizlik

ONEMLI EDIT: BOYLE KONULARIN ACILMASI HOSUMA GITTI. MEMLEKETCE YAVAS YAVAS KULTURLESIYORUZ. YINE BENZER USLULERLE ILGILI BIR KONU VARDI. GUZEL GUZEL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whenifeelit -- 2 Ocak 2016; 21:50:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zuko

quote:

Lan hadi ordan sabahtan beri sagdan yaklasirsan 1, soldan yaklasirsan 0 oldugu icin limiti yok diyorsun.

Bunu benim babam mi yazdi?

"Gayet de gelmiyor kardeşim git hocana sor bakalım sana ne cevap veriyor 1^sonsuza +taraftan yaklasirsan 1 -taraftan yaklasirsan 0 gelir."

Hadi git baska yerde trolluk yap simdi. Rahat birak adamin konusunu.

valla yaran mı var anlamadım ama attığım mesajları okumuyorsun sanırm mesela şunu:
    """
    bak kardeşim adım adım anlatıyorum:

1000^sonsuz = sonsuz
    999^sonsuz = sonsuz
    100^sonsuz = sonsuz
    9^sonsuz = sonsuz
    8^sonsuz = sonsuz
    7^sonsuz = sonsuz
    6^sonsuz = sonsuz
    5^sonsuz = sonsuz
    4^sonsuz = sonsuz
    3^sonsuz = sonsuz
    2^sonsuz = sonsuz

1/9000^sonsuz = 0
    1/1000^sonsuz = 0
    1/500^sonsuz = 0
    1/100^sonsuz = 0
    1/5^sonsuz = 0
    1/3^sonsuz = 0
    1/2^sonsuz = 0

"""
    burada 1^sonsuza + taraftan ve - taraftan nasıl yaklaşılacağını örnekle anlatmaya çalıştım. sen artık mesajlarımı trollemeyi bırak asıl kardeş ben burada size gerçeği anlatmaya çalışıyorum

• quote:

quote:

Abi sen 1uzeri sonsuza bir taraftan yaklasamazsin. 1uzeri x fonksiyonundaki x yerine konan degere sagli sollu yaklasabilirsin. Dedigin tamamen yanlis. Kafam guzek zaten yanlis bisey dediysen duzeltin.

1000^sonsuz = sonsuz
    999^sonsuz = sonsuz
    100^sonsuz = sonsuz
    9^sonsuz = sonsuz
    8^sonsuz = sonsuz
    7^sonsuz = sonsuz
    6^sonsuz = sonsuz
    5^sonsuz = sonsuz
    4^sonsuz = sonsuz
    3^sonsuz = sonsuz
    2^sonsuz = sonsuz

1/9000^sonsuz = 0
    1/1000^sonsuz = 0
    1/500^sonsuz = 0
    1/100^sonsuz = 0
    1/5^sonsuz = 0
    1/3^sonsuz = 0
    1/2^sonsuz = 0

• quote:

quote:

quote:

1000^sonsuz = sonsuz
    999^sonsuz = sonsuz
    100^sonsuz = sonsuz
    9^sonsuz = sonsuz
    8^sonsuz = sonsuz
    7^sonsuz = sonsuz
    6^sonsuz = sonsuz
    5^sonsuz = sonsuz
    4^sonsuz = sonsuz
    3^sonsuz = sonsuz
    2^sonsuz = sonsuz

1/9000^sonsuz = 0
    1/1000^sonsuz = 0
    1/500^sonsuz = 0
    1/100^sonsuz = 0
    1/5^sonsuz = 0
    1/3^sonsuz = 0
    1/2^sonsuz = 0

Abi yaptığın hata şu işte. Sen burada 1 üzeri sonsuza değil 1'e soldan sağdan yaklaşıyorsun yani şöyle oluyor

x 1'e giderken x üzeri sonsuz oluyor. İşte bu zaten belirsiz çıkıyor bunu bende biliyorum da ben zaten bunu kastetmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Whenifeelit

quote:

quote:

Sitede kontrol etmedim fakat bir yanlislik olmasi lazim normal sekilde limit x sonsuza giderken de 1 uzeri x'in belirsiz olmali lazim.

O f(x).g(x) olaylari sadelestirilerek bulunan bir cevap sonsuz bolu sonsuz belirsizligini nasil sadelestirerek bir deger buldurtabiliyorsak onda da buldurtabiliriz.

Yani hani 1uzeri degerini sadeslestirerek e cinsinden yazip bir sonuc buluyorsun ya. Iste cevap o.
    Yanisen 1uzeri sonsuz belirsizligi yazdigini saniyorsun fakat aslinda belirsizlik yazmadin bir degere gidiyor. Bunu da sadelestirerek anliyorsun.

Fakat limit x giderken sonsuza 1 uzeri sonsuz'u hicbir turlu sadelestiremedigin icin anloyorsun ki bu gercek bir belirsizlik

ONEMLI EDIT: BOYLE KONULARIN ACILMASI HOSUMA GITTI. MEMLEKETCE YAVAS YAVAS KULTURLESIYORUZ. YINE BENZER USLULERLE ILGILI BIR KONU VARDI. GUZEL GUZEL.

Abi e cinsinden cevap bunda da buluyorum zaten ben ve 1 çıkıyor? yani e üzeri 0 çıkıyor işte. Dediğim fonksiyon x sonsuza giderken 1 üzeri x bu arada 1 üzeri sonsuz olsa çok farklı bir şey olurdu zaten.

• EdvaldBoassonHagen kullanıcısına yanıt
    ben de burada 1^sonsuzun belirsiz olduğunu farklı bir yoldan kanıtlamaya çalıştım ancak koca forum bi türlü anlatmak istediğimi anlamadı
  • quote:

ben de burada 1^sonsuzun belirsiz olduğunu farklı bir yoldan kanıtlamaya çalıştım ancak koca forum bi türlü anlatmak istediğimi anlamadı

Zaten sıkıntı şurda oluyor sen alttaki f(x) fonksiyonunu tanımlamadığın için belirsiz buluyorsun sonucu ve bu doğru. Fakat zaten lisede de bize belirsizliklerin sonucunu bulmayı öğretiyorlar. Ve ben alttaki f(x)'i tanımladığım için sonucu 1 buluyorum. Aramızdaki fark sadece bu oluyor yani yoksa düşündüğün mantık doğru. Ben konuyu açarken sadece 1 üzeri x gibi f(x) in 0 olarak tanımlandığı fonksiyonları anlatmaya çalışmıştımda anlatamadım işte.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.