Şimdi Ara

1. Öğretime geçiş ve 2. yerleştirme ile ilgili sorularım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle herkese merhaba. Aklıma takılan 2 soru var. Ben akdeniz üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği (iö) kazandım. İkinci öğretimden birinci öğretime geçiş yapılabiliyor eğer %10 a girip birinci öğretimde kontenjan var ise diye okudum ösym nin sitesinde bunun hakkında bilgisi olan varmı veya ikinciden birinciye geçen birileri yardımcı olursa sevinirim, ayrıca ikinci yerleştirmede kazandığım üniversitenin 1. öğretiminde kontenjan varsa başvurursam ikinci öğretimi kaybediyormuyum ?

Amacım 1. öğretime geçebilmek bunu ne yapıp edip yapabilmem lazım cevaplayan herkese teşekkür ederim

• +1
  • yok mu hiç bilgisi olan :(
  • Tam bir bilgim olmamakla birlikte ; %10'a girersen ödediğin harç parasında indirim oluyor sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilshere

Tam bir bilgim olmamakla birlikte ; %10'a girersen ödediğin harç parasında indirim oluyor sanırım.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim, harç parası için birinci öğretime geçmek istemiyorum gündüz gitmek istediğim için ayrıca %10 a girince tamamen 1. öğretim gibi harç ödemiyorsun ama benim sorunum başka teşekkür ederim yine de :)
  • ilk yerleştirmede yerleştiğin icin 2.tercih yani ek yerleştirme yapamıyorsun lise tercihleri gibi degil yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynsfelek -- 3 Ağustos 2013; 0:00:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ynsfelek

ilk yerleştirmede yerleştiğin icin 2.tercih yani ek yerleştirme yapamıyorsun lise tercihleri gibi degil yani

Anladım yani ikinci yerleştirme açıkta kalanlar için oluyor, peki diğer sorumun cevabını bilen varmıı
  • Yukarı
  • 1.öğretime geçiş diye bişey yok sadece sınıf mevcuduna göre ilk dönem sonunda %10 luk dilime girdin diyelim,2.dönem başlarken harç yatırırken senin harcında indirim oluyor,her dönem ortalamanı yüksek tutup başarılı olursan her dönem başı düşük harç ödersin olay bundan ibaret

şu durumda senin 1.öğretime geçiş yapabilme hakkın yok maalesef,anca seneye tekrar sınava girip tercih yaparsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: AvantiLazio

1.öğretime geçiş diye bişey yok sadece sınıf mevcuduna göre ilk dönem sonunda %10 luk dilime girdin diyelim,2.dönem başlarken harç yatırırken senin harcında indirim oluyor,her dönem ortalamanı yüksek tutup başarılı olursan her dönem başı düşük harç ödersin olay bundan ibaret

şu durumda senin 1.öğretime geçiş yapabilme hakkın yok maalesef,anca seneye tekrar sınava girip tercih yaparsın

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

İKİNCİ BÖLÜM

Genel İlkeler

Kontenjan

Geçişler

MADDE 6

(3) Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

Kaynak :http://www.yok.gov.tr/web/guest/icerik/-/journal_content/56_INSTANCE_rsRqRmHtxKK6/10279/18082

Evet sorum şu ki geçen varmı hiç

• peki ben sana bir soru soruyorum,şimdi örgünler harç ödemiyor dimi bu 2.öğretimde adam girip başarısıyla birinci öğretime geçti hiç harç ödemiycek mi bütün okul hayatı boyunca böyle bir imkan olsa %10 luk dilime giren adam niye ikinci öğretimden devam etsin,direk 1.ğretime girer harç falan ödemez....hadi diyelim geçince bile harç ödüyorsun o zaman iyileştirilimiş miktar var 500 yerine 250 ödemek varken niye bir dönemlik oluyor bu iş,adam yine 1.öğretime geçer hep düşük harç öder
    kısaca neresinden tutarsan tut elinde kalıyor o maddeye takılma vardır bir prosedür ,bak ne diyor kontenjan dahilinde diyor

ısrarla söylüyorum geçemezsin arkadaşım istediğin kadar madde sun buraya
  • ben yüzde ona gırersen ya harcı odemıyorsun ya da gunduz gıdıyorsun dıye bılıyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.