Şimdi Ara

1 MAYIS 2017 AKK İYİLEŞTİRMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar yaklaşık 1-1,5 aylık bir süre sonra AKK'den kurtuluşumuzun ilk adımı gerçekleşecek. Bu iyileştirme ile çoğumuz rahat bir nefes alacağız sonunda. İnternet servis sağlayacılarda hamlelerini yapmaya başladı. Umarım tüketici yararına olacak gelişmeler görürüz.

Konuyuda başlatma vakti geldi diye düşündüm artık. Bu iyileştirmeler hakkında bilgisi olmayanlar için önce kısa bir rehber/açıklama yapmak istiyorum. Şuan hazırlama aşamasında, eksiklikler olabilir kısıra bakmayın.

<-------- REHBER -------->

AKK NEDİR?
    AKN(Azami Kullanım Noktası) olarakta bilinen AKK(Adil Kullanım Kotası) tarifenize bağlı olarak belirli bir kullanım miktarı sonrasında internet hızınızın o ay boyunca internet servis sağlayıcınız tarafından düşürülmesidir. Şuan kota aşımı sonrası düştüğünüz AKK sonrası hız 3 mbps'dir.

BU İYİLEŞTİRME NEREDEN ÇIKTI?
    Başta forumumuz(https://forum.donanimhaber.com/internette-kotaya-hayir-anketimize-katilimlarinizi-bekliyoruz--117507603 ) olmak üzere kullanıcıların BTK'ya(Bilgi Teknoloji Kurumuna) olan baskısı sonucu BTK tarafından tüm ISS(İnternet Servis Sağlayıcılar)'lara zorunlu olarak AKK konusunda düzenlemeler yapma kararını iletti. Bu kararların ilk adımında bizimde konumuz olan 1 MAYIS 2017 AKK İYİLEŞTİRMESİ var.

PEKİ NELER OLACAK?
    Resmi kaynaktan okumak isteyen arkadaşlar direk bu linkten btk.gov.tr'de paylaşılan kurul kararını okuyabilirler:https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kurul-Karari/Adil-Kullanim-Noktasi-AKN

Üşenen arkadaşlar için kısa bir özet geçeyim yine de;
    *AKK sonrası hızınız tarifenizde belirtilen hıza göre kademeli olarak düşürülecek. Yeni hızlara ait tablo;

*02:00 - 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımlarının AKN’ye dâhil
    edilmemesi ve AKN’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKN
    sonrası indirme hızı kısıtlarının uygulanmaması.

Bunlar 1 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek olan iyileştirmeler. Ek olarak BTK internet servis sağlayıcılardan 31.12.2018 tarihi itibarıyla AKN uygulamasına TAMAMEN son verilmesini istemekte.

<--- SIKÇA SORULAN SORULAR --->(Konu içerisinde bolca gözüken soruları bu kısımda toplayacağım.)

1) ISS ile taahhüt imzaladım, bu iyileştirmeden yararlanamayacak mıyım?
    - Taahhütünüzün bulunması herhangi bir sorun yaratmamakta, bu iyileştirme sizleride kapsamakta.
    2) X firmasından internet kullanıyorum, bu iyileştirmeden yararlanacak mıyım?
    - SuperOnline, Türk Telekom, D-Smart vs. hangi firma abonesi olursanız olun bu iyileştirme BTK tarafından zorunlu tutulduğundan dolayı tüm firmalar uygulamakda zorunlu.

GÜNCELLENECEK...

KAÇ GÜN KALDI; https://www.timeanddate.com/countdown/generic?iso=20170501T0001&p0=107&msg=AKK+%C4%B0Y%C4%B0LE%C5%9ET%C4%B0RMES%C4%B0&font=serif

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kefelon -- 18 Mart 2017; 15:18:18 >

• Konuya gerek yok gibiydi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternet Explorer kullanırken ben

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.