Şimdi Ara

1.9 TDI Motorlar Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
26.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bir abimiz 2007 model, 48000'de Jetta 1.9 TDI almayı düşünüyor.

Yalnız motoru hakkında tam manasıyla bir bilgisi olmadığını söyledi.

Acaba motorun herhangi kronik sorunu, bilindik bir problemi mevcut mudur?

Şehir içinde ortalama ne kadar yakar, menzili ne kadardır?

Bakımları ne aralıktadır ?

Kısacası motor konusunda bizi aydınlatırsanız memnun olurum.

Teşekkürler.

• Kusura bakmayın, işimiz acil olduğundan tekrar yazıyorum.

Ne dersiniz bu motorlar için ?
  • Kronik sıkıntısı yok da PD olmasından ötürü motor soğukken biraz gürültülü çalışır.
  • Taş gibi motor. biraz kamyon sesi var ama.
  • dizellerin şahı bir motor.araç temiz kullanılmışsa uzun yıllar hizmet eder.
  • Ses sorun değil.

PD olması aklımızı bulandırıyordu.

Daha fazla yakar diye düşünmüştüm ben.
  • 10 bin km'de bir hava filtresini, yağını ve yağ filtresini değiştirin yeter. Bir de 60-70 bin km'de bir triger değiştirin. Normalde 800 devir olan rölanti devri ilk çalıştırdığınızda biraz daha yüksek olur. Eğer onu düşürüp motor ısınana kadar sakin sakin ilerlerseniz motorun ömrü de uzar, yakıtı da azalır. Kolay kolay mazot seçmez ama yine de Eurodizel'den şaşmamak gerekir. Rahat yollarda hiç düşünmeden son viteste sıkıştırabilirsiniz, bana mısın demez. 2.0lt'ler kadar performanslı olmasa da onlardan daha sağlamdır ve yine de tatminkar bir performansı vardır. 5.5 yıl Caddy'de kullandığım bu motor çok şükür mantık sınırları içerisinde beni hiç üzmedi. Bir de motoru kapatmadan önce 1 dakika bile beklemeniz motorun ve turbonun yağlanarak sağlıklı bir şekilde soğuması için çok önemlidir. Özellikle yokuş yukarı çıktıktan sonra 2-3 dakika bekleyip motoru öyle kapatırsanız ve bakımlarını aksatmazsanız turbosu da motorun kendisi de uzun yıllar ve km'ler boyunca sizi üzmeyecektir. Yağ olarak da Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 kullanıyordum. VW 502 / 505 onayı olan tüm yarı sentetik veya tam sentetik yağlar bu motorun en iyi ilacıdır. Yeter ki 10bin km'de bir değişimi yapın. Yağ kapasitesi 4-4.5 lt arasında olan motor 10bin km'de kullanıma da bağlı olarak 1-1.5 lt arası yağ eksiltmektedir.

Şimdiden hayırlı olsun.

• traktör gibi ses çıkarır hocam sorun olmaz demişsin ama pişman olma bide
  • quote:

Orijinalden alıntı: Power 

traktör gibi ses çıkarır hocam sorun olmaz demişsin ama pişman olma bide

aynen katılıyorum ses belki düşük devirde ve şehir içinde sorun olmayabilir ama otobanda düz yolda rahatsız eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shark45

quote:

Orijinalden alıntı: Power 

traktör gibi ses çıkarır hocam sorun olmaz demişsin ama pişman olma bide

aynen katılıyorum ses belki düşük devirde ve şehir içinde sorun olmayabilir ama otobanda düz yolda rahatsız eder.

Herhalde hiç içinde bulunmadığınızdan böyle bir yorumda bulundunuz. Asıl şehiriçinde dur-kalk yaparken sesi kendisini belli eder, yüksek devirdeyken normal bir motorun çıkarttığı sesten farkı yoktur, hatta sportiftir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: joushkun

10 bin km'de bir hava filtresini, yağını ve yağ filtresini değiştirin yeter. Bir de 60-70 bin km'de bir triger değiştirin. Normalde 800 devir olan rölanti devri ilk çalıştırdığınızda biraz daha yüksek olur. Eğer onu düşürüp motor ısınana kadar sakin sakin ilerlerseniz motorun ömrü de uzar, yakıtı da azalır. Kolay kolay mazot seçmez ama yine de Eurodizel'den şaşmamak gerekir. Rahat yollarda hiç düşünmeden son viteste sıkıştırabilirsiniz, bana mısın demez. 2.0lt'ler kadar performanslı olmasa da onlardan daha sağlamdır ve yine de tatminkar bir performansı vardır. 5.5 yıl Caddy'de kullandığım bu motor çok şükür mantık sınırları içerisinde beni hiç üzmedi. Bir de motoru kapatmadan önce 1 dakika bile beklemeniz motorun ve turbonun yağlanarak sağlıklı bir şekilde soğuması için çok önemlidir. Özellikle yokuş yukarı çıktıktan sonra 2-3 dakika bekleyip motoru öyle kapatırsanız ve bakımlarını aksatmazsanız turbosu da motorun kendisi de uzun yıllar ve km'ler boyunca sizi üzmeyecektir. Yağ olarak da Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 kullanıyordum. VW 502 / 505 onayı olan tüm yarı sentetik veya tam sentetik yağlar bu motorun en iyi ilacıdır. Yeter ki 10bin km'de bir değişimi yapın. Yağ kapasitesi 4-4.5 lt arasında olan motor 10bin km'de kullanıma da bağlı olarak 1-1.5 lt arası yağ eksiltmektedir.

Şimdiden hayırlı olsun.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Metalurjist, linki vermese, başlığı göremediğimden cevap da yazamayacaktım.

• bende yazacaktım taş gibi motor ama Traktör gibi çalışır die.. bütün arkadaşlar dile getrmiş zaten...

Şahsen Dizelin gürültüsünü çekeceğime X2 misli yakıt yakarım benzinlinin homurtusunu duyarım.. ki zaten öylede yaptım multijet sattım 1.8 BMW aldım
  • quote:

Kolay kolay mazot seçmez ama yine de Eurodizel'den şaşmamak gerekir.

TDI'lara kırsal koyduklarını duyardım ama bilinçsizce motoru yıprattıklarını sanırdım, motor kaldırıyor ki koyuyorlarmış...
  • Yağ bile koyuyorlar ne kırsalı
  • 1.9 tdı = traktör cok sesli bir motor birde triger sıkıntısı var bence zincirli ve sessiz bir motora bakın. crdi olabilir
  • Hıc dusunmeden alın.Imzamdakı aracı kullanıyorum.5 senedır sadece yag ve fıltre degısımı ıcın servıse gıttım.Sadece dıger motorlardan gurultuludur.Ama yolda gıderken ,devırlı kullanımda rahatrsız edıcı degıldır.
  • Bizim şirkette modelini biliyorum ama 2007-2009 arasıdır 1.9Tdi var araç hiç yerinde durmuyor sürekli seyir halinde o yüzden 150-160bin km vardır. Motoru sapasağlam hiç sorun vermedi. Performansı 2.0Tdi ler kadar iyi olmasa da ani hızlanmalarda sizi üzmez. Yukarıda yorumlarda traktör gibi denilmiş doğrudur biz gideceğimiz yerde bozuk yol varsa Jetta'yla gidiyoruz alet tık demiyor. Ama normal mazot yerine kırsal, kanola yağı gibi yaktılar koymayı denemedik.
  • quote:

10 bin km'de bir hava filtresini, yağını ve yağ filtresini değiştirin yeter. Bir de 60-70 bin km'de bir triger değiştirin. Normalde 800 devir olan rölanti devri ilk çalıştırdığınızda biraz daha yüksek olur. Eğer onu düşürüp motor ısınana kadar sakin sakin ilerlerseniz motorun ömrü de uzar, yakıtı da azalır. Kolay kolay mazot seçmez ama yine de Eurodizel'den şaşmamak gerekir. Rahat yollarda hiç düşünmeden son viteste sıkıştırabilirsiniz, bana mısın demez. 2.0lt'ler kadar performanslı olmasa da onlardan daha sağlamdır ve yine de tatminkar bir performansı vardır. 5.5 yıl Caddy'de kullandığım bu motor çok şükür mantık sınırları içerisinde beni hiç üzmedi. Bir de motoru kapatmadan önce 1 dakika bile beklemeniz motorun ve turbonun yağlanarak sağlıklı bir şekilde soğuması için çok önemlidir. Özellikle yokuş yukarı çıktıktan sonra 2-3 dakika bekleyip motoru öyle kapatırsanız ve bakımlarını aksatmazsanız turbosu da motorun kendisi de uzun yıllar ve km'ler boyunca sizi üzmeyecektir. Yağ olarak da Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 kullanıyordum. VW 502 / 505 onayı olan tüm yarı sentetik veya tam sentetik yağlar bu motorun en iyi ilacıdır. Yeter ki 10bin km'de bir değişimi yapın. Yağ kapasitesi 4-4.5 lt arasında olan motor 10bin km'de kullanıma da bağlı olarak 1-1.5 lt arası yağ eksiltmektedir.

Şimdiden hayırlı olsun.

Güzel özetlemişsin.Yalnız sanayide diyorlarki bu araç motorinle daha iyi çalışıyormuş.Euro dizel ince geldiği için bozuyormuş enjektörleri.Sence bu şehir efsanesi mi yoksa doğru olma ihtimali var mı?Gerçi artık motorin yok mecbur euro dizel alıyoruz da yinede merak ettim.

Bu arada tdı rölantide sesli çalışır doğrudur ama giderken rahatsız etmez.Zaten araç 1900-2750 devir arasında çok rahat ilerleyebiliyor günlük kullanımda.Basıncada kendine has bir homurtusu var.Benzinli gibi olamaz tabi ama çokta kötü değil.

• Motoru sağlamdır 1.9 kasasına göre yeterli bir motordur ve bir binek araçtan beklenen performansı verir. Gürültülü çalışması konusuna gelince benim hoşuma gidiyor özellikle kapalı ototparkta gaza basınca Zevk meselesi tabi...
  • Akhilleus, eski TDI'lar için doğru bir söylem olabilir ama aynı HD yayın gibi Eurodizel de Avrupa'da uzun süredir kullanılan bir yakıt. T4 Transporter'larda ve belki de senin Passat'ta böyle bir durum geçerli olabilir. Ama T5 Trasporter, Golf 5, Jetta, Caddy gibi daha güncel modellerde Euro 4 emisyon normlarına göre dizayn edilmiş motolar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak enjektör ve ilgili diğer parçaları da Eurodizele göre imal ettiklerinden eminim.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.