Şimdi Ara

[b]1.4 versiyon Hdmi Kablo İncelemesi[/b] (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
7
Favori
73.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "10 metrelik kablo aldım ama çalışmadı" veya "10 mere kabloya ihtiyacım var hangi markayı almam lazım , lütfen yardım edin" gibi mesajları olmuştu. Linkleri kaydetmediğim için o mesajları bulamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: signore

quote:

Orijinalden alıntı: ender123
    Hocam merhaba;

Sayfayı başından sonuna kadar okudum. Dediklerinize birebir katılıyorum tabi teknik konular hariç :) (bilmediğim için)

Bugün teknosa, bimeks, electroworld dolaştım inanırmısın 29 tl den başlıyor 169 tl ye kadar kablo var.

Sorduğumdada ne fark edeyor siz hangisini öneriyorsunuz diye işte tabiki en pahalılarından birini gösteriyorlar

abi bunla hiç bir sıkıntı yaşamazsın öbürleride var tabi ama kalite düşer seslerde bozulmalar olur felan hikayeler anlatıyoda anlatıyo büyük bi ihtimal kendisininde bişey bildiği yok kalıplaşmış kelimeleri söylüyorlar. Ben bu paraya uydu alıcısı, media player, hatta bluray oynatıcı bile alırım dedim çıktım :)

şimdi bende Egreat R6S media player mevcut (ürün 1.4 HDMI destekli oldugu belirtilmiş)
    Panasonic 46ST33E model 3D Plazma TV
    D Smart Full HD izlemekteyim

Bana 3D, bluray film, full hd 1080p olarak izleyebileceğim 2mt. altın uçlu bir kablo önerirseniz hemen gidip alacağım :) 1.3 müdür 1.4 müdür ben bilmem teknoloji marketlerdeki satıcılarıda bilmem, teknik verileride bilmem şurada 3 sayfa okudum ben sizi bilirim :)

teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: brkylmz87
    Bana 3D, bluray film, full hd 1080p olarak izleyebileceğim 2mt. altın uçlu bir kablo önerirseniz hemen gidip alacağım :) 1.3 müdür 1.4 müdür ben bilmem teknoloji marketlerdeki satıcılarıda bilmem, teknik verileride bilmem şurada 3 sayfa okudum ben sizi bilirim :)

teşekkürler

Merhaba,

Altın ucu filan geçin, öyle birşeye ihtiyacınız yok.

Herhangi bir yerden bulabildiğiniz en ucuz kabloyu alın. Misal :http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=1.4+hdmi+kablo&sra=hpa

Sonra çok merak ediyorsanız bir de pahalı kablo alın ve arada fark olmadığını görün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 11 Eylül 2012; 20:36:07 >

• Zaman zaman hdmi kablolar arasında renk kontrast vb. fark olduğunu söyleyenler olabiliyor, gerçekten böyle olduğuna inanıyorlar eminim ama iş ispat etmeye gelince "ben öyle gördüm" sözü dışında bir kanıt sunamıyorlar.

Kablo üretici firmalar ise yarı doğru ifadelerle insanları ürünlerini almaya yönlendiriyor, elbette bir kablo her ortamda ve her durumda çalışmayabilir ama çalışıyor ise kablolar arasındaki farklar ton, renk, kontrast, keskinlik gibi analog dünyadaki farklar gibi olmaz, sayısal aktarımdaki hatalar yukarıda bahsi geçen jitter dahil resimde başka türlü kendini gösterir, resmin karlanması veya toptan kaybolması gibi.

Kablolar düzgün çalıştıktan sonra kablo değiştirme ile resimler arasında fark olmayacağını gösteren 3 adet testin sonucunu başka bir başlıkta paylaştım, merak eden bakabilir:

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=984661
    http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-vs-hdmi
    http://www.expertreviews.co.uk/home-entertainment/1292371/expensive-hdmi-cables-make-no-difference-the-absolute-proof

• quote:

eline ağzına sağlık aydınlandım ışıl ışıl oldum.
  • Ender bey açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim öğrenmek istediğim bir kaç bilgi var eğer yardımcı olursanız sevinirim.
    öncelikli olarak hdmi kablolar arasında kalite farkı var mıdır? yani ucuz bir kabloyla sony marka bir kablo aynı sonucu mu verir.
    bu yeni çıkan ARC sistemi için özel bir hdmi kablosu olması mı gerekiyor, yoksa herhangi bir hdmi kablo yeterli mi?
    benim yeni aldığım sinema sistemine Digiturk ve PS 3'ü hdmi (sıradan ucuz marka) ile bağladım, sinema sisteminde ki ARC çıkışından da yine sıradan bir hdmi kabloyla LCD Tv'mdeki normal hdmi girişine bağlantı yaptım (Tv'imde ARC girişi yok) genel olarak ses ve görüntüyü alıyorum, ama bazen görüntüdü karıncalanmalar oluyor, sesde 1000 w olmasına rağmen bana tatmin edici gelmiyor, sormak istediğim burda sistemden çıkan kablonun ARC olmaması bu tarz sorunların nedeni olabilir mi,(ARC özellikleri destekleyen kablolar olduğu söyleniyor) yada hdmi kabloların sıradan olduğu için daha kaliteli yüksek hızda hdmi kablosu mu almalıyım.
    bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Orijinalden alıntı: elion

47lw570s kullanıyorum Ekran kartım Geforge Gt 540 M Cuda şu an için pcden film seyrediyorum.Sence bu hdmi kabloyu almam kullanmam faydalı olur mu?Bu kabloyu alayım mı?

http://www.hizlial.com/bilgisayar/aksesuarlar/dark-v1-4-3d-ve-ag-destekli-ferrit-core-emi-rfi-filtreli-kilifli-dual-molding-altin-uclu-10mt-hdmi-kablo-dk-hd-cv14l1000_30.041.9352.0006.htm

Sonuç alabildiniz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarper 77 -- 20 Ekim 2012; 21:02:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: techraven

Şöyle oluyor, Blu-ray playerında internete bağlanma özelliği varsa TV ye v1.4 HDMI ile bağlıyorsun. TV zaten ethernet ya da Wifi ile internete bağlı. Bu durumda Blu-ray den modeme herhangi bir bağlantı yapman gerekmiyor, ethernet datası geçirebilme özelliği bu. Yani modemden sadece TV ye bağlantı var, v1.4 ile bağladığın Blu-ray ise HDMI kablosunun ethernet datası geçirebilmesi sayesinde internete bağlanmış oluyor.

Hocam merhaba bu konularda bir gelişme varmı yada yeni bir bilgi edinebildinizmi? Benim LG 42LW570S televizyonum ile Sony vaio VPC115FM bilgisayarımı 1.4 ethernetli hdmi kablo ile bağladım ama bu internet paylaşımı işi nasıl oluyor yardımcı olabilirmisiniz?
  • Arkadaşlar ,

"Filanca sitede satılan falanca marka kablo iyi midir?" tarzı sorulara malesef cevap veremiyorum. Bunun sebebi cevap vermeye üşenmem veya bana necilik değildir. Sonuçta ben de sizin gibi normal vatandaşım. Sadece ihtiyacım oldukça alışverişl yapıyorum. Hani bir alışveriş marketinde çalışsam ve sürekli olarak elimin altından kablolar geçse belki o zaman bir parça yardımcı olabilirim. Ayrıca her marka aynı kalitede ve aynı parçalardan üretim yapmayabilir.

Örneğin bir firma 10 tambur farklı üretim kalitesinde kablo alır ve yanına 5-10.000 tane de fiş (konnektör) alır ve bunlardan çeşitli boy ve kalitede kablo üretebilir. "Şu markanın şu modeli iyidir, ben aldım çok iyi çıktı" demek bile 5-6 ay sonra geçerliliğini kaybedebilir. Üretici firma yeniden malzeme alımına gideceğinde farkı kablo,konnektör ile üretim yapabilir. Bu olay başıma geldiği için biliyorum. 3 metre kablonun aynı marka ve modelinden 5-6 ay sonra yeniden aldım ama bu sefer daha ince kablo dış çapına sahip ve konektörü farklı modeli çıktı.

Yukarda yazdıklarım ışığında ve önceki sayfalardaki teknik bilgilere dayanarak , görüntü kalitesinde fark olmayacağını bilerek sizin tv-uydu-ses vs.. sisteminizde çalışacak kablo almaya çalışın.

Aldığınız kablo eğer sorunlu ise

HDMI Kabloyu Değiştirdim ve Görüntü Kalitesi Arttı Diyen Var Mı?
    http://forum.donanimhaber.com/m_57089820/tm.htm

başlığındaki djvietnam arkadaşımızın mesajına bakın. Kablodaki sorundan dolayı görüntüde noktalanmalar oluşmuştu. Gerçek hayattan ve ülkemiz koşullarından bir örnek olması sebebiyle kendisinden rica ettim ve yukardaki başlığa sorununu anlatan resimli mesaj attı.

Eğer kablonun görüntü kalitesinde bir soruna yol açtığını gerçek veya psikolojik olarak hissediyorsanız , uydu alıcının ile tv yayınının 1-2 dakikalık kaydını yapın ve sonradan bunu tvnin usb girişinden izleyin. Belki tv bu uzantıyı dirket olarak görmeyebilir. Siz uzantısınız mpg-avi-mkv gibi bilindik bir format yapın. Bu kayıpsız ve en kaliteli bir görüntü izleme yöntemidir.

Ses ile ilgili sorunlarınızda ise kaliteli bir kulaklık ile bilgisyarda o filmi veya müziği dinleyin sonra harici cihazlarınızdaki durumla kıyaslayın. Bu gibi basit birkaç hata tespit- kontrol yöntemiyle sorunun nerede olduğunu veya olup olmadığını bulabilirsiniz.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: xxpashaxx
    benim öğrenmek istediğim bir kaç bilgi var eğer yardımcı olursanız sevinirim.
    öncelikli olarak hdmi kablolar arasında kalite farkı var mıdır? yani ucuz bir kabloyla sony marka bir kablo aynı sonucu mu verir.
    bu yeni çıkan ARC sistemi için özel bir hdmi kablosu olması mı gerekiyor, yoksa herhangi bir hdmi kablo yeterli mi?
    benim yeni aldığım sinema sistemine Digiturk ve PS 3'ü hdmi (sıradan ucuz marka) ile bağladım, sinema sisteminde ki ARC çıkışından da yine sıradan bir hdmi kabloyla LCD Tv'mdeki normal hdmi girişine bağlantı yaptım (Tv'imde ARC girişi yok) genel olarak ses ve görüntüyü alıyorum, ama bazen görüntüdü karıncalanmalar oluyor, sesde 1000 w olmasına rağmen bana tatmin edici gelmiyor, sormak istediğim burda sistemden çıkan kablonun ARC olmaması bu tarz sorunların nedeni olabilir mi,(ARC özellikleri destekleyen kablolar olduğu söyleniyor) yada hdmi kabloların sıradan olduğu için daha kaliteli yüksek hızda hdmi kablosu mu almalıyım.

Güncel bir soru cevaplı durum olduğu için sizin mesajınza cevap vermeye çalışayım.

Kablolar arasında versiyonlarına ait farklar var. Önceki sayfada versiyonları ve bunların özellikleri yazıyor. Aynı versiyona (örenğin 1,3 veya 1,4 ) kablolarda teknik olarak fark ve üstünlük yok. Yani aynı klasmandaki ve üretim kusur olmayan kablolar aynı sonucu verir.

Kablolar arasında üretim açısından kalite farkları vardır. Bu hayatın normal bir sürecidir. Farklı kalitede kablolar , konnektörler vardır. Sonuçta bu kabloların kullanıcıda oluşturduğu güven ve kalite hissi farklıdır.
    - Kazık gibi sert kablo ile yumuşak ve kolayca bağlanacak cihazlar arasında tv ünitesinin arkasında toplanması kolay olması gibi
    - Konnektörü her an kopacakmış gibi his uyandırması
    - Kablo iletkeninin analizindeki bakır ve diğer metallerden oluşan alaşımın farkı
    - Kabloyu kalın ve kaliteli göstermek için daha kalın plastik (PVC) kaplama kullanılması. Bu hile için yapılabileceği gibi firmaların kalitesinin de bir göstergesi olabilir. Kabloyu kesip kesitine ve iç kablolarına bakacak halimiz veya analiz için labarotuara gönderek olmadığımıza göre elimizden pek birşey gelmez.
    - Kutusu , ambalajı vs. gibi ürünün albenisi arttıran özellikler
    - Üretici firmanın dünyada bilinen olması ve genel bir müşteri memnuniyeti ve güven oluşturmuş olması

Hdmi 1,4 versiyon kablo almanız lazım

ARC ses dönüş özelliğini kullanabilmeniz için tvnizde bu özelliği olan bir HDMI girişin olmaıs lazım ve sizin bu girişe sizin HDMI 1.4 versiyon kablo takıp ses sisteminize bağlamanız lazım.

Ses de sorun varsa bunu bir de bilgisayarda dinleyin. Görüntüdeki sorunlar için önceki sayflardaki kablo sorunları için vermiş olduğum resimlere veya üstteki mesajımdaki djvietnam arkadaşımızın sorununa bakın. eğer gerçekten sorun varsa bunu ancak siz anlarsınız buradan biz yardımcı olamayız.

Eğer markalı bir kabloya sahipseniz genelde higspeed dir veya olmasa bile 2-3 metre gibi kısa mesafede sorun çıkarmazlar. No name , ultra çin malı ise sorun kabloda olabilir. Hemen yeni kablo almak yerine sorunları tesbit için arkadaşlarınızdan kablo veya cihaz ödünç alrak denemelerde bulanmalısınız.

Kolay gelsin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xxpashaxx
    benim öğrenmek istediğim bir kaç bilgi var eğer yardımcı olursanız sevinirim.

Güncel bir soru cevaplı durum olduğu için sizin mesajınza cevap vermeye çalışayım.

Kablolar arasında versiyonlarına ait farklar var. Önceki sayfada versiyonları ve bunların özellikleri yazıyor. Aynı versiyona (örenğin 1,3 veya 1,4 ) kablolarda teknik olarak fark ve üstünlük yok. Yani aynı klasmandaki ve üretim kusur olmayan kablolar aynı sonucu verir.

Kablolar arasında üretim açısından kalite farkları vardır. Bu hayatın normal bir sürecidir. Farklı kalitede kablolar , konnektörler vardır. Sonuçta bu kabloların kullanıcıda oluşturduğu güven ve kalite hissi farklıdır.
    - Kazık gibi sert kablo ile yumuşak ve kolayca bağlanacak cihazlar arasında tv ünitesinin arkasında toplanması kolay olması gibi
    - Konnektörü her an kopacakmış gibi his uyandırması
    - Kablo iletkeninin analizindeki bakır ve diğer metallerden oluşan alaşımın farkı
    - Kabloyu kalın ve kaliteli göstermek için daha kalın plastik (PVC) kaplama kullanılması. Bu hile için yapılabileceği gibi firmaların kalitesinin de bir göstergesi olabilir. Kabloyu kesip kesitine ve iç kablolarına bakacak halimiz veya analiz için labarotuara gönderek olmadığımıza göre elimizden pek birşey gelmez.
    - Kutusu , ambalajı vs. gibi ürünün albenisi arttıran özellikler
    - Üretici firmanın dünyada bilinen olması ve genel bir müşteri memnuniyeti ve güven oluşturmuş olması

Hdmi 1,4 versiyon kablo almanız lazım

ARC ses dönüş özelliğini kullanabilmeniz için tvnizde bu özelliği olan bir HDMI girişin olmaıs lazım ve sizin bu girişe sizin HDMI 1.4 versiyon kablo takıp ses sisteminize bağlamanız lazım.

Ses de sorun varsa bunu bir de bilgisayarda dinleyin. Görüntüdeki sorunlar için önceki sayflardaki kablo sorunları için vermiş olduğum resimlere veya üstteki mesajımdaki djvietnam arkadaşımızın sorununa bakın. eğer gerçekten sorun varsa bunu ancak siz anlarsınız buradan biz yardımcı olamayız.

Eğer markalı bir kabloya sahipseniz genelde higspeed dir veya olmasa bile 2-3 metre gibi kısa mesafede sorun çıkarmazlar. No name , ultra çin malı ise sorun kabloda olabilir. Hemen yeni kablo almak yerine sorunları tesbit için arkadaşlarınızdan kablo veya cihaz ödünç alrak denemelerde bulanmalısınız.

Kolay gelsin.

ilgiliniz ve cevabınız için teşekkür ederim, sorunla ilgili düzelme olduğu zaman size bilgi vereceğim

• Orijinalden alıntı: Sarper 77

Orijinalden alıntı: elion

47lw570s kullanıyorum Ekran kartım Geforge Gt 540 M Cuda şu an için pcden film seyrediyorum.Sence bu hdmi kabloyu almam kullanmam faydalı olur mu?Bu kabloyu alayım mı?

http://www.hizlial.com/bilgisayar/aksesuarlar/dark-v1-4-3d-ve-ag-destekli-ferrit-core-emi-rfi-filtreli-kilifli-dual-molding-altin-uclu-10mt-hdmi-kablo-dk-hd-cv14l1000_30.041.9352.0006.htm

Sonuç alabildiniz mi?

Bu kabloyu aldım ve Pcden tv bağlantısı şeklinde kullanıyorum oldukça memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elion -- 2 Kasım 2012; 11:31:11 >

• peki bu modeller HDNI 1.4v desteği var mı
    http://forum.donanimhaber.com/m_67605700/tm.htm
  • arkadaşlar forum sayfalarını pek bilmediğim için belkide yanlış yere yazıyorum fakat yanlışsa özürdilerim benim gtx690 nvidia ekran kartım var ve samsungun 27 inc en yeni modelinden bi monütör aldım fakat 120 hz ı bir türlü gösteremedim 60 dan yukarı çıkmıyor forumları gezdim dediler driver güncelle zaten güncel dediler dual link dvi kablo eyvallah onuda aldık dedik heralde bizimki slikn dual olsun denedik sonuç değişmedi Allah rızası için sizden yardım beklemekteyim kafayı yicem gezmediğim yabancı ve türk forum kalmadı dh dede bulamazsam sorunu çözemeyeceğim ilgili kardeşlerime yazıyorum burdan teşekkür ederim
  • Bu ürünü kullanan var mı arkadaşlar Satürnde 39.90TL Teknosa da 49.90TL fiyatı nasıl sizce kullanan varsa yorum yapabilir mi acaba ?

http://infoteknoloji.blogspot.com/2011/12/en-iyi-hdmi-kablolar-2012monster-700hd.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+infoteknoloji+%28infoteknoloji%29
  • Hdmi işinde de bilgi kirliliği fazlaca var. Küçük detayların büyük kandırmacasına devam..
  • Konunun ilk sayfalarında 1,4 standardının patentli olduğunu, ve her kablonun 1,4 olmadığı belirtildi.

Ben şunu anlıyorum
    Yeni tel modelleri çıkınca çinliler hemen çakmasını yapıp bu da aynı özelliklerde diyerek piyasaya sürüyorlar
    Aynısı bu kablo sektöründe de geçerli olsa gerek.

Kablonun hangi özellikte ve kalitede olduğunu anlamanın bir yöntemi var mıdır?

3D tv yayınını 1,3 hdmi bağlı ise izlenmiyor mu? Bunu deneyen var mı?

Bu aynı zamanda şuna benziyor,Full HD tv ler çıkmadan önce HD ready tv ler vardı
    HD ready tv alan üyeye ful hd yayını göstermez diye diye tepki veriyorlardı ki o zamanlar TR de HD yayın yok filmlerden başka,

Yahu kardeşim videoyu veya receiver hangi tv ye bağlarsa bağla gösterecektir. Ne yani TV içinde sensör var da çöz yüksek olunca hata mı veriyor?? HAYIR.

Bu kablo işi de böyle, HDMİ standardını kim bulduysa onun açıklamalarına ve bilgilerine güvenmek gerekir.

Kablo satmak için iyi bir pazarlama taktiği olduğuna inananlardanım,
    Evde scart ve s kablo ile izliyorsan elbette HDMi kablo alabilirsin
    Ama yok altın uçlu, yok süper kalite canlı renkler reklamlarına riayet edilmez

markadan markaya farklılıklar olacaktır
    Ancak aynı yayında kaç kişi ne kadar fark olduğunu anlayabilir ki?
    Heyecanla filime kendini kaptırmış izlerken renklere, yayın kalitesine mi bakıyorsun, filme mi odaklanıyorsun, hele ki bir de alt yazılı ise.

Düşünsenize tam gol tehlikesi var kim takar renkleri, kontrastı, pozisyon kaçırmamak için 4 gözle takip ediyoruz,
    Renkler birbirine girer, izlenmeyecek kadar karelenmeler olsa eyvallah
    Ama elektronik kont aletleri ile anlaşılacak farkları göz ile teyit edilmeye çalışacaksınız, Bu mümkün değil

Hem HD receiver hem de medya oynatıcı da 10 - 15 TL lik hdmi ile izliyorum
    bluray film ve HD yayınlarda her şey 4 x 4 lük
    TV nin görüntü ayarlarını da yapmayı biliyorsan izlediğin yayın cillop gibi olur

Tüketim toplumu yapmak , ürün satmak için her türlü taklayı atıyor firma ve mağazalar.

Malesef de pek çok kişi bu tuzaklara düşüyor,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 27 Aralık 2012; 17:30:40 >

• Bende bugün gittim Monster aldım 700hz high speed.fiyat 39.90 TL umarım fiyat uygundur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

yaw ben bu kabloyu 1 sene önce İngiltere den aldım ama ortada özellikle bahsedilen normal HDTV de kalite arttırımı
    yok,öncelikle bunu belirteyim,çünkü bazıları böyle yazmışta

Ayrıca HDMI Patentli bir üründür!!!(DVI gibi değildir!!)4Kx2X desteği içinde zaten panelin ve tüm sistemin+HDMI kablo takılacak diğer
    ext.cihazlarında 1.4v "destekli" olması gerekiyor!!

Ayrıca gerek bendeki gereksede piyasada satılan ve böyle 1.4v denilen kabloların "Sertifikası" varmıdır????? YOKTUR
    Piyasada satılan zaten bir dünya sözde "MARKA" kablolarında Sertifikaları yoktur

1.3v denilen kablolarında çoğu gerçek standardında 1.0 dır

++
    Yakında 1.5v diyede kablo çıkarırlar

Merhaba Tv nin HDMI versiyonunu nasıl öğreniriz acaba.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.