Şimdi Ara

1 (84. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.474
Cevap
790
Favori
318.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
221 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhaba, belki hatırlarsın beni hem senin sistemini uyguluyorum hem de hazırlıkta eğitim alıyorum. Elimden geldiğince bu sistemde ilerleyerek öğreniyorum, 4. adımdayım.

Hocam okul olduğu için başka çalışmalar yapmam kaçınılmaz oluyor. Dinleme (mümkünse ingiliz aksanı) ve konuşma konusunda ek kaynağa çok çok ihtiyacım var. Konuşurken heyecanlanmam ama pratik yapabilmem lazım bir şekilde. Yazarken çok daha rahat cümle kuruyorum. Neler tavsiye edersin? Yüksek bir puanla bitirebilirsem şu hazırlığı...

Dinleme tavsiyesi almıştım daha önce cbc'yi dinle demiştiniz ama anlamadığım için dalıp gidiyorum bir yerden sonra ya. Anlamak önemli mi? Değilse daha iyi odaklanmaya çalışacağım. Dinleme sınavları da can yakıyor, hele konuşma sınavları diplerde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mofire -- 7 Aralık 2017; 22:41:39 >
  • Dinleme ve konuşma konusunda ek kaynak istemişsiniz cbc derslerindeki bu bölümleri tamamen bitirdiniz mi?
    Bitirdiyseniz zaten çok iyi bir noktaya gelirsiniz.
    Dinleme çalışmaları için şu radyoları tavsiye ederim;https://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_world_servicehttps://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_radio_four_extra

Konuşma becerisi için ise ya online konuşma sitelerini kullanacaksın ya da dizi izleyip durdurarak ağzınla tekrar edeceksin.
    Ben dizi yöntemini öneririm hem ücretli değil hem çalışmayı kendin ayarlayabilirsin.
    Dizi olarak Bleak House,Little Dorrit gibi bbc dizilerini izleyebilirsin.

Konuşmada heyecenlanmanın birkaç sebebi var;gramer eksikliği(kısmen),kelimelerin doğru telaffuz edilişini bilememek.Bu ikincisi daha etkili.Fakat asıl etkili nokta yeteri kadar okuma yapmayıp fazla sayıda cümle tipi görmediğin için konuşurken kuracağın cümleler de genel olarak az olur.O nedenle bol okuma şart.Bu da Türkçe-İngilizce bir romanı karşılaştırma yaparak,analiz ederek gerçekleşir.

Cbc derslerini anlamıyorsan gramer eksikliği,özellikle edat,bağlaç eksikliği vardır sizde.Tabiki kelime eksikliği olacak.Ama asıl nokta bu dediklerim.Anlamak çok önemli tabiki.Anlamadan takip etmenin manası yok.
    Cbc derslerini anlamıyorsan üstte önerdiğim radyoları dinleme zira etkisi olmaz.
    Bütün bunlar malesef bazı alanlardaki eksikliklerden kaynaklanıyor.Çok vakit ayırman gerek.
    Daha basit metinlerden çalışmalar yapabilirsin.
    Şu sitedeki derslere çalış çünkü seviyen cbc derslerine anladığım kadarıyla uygun değil;http://www.easylang.com/seviyeler.php
    Bunu önermemin sebebi gramer eksikliğin var en azından basit metinlere çalışarak ilerletirsin.Kelime ve telaffuz da öğrenirsin olur.Çok çalışmak gerekir tabiki.En hızlı yolu bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 9 Aralık 2017; 17:19:54 >

• Güncelleme
    6.adıma Connected Speech konusu eklendi.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam tavsiyeniz üzerine girdiğim britishcouncil seviye tespit sınavından 67 b1 aldım

american ingilizcesini öğreniyorum. Temel iletişim cümlelerini kurabiliyorum. . 1. Amacım akıcı şekilde ingilizce konuşabilmek ve aynı zamanda yds paragraflarını anlamak. Englishcentral sitesinde pratik yapıyorum . Hertürlü tavsiyenize açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veerzaara -- 10 Aralık 2017; 23:0:38 >
  • 10.12.2017-ilk 4 gün

hocam merhaba emeğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Erasmus için programınıza bugun den itibaren başlıyorum 4 günde bir program ile ilgili kendimce dönütler yapacağım bir nevi şevkimi kırmamak için böyle bir yol tercih edeceğim. 14.12.17 de görüşmek üzere

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • veerzaara kullanıcısına yanıt
    B2 olsaydınız iş çok daha kolay olurdu.

Hedefiniz;
    Akıcı konuşmak
    yds paragrafları

Çözüm;
    Akıcı konuşmakta birçok faktör etkili.Sadece gramer ve kelime bilerek yapılabilecek bir şey değil.
    Sık kullanılan özellikle deyimsel fiiller öğrenilmesi gerekir.150-200 tane.Bu kaynak 6 adımda var.
    Yine sık kullanılan deyimleri öğrenmeniz gerekir.American English öğreneceğiniz için sadece bu aksanda kullanılan deyimlerini öğrenirsiniz.Buna yönelik bolca kaynak bulursunuz google'da.Yani 100 tane falan sık kullanılan deyim bilmek çok etkili olur.
    Akıcı konuşmada gramer tabiki önemli ama telaffuz daha önemli.Ben genel olarak yazılı içeriği olan videoları veya sesleri ağzınızla tekrar etmenizi öneririm.Bu çok etkili oluyor.Basit anlatımlı İngilizce altyazılı dizileri bu şekilde tekrar tekrar izleyerek günlük dili rahatlıkla öğrenirsiniz.Zorluğu yoktur.İşte bu tarz bir çalışmada başarılı olabilmek için önceden yapılması gereken bir çalışma var(bunu bende yeni farkına vardım).Türkçe ve İngilizce metni olan bir romanı alıp karşılaştırma yapacaksınız.Sadece tek 1 kitap olsa bile çok etkili olur.Örneğin Harry Potter 1 kitabı uygun.Ayrıca kitabın İngilizce sesli kitabını dinleyip ağzınla tekrar edersen etkili olur.Burada önemli olan olabildiğince fazla sayıda farklı cümle tipleri görmektir.Bunu yapmadan siz konuşurken hep aynı tarzda cümle kurarsınız.Öğrendiğiniz grameri kullanmakta sıkıntılar olabilir.Yani sadece okuyarak olmaz biraz karşılaştırma yapmak gerek.Konuşma becerisini bunlarla rahatlıkla öğrenirsiniz.
    Yds konusu biraz daha farklı.
    Ama benzer yönleri var.Mesela deyim,deyimsel fiil hatta ebak öbekleri bile yds de var.Bunları öğrenmek gerek.Sık kullanılanları bilseniz yeterli.
    Bir diğer önemli şey bilmeniz gereken kelime sayısı.Olabildiğince çok olmalı.En az 4000 diyorum.Çünkü çıkan sorular pek kolay değil.Birçok farklı alanla ilgili sorular geliyor.Farklı türlerde okuma yapmak gerek.Bunun için şu siteyi kullanabilirsiniz;
    http://www.wisegeek.com/
    Bu sitede yaklaşık 20-30 alanla ilgili makaleler var.Her alanla ilgili 1-2 hafta okuma yapıp kelime öğrenseniz inanılmaz fayda sağlar.Zaten makalelerin anlatım tarzı da çok basit.Kuralları cümleler var.Klasik makale tekniği
    Bu yds için genel bir öneri.Ama özellikle paragraf için yapmanız gereken şey İngilizce cümlelerin cümle bütünlüğünü anlayabilmek.
    Bu önemli.Bunun için romanlardan bazı bölümler seçip Türkçe çevirileriyle karşılaştırabilirsin.Üstteki Harry Potter romanı olur.
    Kitapta çok kelime yoktur ama gramer anlamında farklı cümle tarzları var.Önemli olan bu.Ve çeviri de gayet kaliteli.
    Genel olarak bunları önerebilirim.Yds sınavı biraz okuma,bolca kelime öğrenme(edat,bağlaç,sıfat,zarf dahil) ve çeviriye yönelik bir sınav.Bunları geliştirmek gerek.

• sebatet S kullanıcısına yanıt
    Kolay gelsin.
    Sorularınıza elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
  • Hocam murat kurt'un kitabını aldım. Aynı zamanda hazırlık okuyorum. Dediğiniz gibi çalışacağım ama kelime ezberlemem gerekiyor mecbur. Nasıl yapmalıyım birde gramer kısmını en hızlı şekilde bitirmek için günde kaç saat çalışmalıyım ve en hızlı kac ayda bitirebilirim? Cbc derslerine en hızlı ne kadar sürede başlayabilirim yani?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psychedelic Reflection -- 11 Aralık 2017; 4:39:8 >
  • Kelime öğrenmeyle gramer öğrenmeyi bir arada çalışacaksan daha fazla çalışman gerek.
    Kelime nasıl öğrenilmeli için 4.adımda anlattım detaylı olarak orayı oku.
    Özellikle kelimelerin farklı görevlerdeki manalarını öğrenmeyi unutma.
    Mesela Who=kim diye ezberlersen işe yaramaz.Çünkü zamir olarak kullanırsan kim anlamı verir.
    bağlaç olarak kullanırsan ''-an,-dığı,ki ona'' anlamı verir.
    Bunlara dikkat et.
    Grameri hızlı şekilde bitirmen için günlük 6 saat falan çalışman gerek.En hızlı 3 ayda bitirirsin.Konu çok çünkü.
    Cbc dersleri rahatlıkla 4-5 ay sürüyor.4 aydan kısa sürede bitirmek biraz zor.Çalışmana bağlı.Tamamen sana bağlı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Kelime öğrenmeyle gramer öğrenmeyi bir arada çalışacaksan daha fazla çalışman gerek.
    Kelime nasıl öğrenilmeli için 4.adımda anlattım detaylı olarak orayı oku.
    Özellikle kelimelerin farklı görevlerdeki manalarını öğrenmeyi unutma.
    Mesela Who=kim diye ezberlersen işe yaramaz.Çünkü zamir olarak kullanırsan kim anlamı verir.
    bağlaç olarak kullanırsan ''-an,-dığı,ki ona'' anlamı verir.
    Bunlara dikkat et.
    Grameri hızlı şekilde bitirmen için günlük 6 saat falan çalışman gerek.En hızlı 3 ayda bitirirsin.Konu çok çünkü.
    Cbc dersleri rahatlıkla 4-5 ay sürüyor.4 aydan kısa sürede bitirmek biraz zor.Çalışmana bağlı.Tamamen sana bağlı.

Teşekkürler hocam başladım çalışmalara. Temmuzun sonuna bunları bitirmeyi planlıyorum. hem sizin konunuzdaki çalışmalarla hemde hazırlıkla nereye geldiğimi zaman gösterecek. Yazında tatil beldesinde çalışmak ya da yurtdışında gezi yapmak gibi planlarım var. Speaking de gelişsin :) Her şey bitince umarım altyazıya ihtiyaç duymadan film vs. izleyebilirim ve konuşmada sıkıntım olmaz . Benim sormayı unuttuğum bir şey vardı hocam, writing e nasıl çalışabilirim? Sınavlarda çıkıyor da

• Writing'in gelişmesi 2 aşamalı bir şeydir.
    Birinci aşamada temel yeterlilikler gerekli;
    bunlar iyi bir gramer bilgisi(burada upper-intermediate kastediyorum.)
    bolca okuma çalışması yapmalısın ve bolca kelime bilmelisin.Bu sayede farklı tiplerde cümleler kurabilirsin.
    İkinci aşama ise writing'e özel çalışmalar yapmaktır.
    Mesela deneme,makale gibi farklı türlerde okuma yaparak bu metinlerde geçen kalıp cümleleri öğrenirsin.
    Ve bu kalıpları yazarken kullanırsın.Bu çalışma için Google'da birçok kaynak bulabilirsin.
    Yani zor,karışık bir tarafı yoktur.Gayet açık.Başarılar.
  • quote:

Writing'in gelişmesi 2 aşamalı bir şeydir.
    Birinci aşamada temel yeterlilikler gerekli;
    bunlar iyi bir gramer bilgisi(burada upper-intermediate kastediyorum.)
    bolca okuma çalışması yapmalısın ve bolca kelime bilmelisin.Bu sayede farklı tiplerde cümleler kurabilirsin.
    İkinci aşama ise writing'e özel çalışmalar yapmaktır.
    Mesela deneme,makale gibi farklı türlerde okuma yaparak bu metinlerde geçen kalıp cümleleri öğrenirsin.
    Ve bu kalıpları yazarken kullanırsın.Bu çalışma için Google'da birçok kaynak bulabilirsin.
    Yani zor,karışık bir tarafı yoktur.Gayet açık.Başarılar.

Teşekkürler

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Açtığınız konular tam bir motivasyon kaynağı oldu benim için. neden derseniz yeni dil öğrenmek benim için bir tutku. Mesajlarınızda sizde de bunu gördüm ve birçok dili öğrenmenize neyin sebep olduğunu merak ettim. Hedefim sırayla İngilizce, arapça, ispanyolca öğrenmek.

ayrıca diğer konunuzda daha efektif dil öğrenme ile alakalı çalışmanız olduğundan bahsetmişsiniz. cbc derslerinden farklı birşeymidir. biraz açmanız mümkünmü. ne zaman istifade edebiliriz.
  • quote:

Dinleme ve konuşma konusunda ek kaynak istemişsiniz cbc derslerindeki bu bölümleri tamamen bitirdiniz mi?
    Bitirdiyseniz zaten çok iyi bir noktaya gelirsiniz.
    Dinleme çalışmaları için şu radyoları tavsiye ederim;https://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_world_servicehttps://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_radio_four_extra

Konuşma becerisi için ise ya online konuşma sitelerini kullanacaksın ya da dizi izleyip durdurarak ağzınla tekrar edeceksin.
    Ben dizi yöntemini öneririm hem ücretli değil hem çalışmayı kendin ayarlayabilirsin.
    Dizi olarak Bleak House,Little Dorrit gibi bbc dizilerini izleyebilirsin.

Konuşmada heyecenlanmanın birkaç sebebi var;gramer eksikliği(kısmen),kelimelerin doğru telaffuz edilişini bilememek.Bu ikincisi daha etkili.Fakat asıl etkili nokta yeteri kadar okuma yapmayıp fazla sayıda cümle tipi görmediğin için konuşurken kuracağın cümleler de genel olarak az olur.O nedenle bol okuma şart.Bu da Türkçe-İngilizce bir romanı karşılaştırma yaparak,analiz ederek gerçekleşir.

Cbc derslerini anlamıyorsan gramer eksikliği,özellikle edat,bağlaç eksikliği vardır sizde.Tabiki kelime eksikliği olacak.Ama asıl nokta bu dediklerim.Anlamak çok önemli tabiki.Anlamadan takip etmenin manası yok.
    Cbc derslerini anlamıyorsan üstte önerdiğim radyoları dinleme zira etkisi olmaz.
    Bütün bunlar malesef bazı alanlardaki eksikliklerden kaynaklanıyor.Çok vakit ayırman gerek.
    Daha basit metinlerden çalışmalar yapabilirsin.
    Şu sitedeki derslere çalış çünkü seviyen cbc derslerine anladığım kadarıyla uygun değil;http://www.easylang.com/seviyeler.php
    Bunu önermemin sebebi gramer eksikliğin var en azından basit metinlere çalışarak ilerletirsin.Kelime ve telaffuz da öğrenirsin olur.Çok çalışmak gerekir tabiki.En hızlı yolu bu.

Evet hocam anladığınız gibi seviyem cbc için uygun değil, anlamıyorum. Verdiğiniz siteye baktım çok hoşuma gitti :D Alıştırmaları da sınav için çok işime yarayacak, seviye seviye olması da süper. Çok sağ olun hocam. :)

Konuşurken heyecanlanmıyorum aslında ama yazarken kurduğum cümleler gibisi de olmuyor. Yazarken beynim tıkır tıkır çalışıyor ama konuşurken o cümleler aklıma gelmiyor. Bunu da verilen ödevler için yazı yazdığım halde konuşma pratiği olacak bir şey yapmamış olmama bağlıyorum, en azından böyle hissediyorum. Effortless english ile ilgili düşüncelerini biliyorum hocam, daha önce bir çok kere cevapladığın bir konu ama ben ingilizceyi öğrenmek için değil de sorulan sorulara cevap verebilmek için söylediğin dizilere ek bir yöntem olarak kullansam nasıl olur?

Çooook çalışmam gerekiyor çok. Hazırlık bitsin tüm yazımı yine buna ayırmam gerekecek. Yeni açtığın "Tüm Diller için Önerilen Dil Öğrenme Sistemi" konusunu okuyunca bunu daha da iyi anladım hocam.

• 14.12.2017 4.gün

Arkadaşlar merhaba 4 gün önce programa başladım günde 3 saat çalışıyorum A2 seviyesindeyim Look Head derslerinde 23.derse geldim her dersi 3 kere izlemişimdir. Dersler çok faydalı özellikle benim gibi seviyesi düşük olan birisi için fakat aklıma takılan bazı hususlar var. Değerli konu sahibi hocamız cevaplarsanız çok sevinirim. 1.Şuan ekstra hiç bir şey yapmıyorum. Dersler bitine kadar ekstra bir şey öneriniz varsa alabilirim ?

2.Dersler bittiğinde Grammar in Use kitabinı bitireceğim (kırmızı) fakat çevremdeki bir kaç ing hocasına sordum sakın tek başına grammer çalışma dediler kafamı karıştırdılar biraz bide grammeri bitirmen çok zaman alır dedi bitirsen bile anlayamassın dedi. Grammer adımında ekstra okuma parçalarıyla mı desteklemeliyim yada kelime ezberi mi yoksa phrasal verb mi ezberlemeliyim ? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim (belki bunun cevabı verilmiştir tüm sayfaları okumadığım için affedin hocam ) şimdilik bu kadar. 18.12.2017- de görüşürüz arkadaşlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sebatet

14.12.2017 4.gün

Arkadaşlar merhaba 4 gün önce programa başladım günde 3 saat çalışıyorum A2 seviyesindeyim Look Head derslerinde 23.derse geldim her dersi 3 kere izlemişimdir. Dersler çok faydalı özellikle benim gibi seviyesi düşük olan birisi için fakat aklıma takılan bazı hususlar var. Değerli konu sahibi hocamız cevaplarsanız çok sevinirim. 1.Şuan ekstra hiç bir şey yapmıyorum. Dersler bitine kadar ekstra bir şey öneriniz varsa alabilirim ?

2.Dersler bittiğinde Grammar in Use kitabinı bitireceğim (kırmızı) fakat çevremdeki bir kaç ing hocasına sordum sakın tek başına grammer çalışma dediler kafamı karıştırdılar biraz bide grammeri bitirmen çok zaman alır dedi bitirsen bile anlayamassın dedi. Grammer adımında ekstra okuma parçalarıyla mı desteklemeliyim yada kelime ezberi mi yoksa phrasal verb mi ezberlemeliyim ? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim (belki bunun cevabı verilmiştir tüm sayfaları okumadığım için affedin hocam ) şimdilik bu kadar. 18.12.2017- de görüşürüz arkadaşlar

Rehberdeki konuların birinde aynı anda iki şey çalışmamak gerektiği yazıyordu hocam, her adım sırasıyla. Geçmişte look ahead dersleri grammar'in yanındaydı ama @rat.planet öyle olunca pek de çalışılmadığını görmüş olacak ki ayırmayı uygun buldu.

Hocam bu sistemde cbc olduğu için o hocaların dediği biraz boş kaçıyor. Tek başına grammar olsaydı haklılardı.

@rat.planet Yazmadan ben yazayım istedim, konuları bir kez daha okuyun. :D

• hocam cbc dersleri beraber degil ki grammer bitmeden cbc ye gecmeyin dedi hatta yanlis biliyorsam beni aydinlatin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sebatet

hocam cbc dersleri beraber degil ki grammer bitmeden cbc ye gecmeyin dedi hatta yanlis biliyorsam beni aydinlatin

Evet beraber değiller, beraberler demedim ki. Söylediğiniz gibi grammar bitmeden cbc kullanmayın dedi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sebatet S kullanıcısına yanıt
    Böyle devam ederek bitir.

Kırmızı'dan başla ve mavi kitabı da bitir.3.kitaba başlama.Direk cbc derslerine başla.3.kitabı çok sonraları bakarsın.
    Tek başına gramer çalışınca ne oluyormuş sor bakalım?
    Tek başına çalışırsan daha etkili vakit ayırırsın.
    Onların demek istediği sadece kuralları ezberleme okuma,kelime öğren gibi ek çalışma yap demek istemişler sanırım.
    Zaten gramer çalışma yönteminde bol örnek görerek çalışacaksın.
    Gramer ortalama 3-4 ay alır.Önerdiğim gibi çalışırsan unutman için bir sebep yok.
    Gramer çalışırken ben kelime öğrenimi önermiyorum.Bunun sebeplerini 4.adımda detaylı şekilde örneklerle anlattım.
    Phrasal verbs için şuan erken.6.adıma ekledim onu.Daha henüz cümleleri analiz etmeden zor o.

• 
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.