- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
CD/DVDRom - CD/DVDRw - CD/DVDRam Yazılım Güncelleme ## Firmware Update Resimli Anlat
54 Cevap48026 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3822 Mesaj
30 Aralık 2009; 1:31:32 

Forumda birçok defa karşılaştığım için bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.. Optik sürücüsünü güncellemek isteyenler için umarım iyi bir rehber olur.. Kullanmakta olduğum optik sürücü LG olduğundan konuya örnek olarak LG'yi seçtim.. Umarım faydalı olur..

Önemli Not: Optik sürücünüzün yazılımını güncellemek riskli bir işlemdir.. Güncelleme esnasında gerçekleşebilecek elektrik kesintisi, voltaj düşüklüğü veya sisteminizin aniden kapanması gibi durumlarda sürücünüz kullanım dışı kalabilir.. Yahut garantisi yanabilir.. Anılan sebeplerden ötürü güncelleme işleminde sorumluluk tamamen size aittir..

Güncelleme işlemine öncelikle aygıtımızın model numarasını bulmakla başlıyoruz;(model numarasını not ediyoruz)
0

Optik sürücümüzün kurulu olan yazılımının hangi versiyon olduğunu Nero Infotool yardımıyla öğreniyoruz;
0

Eğer sisteminizde Nero yazılımları yüklü ise Başlat > Programlar > Nero > Nero Toolkit > Nero Infotool
Yüklü değilse: ftp://ftp6.nero.com/tools/InfoTool.zip

Ardından dilerseniz üretici firmanın resmi sitesinden, dilerseniz benim vereceğim adresten aygıtımıza ait güncel yazılımı bulup indiriyoruz;
http://www.cdrinfo.com/Sections/Firmware/Home.aspx

Bulduğumuz yazılıma ait yükleme dosyasını çalıştırıyoruz;
0

Kontrol ettikten sonra işleme devam ediyoruz;(benimki güncel olduğu için her iki versiyon da aynı)
0

0

Bahsettiğim işlemi dos ekranında yapmak da mümkün fakat windows üzerinden daha kolay olduğu için bu yolu tercih ediyorum.. siz eğer isterseniz dos ekranından da güncelleme yapabilirsiniz.. Farklı marka optik sürücüler için de prosedür büyük ölçüde aynı..

İyi forumlar..

11159 Mesaj
30 Aralık 2009; 1:39:51 

Teşekkürler çalışma için.

Xperia™ Z Black
SSS - Teknik Rehber

3822 Mesaj
30 Aralık 2009; 1:54:06 

Rica ederim Mesut hocam.. umarım faideli olur..

1036 Mesaj
30 Aralık 2009; 2:08:56 

Çok iyi çalışma Şuan Güncelleme yapıyorum bende

INTEL Core i5-2500K 3.30GHz/GIGABYTE GA-Z68M-D2H DDR3 2133MHz Sata3/AOC E2343Fs 23" Full HD Geniş Ekran 5ms Led/4 GB DDR3 1600 MHz CL9 HYPERX KINGSTON TEK MOD/SEAGATE 1TB 64MB 7200Rpm Sata3 6Gb/s Barracuda 7200/SAPPHIRE HD6850 GDDR5 1GB 256Bit Amd Rodeon DX11/THERMALTAKE SopranoRS 101 Piano Black MidTower Pencereli 500W /A4 TECH X7-G800V Q Usb Kablolu Gaming Klavye/A4 TECH N-400 Kablolu V-Track USB Mouse Siyah/A4 TECH PK-635K 350K Usb Webcam

1036 Mesaj
30 Aralık 2009; 2:16:49 

Bu arada birşey merak ettim Kusura bakmayın ben biraz meraklıyım:P Bu guncelleme kalıcı kalıyor dimi Format attıktan sonra guncellemeye gerek kalmaz gene umarım

INTEL Core i5-2500K 3.30GHz/GIGABYTE GA-Z68M-D2H DDR3 2133MHz Sata3/AOC E2343Fs 23" Full HD Geniş Ekran 5ms Led/4 GB DDR3 1600 MHz CL9 HYPERX KINGSTON TEK MOD/SEAGATE 1TB 64MB 7200Rpm Sata3 6Gb/s Barracuda 7200/SAPPHIRE HD6850 GDDR5 1GB 256Bit Amd Rodeon DX11/THERMALTAKE SopranoRS 101 Piano Black MidTower Pencereli 500W /A4 TECH X7-G800V Q Usb Kablolu Gaming Klavye/A4 TECH N-400 Kablolu V-Track USB Mouse Siyah/A4 TECH PK-635K 350K Usb Webcam

3822 Mesaj
30 Aralık 2009; 4:04:51 

aLFoNs0

Kalıyor.. istemesen de kalıcı yani

7 Mesaj
15 Ocak 2010; 20:32:39 

slm benim bi sorunum Optiarc DVD RW AD-7530A artık dvd-r okumuyo güncelemem lazım yalnız frimware driver bulmadım leptopum datron plc5 lütfen yardım edin :(((

3822 Mesaj
16 Ocak 2010; 2:21:33 

quote:

Orijinalden alıntı: fien888

slm benim bi sorunum Optiarc DVD RW AD-7530A artık dvd-r okumuyo güncelemem lazım yalnız frimware driver bulmadım leptopum datron plc5 lütfen yardım edin :(((

neredeyse bütün sony optiarc ürünlerinin yazılımları var sadece sizinki yok gibi.. gerçi resmi sitede de yok.. bu şu anlama gelebilir; sizin sürücünüzle başka bir sürücünün veya sürücülerin ortak bir yazılımı vardır.. yapmamız gereken bu ortak yazılımı bulmak.. ben henüz bulamadım..

http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?f=2&t=42501

7 Mesaj
16 Ocak 2010; 11:49:42 

anladım çok tşk ederim nezaman sony dvd+r dvd aldım takıp veri yazdım ogünden beri diğer dvd-r ler açılmıyo saolun yinede

567 Mesaj
16 Ocak 2010; 12:43:12 

güzel çalışma teşekürler

I'm a poor lonesome cowboy
I'm a long long way from home
And this poor lonesome cowboy
Has got a long long way to roam
________________________________________________DIZILERIM_________________________________________________
Prison Break | Dexter | How I Met Your Mother | Spartacus Blood And Sand | The Big Bang Theory | House MD | The Walking Dead

7 Mesaj
20 Ocak 2010; 20:13:35 

slm daha arkdaşlar datron plc5 frimware driver Optiarc DVD RW AD-7530A aramıştım datron resmi stesine mail attım cvp olarak firma Optiarc-Sony/NEC üretimi oldugu icin bu sayfaları takip etmeniz gerekmekte.
dendi bunun sitesini nerden bula bilirim

3822 Mesaj
22 Ocak 2010; 1:00:37 

quote:

slm daha arkdaşlar datron plc5 frimware driver Optiarc DVD RW AD-7530A aramıştım datron resmi stesine mail attım cvp olarak firma Optiarc-Sony/NEC üretimi oldugu icin bu sayfaları takip etmeniz gerekmekte.
dendi bunun sitesini nerden bula bilirim

Optiarc'ın bütün modellerine baktım ama sizinki içlerinde yoktu.. tahminim sizinki bir çeşit ara model olarak piyasaya sürülmüş ve yüksek ihtimal referans model ile yazılımı aynı.. ama o referans olan modelin hangi model olduğunu bilmiyoruz.. keşke bunu da sorsaydınız email ile ..

2171 Mesaj
22 Ocak 2010; 14:10:49 

Güzel çalışma emeğine sağlık

7 Mesaj
23 Ocak 2010; 17:04:45 

tekrardan slm tekrardan mail attım datron firmasına cvp yok daha yalnız gelişme oldu dvd cd okuya biliyo şimdilik tek sorun var şimdi dvd yada cd yazmıyo:(( dvd taktım xp yazdırdım power isoyla %100 olunca dvd çıkmıyo sıkışıyo sorun nerde anladım.. neden olabilir birde so sorum cd rom değişsem nekadara mal olur..

7 Mesaj
23 Ocak 2010; 17:10:00 

DVD RW YAZMIYO TAM BİTİYO YAZMA İŞLEMİ DVD SES ÇIKARTIYO DVD ÇIKMIYO ANCA PCİ AÇIP KAPADIĞIMDA ÇIKIYO.. AKLIM ÇOOK KARIŞIK... SAOLUN EN HIZLI CVPLARI SİZ VERİYOSUNUZ... TŞK EDERİM ŞİMDİDEN..

1226 Mesaj
23 Ocak 2010; 17:30:34 

quote:

Orijinalden alıntı: awallabilla

Optiarc'ın bütün modellerine baktım ama sizinki içlerinde yoktu.. tahminim sizinki bir çeşit ara model olarak piyasaya sürülmüş ve yüksek ihtimal referans model ile yazılımı aynı.. ama o referans olan modelin hangi model olduğunu bilmiyoruz.. keşke bunu da sorsaydınız email ile ..

ben de optiarc ad-5530a yı bulamadım http://www.sony-optiarc...tservice/downloads.html kendi sitesinde de baktım, Discontinued products'a da baktım, sizin verdiğiniz siteye de baktım yok malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beyaz Kedi -- 23 Ocak 2010; 17:35:02 >

Keep Walking...

3822 Mesaj
23 Ocak 2010; 22:06:23 

dediğim gibi başka bir modelle aynıdır firmware ı muhtemelen.. hangi modelle aynı oldugunu bulmak lazım..

7 Mesaj
25 Ocak 2010; 17:40:18 

slm arkdaşlar nihayet datron firmasından mail geldi malesef benimkide yokmuş frimware .... verdikleri cvpta şöyle diyo....

DATRON...
belirtmis oldugunuz DVD RW AD 7530A serisi icin yapılan arastırmalar neticesinde herhangi bir firmware güncellemesi bulunamamıstır.

Yapılan arastırmalar neticesinde, 7530A serisinin gecis serisi oldugu ve serinin devamı olan 7530B modeline gecis yapıldıgı bu nedenle firmware güncellemesi kullanılmadıgı sonucuna ulasılmıstır.

Siz, firmware güncellemesini, garantisi bitmis olan notebookunuzda dvd rw nin okuma yada yazmadaki hatasını gidermek icin kullanacaksanız emin olun cok fazla isinize yaramayacaktır.

Firmalar tarafından yayınlanan bu firmwareler, donanımsal hatanın giderilmesi amacından cok, dvd rw nin ic yazılımından kaynaklanan kararsızlıkların giderilmesi amacını tasımaktadırlar.

benim gibi arayıpta bulamayan arkdaşlara bilgilendrme.. tşk ederim bna yardım ettiğiniz için yalnız son sorum cd rom değişicem nekadar dır fiyaatları bildğiniz site veye tavsiye ettiğiniz ürün varsa...

3822 Mesaj
26 Ocak 2010; 21:32:14 

azcık da saçmalamışlar malesef.. nereden biliyorlar sorununuzun donanımsal olduğunu ve firmware update ile giderilemeyeceği? geçmiş olsun hocam.. malesef yapacak bir şey yok..

385 Mesaj
30 Ocak 2010; 11:55:22 

quote:

slm arkdaşlar nihayet datron firmasından mail geldi malesef benimkide yokmuş frimware .... verdikleri cvpta şöyle diyo....

DATRON...
belirtmis oldugunuz DVD RW AD 7530A serisi icin yapılan arastırmalar neticesinde herhangi bir firmware güncellemesi bulunamamıstır.

Yapılan arastırmalar neticesinde, 7530A serisinin gecis serisi oldugu ve serinin devamı olan 7530B modeline gecis yapıldıgı bu nedenle firmware güncellemesi kullanılmadıgı sonucuna ulasılmıstır.

Siz, firmware güncellemesini, garantisi bitmis olan notebookunuzda dvd rw nin okuma yada yazmadaki hatasını gidermek icin kullanacaksanız emin olun cok fazla isinize yaramayacaktır.

Firmalar tarafından yayınlanan bu firmwareler, donanımsal hatanın giderilmesi amacından cok, dvd rw nin ic yazılımından kaynaklanan kararsızlıkların giderilmesi amacını tasımaktadırlar.

benim gibi arayıpta bulamayan arkdaşlara bilgilendrme.. tşk ederim bna yardım ettiğiniz için yalnız son sorum cd rom değişicem nekadar dır fiyaatları bildğiniz site veye tavsiye ettiğiniz ürün varsa...

awallabilla okumuyosun herhalde. saçmaladıkları doğru ama sende saçmalamışsın. firmware update i yok demiş herif :) bi daha oku derim

Anlasılmak bir lükstür.
Kara Kartal
ASUS N61Vn280BD

3822 Mesaj
31 Ocak 2010; 21:25:12 

quote:

Orijinalden alıntı: designxtech

awallabilla okumuyosun herhalde. saçmaladıkları doğru ama sende saçmalamışsın. firmware update i yok demiş herif :) bi daha oku derim

okudum zaten .. nerde saçmalıyorum söyler misiniz? adam ''firmware yok, olsa da çok fazla işinize yaramaz zaten'' demiş.. ben de saçmalamışlar diyorum.. saçmalamış mı oluyorum bunu söylerken?

asıl saçmalık bir cihazın ana yazılımının olmaması.. hele bunu bir de firmanın kendi ağzından duymak.. sizin amacınız ne onu da çözemedim ya neyse.. katkılarınızdan ötürü kutluyorum

7 Mesaj
4 Şubat 2010; 18:13:33 

slm nihayet dvd yazdım frimware yok ama kolanya vare var arkadaşlar aramadığım site kalmadı nihayetinde çözümünü buldum ilkte saçma geldi ama.. kulak çöplüğüne biras kolanya damlattım ve lensini hafifçe sildim dvd taktım bi baktım yazdırdı çok şaşırdım yani demek istediğim toz tutmuş arkdşların bilgisine lens temizleyiciside denene bilir gelelim datron firmasına onlarda milletten nekadar para koparırız diye düşünüp cvp verirken kimse kimsenin halinden anlamıyo yinede araştırmak en iyisi tşk herkeze...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Şubat 2010; 18:43:31 

ben bir şey sorabilir miyim ? ben de TSSTcorp CDDVDW SH-S223F diye bir cd rom var tam 1 yıl önce aldım.Bana samsung dediler bunu alırken ki ben samsung istemiştim neyse.Bu marka bana sahte geldi gerçekten samsung mu ? yoksa ben mi kazık yedim.Ayrıca bir şey daha var ben bunda dvd yazamıyorum daha doğrusu boş dvd takıyorum ama görmüyor.Görmüyor derken şöyle dvd şekli değişiyor bilgisayarımdan bakınca ama sağ tıklıyorum özellikler diyorum kullanılan ve boş alan 0 bayt diyor yani böyle görmüyor.Acaba bunun dvd yazma özelliği yok mu?

ayrıca bende oyun yüklerken aşırı derecede yavaş yüklüyor mesela cod mw 2 'yi 2 saatte yüklüyor.Pes 2010 u 1,5 saatte yüklüyor vb.Acaba update yaparsam geçer mi bu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamikaze95 -- 4 Şubat 2010; 18:45:26 >

2682 Mesaj
4 Şubat 2010; 20:30:38 

Çok teşekkürler. Faydalı bir konu olmuş.

Uzaklaştırılmış
5 Şubat 2010; 14:38:23 

gerçekten çok sağol oyunlarım eskisinden binkat daha hızlı yükleniyor.

76 Mesaj
16 Mart 2010; 3:19:20 

0

Hocam problem nedir ?
Hedef bulunamadı gibi bir uyarı alıyorum.
DriverUpdate kısmına henüz geçemedik.
Rom modeli Asus DRW-1608P2

0

Ekteki dosya (1)

3822 Mesaj
17 Mart 2010; 11:34:41 

quote:

Orijinalden alıntı: ozguRH+

0

Hocam problem nedir ?
Hedef bulunamadı gibi bir uyarı alıyorum.
DriverUpdate kısmına henüz geçemedik.
Rom modeli Asus DRW-1608P2

0

başka sürümler deneyin.. mesela; http://dlsvr01.asus.com..._DRW-1608P2_FW139EU.ZIP

76 Mesaj
17 Mart 2010; 20:47:57 

quote:

başka sürümler deneyin.. mesela; http://dlsvr01.asus.com..._DRW-1608P2_FW139EU.ZIP

Önceden DVDrom'u PC ye tanıtmak gerekiyor mu?
Eğer gerekiyorsa ben tak kullan olarak kullanıyorum. Herhangi bir driver yüklemedim baştan beri.

3822 Mesaj
20 Mart 2010; 21:59:00 

ozguRH+

Drivera hacet yok.. zaten güncelleme için hazırlanmış olan program otomatikman görüyor optik sürücüyü ve yüklemeyi yapıyor.. diğer sürümlerden denediniz mi? sonuç nedir ?

693 Mesaj
20 Mart 2010; 22:18:00 

bence acemiler denemesin, cihazda kalıcı hasarlar ortaya cıkabilir.

Samsung S4 + 16GB 3GS İPHONE JB + 16 GB NEW İPAD
ASUS M4A79XTD EVO, AMD PHENOM X4 965 3.4 GHZ, SAPPHİRE HD 5770, Kingston 4GB (2*2GB) KIT Hyperx DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram, 1 TB SEAGATE,32MB SATA 7200RPM, Samsung 19" 933NW THERMALTAKE VI15021W2E M9 500W,

33 Mesaj
21 Mart 2010; 22:48:23 

selam sony dvd rw aw-g170a im var dvd -r çalıştırmıyor güncellemesini bulamadım güncellemesin bulabileceğim bir adres bulabilir misiniz

76 Mesaj
23 Mart 2010; 1:49:23 

quote:

ozguRH+

Drivera hacet yok.. zaten güncelleme için hazırlanmış olan program otomatikman görüyor optik sürücüyü ve yüklemeyi yapıyor.. diğer sürümlerden denediniz mi? sonuç nedir ?

tmm güncelleme başarılı oldu, teşekkürler.
fakat DVD rom önceden yazdığı DVD leri bile okumuyor okudukları da çok nadir.
Ben bu problem için denemek istemiştim sonuç alamadım.

10 Mesaj
19 Aralık 2010; 1:33:32 

Arkadaşlar bende Toshiba Satellite A300-149 var.Fakat bilgisayarı her açtığımda HL-DT-ST DVDRAM GSA-T40N yazan bir uyarı çıkıyor ve sürücüyü tanıtın diyor.Güncellemek mi gerekiyor bilemedim.Allah rızası için var mı yardım edebilecek bir arkadaş ?

1 Mesaj
19 Mayıs 2011; 11:48:27 

selam bana bu konuda acil yardım edermisini elimde lenovo B560 laptop var dvd rw si hicbir cd yi ve hicbir dvd yi okumuyor markası
TSSTcorp CDDVDW TS-L633F ATA DEVİCE bana bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirm. firmware yuklenmesi lazım dediler ama yuklemesini bilmiyorum ve nereden indiricegimi de . ilginize şimdiden tesekkur ler

88 Mesaj
7 Haziran 2011; 23:23:14 

881 Mesaj
7 Eylül 2011; 11:47:49 

Benim dvd-rw sapıttı ya dvdleri falan bayagı zorlanıyor okurken cd de bile tozlanma falan yok yazdıra işlemi yaparken 2dk sonra başlıyor güncelleme sadece HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30 ATA Device için buldum ama indiremedim nedense yardımcı olabilirmisiniz
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50 ATA Device Buda bulamadıgım.

414 Mesaj
25 Eylül 2011; 17:24:26 

konuyu açan arkadaşa teşekürler.böyle birşey olduğunu bilmiyordum.bilgisayar servisine dvd sürücüm dvd okumuyo ve yazmıyo dedim.bana 100 lira masraf çıkardı değişecek diye. servise götürünce demiyolar firmware güncellemesi yaptık oldu 5 lira yeter diye.teşekkürler kardeş.dvd sürücüm düzgün çalışmaya başladı.teşekkürler

Öfkeliyken konuş. Göreceksin ki pişman olacağın en güzel konuşmayı yapmışsın...

1 Mesaj
4 Ocak 2012; 17:03:55 

Bu indirme işlemi her bilgisayar markasında geçerlimi benimki RW de

Uzaklaştırılmış
5 Ocak 2012; 17:29:13 

Ben Arçelik IDEAL-PC GOOD kullanıyorum. Dvd sürücüsünün markası ne bilmiyorum. Bilen varsa yazabilir mi?

881 Mesaj
6 Ocak 2012; 20:16:37 

quote:

Orijinalden alıntı: LTWYL

Benim dvd-rw sapıttı ya dvdleri falan bayagı zorlanıyor okurken cd de bile tozlanma falan yok yazdıra işlemi yaparken 2dk sonra başlıyor güncelleme sadece HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30 ATA Device için buldum ama indiremedim nedense yardımcı olabilirmisiniz
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50 ATA Device Buda bulamadıgım.

Bir yıldır bekliyorum birisi bana cevap versin lütfen

3822 Mesaj
29 Ocak 2012; 4:11:32 

quote:

Orijinalden alıntı: LTWYL

Bir yıldır bekliyorum birisi bana cevap versin lütfen

1 yıl cevap beklemeden pm atsaydınız ya neyse aşağıdaki linkten indirebilirsiniz..

http://www.lg.com/tr/su...upport-product-profile#

881 Mesaj
30 Ocak 2012; 2:28:24 

quote:

1 yıl cevap beklemeden pm atsaydınız ya neyse aşağıdaki linkten indirebilirsiniz..

http://www.lg.com/tr/su...upport-product-profile#

Eyyyyyvallah sana pm attıkdan sonra bulmuştum, üstüne düşmemiştim zaten okuyup geçmiştim ama pek degişen bişey olmadı gibi rw yine uçuk yine uçuk

3822 Mesaj
21 Şubat 2012; 22:40:26 

neyse sağlık olsun diyelim.. bu aralar benim de dvdrw ile başım belada zaten..

301 Mesaj
22 Şubat 2012; 16:46:25 

cx16 bulamıyorum lütfen acil yardım
donanım = slimtype ds8a1p

3822 Mesaj
29 Şubat 2012; 15:05:53 

quote:

Orijinalden alıntı: bozukpcbenimki

cx16 bulamıyorum lütfen acil yardım
donanım = slimtype ds8a1p

eğer notebook kullanıyorsanız onun da modelini tam olarak yazınız..

301 Mesaj
29 Şubat 2012; 17:57:11 

sorun çözüldü ama yazıyım arçelik anb 573 a sr ama arçelikle alakası kalmadı ram ve anakart değişti ekran kartını da değiştireceğim

3822 Mesaj
1 Mart 2012; 17:09:28 

sorunun çözülmesine sevindim..

301 Mesaj
1 Mart 2012; 18:01:20 

quote:

sorunun çözülmesine sevindim..

imzanı sakın değştirme konularını takip ediyorum o&o defrag süper bişey

3822 Mesaj
1 Mart 2012; 21:25:50 

quote:

Orijinalden alıntı: bozukpcbenimki

imzanı sakın değştirme konularını takip ediyorum o&o defrag süper bişey

301 Mesaj
2 Mart 2012; 17:50:13 

en alttaki konu süper bişey

9 Mesaj
15 Haziran 2012; 21:59:48 

Merhabalar ; Benim notebook acer 5739g dvd rw modeli : optiarc AD-7585H bende bulamadım bir türlü ne yapmalıyım ?
Boş dvd yi bazen okuyar veya okumuyor , yazarkende sonuna kadar geldiğinde iptal ediyor, ne yapmalıyım ?

kulağı kesik webmaster...
Sagopa Kajmer dinleyicisi

Yetti mi ?
Bu Benim Dünyam
Dijital CV

276 Mesaj