Şimdi Ara

Stratejiye Yeni Başlayanlar, Tavsiye Arayanlar Buraya..!! | | Taktik & Bilgi Alışverişi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
324
Cevap
3
Favori
39.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bölümde nerdeyse hergün "stratejiye yeni başladım oyun arıyorum" yada "strateji oyunu tavsiyesi" gibi topicler açıldığı için böyle bir topic açmayı uygun gördüm...

Burada çeşitli oyunları önereceğim. Ve yardım isteyenler buraya gelip işlerini görebilirler. Sizde eksik bilgilerimi tamamlarsanız sevinirim.

"Stratejiye yeni başladım ne ile başlamamı önerirsiniz?"

Öncelikle, eskide olsa kolay olduğu açısından, Age of Empires II ve The Conquerors(ek paketi) ile başlamanızı öneririm. Sonra bu stratejiye alışınca kendinizi aşağıdaki sıra doğrultusunda geliştirebilirsiniz:

Age of Empires III
    C&C serisi, Lord of the Rings: Battle for the Middle Earth II
    Stronghold serisi

Bundan sonra, mağara çağlarından, günümüzün ilerisine kadar bir süreçte stratejiye başlayın:

Empire Earth serisi, Rise of Nations

Bunlardan sonra "Medieval türü" dediğimiz, Sıra Tabanlı Stratejiye geçebilirsiniz:

Imperial Glory (Napolyon Dönemidir)
    Rise of Nations(Bu oyun hem Gerçek Zamanlı Strateji, hemde Sıra Tabanlı Stratejidir)
    Civilization IV (Oyun mağara çağlarından günümüzün ilersine kadar bir süreçtedir)
    Medieval II: Total War (Orta Çağ Dönemidir), Rome: Total War (Roma İmp. Dönemidir)

Hangi strateji oyunlarını önerirsiniz?

Şimdi, bu olay sizin zevkinize ve ilginize kalmış birşey. Bu yüzden kategorileyeceğim:

Sıra Tabanlı Strateji seviyorsanız:

Öncelikle sıra tabanlı strateji nedir? Satrançı bilirsiniz. Siz hamlenizi yaparsınız ve karşı taraf yapar. Böyle oyun sürer. Burada da aynı mantık var. İşlerinizi yapıp karşı tarafın sırasını veriyorsunuz, aynı satranç...

Yukarıdaki yazdığım oyunları, eğer dönemlerini sevdiyseniz oynayabilirsiniz. Mesela "Mağara devrinden günümüzün ilerisine" bir süreç istiyorsanız, ve ayrıntı istiyorsanız Civilization size cevap verecektir. Oyunun trgamerdan incelemesi için buraya, bendeniz tarafından yapılan inceleme(öneririm) için buraya tıklayınız.

Gerçek Zamanlı Strateji seviyorsanız:

Bu tür, bildiğiniz gibidir. Özetlersek: "Köylü üret, kaynağa ver. Ekonomi ayarla asker yap saldır". Yani satranç tarzında değil. Bu türün en iyi örneği: Age of Empires serisidir. Ve strateji oynadıysanız: Age of Empires III ve iki ek paketi (Warchiefs ve Asian Dynasties)'ni önereceğim. Yok, stratejiye yeni başladıysanız Age of Empires II: The Conquerors oynayın. İnceleme istiyorsanız benim tarafımdan bütün serinin incelemesi aşağıdaki linklerdedir:

Age of Empires II: The Conquerors için tıklayın
    Age of Empires III için tıklayın
    Age of Empires III: The Warchief için tıklayın
    Age of Empires III: Asian Dynasties için tıklayın

"Bilindik strateji oyunu istemiyorum, farklı bir oyun istiyorum!"

Bu tarz olarak, çok zevkli oyunlar mevcut. Bunları aşağıda sıraya dizeceğim:

Commandos serisi (İngiliz komandolarını yöneterek gizli operasyonlar gerçekleştiriyorsunuz) benim tarafımdan inceleme yazısı için tıklayın

Desperados serisi Commandos tarzında. Vahşi batı temalı. (Kesinlikle denemenizi öneririm)

Chicago: 1930 (Commandos tarzında) SVGA isimli üye tarafından inceleme yazısı için tıklayın

Sims 2 ve ek paketleri(University, nightlife, open for business, pets, seasons ve bon voyage) Her ne kadar simülasyon olsada iyi bir strateji oyunudur. Sims 2'nin bendeniz tarafından inceleme yazısı için tıklayın.

Dipnot:

Yüzüklerin Efendisi hastasıysanız Lord of the Rings: Battle for Middle Earth 1-2'yi öneririm.

Gelişmiş çağlarda, robotlarla tanklarla uçaklarla savaşmak istiyorsanız C&C serisi en iyilerindendir.

"Arkadaşlarımla oynamak için en güzel strateji oyunu?"

Burada gene sizin zevkinize kalmış. Ama birkaç şey demem lazım. Öncelikle: bence, Age of Empires II: The Conquerors oyununu Multiylayer oynamak, III'ü multiplayer oynamaktan daha zevklidir. Fakat dediğim gibi: sizin zevkinize göredir bunlar..

Sonra; Sıra Tabanlı Strateji dediğimiz oyunlarda, kocaman orduları hazıp edip arkadaşlarınızla oynamanında ayrı bir zevki vardır.

Age of Empires II: Conquerors Taktikleri: öncelikle, karşı tarafınızdaki oyuncunun insan olduğunu, onunda hislerinin, psikolojisinin olduğunu unutmayın ve öyle davranın. Onunla birkaç defa oynamış iseniz, onun dilinden konuşun. Mesela: adam öyle biri ki; ordusunu hazırlayıp köyünde asker masker bırakmadan top yekün saldırıyor. Hee, demekki o saldırırken surunuzun başka kapılarından gidipte ona saldırmanızda fayda var.

Size 100 tane fil mi getirdi?? O zaman birkaç kat sur çekip(zaman kazanmak için) surlara sık sık bombard tower koyun, böylece filler yaklaşamıyorlar, adam ya fillerini sürüp hepsini kaybeder(bu, onun iyi bir oyuncu olmadığını gösterir) veyahut fillerini sürdüremez. Ayrıca hiçbir askerini de size gönderemez. Sadece mancınık yapıp tower'ları yıkmakta bulur çareyi. Fillere karşı daha fazla çeşitli stratejiler için tıklayın.

Favori milletinizi, kullanışlı bir ırk olarak seçin. Bombard Tower yapabilen mesela. Paladinde. Paladinler oyunun kaderini değiştiriyor. En iyisi hangisi mi peki? Bence spanish. Adamlarda bombard tower, paladin mevcut. Conqustador'da uzaktan atıp sur arkasından iyi iş görürken, denizli bi haritaysada, canon galleon'larla adama kök söktürürsünüz.

"Savaşmadan aklımı kullanmak istiyorum. Ticaret filan yapmak!"

Bu türde mevcuttur. Çok zevkli ve tam istediğiniz türden oyun serisi var. Ayrıca yukarıdaki turn-based-strategy(sıra tabanlı strateji) türlerinde de, diplomasi yaparak savaşmadan güzel şeyler yapabilirsiniz.

Anno (Serisi). Bu oyunda bir liman şehriniz vardır ve burada evler, liman, kaynak toplamak için binalar, halkın ihtiyacı olan binalar vs. yapıyorsunuz. Ve çağ atlıyorsunuz. Ve gemiler üreterek çevrede başka adalar keşif edip yeni yeni kaynakların ticaretini yapıyorsunuz. Oyun tam bir savaşsız strateji. Ayrıca rakipleriniz de var ve açıkgözlü olmalısınız. TrGamer'dan inceleme yazısı için tıklayın.

Tycoon oyunları. Bu oyunlarda sağlam strateji oyunlarıdır ve kafa gerektirir. Limonata satmaktan tutun hayvanat bahçesi işletimine kadar her türlü şeyi işletmeye çalışabilirsiniz. Çok keyiflidir ve buda savaşsız bir stratejidir. Kategorinin en çok tutulan türü olan "Roller Coaster Tycoon(lunapark işletimi)"'nin 2. oyunun inceleme yazısı için buraya, 3. oyunun için buraya tıklayın.

Stronghold 2. Bu oyunda da barış modunu(peace path) seçerek, tam istediğiniz gibi bir oyun oynarsınız. Oyun, sosyal yaşamı yansıtmada zirvededir ve her türlü detaya girersiniz. Orta çağda geçen bu güzel yapımın bendeniz tarafından inceleme yazısı için tıklayın. Ayrıca SVGA isimli üyemizden, oyunun daha eski bir versiyonu olan "crusader(Tr. meâli: haçlı seferleri)" oyununun inceleme yazısı için tıklayın.

Caesar (Serisi). Bu oyunda romanın tarihini baştan yazarsınız. Buda sosyal hayatın içine girmiştir ve strongholddan daha ayrıntılı ve zordur. Oyunda savaşlı haritalarda mevcut ama savaşsızlarda var. SVGA adlı üyemizin, serinin III. oyununun(grafiksel açıdan V'i öneririm) inceleme yazısı için tıklayın.

Simcity. Bu oyunda bir köy kurup onu metropol yapmaya uğraşırsınız ve başkanların ne sıkıntılar çektiğini çok iyi anlarsınız. Herkesin başaramadığı, zor bir oyundur. Ve tabii ki bunda sadece şehir kurarsınız. Savaş filan yoktur. TrGamer'dan inceleme yazısı için tıklayın.

NoT: Yukarıda da dediğim gibi, eksik yada yanlış bilgilerimiz düzeltiniz, ek bilgi katınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jansay -- 18 Ağustos 2009; 17:11:45 >

• EMPİRE EARTH III Tek geçerim.
  • warhammer 4000k : dawn of war ıda ben tek geçerim :p
  • Bu arada
    quote:

warhammer 4000k : dawn of war
    İlkdefa duyuyorum
  • topik güzel olmuş,biraz daha geniş olsa daha iyi olur,daha da seçenek ekleyeceğine inanıyorum.üst konu olsun :p
  • quote:

Orjinalden alıntı: Milanese

topik güzel olmuş,biraz daha geniş olsa daha iyi olur,daha da seçenek ekleyeceğine inanıyorum.üst konu olsun :p

zaten bu dediklerimin hepsini oynayan, stratejinin kurdu olur. Sonra öbür oyunlara da dallanabilir
  • medieval total war 2 sıra tabanlı oyunların en iyisidir bence
    bence rise of nations'u da ekle ancak bu oyun hem sıra tabanlı hem de gerçek zamanlı oynanabiliyor.
  • Age of Empires III
    Lord of the Rings: Battle for the Middle Earth II
    C&C serisi
    Stronghold 2

Bu oyunların hepsini oynadım ve strateji oynıycam diyorsanız C&C RA ile başlayın Stronghold 2 ile devam edin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mrbezgin

Age of Empires III
    C&C serisi
    Stronghold 2

Bu oyunların hepsini oynadım ve strateji oynıycam diyorsanız C&C RA ile başlayın Stronghold 2 ile devam edin...

Age of Empires kaliteli bir oyundur. Stratejiden zevk almak isteyenlere en iyi cevap verebilenlerdendir. Ama sevmeyenlerde olabilir. Fakat eğer hoşunuza giderse kesinlikle oynamadan geçmemek gerekir.

Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi: Yüzüklerin Efendisi hastası iseniz BFME çok iyi gelecektir...

Yani bi denemeden sevip sevmeyeceğini adam nerden bilsin?

Şahsen senin tavsiyene uysaydım, Age of gibi bir oyunu kaçırırdım. Bana göre çok zevkli olan bir oyunu...

• quote:

Orjinalden alıntı: Deccalİads

medieval total war 2 sıra tabanlı oyunların en iyisidir bence
    bence rise of nations'u da ekle ancak bu oyun hem sıra tabanlı hem de gerçek zamanlı oynanabiliyor.

evet, onuda eklemekte yarar var
  • quote:

Orjinalden alıntı: Jansay

quote:

Orjinalden alıntı: mrbezgin

Age of Empires III
    C&C serisi
    Stronghold 2

Age of Empires kaliteli bir oyundur. Stratejiden zevk almak isteyenlere en iyi cevap verebilenlerdendir. Ama sevmeyenlerde olabilir. Fakat eğer hoşunuza giderse kesinlikle oynamadan geçmemek gerekir.

Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi: Yüzüklerin Efendisi hastası iseniz BFME çok iyi gelecektir...

Yani bi denemeden sevip sevmeyeceğini adam nerden bilsin?

Şahsen senin tavsiyene uysaydım, Age of gibi bir oyunu kaçırırdım. Bana göre çok zevkli olan bir oyunu...

AOF 3 bence serinin en kötü oyunlarında biriydi AOF 2 diyorsan evet gercekten bir klasikdir... Lord of the Rings: Battle for the Middle Earth II ise kesinlikle oynanması gereken bir oyun... C&C RA yı Stronghold ise seneryosu gerçekten çok iyi ayrıca askerleri ve birimleri gercekten stratejik bullanılması gereken nadir oyunlardandır... Tabi bunlar benim nacizane fikirlerim...

• şimdi oldu işte

çünki C&C ile başlayıp Strongholddan devam ederse BFME ve Age of gibi oyunları kaçırır adam ve büyük kayıp
  • amd 300064bit
    1024 ram
    x1950agp 256bit256MB

sisteme uygun çok eski olmayan, turn based olmayan, C&C warcraft serisi hariç insanın hayatını karartıcak gece gündüz oynanacak efsane bir oyun arıyorum. yardımınızı bekliyorum efem..
  • Arkadaşların çoğu Lord Of The Ring Battle Middle Earth II yi önermişler ama bana göre Middle Earth I daha eğlenceliydi. biraz Age of empirese kaçıyordu ve empire eartha
  • quote:

Orjinalden alıntı: moffaka

amd 300064bit
    1024 ram
    x1950agp 256bit256MB

sisteme uygun çok eski olmayan, turn based olmayan, C&C warcraft serisi hariç insanın hayatını karartıcak gece gündüz oynanacak efsane bir oyun arıyorum. yardımınızı bekliyorum efem..

insanın hayatını karartıcak?

Age of empires serisi Battle for middle earth 2,

ama bunlar çerez, gel ben sana bi değil hayatını karartmak, pisikopatlaştıran bi oyun söyliyim

Commandos serisi İşte bu oyun adamı pisikopat yapar. İnceleme yazısı bu topiğin ilk mesajında. Oradan bakabilirsin. Bu oyuna geceni gündüzünü katarsın eğer bölümlerini bitirmeye çok azimli olursan

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: moffaka

amd 300064bit
    1024 ram
    x1950agp 256bit256MB

insanın hayatını karartıcak?

Age of empires serisi Battle for middle earth 2,

ama bunlar çerez, gel ben sana bi değil hayatını karartmak, pisikopatlaştıran bi oyun söyliyim

Commandos serisi İşte bu oyun adamı pisikopat yapar. İnceleme yazısı bu topiğin ilk mesajında. Oradan bakabilirsin. Bu oyuna geceni gündüzünü katarsın eğer bölümlerini bitirmeye çok azimli olursan

Yine bu benim nacizane fikrimdir commandos bölüm ilerledikçe oynamaktan sıkıldığım bir oyundur... tek bir yanlışda sil baştan... ama diğer oyunlarda bir taburuda kaybetsen daha büyük bir ordu yapmak için hırslanıyorsun...

• sil baştan değilki kaydettiğin yerden devam et...

ayrıca oyun bildiğimiz stratejilere benzemiyor. Age of yada BFME gibi değil, kıyaslamıyorum şahsen ben Commadosla age ofu...

ne güzel fikir paylaşıyoruz yaw
  • quote:

sil baştan değilki kaydettiğin yerden devam et...

ayrıca oyun bildiğimiz stratejilere benzemiyor. Age of yada BFME gibi değil, kıyaslamıyorum şahsen ben Commadosla age ofu...

ne güzel fikir paylaşıyoruz yaw

Fikir baylaştığımızı bende "bu benim nacizane fikrimdir " diyerek katılıyorum. Ama AOF den yada C&C den bahsedilen bir yerde commandos çok ayrı bir sınıf... sadece bunları belirtmek istedim

• Güzel olmuş dostum eline sağlık.
  • farklı strateji isteyenler bölümüne koydum zaten commandosu, simsi filan

nacizane yorumların için sağol

quote:

Orjinalden alıntı: PeterPetrelli

Güzel olmuş dostum eline sağlık.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.