Şimdi Ara

Intel'in 6 çekirdekli Core i9 işlemcisi göründü (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
0
Favori
22.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gerek yok bence. Sonuçta şifre falan kırmaya çalışmıyoruz.
  • vay anasını gördüğümün inteli....
  • INTEL'e bak be. Uçmuş. AMD'yi hepten bitirecek. Şu an PC almanın hiç sırası değil bence. 6 çekirdeklilerden alırım herhalde.
  • Neden sadece kendi ihtiyaçlarınızı düşünerek yorum yapıyorsunuz ?

Bizim oturduğumuz sokağın başında bir çay ocağı var, bilgisayar alıcam kendime 4 çekirdek varmış bir de corei7 yi anlatmaya çalışarak bilmemne varmış diye sen ne dersin hangisini alayım diye sormuştu.

Güldüm ve 100 Usd lik bir işlemci almasını ve buna uygun bir sistem düşünmesini tavsiye ettim çünkü yapmak istediği iş belliydi. Çok nadir film seyretmel ve msn internet.

Şimdi bu adama bu forumda hatta bu konuda yazan bir çok kişi çıkar Intel in çıkacak(mış) olan 6 çekirdekli olan işlemcisinden almayı önerenler bile olur, olurmu yahu demeyin olur olur...

Öyle bir teknolojik kriterlerin olduğu zamandayız ki, farklı oyunlar için farklı ekran kartlarının tavsiye edilebildiği, farkli görüntü uzantıları için farklı sistemlerin tavsiye edildiği, farklı işler için farklı işlemcilerin tavsiye edildiği hatta sadece oyun için düşünülen işlemcilerde farklı oyunlar için farklı işlemcilerin tavsiye edilebildiği ayrımlar söz konusu.

Buradan yola çıkarsak ne daha Pentium D ler hatta PIII ler için çöp diyebiliriz ne de 6 çekirdekli işlemciler için erken diyebiliriz.

Bilmediğimiz anlamda arada bir de Workstation grubu var.

Masa Üzeri dünyasını kısaca ofis ( internet + basit yazma çizme programları ) ve oyun olarak ayırabiliriz ikiye. Birde sunucu dünyası var. Aslında sunucu denince insanların aklına Şirketlerin koca koca dolaplarında saniyede bilmem ne kadar işlem yapabilen bilgisayarlar olarak bakılıyor. Hani kemikleşmiş kişilerin Xeon Opteron dediği işlemcileri kullanan cinsten makineler.

Ama bir makine ne yaparsa işlemciye ne yaparsa ram e ne yaparsa nasıl veya hangi model/marka ekran kartına ihtiyaç duyacak diye hesaplayan yok.

Şimdi bir şirkette sadece Active Directory ve buna benzer estek köstek basit şeyler için Ayçiçeğinin üzerindeki kadar çok fazla çekirdeğe sahip işlemciler mi gerekiyor ? Hayır, hatta basit bir E5200 bile bu işi taşır.

Diğer tarafta muhasebe programı veya ERP programı mesela Netsis gibi onlarca SQL sorgusu çalıştıran bir cihaz ve pgograma bağlı onlarca çalışan kişi. Şimdi bunun için de hani cidden iyi bir cihaza ihtiyaç var.

Peki 6 çekirdek lazım mı ?

Evet masa üzerinde de lazım ama özellikle workstation diyebileceğimiz ağır iş yükü olan hali hazırda Xeon işlemcilere sahip olan ve aslında işi gerçek anlamda "sunucu" görevi olmayanlar için de gerekiyor. Ha alır bu işlemci üzeinde "oyun" oynamaya kalkarsan senin bileceğin iş ama kaynaklarını doğru kullandığını söyleyemeyiz.

• bu kadar abartmayı gerektıren ne var cok merak ediyorum uçak üretmiyoruz ki
  • performans bakımında intel uçmuş
  • uzaktan el sallaaaa :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: stner

benm ki bana yetio

aynen öyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Neden sadece kendi ihtiyaçlarınızı düşünerek yorum yapıyorsunuz ?

Bizim oturduğumuz sokağın başında bir çay ocağı var, bilgisayar alıcam kendime 4 çekirdek varmış bir de corei7 yi anlatmaya çalışarak bilmemne varmış diye sen ne dersin hangisini alayım diye sormuştu.

Güldüm ve 100 Usd lik bir işlemci almasını ve buna uygun bir sistem düşünmesini tavsiye ettim çünkü yapmak istediği iş belliydi. Çok nadir film seyretmel ve msn internet.

Şimdi bu adama bu forumda hatta bu konuda yazan bir çok kişi çıkar Intel in çıkacak(mış) olan 6 çekirdekli olan işlemcisinden almayı önerenler bile olur, olurmu yahu demeyin olur olur...

Öyle bir teknolojik kriterlerin olduğu zamandayız ki, farklı oyunlar için farklı ekran kartlarının tavsiye edilebildiği, farkli görüntü uzantıları için farklı sistemlerin tavsiye edildiği, farklı işler için farklı işlemcilerin tavsiye edildiği hatta sadece oyun için düşünülen işlemcilerde farklı oyunlar için farklı işlemcilerin tavsiye edilebildiği ayrımlar söz konusu.

Buradan yola çıkarsak ne daha Pentium D ler hatta PIII ler için çöp diyebiliriz ne de 6 çekirdekli işlemciler için erken diyebiliriz.

Bilmediğimiz anlamda arada bir de Workstation grubu var.

Masa Üzeri dünyasını kısaca ofis ( internet + basit yazma çizme programları ) ve oyun olarak ayırabiliriz ikiye. Birde sunucu dünyası var. Aslında sunucu denince insanların aklına Şirketlerin koca koca dolaplarında saniyede bilmem ne kadar işlem yapabilen bilgisayarlar olarak bakılıyor. Hani kemikleşmiş kişilerin Xeon Opteron dediği işlemcileri kullanan cinsten makineler.

Ama bir makine ne yaparsa işlemciye ne yaparsa ram e ne yaparsa nasıl veya hangi model/marka ekran kartına ihtiyaç duyacak diye hesaplayan yok.

Şimdi bir şirkette sadece Active Directory ve buna benzer estek köstek basit şeyler için Ayçiçeğinin üzerindeki kadar çok fazla çekirdeğe sahip işlemciler mi gerekiyor ? Hayır, hatta basit bir E5200 bile bu işi taşır.

Diğer tarafta muhasebe programı veya ERP programı mesela Netsis gibi onlarca SQL sorgusu çalıştıran bir cihaz ve pgograma bağlı onlarca çalışan kişi. Şimdi bunun için de hani cidden iyi bir cihaza ihtiyaç var.

Peki 6 çekirdek lazım mı ?

Evet masa üzerinde de lazım ama özellikle workstation diyebileceğimiz ağır iş yükü olan hali hazırda Xeon işlemcilere sahip olan ve aslında işi gerçek anlamda "sunucu" görevi olmayanlar için de gerekiyor. Ha alır bu işlemci üzeinde "oyun" oynamaya kalkarsan senin bileceğin iş ama kaynaklarını doğru kullandığını söyleyemeyiz.

Sen neden kendi mantığını burada açıklıyosan işte ondan 6 çekirdekli CPU önerilir..
    IPHONE denen cihazı sadece görselliği ile haketmediği değerlere satın alanlar varda ondan
    Senin mantıkla köşebaşındaki çaycıya Nokia 3310 da yeter de ondan
    1 yıl geçmeden köşebaşında ki çaycı senin aklına uyduk, NFS bile oynayamıyoz derde ondan
    Çaycı video kamerasına çektiği videoları düzenlemek isterde ondan
    Çaycı fotoğraf makinası ile çektiği resimleri Photoshop ile düzenlemek isterde ondan
    Çaycı aldığı DVD yi DİVX formatına çevirmek isterde ondan 6 çekirdekli işlemciler önerilir...

ona bakarsan daha pek çok teknolojik gelişmeyi tam anlamı ile kullanılamıyor,

Örnek:

Henüz PCI-E 1.0 veri yolunu tam anlamıyla dolduracak düzeyde bir kullanım söz konusu değil iken PC dünyasında PCI-E X16 diye bir kavram var ne yani o zaman napalım gerek yokmu diyelim.... AGP tamam yetmez artık demek mi gerekiyor,PCI-E 2.0 a geçmek için, PCI-E 3.0 haberleri dolanıyor ertelenmiş yine, sebebi tüm herşey hazır donanım olarak bu anakartlarda çalışır vaziyette, erteleme nedeni ne peki..? Geriye uyumluluk konusunda ufak tefek sıkıntılar varmış, hayır efendim, halen daha PCI-E 1.0 veriyolu tam anlamıyla doldurabilecek kapasitede veri akışı günümzde henüz yok.... PCI-E 3.0 gerek varmı yok, o zaman araştırma geliştirmeler durduruklmalı senin mantığa göre...

Sıkıntıların kaynağı YAZILIM DÜNYASI, DONANIM boyutu ise gelişmesini devam ettirecek... Yazdığın iş amaçlı ofis yazılımları frmalar tarafından yıllardır geliştirilmediği için Celeron işlemciler 2gb ram ile çalışabiliyor hala, yazılım şirketleri oturmuş bir düzeni bozmaktan korktukları için E5200 yetiyor hala, adamlar 64bit program yazsalar bi dünya sorunla karşılaşmaktan korkuyorlar MS bile WİN 7 ile tam sorunsuz oturttu 64 işletim sistemlerini, muhasebe programları yazanlar rahat para kazandıkları hazır sorunsuz yazılımları donanıma uygun ve gerçek hakkını verecek güncellemelere gitmekten korkuyorlar oyun firmaları en güzel örnek 4 çekirdekten faydalanan doğru düzgün oyun yok daha piyasada...

Kaynakları doğru kullanma meselesine gelince, madem bu konuda bu kadar hassassın Facebook ve Microsoft' un atıl durumdaki işlemci güçlerinden faydalanılması hususunda yürüttükleri bir kampanya var PCLABS da direk link de var, İşlemcinin atıl gücünden astronomi,tıp alanlarında faydalanılmasını öngören bir sistem çok küçük bir program PC ye kuruyosun, arka planda fayadalanamadığın işlemci gücü bu program sayesinde bilim amacına hizmette kullanılıyo bu programı kullanan dünya üzerindeki milyonlarca PC den elde edilen güç sayesinde muazzam bir işlem gücü kullanıma sunuluyo, indir PC ne kullanıma aç bu gücü o zaman da söylediğin ve savunduğun şeyin arkasında olduğuna inanyım... Ben idda ediyorum 6 çekirdekli Gulftown CPU lar çıktığında bütçen müsait olsa ilk alanlardan bir tanesi olursun...

Niye önermiyecekmişiz 6 çekirdekli GULFTOWN işlemcileri....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURK-ŞAD -- 11 Ağustos 2009; 9:15:58 >

• Millet q6600 e8500 tertışmasında "4 çekirdek desteği yok kardeşim boşverin beklemeyi" diyordu.
    şimdi 6lar çıkıyor.
    demek illa kodlama beklemek yersizmiş.
    ne kadar çekirdek o kadar muhabbet
  • vay be
  • 3000 tl den çıkar bu piyasayaFanteziye gerek yok.phenom II lerle yola devam
  • Ben memnunun şimdilik işlemcimden

• Ohoo Yakında 16 Çekirdek Çıkarır İntel
  • quote:

Orijinalden alıntı: musandia

Daha nice çekirdeklere

Hehehe xDxD

Intel bi yerden alıyor gazı çekirdeğe çeviriyor haydin hayırlısı xD

AMD'yi piyasada çok zor duruma düşürür bu işlemciler makul fiyattan piyasaya girerse.( Tabii Intel'den makul fiyat beklemek ne kadar doğru bilemem xD)
  • ben,yeni anakartım ve q6600 3800mhz de güle oynaya geçiniyoruz.

önümüzdeki 2 sene boyunca ne anakart nede işlemci değiştirmeyi düşünüyorum.dx11 kartlar çıksın alırsam bi ondan alacam başkada masraf etmem.

yeter yahu artık.bi araba parası verdim şimdiye kadar bu pc ye
  • amd de 6 çekirdek li işlemcilerini çıkartacak bu kesin ama bu böyle gider nezman intel bir serisinde hatalı çıkartırsa oazman amd nin payı artar ama ikiside olsun derim aman zincirin bir tarafı koparsa bize dokunur :)
  • benden işlemci degisimi icin 6 cekirdek bekliyorum
  • Q6600'den geçilebilecek işlemci yok hala piyasada Ben de bekliyorum valla. Bu arada niye hortladı ki bu konu?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.