Şimdi Ara

# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.723
Cevap
56
Favori
155.246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayırlı olsun arkadaşım. Ben modemle ilgili önemli ayarları resim olarak atayım, sen kontrol et istersen. Gönderdiğim ayarlar oynama yapılmamış fabrika ayarlarıdır.

Özellikle en son fotodaki değerlere ve kullanıcı adı-şifresi kısmına dikkat edelim. Hatta ben ADSL ve VDSL için ikisinede girdim. Hangi tür internet kullandığını bilmeyenler için faydalı olacağı için yazıyorum.

Fiber bağlantılar için MTU değeri 1500 olmalıymış.

# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 17 Nisan 2021; 15:8:54 >

• Akisame A kullanıcısına yanıt

Fiber için diyorsanız

Ağ Ayarı/Geniş Bant/ETHWAN ayarlarına gidin: kullanıcıadı@fiber ve şifre olarak girmeniz gerekiyor. Kullanıcı adınıza mutlaka @fiber ekleyin. FTTB kullanıyorum ayarlar bu şekilde MAC Clone yapmaya gerek kalmadı. Ancak FTTH için mac clone gerekli olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FatalERROR! -- 23 Haziran 2021; 0:59:21 >
  • @FatalERROR! arkadaşım, Süperonline fiber için farklı modem kullanılabiliyor mu? Birde tüm modemler için böyle bir sıkıntı varmı?
    Ben araştırdım fakat işin içinden çıkamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 19 Nisan 2021; 0:40:2 >
  • tcebeci1 kullanıcısına yanıt

Evet VMG3625-T50B'yi Superonline fiber (FTTB) ile kullanıyorum. Daha önce VMG8924-B10A ile kullanıyordum. Kullanıcı adı ve şifre elinizdeyse mümkün oluyor.

• FatalERROR! kullanıcısına yanıt

Cevap için çok teşekkür ediyorum. Google dan araştırıp bu sayfalara yönelen kişiler için çok önemli bilgiler bunlar # ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM 

Burada vermiş olduğum resmi duyuru linkini sonrasında incelediğimde benzer sayfalarda, önceki global yazılımların çıkış tarihlerinin de verildiğini fakat o yazılımların hiçbirinin Zyxel resmi ftp sitesinde verilmediğini gördüm.

Yani resmi sitede çıkacağı ilan edilen yazılımlar, gerçek hayatta herkesin kullanımına sunulmuyor.

Konu ile ilgili Zyxel Tayvan a mail attım. "Güncel yazılımı bağlı olduğunuz internet servis sağlayıcılardan isteyebilirsiniz" diye dönüş yaptılar. Anladığım kadarıyla İtalya gibi ülkelerde Zyxel in ISS lere vermiş olduğu güncel ve/veya global yazılımlar forumlarda paylaşılıyor. Diğer ülke kullanıcıları da oralardan alabilirlerse alıp bu tarz formlara taşıyıp kullanıyorlar. Bu sayede Zyxel in tam istediği gibi modemle sorunu olmayan kullanıcılar genelde cihazın ömrü boyunca aynı yazılımı hiç değiştirmeden devam ediyorlar.

ABPM.6 global yazılımının çıktığında biz son kullanıcılara yine bu yöntemlerle ulaşacağı ve yüklemek için Telnet komutları falan kullanılarak yüklenebileceği yönündeki düşüncem güçlendi.

Bu düşüncelerin oluşmasıyla beraber dün gece çekinerek te olsa V550(ABPM.4)C0 global yazılımı Telnet komutlarını kullanarak güncelleme yaptım. Sonra modemi resetleyip eski "Backup ayarları" dosyasını geri yükledim.

Cihazlarınızda sorununuz yoksa buna gerek olmadığını düşünmekle beraber, sonuçlarımı paylaşmak istiyorum;

VMG3625 T50B nin üzerinde gelen V550(ABPM.2)G0 yazılımına göre baktığımızda

1- mimo ve WLAN zamanlama ayarı kaldırılmış. Yeni birşeyler beklerken bu ayarın kaldırılmış olması ilginç geldi.

2- Wifi mesafeleri değişmedi.

3- Arayüz yine Türkçe.

4- Download, upload ve ping sürelerinde en ufak değişen birşey olmadı.

5- IP alma öncekinde 3:15 saniye idi, yeni yazılımda 3:10 saniye ölçtüm, yani aynı.

6- xDSLFwVersion numarası değişmiş.

7- Kopma yaşamadım.

8- Arayüz sayfasında firmware adı V550(ABPM.4)C0 oldu.  

Değişen hiçbir şey yok. Benim farkettiklerim şimdilik bunlar. Çantadan tavşan çıkmıyor. 

Kişisel analiz ve sonuç; gerçekten ciddi manada ihtiyacı olan modemler için hataları düzeltilmiş yeni yazılımları resmi Zyxel sitesine koyuyorlar. Fakat ciddi hataları zaten olmayan yazılımları çok ufak değişiklikler yaparak ve aylar öncesinden çıkış tarihi vererek üst seviye kullanıcılara heves arttırıcı şekilde ilan ediyorlar. Ama yinede sitelerinde direk yayınlamıyorlar. Sanırım Tayvanda bütün yetki ISS lerde. Yani ben bişey anlamadım bu işten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 2 Mayıs 2021; 13:50:12 >

Resmi güncelleme olmayınca neyi değiştirdiklerini ya da hangi problemlerden haberdar olduklarını yazılı olarak göstermiyorlar sanırım. Bende internetle ilgili bir problemden dolayı (ABPM.4)C0 sürümüne geçiş yapmıştım. Sorun zaten internetimle alakalıymış firmware güncellememe gerek yokmuş. Ama gözlemlediğim kadarıyla bende de bir değişiklik olmadı # ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM Zaten cihazı sorunsuz kullanıyordum hala da öyle.

• Misafir ağı kendin kendine açılıyor kapatamıyorsunuz. diye yorum var internette bu doğru mu

• wa$abi kullanıcısına yanıt

Benim modemde tek sefer bile açılmadı

• wa$abi kullanıcısına yanıt
    Öyle bir sıkıntı yaşamadım.
    Hocam merhaba. Maşallah diyeyim modem tıkır tıkır çalışıyor. 🙂😏 Doğru seçim olmuş benim için. Tek korkum 2. el aldığım için bi kusuru çıkacak mı diyeydi. Sorun yok 2haftayı geçti.
  • birliknota B kullanıcısına yanıt

Merhabalar bizden size, sorun olmadığına çok sevindim. Umarım uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

Hat değerleriniz iyiyse ve/veya imalat sorunu yoksa modem gerçekten iyi çalışıyor.

• Merhaba, ben de bugün bu modemle aranıza katıldım. Telekomun tplink tdw9970 den sonra ilaç gibi geldi diyebilirim. Normalde 9970 in yanında linksys ea6100 wifi ap kullanıyordum kablosuz için(5GHZ). ancak şunu farkettim yaptığım testlerde çekim gücü ve sinyal kalitesi bakımında bu modem 5GHZ dahil ea6100 den bile daha iyi ona şaşırdım doğrusu.

Onun haricinde normal internetimin bağlantı kalitesi bile bariz farketti diyebilirim. Bir de yaptığım testlerde jitter genelde hep 0 çıktı.

Evet arayüz kesinlikle berbat. Ancak benim için en önemli unsur olarak GB ethernet olması ve işlemci gücü ön planda oldu zaten çok kurcalama yapan biri değilim. benim için önemli olan sistem kararlı çalışsın bana yeter. şimdilik memnunum

• Laztronot kullanıcısına yanıt

Aramıza hoş geldiniz, güle güle kullanın# ZyXEL VMG3625-T50B MODEM/ROUTER KISA İNCELEME, KARŞILAŞTIRMA, YORUM Arayüz konusunda; eski zyxel ürünlerinin arayüzlerini bildiğim için bu bana biraz daha kullanımı basit ve hızlı geldi. Zira mobil web arayüzü olması da bir avantaj. Ama dediğiniz gibi, sistem kararlı çalışsın yeter.

Tekrardan hayırlı olsun.

Hayırlı olsun. Ben de 3 haftadır kullanıyorum. Sıkıntısız çalışıyor. Eski modemimde sinyal kopması yaşıyordum, bunda hiç olmadı. En uç odada kurulu olmasına rağmen evin her yerinde çekiyor. Önceden ağ genişletici kullanıyordum. Aktif olarak 4 cihaz bağlı kullanıyorum. Gayet başarılı.
  • 80000 kbps olan hızım 2 gün önce 88000 kbps ye çıkarıldı. Hattın kökü 100 Mbps zaten. İnternet sorunsuz, bağlantı güzel fakat SNR 16 lardan 14 civarına düşmüş. Telefon ile sürekli tesbih çeker gibi hız testi yapıyordum. Sanırım internet servis sağlayıcı bunları gördü, paniğe kapılıp hızımı yükseltti.  

=============================================================================

xDSLFwVersion:   FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0

Line State:   Up

Modulation:   ITU G.993.2(VDSL2)

Annex Mode:   ANNEX_B

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

near-end fast channel bit rate: 88057 kbps

far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

Aşağıdakiler eski değerlerim;

xDSLFwVersion: FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0

Line State: Up

Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)

Annex Mode: ANNEX_B

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

near-end fast channel bit rate: 79869 kbps

far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 30 Nisan 2021; 16:48:33 >

Ben de modeme güvenip 100 MB e geçtim. 95 civarı download alıyorum şimdilik iyi 🙂
  • birliknota B kullanıcısına yanıt

Süper olmuş, güle güle kullan arkadaşım.

Bende düşünüyordum 100 Mbit e yükseltmeyi, fakat şimdiki kullanımda 1000 dakika her yöne sabit hat hakkı tarife değişikliğinde yanıyor mu onu tam anlayamadığım için bekletiyorum.

Servis sağlayıcının sayfasında belirtilmemiş bu durum.

Artı hızı yükseltip sorun yaşarsam yine eski haline döndürmek meşakkatli olur mu diye düşüncem var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 30 Nisan 2021; 19:35:41 >
  • @birliknota @FatalERROR!

Teşekkür ederim. 2 gündür kullanım sonucunda hala pişman etmedi. özellikle geforce now da farkını daha iyi hissettim şu 2 günde. paket gecikmeleri ve anlamsız bant genişliği düşmesi hiç yaşamadım bu modemle.

şimdi geriye operatör değiştirmek kaldı, turknet ya da netspeed den 75mbps ye geçince tadından yenmez.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.