Şimdi Ara

Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
884
Cevap
27
Favori
63.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ipv6 almadığım için hiç deneme fırsatım olmadı ama turknet dağıtmaya başladığında openwrt wan ipv6 kısmından seçebilirsiniz, basit bir ayar sadece çok zor değil. bu arada turknetin bireysel müşterilerine ipv6 dağıtma haberini nereden aldınız ben göremedim hiç bir yerde? henüz alabilen varmı?

• Daha test aşamasında zaten genel bir duyuru yapılmadı henüz. Bir ara IPv6 denemek isteyen kullanıcılar için çok sınırlı talep toplamıştı. O başvuranlar için aktif edildi. Ama şuanda başvurular kapalı.

https://forum.turk.net/t/ipv6-i-ilk-deneyimleyen-kullanicilardan-olmak-ister-misiniz/4889/

Açıkçası IPv6 işini ben çok istiyorum. Benim çok işime yarayacak IPv6 DDNS ile beraber. İnşallah bir an evvel yaygınlaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 10 Aralık 2020; 15:20:45 >
  • altuntepe2 kullanıcısına yanıt
    Hocam wan6 bölümünü gördüm. Açıkçası pek bir şey anlamadım. Basit şekilde anlatırsanız sevinirim. Bu arada tuknet kendi forumunda pv6 testi için ilk talep olusturan 100 kullaniciya vereceğini belirtmisti. Yanılmıyorsam 80. Sıralar civarindaydim. Bu arada mail de gelmiş. Ama bunu ipv6 testi tanimladiklarina mi yoksa tüm müşterilere mi gönderiyorlar bilmiyorum. Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motomurat -- 11 Aralık 2020; 19:39:49 >

• Paket tavsiyesi olan var mı ? Yada hangi paketin ne işe yaradığını Türkçe açıklayan bir konu,site ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • motomurat kullanıcısına yanıt

ben aktif ettim. Yanlız gece bir kesinti oldu ip adresleri devre dışı kaldı o saaten sonra ipv6 çalışmadı yapman gerekeni yazıyorum.

Interfaces >PPPoE >advanded ipv6 manual olacak

iki tane interface ekleyeceksin

1. DHCPv6 client oluşturacaksın (Interface) LAN ile bağlantılı olacak
    2. DHCPv6 client (Interface) wan
    Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi

• Hocam ben bunu 19.07.4 veya 5e güncelleyemiyorum. Dediğiniz adımları yapıp en son 18 ten 19a geçmeye çalışıyorum. "  Verifying Checksum ... Bad Data CRC --- ERROR: can't get kernel image!" da kalıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

• Sagiri kullanıcısına yanıt

18.06 sürümündeyken 192.168.1.1 web arayüzünden aşağıdaki linkteki yazılımı kurun, daha sonra yine aynı şekilde 19.07 sürümlerinden istediğinizi kurabilirsiniz.

https://cloud.mail.ru/public/2eQh/CgUGRE7J6

18.06 sürümüne geri düşürürseniz eğer aynı işlemi tekrar yapmanız lazım. Veya hiç 18.06 sürümüne düşürmeyin.

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

Çok teşekkürler ederim hocam :) Son bir soru olarak, "RT3062.eeprom" dosyasını attıktan sonra Wi-Fi'ı aktif etmek etmek için ne yapmamız gerekiyor? Dosyayı attım ancak hala wirelessla ilgili bir alan yok web arayüzünde...

• Sagiri kullanıcısına yanıt
    Eeprom attıktan sonra modemi restart etmeniz lazım, wireless sekmesi görünecektir. Ben wireless ile ilgili ne varsa silerek kablolu router gibi kullandığım için son gelişmelerden haberim yok en son geçen sene denediğimde wifi 50 megabiti geçmiyordu. Belki problemi çözmüşlerdir veya devam ediyordur bilmiyorum. Eğer wifi çok önemliyse unifi gibi ap bağlı kullanın veya eski stok firmware dönmek isterseniz ilk sayfada anlatımı mevcut.
  • Triac3 T kullanıcısına yanıt
    Hocam bende durum böyle. İpv6 test yaptığımda ipv6 gözükmüyor. Lan ile bağlantı oluşturmayı anlayamadım. Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motomurat -- 16 Aralık 2020; 8:43:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wywh

Merhaba,

RT3062.eeprom gömülü ve wifi SSID parolasız aktif halde 18.06.4 sürümü yeniden derlendi.
    Tam Sürüm: OpenWrt 18.06.4 r7808-ef686b7292 / LuCI openwrt-18.06 branch (git-19.170.32094-4d6d8bc)

Dizin :
    https://www.mediafire.com/folder/f55zrb1ly47xj/OpenWrt_ZyXEL_P-2812HNU-F1

Git sürümü seçmek için:
    git checkout v18.06.4

Derlemek için paketler ve komutlar.
    *Openwrt dizininde "files" isimli klasör oluşturursanız, klasörün içeriği firmware root dizinine kopyalanacaktır. wifi eprom veya /etc altındaki ayarları gömülü halde derleyebilirsiniz.

sudo apt install subversion g++ zlib1g-dev build-essential git python time
    sudo apt install libncurses5-dev gawk gettext unzip file libssl-dev wget
    sudo apt install libelf-dev

git clone https://git.openwrt.org/openwrt/openwrt.git/
    cd openwrt
    git checkout v18.06.4
    ./scripts/feeds update -a
    ./scripts/feeds install -a

make menuconfig
    make

Çok ayrıntılı anlatamadım takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırım.
    Daha fazla bilgi için:https://openwrt.org/docs/guide-developer/quickstart-build-images

Birde sorum olacak sizde cihazı web arayüzünden yeniden başlatınca açılışta takılıyor mu?
    whwh hocam merhabalar. Elimde fazladan bir tane bu modemden var. Modemimin ralink çipi sorunlu olduğu için bayağı bir uğraştım ve pes ettim. Çipi sökmeyi, bu arada tekrar rom atmayı düşünüyorum. Derlediğiniz yeni bir rom var mı. Son derlediğiniz romun linkini verebilir misiniz. Kolaylıklar dilerim.

• ysonmezer kullanıcısına yanıt

aslında firmware'i kendiniz derlemeniz daha iyi olur çünkü bizim derlediğimizde standart openwrt sitesinden indirmiş olmakla arasında fazla bir fark olmaz, istediğiniz konfigurasyonu en iyi yine siz bilirsiniz sonuçta. misal kullanıcı adı şifrenizi kendiniz içine dahil edersiniz, istediğiniz uygulamaları kendiniz ekler veya çıkarırsınız.

wifi konusuna gelecek olursam; ralink çipi söktüğünüz takdirde ek olarak hiçbir şey yapmanız gerekmez, firmware'den wifi ile ilgili ne varsa silebilirsiniz silmesenizde hiçbir sorun olmaz sadece hafızasında yer kaplaması dışında.

• Cevap için teşekkürler @altuntepe2. Daha önce derleme yapmadım, hangi aracı kullanmamı tavsiye edersiniz. Bir de bu cihaz için openwrt nin hangi rom versiyonunu derlemeliyim.

• ysonmezer kullanıcısına yanıt

Aslında önceki mesajlardan birisinde anlatmıştım nasıl yapılacağını ama hangi sayfada kaldı bilmiyorum. https://openwrt.org/docs/guide-developer/quickstart-build-images

yukardaki linkte anlatım var, ben sanal makineye ubuntu kurup öyle derleme işlemi yapıyorum. Bu şekilde yaklaşık 5-6 saat sürüyor sıfırdan derlemek. Eğer sanal makine değilde, kullanmadığınız bir bilgisayara ubuntu kurup öyle derleme yaparsanız ve donanım iyiyse daha hızlı biter diye tahmin ediyorum derleme işlemi. Belki daha kolay yöntemi de vardır ama bende bu işlerde öyle çok bilgili değilim kendi işimi görecek kadar biliyorum :))

Kendi konfigürasyonunuzu içine eklemek için "Files" adlı klasör oluşturun. Openwrt klasörü içine atın. Şu andaki çalışan sistemdeki konfigürasyonu winscp ile dışarıya çıkartın mesela /etc/config/network dosyasını çıkarın, içinde kullanıcı adı şifreniz vardır. Bu dosyayı aynı klasörleri oluşturarak files klasörüne ekleyin şu şekilde olacak: files/etc/config/network bunun gibi istediğiniz şeyi ekleyebilirsiniz size kalmış birşey gerisi.

firmwareye bir eklenti eklemek veya silmek isterseniz: make menuconfig dedikten sonra ekrandan seçip veya kaldırıp işlem yapmanız lazım. bazı uygulamalar bir biriyle bağlantılı olur ana şeyi kaldırmadıkça o istediğiniz eklentiyide kaldıramazsınız. kısacası kendiniz tecrübe edip öğrenmeniz lazım birazda :))

• Tamamdır. Karışık bir şeydir diye tahmin ediyordum. Kolay görünüyor. Deneyince daha iyi kavrarım. Mac Os X te denedim ama GNU versionunu beğenmedi :) Aşağıdaki mesajı verdi.

*** Please use a newer version of GNU make. The version shipped by Apple is not supported. Stop.

Virtual machine ya da raspberrry ile denerim olmazsa.

Takılırsam rahatsız ederim.

Teşekkürler.

@altuntepe2

• motomurat kullanıcısına yanıt

Özelden yazın size yardımcı olayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Triac3 -- 20 Aralık 2020; 18:34:29 >
  • Biraz konu dışına çıkarak birkaç acemice soru soracağım; yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1- Modemi nasıl köprü moduna alırım? Modemin sadece DSL sinyalini almasını diğer tüm işlemleri router'in yapmasını istiyorum.

Arayüzde köprü seçeneğini bulamadım, sanırım orijinal firmware'de vardı.

Zyxel P-2812HNUL-F1 modem + Beaglebone Black router. (İkisinde de OpenWrt'nin 19.07.5 sürümü yüklü.)

2- Router'in üzerine OpenVPN client'i kurdum ve yurtdışındaki bir sunucuya bağladım.

Hız testine göre; VPN açıkken, OpenWrt ana sayfasındaki "data rate" değerinin yarısını alıyorum.

Bu durumda, router'in üzerinde SQM çalıştırmak istesem; hız ve queue ayarı nasıl olmalı?

3- OpenVPN ile dns sızıntısı yaşıyorum. İlgili sitelerden DNS sorguladığımda servis sağlayıcımın varsayılan DNS'lerini (8-9 adet) görüyorum.

Bu sorunu router üzerine Stubby kurarak çözdüm. DNS sorguladığımda artık sadece Stubby üzerinden atadığım DNS gözüküyor.

Peki bu durumda yani Stubby + OpenVPN eşzamanlı çalışırken; DNS, VPN üzerinden köprüleniyor mu?

4- BBR mekanizması nedir, çalışma biçimi nedir?

Yukarıda sözedildiği gibi sunucu üzerinde /etc/sysctl.conf dosyasına aşağıdaki satırları ekledim:

net.core.default_qdisc=fq_codel

net.ipv4.tcp_congestion_control=bbr

İnternet hızımda bir artış olmadı.

5- TP-Link TD-W8970 + OpenWRT, VDSL destekliyor mu? Kablosuz bağlantısı çalışıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ji-Young -- 21 Aralık 2020; 3:13:44 >

• ipv6 bu şekilde çözdüm ama modem kapanıp acılınca interfaceleri sırası ile reset atmak gerekiyor sebebini bulamadım

Toplamda 3 interfaces olacak 1 ppoe turknet kullanıcı adını girdiğiniz

2 LAN 

3 Yeni oluşturduğunuz DHCPv6 client

1. Network >interfaces WAN(ppoe kullanıcı adı girdiğiniz) edit bu satırı bulun Obtain IPv6-Address otomatik olacak 

2 Network >interfaces LAN DHCP Server > IPV6 Settings Router Advertisement-Service (server) DHCPv6-Service (Sever) NDP-Proxy (diabled) DHCPv6-Mode (stateless)

3. DHCPv6 client ayarlarında physical settings > Interface tıklayın en alttan costum interface tıklayıp LAN interfaces içindeki status de yazan device ismini yazın bende br-lan yazıyor. Firewall settings Create / Assign firewall-zone yesil olan lan secilecek 

Sırası ile reset atın wan , wan6 (Virtual dynamic interface) , lan ve yeni oluşturduğunuz Protocol: DHCPv6 client resetler arasında oturmaları için zaman tanıyın. Foruma ben olması gereken resimide atıyorum. Olmaz ise system > Software > update > luci-proto-ipv6 ve luci-proto-ppp bu paketleri bulup kurun ve reset işlemini yeniden yapın

• Ji-Young J kullanıcısına yanıt

Merhaba, sorduğunuz sorular açıkcası baya ileri seviyede. Bildiğim kadarıyla yanıtlayayım;

1- Openwrt ile köprü modunda kullanmak isterseniz eğer WAN arayüz protokolünü "unmanaged" olarak ayarlayın. LAN arayüzünde DHCP'yi devredışı bırakın. LAN arayüzünü WAN arayüzüne köprüleyin.

2- OpenVPN cihaz donanımını çok zorlayan bir protokol. x86 cihazlarda bile tam hızı almak çok zor. Tavsiyem Wireguard veya Shadowsocks kullanın internet hızının tamamını alırsınız. OpenVPN ile ekstra olarak SQM kullanırsanız donanım iyice zorlanacaktır.

3- Bu konu hakkında fikrim yok stubby kullandığım oldu ama vpn ile hiç denemedim. Şu anda stubby yerine https_dns_proxy kullanıyorum. İlerde stubby https dns desteği getirdiğinde tekrar ona dönebilirim. VPN kullanma amacınız sansür aşmaksa zapret deneyin ben kullanıyorum sansür için.

4- BBR kurmanızın size hiçbir faydası olmaz. BBR sunucu tarafında kurulması lazım siz istemcisiniz. Ha evde openwrt kurulu NAS cihazınız varsa ona kurun tabiiki. Bu konu hakkında Openwrt forumda uzunca tartışmalar var okuyabilirsiniz. Google BBR kullanıyor mesela kendi sunucularında.

5- Evet 8970 cihaza openwrt kurulum ve VDSL testi yaptım, videosunu çekmiştim hatta. Normalde VDSL destekleyen donanıma sahip ama ADSL modem olarak piyasaya çıktığı için yazılım güncelleme vermediler onun yerine aynı çipsetle 9980 modelini çıkardılar paragöz tplink :) cihazın wifi sorunsuz çalışıyor atheros olduğu için ama 2.4 ghz desteği var sadece.

• Triac3 T kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam. Çocukların dersleri bittiğinde deneyeceğim.
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.