Şimdi Ara

zyban (sigarayı bırakma ilacı) (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
7
Favori
229.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ilk günler zor geçecek zannederdim
    ama benim için şu sıralar çok zor geçiyor
    ilaç filan hikaye iş beyinde bitiyor.
    siz bırakmaya kesin karar vermedikçe ilaç hiç bir işe yaramaz
    zyban bende 6-7 yıl önce kullanmıştım
    5. gün hastanelik olmuştum
    kullandığım güne lanet eder dururum.
    (bu arada ben doktorum)
  • 1 Kutu kullandım ve hiçbir değişiklik olmadı
    sanırım kilodan kaynaklı olarak dozu 2 katı uygulamam gerekiyordu. bir daha deneyeceğim
  • S.A. herkeze kolay gelsin. ben bu ilaca 4 gün önce başladım henüz bir etkisini göremedim fakat sanki sigara biraz tatsızlaştı ve tat alamadığım için de daha çok içmeye başladım. prospektüsünde okuduğum kadarıyla kullanımdan 1 hafta sonrasında başlıyormuş etkisi. bakalım bekliyoruz şu illetten kurtulmak için.
    ara ara kendimdeki gelişmelerle ilgili yazılar yazıcam kendimle ilgili bilgilendiricem sizleri.
    herkeze kolay gelsin...
  • Arada kimsenin yazmaması daha iyi olmuş :) Bu gün ilaca başladığım 11. gün ve ben sigarayı 8. günün öğlenden sonrasında bıraktım ve şu ana kadar içmedim. şimdilik çok iyi gidiyor öyle kriz falanda olmuyor asla. elbette aklıma gelmiyor değil 25 yıl boyunca hayatımda kimseyi görmediğim kadar onu gördüm ve yanımda taşıdım ama şimdi ayrılık vakti geldi (inşallah). İlacı kullanmaya devam ediyorum. 3. günden sonra sabah akşam almaya başladım formlarda okuduğum kadarıyla yan etkisi olan bir ilaç uykusuzluk dikkat dağınıklığı miğde bulantısı v.s çok şükürki bende bunların hiçbiri olmadı hee bu arada bu ilacı devlet hastanesinden aldım para falan vermedim pazarlamasını falan yapmıyorum yani :) İstanbulda olanlar için 212 572 23 23 arıyorsunuz burayı ve sizi yönlendiriyorlar. Herşey çok kolay. Bırakmak isteyen herkeze Allah (c.c) yardım etsin ve nasip etsin inşallah.
  • merhaba. hastanelik olma nedenin neydi acaba? ilacın yan etkilerinden dolayımı yoksa kullanımı esnasında başka bir ilaç kullanımından dolayımı oldu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeTeN

10 haziran 2011 de bıraktım
    ilk günler zor geçecek zannederdim
    ama benim için şu sıralar çok zor geçiyor
    ilaç filan hikaye iş beyinde bitiyor.
    siz bırakmaya kesin karar vermedikçe ilaç hiç bir işe yaramaz
    zyban bende 6-7 yıl önce kullanmıştım
    5. gün hastanelik olmuştum
    kullandığım güne lanet eder dururum.
    (bu arada ben doktorum)

merhaba. hastanelik olma nedenin neydi acaba? ilacın yan etkilerinden dolayımı yoksa kullanımı esnasında başka bir ilaç kullanımından dolayımı oldu?
  • Önemli degil ne demek tabii ki okurum, rica ederim.
  • 41 YAŞINDAYIM 23 YILDAN BERİ GUNDE 1.5 PAKET SİGARA İÇEN BİRİYİM BİRİNDE 2 AY BİRİNDE 15 GUN İKİ SEFER BIRAKMA GİRİŞİMİM OLDU NİKOTİN BANTI İLE AMA BASARILI OLAMADIM BIR ARKADAS TABEX DİYE BIR İLAC ONERDI SU AN 15 GUNU GECTI HIC ICMEYELI İLK 5 GUN ILAC İLE İCTIM SIGARAYI 5. GUN SIGARA İCMEDEN İLACA DEVAM OGUNDEN BU GUNE 15 GUN OLDU BIRAZ KASIYO TABI INSANIN 23YILLIK BI ALISKANLIGI BITIRMESI KOLAY OLMAMASI NORMAL KAYIN PEDERİMDE ZYBAN LA BIRAKTI 3 AYDAN BERİ İÇMİYO ODA İNSAN SİGARAYI BIRAKMAYA BASLADIGI ZAMAN Kİ KARARLILIGI KORUMASI GEREKIYO EN KUCUK BI ODUN VERSENIZ HEMEN PES EDEBILYOSUNUZ O YUZDEN BIRAKMA ISTEGINI SUREKLI CANLI TUTMALISINIZ HIC KIMSE KOLAY OLDUGUNU IDDIA ETMESIN ZOR TABIKI AMA SU VAR EN AZINDAN AGRESIFLIK FALAN OLMUYO VE UZERINDEN ZAMAN GECTIKCE SANKI GUNLER DAHA RAHAT GECIYO İNSALLAH BASARIRIM İNSALLAH HERKES BASARIR HER KESE KOLAY GELSIN
  • Arkadaşlar fiyatı nedir bu meretin?
  • Bu ilacı sakın tek başınıza alıp kullanmayın yarar göremessiniz diyorum nokta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CaNeRR

Bu ilacı sakın tek başınıza alıp kullanmayın yarar göremessiniz diyorum nokta.

Neden?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cehennemden_Cennete

quote:

Orijinalden alıntı: CaNeRR

Bu ilacı sakın tek başınıza alıp kullanmayın yarar göremessiniz diyorum nokta.

Neden?

yan etkileri var hekim kontrolünde kullanmanızda fayda var
  • Zyban Tb. Bugün itibari ile güncel fiyatı 68.73tl' dır. Eşim eczacı teknisyeni ve sigarayıo yeni bıraktı.

İlaç 14gün boyunca sigara ile birlikte kullanıldıktan (sigara iciminde azaltılma yapılmadan ve kendinizi zorlayarak) sonra sigara bir kerede kesilmelidir. Abartılacak bir yan etkisi yoktur.

Eşim de kullandı. Vücudu kabardı ve alerji başladı. Şu anda bile heryeri kaşınıyor. Fakat şöyle birşey diyor: "Bu kadar para verip kendime de eziyet edeceğime bu kaşıntıyı çekerim ama sigarayıda bırakırım, böyle b.. gibi içersen acısı böyle çıkar işte hiç yakınma devam... ", 17 senedir kullanıyordu ve 28 gündür sigara içmiyor.

İlk 2 hafta çay ve cola gibi içecekler içilmemeli, çekirdek fıstık gibi yemişlerden kacınılmalı.( daha çok akıla sigara getiriyor) Asitli içecek olarak soda içilmeli. Sıcak içecek olarak az şekerli nescafe kullanabilirsiniz. Elinizi oyalayacak tesbih vb birşeyler kullanmanızda fayda var.

--------------------------------------------------------------------------------
    ZYBAN™ YAVAŞ SALIMLI FİLM TABLET 150 mg
    (GLAXOSMITHKLINE - A.B.D.)
    GLAXOSMITHKLINE
    KULLANMA TALİMATI
    Ağızdan alınır.
    Etkin madde:
    Her tablette 150 mg bupropiyon hidroklorür içerir.
    Yardımcı maddeler:
    Mikrokristalize selüloz, hipromelloz, sistein hidroklorür, magnezyum stearat, brezilya balmumu, makrogol,
    titanyum dioksit (E171), siyah demir oksit (E172), izopropil alkol, propilen glikol.
    Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler
    içermektedir.
    Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
    Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
    Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
    Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
    Bu Kullanma Talimatında
    ZYBAN nedir ve ne için kullanılır?
    1.
    ZYBAN'ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
    2.
    ZYBAN nasıl kullanılır?
    3.
    Olası yan etkiler nelerdir?
    4.
    ZYBAN'ın saklanması
    5.
    Başlıkları yer almaktadır.
    1. ZYBAN NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?
    ZYBAN, yavaş etki gösteren 60 tabletlik ambalajlar halindedir.
    ZYBAN sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için doktorunuz tarafından size reçete edilen bir ilaçtır. ZYBAN, aşırı derecede
    sigara içen ve içme isteği duyanlarda etki gösterir. Bununla birlikte, sigara içenler, daha önceden sigara içmeyi bırakmayı
    denemişlerse bile, halen içiyor olmaları gerekir. ZYBAN'ın hastanın sigara içmekten kaçınma kabiliyetini nasıl artırdığı
    bilinmemektedir.
    ZYBAN, çeşitli tiplerde kalp veya karaciğer rahatsızlığı olan insanlarda etkili olduğu gösterilmiştir ki bu çeşit rahatsızlıklar sigara
    içenlerde çok yaygındır. Çalışmalarda, en az 12 ay boyunca ZYBAN alan kişilerin önemli bir bölümü, sigarasız kalmayı
    becerebilmişledir. Çok sayıdaki hastada, yoksunluk belirtilerinde ve sigara içme arzusunda azalma görülmüştür.
    ZYBAN, nikotin bağımlılığı olan kişilerde sigara içme arzusunu azaltmıştır. Bu, nikotin replasman (yerine koyma) tedavileri ile
    aynı değildir. ZYBAN'ın, beyindeki dopamine ve noradrenalin adlı kimyasallarla etkileştiği düşünülmektedir. Bu kimyasallar
    yoksunluk ve istekle ilintilidir.
    Doktorunuz bu ilacı size, genel sağlık durumunuza ve sigara içme alışkanlığınıza uygun olduğu için seçmiştir. İlacınızı başka
    birine vermeyin. ZYBAN'la tedavi olmaya karar vermeden önce, siz ve doktorunuz, sizin için olası olabilecek, yararları, zararları
    ve riskleri tartışmalısınız. Bu kullanma talimatı ZYBAN'ı güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.
    ZYBAN'ı halen sigara içmeye devam ederken almaya başlamalısınız ve başladıktan sonraki ikinci hafta içinde sigarayı bırakmak
    için bir tarih belirlemelisiniz. ZYBAN'ı nasıl kullanacağınızla ilgili daha ayrıntılı bilgi için
    Bölüm 3
    'e bakınız.
    2. ZYBAN'I KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
    UYARI
    ZYBAN kullanan hastalarda depresyon, intihar düşüncesi, intihar girişimi ve intihar eylemi dahil, fakat bunlarla sınırlı olmayan,
    ciddi nöropsikiyatrik olaylar bildirilmiştir. Bazı vakalarda semptomlar sigarayı bırakan hastalardaki nikotin yoksunluğu
    semptomları nedeniyle karmaşık hale gelebilmektedir. Depresif duygu durumu nikotin yoksunluğunun belirtisi olabilir. Sigarayı
    ilaçsız bırakma girişiminde bulunan hastalarda seyrek olarak intihar düşüncesi de dahil olmak üzere depresyon raporlanmıştır.
    Bununla beraber bu semptomların bazıları sigara içmeye devam eden ZYBAN alan hastalarda da görülmüştür.
    ZYBAN kullanan tüm hastalar, davranış değişikliği, saldırganlık, ajitasyon, depresif duygu durumu, intihar düşüncesi, intihar
    girişimi ve intihar eylemi dahil nöropsikiyatrik semptomlar için gözlemlenmelidir. Önceden varolan psikiyatrik hastalıkların
    kuvvetlenmesi ve intihar eylemi gibi durumların yanısıra yukarıdaki semptomlar da ZYBAN kullanarak sigarayı bırakmayı
    deneyen hastalarda pazarlama sonrası deneyimlerde bildirilmiştir. Bu semptomlar bildirildiğinde, vakaların çoğu ZYBAN
    kullanıyordu, fakat bazıları ZYBAN tedavisinin sona erdirilmesini takiben görüldü. Bu olaylar, önceden bilinen psikiyatrik
    hastalığı olan ve olmayan hastalarda görülmüştür; bazılarında psikiyatrik hastalığın kötüleştiği görülmüştür. Sizofreni, bipolar
    bozukluk, major depresif bozukluk gibi ciddi psikiyatrik hastalıkları olan hastalar ZYBAN'in pazarlama öncesi çalısmalarında yer
    almamışlardır.
    ZYBAN ile sigarayı bırakmayı deneyen hastalar, aileleri ve bakıcıları, hasta için atipik olan ajitasyon, saldırganlık, depresif duygu
    durumu ya da davranış veya düşünce değişikliği farkedilirse ya da hastada intihar düşüncesi gelişirse veya intihar teşebbüsünde
    bulunursa, ZYBAN kullanımının bırakılması ve derhal doktoruna ulaşılması konusunda uyarılmalıdır. Bir çok pazarlama sonrası
    vakada, ZYBAN bırakıldıktan sonra semptomların kaybolduğu bildirilmiştir. Fakat bazı vakalarda semptomlar devam etmiştir; bu
    nedenle semptomlar kaybolana kadar takibin devamı ve destekleyici bakım sağlanmalıdır.
    ZYBAN'in riskleri ile kullanımının getireceği yararlar değerlendirilmelidir. Plaseboyla karşılaştırıldığında, ZYBAN'in sigaradan uzak
    kalma olasılığını 6 aya kadar arttırdığı gösterilmiştir. Sigarayı bırakmanın sağlık açısından yararları hemen görülmeye başlar ve
    çok önemlidir. (Bkz.
    2. ZYBAN'ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
    ve
    4. Olası yan etkileri nelerdir
    ?)
    Zyban'in depresyon tedavisinde endikasyonu yoktur. Ancak, antidepresan bir ilaç olan Wellbutrin XL ile aynı etkin maddeyi
    taşımaktadır. Antidepresanların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımının, intihar düşünce ya da davranışlarını
    arttırma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tedavinin başlangıcı ve ilk aylarında, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da
    kesilme dönemlerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişiklikleri ya da
    intihar olasılığı gibi nedenlerle hastanın gerek ailesi gerekse tedavi edicilerle yakinen izlenmesi gereklidir. Bupropion
    hidroklorürün 18 yaşın altındaki hastalarda kullanım endikasyonu yoktur.
    ZYBAN'ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız
    Eğer;
    ZYBAN'a, bupropiona veya içeriğindeki herhangi bir maddeye aşırı duyarlı (alerjik) iseniz.
    Bupropion içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız.
    Epilepsiniz varsa.
    Yemek yemekle ilgili bir hastalığınız varsa (örn. Anoreksia nevroza, bulumia).
    Ciddi karaciğer problemleriniz varsa.
    Beyin tümörünüz varsa.
    Fazla miktarda alkol alıyorsanız ve yeni bırakmışsanız ya da Zyban kullanırken bırakacaksanız.
    Yakın bir zamanda sakinleştirici veya rahatlatıcı ilaçlar kullanmayı bırakmışsanız veya ZYBAN kullanırken, bu ilaçları almayı
    bırakacaksanız.
    Bipolar bozukluğunuz varsa,
    Depresyon veya Parkinson hastalığı için kullanılan, monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler) olarak adlandırılan ilaçlar
    kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandınızsa. Bu süre, bazı MAOI'ler için daha kısa olabilir. Doktorunuz bu konuda
    sizi bilgilendirecektir.
    Eğer bunlardan herhangi biri sizde mevcut ise, ZYBAN kullanmadan doktorunuza söyleyiniz.
    ZYBAN'ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız
    Eğer;
    Düzenli olarak çok miktarda alkol alıyorsanız.
    Diyabetiniz (şeker hastalığınız) varsa ve bunun için insülin veya başka ilaçlar kullanıyorsanız.
    Ciddi bir kafa/beyin zedelenmesi geçirmişseniz.
    Karaciğer ve böbrek probleminiz varsa.
    65 yaşın üstündeyseniz.
    Pskiyatrik bir hastalığınız varsa (depresyon).
    Kan basıncınız yüksek ise.
    Eğer bunlardan herhangi biri sizde görülürse, doktorunuz tedavinizde özel tedbirler almak isteyebilir veya başka bir tedavi
    önerebilir.
    Eğer depresyon veya intihar girişimi duygusu hissederseniz;
    Bazı insanlarda, sigarayı bırakmayı denerlerken çok nadir olarak depresyon başlayabilir. İntihar etmeyi düşünebilirler veya
    deneyebilirler. Bu belirtiler sigarayı bırakmak için ZYBAN kullanan insanları etkileyebilir.
    Eğer kendinizi depresyonda hisseder veya intihar hakkında düşünmeye başlarsanız, en kısa zamanda tıbbi yardım alınız (size en
    yakın hastaneden veya doktordan).
    Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
    ZYBAN'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
    ZYBAN tedavisi sırasında alkol tüketimi azaltılmalı veya alkol kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
    Hamilelik
    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    Hamileyseniz veya yakın bir zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız ZYBAN kullanmayınız. Hamileliğiniz esnasında herhangi bir
    ilaç almadan önce doktorunuza veya eczacınıza başvurunuz.
    Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    Emzirme
    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    ZYBAN alan anneler bebeklerini emzirmemelidirler.
    Araç ve makine kullanımı
    Eğer ZYBAN sizde sersemlik veya baş dönmesi yapıyorsa, araç ve makine kullanmayınız.
    Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
    Depresyon veya Parkinson hastalığı için kullanılan, monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler) olarak adlandırılan ilaçlar
    kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandınızsa ZYBAN kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.
    Eğer, bitkisel ilaçlar, vitaminler veya kendi kendinize aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere, başka bir ilaç kullanıyorsanız,
    doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz, ZYBAN dozunu değiştirebilir veya kullandığınız diğer ilaçlarda bir değişiklik önerebilir.
    Bazı ilaçlar ZYBAN'la birlikte alınmamalıdır. Bu ilaçlardan bazıları nöbetlerin (krizlerin) şiddetinin artmasına neden olabilir.
    Bazıları yan etkilerin daha fazla görülmesine neden olabilir. Bu ilaçlar için bazı örnekler aşağıdaki listede verilmiştir, fakat bu
    liste ayrıntılı bir liste değildir.
    Aşağıdaki durumlarda nöbet geçirme ihtimaliniz her zamankinden daha fazla olabilir:
    Eğer nöbet yapma olasılığı fazla ilaçlar kullanıyorsanız.
    Eğer rahatlatıcı veya sakinleştirici kullanıyorsanız veya ZYBAN kullanırken bu ilaçları bırakacaksanız.
    Eğer uyarıcı, iştahınızı veya kilonuzu kontrol etmek için başka ilaçlar kullanıyorsanız.
    Eğer bunlardan birini kullanıyorsanız, ZYBAN kullanmadan önce, doğru bir şekilde doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz, ZYBAN
    kullanımının sizin için yararlarını ve risklerini değerlendirecektir.
    Aşağıdaki durumlarda diğer yan etkilerin oluşma ihtimali her zamankinden daha yüksek olabilir:
    Depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklar için belirli ilaçlar kullanıyorsanız.
    Parkinson hastalığı için ilaç kullanıyorsanız (levodopa, amantadine veya orphenadrine).
    Epilepsi için ilaç kullanıyorsanız (karbamazepine, fentoin, fenobarbitone).
    Kanser tedavisinde kullanılan siklofosfamit veya ifosfamit gibi ilaçlar kullanıyorsanız.
    Felç gelişimini önlemek için kullanılan tiklopidine veya klopidogrel kullanıyorsanız.
    Bazı beta-blokerleri kullanıyorsanız.
    Kalp ritmi için bazı ilaçlar kullanıyorsanız.
    HIV enfeksiyonunun tedavisi için ritonavir veya efavirenz kullanıyorsanız.
    Eğer bunlardan birini kullanıyorsanız, ZYBAN kullanmadan önce, doğru bir şekilde doktorunuza söyleyiniz.
    Nikotin bantlarıyla birlikte kullanırken dikkatli olun
    Doktorunuz söylemediği sürece, ZYBAN ve nikotin bantları birlikte kullanılmaz. Eğer kullanılacaksa, doktorunuz kan basıncınızı
    düzenli olarak kontrol etmelidir. (birlikte kullanım kan basıncınızı yükseltebilir)
    Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa lütfen doktorunuza
    veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
    3. ZYBAN NASIL KULLANILIR?
    Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
    ZYBAN'ı halen sigara içmeye devam ederken almaya başlayınız. Almaya başladıktan sonraki ikinci hafta içinde sigarayı bırakmak
    için birgün belirlemelisiniz. Bunun sebebi ZYBAN'ın vücudunuzda etkili olması için gerekli seviyeye ulaşmasının ortalama bir
    hafta olmasıdır. Sigara içmek ve aynı zamanda ZYBAN kullanmak tehlikeli değildir.
    Yetişkinler için tavsiye edilen olağan doz
    İlk üç gün; her gün bir tablet
    4. gün ve sonrası; günde iki kez bir tablet
    Bir seferde bir tabletten fazla almayınız. Dozları en az 8 saat ara ile alınız.
    ZYBAN'ı daima doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Bunlar her zaman kullanılan dozlardır, ancak doktorunuz size
    kişisel olarak tavsiyelerde/dozlamalarda bulunabilir. Eğer emin olmazsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
    Bazı kişiler tedavileri boyunca, günde bir tablet alırlar. Doktorunuz; eğer 65 yaş üstüyseniz veya böbrek/karaciğer
    problemleriniz varsa ZYBAN'ı size bu şekilde reçete edebilir.
    Hastaların çoğu en az 7 hafta ZYBAN almalıdırlar. Eğer 7 hafta sonra bir ilerleme sağlanamazsa, doktorunuz ZYBAN almayı
    kesmenizi düşünebilir.
    Bazen ZYBAN tabletlerin alışılmamış bir kokusu olur. Bu normaldir. İlacınız olağan şekliyle kullanmaya devam ediniz.
    Uygulama yolu ve metodu
    Tabletleri yutarken, çiğnemeyiniz, ezmeyiniz veya bölmeyiniz. Eğer tabletleri bu şekilde alırsanız, tabletler vücudunuzda daha
    çabuk salınacaktır. Eğer bu gerçekleşirse, nöbet (kriz) de dahil olmak üzere oluşabilecek yan etkiler normalden daha fazla
    görülebilir.
    Değişik yaş grupları
    Çocuklarda kullanımı
    18 yaş altı hastalarda etkinliği ve güvenliliği kanıtlanmamıştır.
    Yaşlılarda kullanımı
    Kullanım sıklığı düşürülebilir ve/veya doz azaltılabilir.
    Özel kullanım durumları
    Böbrek/Karaciğer yetmezliği
    ZYBAN, karaciğer yetmezliği olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Hafif ve orta derecede sirozu olan hastalarda, doz sıklığının
    azaltılması düşünülmelidir. ZYBAN şiddetli sirozu olan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır. Bu hastalarda doz günaşırı 150
    mg'ı aşmamalıdır.
    Böbrek yetmezliği olan hastalarda, azaltılmış sıklık ve/veya dozlarla tedaviye başlanmalıdır.
    Eğer ZYBAN'ın

etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
    Kullanmanız gerekenden daha fazla ZYBAN kullandıysanız
    Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla ZYBAN kullanmışsanız, nöbet (kriz) riski artabilir. Diğer ciddi yan etkilerde meydana
    gelebilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeyiniz. Ne yapmanız gerektiğini doktorunuza sorunuz veya size en yakın hastanenin
    acil servisine başvurunuz.
    ZYBAN'dan

kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
    ZYBAN'ı kullanmayı unutursanız
    Eğer bir dozu almayı unutursanız bekleyiniz ve bir sonraki dozu normal zamanında alınız.
    Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
    Alkol kullanma
    Bazı kişilerin ZYBAN kullandıkları sırada alkole daha duyarlı oldukları görülmüştür. Bu nedenle doktorunuz ZYBAN kullandığınız
    sırada hiç alkol (bira, şarap veya damıtılarak elde edilen alkollü içkiler) almamanızı veya çok az almanızı isteyebilir. Ancak aşırı
    alkol kullanıyorsanız aniden kesmeyiniz, riskli olabilir.
    ZYBAN kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla alkol kullanımı hakkında konuşunuz.
    ZYBAN ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
    Veri yoktur.
    4. OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?
    Tüm ilaçlar gibi, ZYBAN'ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
    Birçok kişide, bu ilaçla ilgili bir probleme rastlanmamıştır.
    Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
    Çok yaygın:
    10 hastanın en az 1'inde görülebilir.
    Yaygın:
    10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
    Yaygın olmayan:
    100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
    Seyrek:
    1.000 hastanın birinden az görülebilir.
    Çok seyrek:
    10.000 hastanın birinden az görülebilir.
    Bağışıklık sistemi hastalıkları
    Yaygın:
    Kurdeşen (ürtiker) gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları
    Çok seyrek:

Daha ciddi

aşırı duyarlılık reaksiyonları, alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (anjiyoödem), nefes darlığı (dispne)/
    bronşların daralması (bronkospazm) ve ani aşırı duyarlılık tepkisini (anafilaktik şok) içerir.
    Gecikmiş aşırı duyarlılığın belirtisi olarak döküntü ve diğer belirtilerle ilişkili olarak eklem ağrısı (artralji), kas ağrısı (miyalji) ve
    ateş bildirilmiştir. Bu semptomlar serum hastalığıyla benzerlik gösterebilir.
    Ayrıca deri ve deri altı doku hastalıkları
    na bakınız.
    Metabolizma ve beslenme hastalıkları
    Yaygın:
    İştahsızlık (anoreksi)
    Yaygın olmyan:
    Kilo kaybı
    Çok seyrek:
    Kan glukoz seviyesinde düzensizlik
    Psikiyatrik hastalıklar
    Çok yaygın:
    Uykusuzluk (insomnia)
    Yaygın:
    Huzursuzluk (ajitasyon), kaygı (anksiyete), ruhsat çöküntü (depresyon)
    Yaygın olmayan:
    Zihin karışıklığı (konfüzyon)
    Çok seyrek:
    Saldırganlık, düşmanca davranışlar, uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu (iritabilite), acelecilik, hayal görme
    (halüsinasyonlar), anormal rüyalar, kendine yabancılaşma (depersonalizasyon), kuruntu (delüzyon), paranoid düşünceler
    Sinir sistemi hastalıkları
    Çok yaygın:
    Baş ağrısı, baş dönmesi.
    Yaygın:
    Titreme (tremor), sersemlik, tat alma bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu
    Seyrek:
    Nöbetler (Bkz. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri)
    Çok seyrek:
    Kaslarda istemsiz kasılmaların neden olduğu hareket bozukluğu (distoni), hareket kontrolünde zorluğa bağlı yürüme
    bozukluğu) ataksi, Parkinson, koordinasyon eksikliği, hafıza kaybı, uyuşma (parestezi), bayılma (senkop)
    Göz hastalıkları
    Yaygın:
    Görme bozukluğu
    Kulak ve iç kulak hastalıkları
    Yaygın olmayan:
    Kulak çınlaması
    Kardiyak hastalıklar
    Yaygın olmayan:
    Taşikardi
    Çok seyrek:
    Çarpıntı (palpitasyonlar)
    Vasküler hastalıklar
    Yaygın olmayan:
    Kan basıncının yükselmesi (bazen ciddi), ateş basması (flushing)
    Çok seyrek:
    Damarlarda genişleme (vazodilatasyon), oturur ya da yatar pozisyondan ayağa kalkarken görülen kan basıncı
    düşüklüğü (postural hipotansiyon)
    Solunum, göğüs bozuklukları ve mediastinal hastalıklar
    Yaygın olmayan:
    Göğüs ağrısı
    Gastrointestinal hastalıklar
    Çok yaygın:
    Ağız kuruluğu, bulantı ve kusmayı içeren mide-barsak sistemiyle ilgili (gastrointestinal) rahatsızlıklar
    Yaygın:
    Karın ağrısı (abdominal ağrı), kabızlık (konstipasyon)
    Hepato-bilier hastalıklar
    Çok seyrek:
    Karaciğer enzim değişiklikleri, sarılık, karaciğer iltihabı (hepatit)
    Deri ve deri altı doku hastalıkları
    Yaygın:
    Döküntü, kaşıntı, terleme
    Çok seyrek:
    Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap (Eritema multiforme, Stevens Johnson
    sendromu)
    Ayrıca
    bağışıklık sistemi hastalıkları
    na bakınız.
    Kas-iskelet bozukluklar, bağ doku ve kemik hastalıkları
    Çok yaygın:
    Seğirme
    Böbrek ve idrar hastalıkları
    Çok seyrek:
    Sık idrara çıkma ve/veya idrar yapamama (idrar retansiyonu)
    Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıklar
    Yaygın:
    Ateş, kuvvetsizlik (asteni)
    Yaygın olmayan:
    Sırt ağrısı
    Sigarayı bırakmanın etkileri
    Sigarayı bırakan kişiler nikotin yoksunluğundan sık sık etkilenirler ve ZYBAN kullananlarla benzer etkiler gösterirler. Bunlar;
    uykuya dalmakta zorlanma
    ürperme veya terleme
    kaygılı, huzursuz veya deprese hissetme (bazen intihar düşüncesiyle birlikte)
    Ruhsal durumunuzda endişe verici değişiklikler hissederseniz doktorunuza başvurunuz.
    Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı
    bilgilendiriniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurcuESMER -- 7 Ocak 2012; 0:32:23 >
  • arkadaşlar zyban kullandım kar etmedi bilinmeyen bir nedenle hastanelik oldum doktora söylemedim zyban kullandığımı sonra gece hastanede yattım sabah bana soğuk algınlığına karşı enfeksiyon dediler. neyse 4 ay sonra shampix kullandım lanet olsun o nasıl bir ağır ilaç beni felç etti (mecazi olarak) abi halüsilasyonlar görüyorum rüyalarım garip kabuslar karnımda şişlik tuvalete çıkamama gece yatarken kulağımda çınlama abi lanet olsun dedim onuda bıraktım hala sigara içiyorum kendi irademle bırakırsam bırakırım bırakamazsam ne yapıcam bilmiyorum.
  • zyban kullanarak çok rahat bir şekilde 7 günde sigaraya veda eden birisiyim hiç bir yan etki görmedim. artık sigara kullanmıyorum burnumdada tütmüyor içmekte istemiyorum içenede acıyorum uyarıyorum. 1 kutu ilacı içtim 60 adet var içerisinde 1 aylık sabah akşam. paxil ve insidon destek ilaçları ile birlikte kullandım doktor tavsiyesi üzerine..zyban ile daha önce tanışmayı isterdim boşa içmişim bile bile sigara denen düşmanı.. Günde 2 pakete yakın adeta sevişircesine içerdim sigarayı o derece yani, büyütmeyin sizde içe içe keyfini çıkara çıkara bırakabilirsiniz inşallah. başarılar herkese sigarayı bırakma hususunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestonetr -- 10 Ocak 2012; 14:34:02 >
  • devlet bedava veriyor...
  • beyler bu hapı tavsiye ederim annem almış bırakayım diye yalan dolandır dedim denedim sigara içince ağzınızda acayip bi tat bırakıyo içsemde olur içmesemde olur hapın dozunu artırırsanız daha süper sigaradan nefret edersiniz tek dezavantajı biraz iştahtan kesiyo
  • merhabalar. bende 8 gündür zyban kullanıyorum. çok memnunum.şimdiden az içmeye başladım.normalde günde 2 paket içiyordum. yan etkisi falan fazla yok,sadece az uyuyorum ve az yorum . şunu fark ettim,kesiklikle bırakmayı çok istemek gerekiyormuş,biraz irade,yoksa ,ha ben ilaç içtim da, sigara istemeyeceğim diye bş yokmuş arkadaşlar. zyban sakinleştiriyor ve sigaranın tadını bozuyor sadece.
    bakalım ne olacak. inşallah bırakırım.
  • bedava verme muhabbeti bitmiş. gittim parayla aldım bugun. ama feda olsun eğer sigarrayı bıraktıracaksa verilen her kuruş helal olsun. 4 senedir içiyorum öksürükten ve hırıltıdan gına geldi artık. millet beni öksürüğümden tanımaya başladı artık. daha önceki denemelerimde en fazla 30 gun bırakabıldım. o da nikotin sakızı yardımıyla. iş beyinde falan bitmiyor kardeşim bitmiyor. kimyasal bir bağımlılık nasıl beyinde biter yahu.
    edit: 4. gün oldu. 3 gün önce aldığım paket halen daha bitmedi. galiba işe yarıyor. ama ruhsal yönden sanki biraz tepkisizleştim. devam ediyorum bakalım. ve artık sigaranın tadını alamamaya başladım. 1 dal içemiyorum bile
    edit2: kullandığımdan bu yana sadece 3 paket sigara içtim. şu anda 5 gündür sigara içmiyorum. önceden birisi yak diye sigara uzattıgında alır yakardım ama artık sigara içmiyorum diyebiliyorum. galiba şu anda işin psikolojik bağımlılığını yaşıyorum. ilaçtan mıdır bilmem ama daha önceki 4-5 sigara bırakma deneyimlerimde hiç bu kadar kararlı oldugumu hatırlamıyorum.
    edit3: bir haftayı geçti galiba sigara içmeyeli. üst üste bir sürü moral bozucu olay yaşamama rağmen halen daha ağzıma sürmedim. votka da sigarasız gitmiyor be birader. halen daha biraz sinir var. ya nasip...
    edit4: içmeyeli 2 hafta oldu galiba. arada sırada krizler gelse de dişimi sıkıyorum. sesim bile değişmiş öyle diyorlar. bir de kilo almadım.
    edit 5: bir ayı geçti sigarayı bırakalı. 2 ay olacak nerdeyse. bazı bazı gelen ufak krizler dışında bir sorun yok. ilacın bana zarar veren herhangi bir yanetksini görmedim
    bırakma konusunda zorlanan arkadaşlara şunu söyleyim; özellikle maddi sıkıntısını hisseden kesim, elimi cebime her attıgımda artık para bulabiliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi censef57 -- 13 Mart 2012; 16:48:54 >
  • BANA BİRİ YARDIMCI OLABİLİRMİ? ÇOK ZORLANIYORUM. ZYBAN BANA YETMİYOR GALİBA,YANINDA YUKARIDA ARKADAŞ YAZDIĞI GİBİ PAXİL VE İNSİDON KULLANSAM NASIL OLUR? BİLGİSİ OLAN VARMI?LÜTFEN YARDIMCI OLUN.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.