Şimdi Ara

Zen 2 ve Vega 20 mimarileri CES 2019 fuarında tanıtılacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.365
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İşlemci ve grafik kartı pazarının ikisinde birden büyük bir mücadele veren AMD için gelecek yıl büyük önem taşıyor. Firma uzun süredir üzerinde çalıştığı 7nm sürecindeki işlemci ve grafik mimarilerini piyasaya sürecek. Tanıtım ise CES 2019 fuarında.

Yeni yıla fırtına gibi başlangıç

Aslında AMD’nin yıl bitmeden Vega 20 mimarili Radeon Instinct hızlandırıcısında piyasaya sürmesi bekleniyordu ancak bunun geciktiği anlaşılıyor. Muhtemelen firma görkemli bir etkinlik ile her iki mimariyi aynı anda görücüye çıkaracak.

[bkzdh=103893]

Etkinlik için ülkemizde 9 Ocak 2019 akşam saatleri işaret ediliyor. Sahneye bizzat Lisa Su çıkarak büyük uğraşlarla firmayı getirdiği son durumu aktaracak. Hazır ürünler ise şimdilik son kullanıcıya hitap etmiyor.

7nm sürecinde geliştirilen Zen 2 mimarisinin ilk etapta EPYC Rome sunucu işlemcilerinde kullanılacağı biliniyordu. Lisa Su’nun 64 çekirdek ve 128 izlek birimli ilk EPYC Rome işlemcisinin tanıtımını yapacağı ifade ediliyor. Ryzen 3 serisi ve Threadripper işlemciler ise yaz aylarına doğru netlik kazanacak.

Vega 20 mimarisi ise Radeon Instinct hızlandırıcısı ile ağırlıklı olarak yapay zekâ sistemlerine tedarik edilecek. Nvidia RTX serisinin karşısına çıkacak oyuncu ekran kartları yine yaz aylarına doğru piyasada olacak.

AMD’nin son dönemde yaptığı hamleler üretici ortaklarında da yankı buluyor. Özellikle Intel’in üretim sıkıntısı çekmesi nedeniyle AMD’ye yapılan siparişlerin sayısı arttı. Vega 20 mimarisine sahip Radeon Instinct hızlandırıcısı ve EPYC Rome işlemciler için de kurumsal tarafta ilginin yoğun olduğu ifade ediliyor. Bu yıl rekor kar seviyesine ulaşan AMD gelecek yıl bunu katlayabilir.

• Yeni kartlara gerek yok, zaten alamıyoruz da. Son Forza Horizon 4 oyunu bize gösterdi ki Amd kartlara optimizasyon yapıldığı zaman kartlar yeni Rtx serilerine benzer performans gösteriyor. Üstelik Forza Horizon 4 piyasadaki en iyi grafiğe sahip oyunlardan birisi. Elinde zaten Rx 580-570-Vega 56-Gtx 1070-1080 falan varsa yeni kart almak israftır.
  • Dr.lisa için beyin cerrahı diyorlardı ?

• rtx kartlar ucuzlar herhalde ya.
  • AMD'nin cevabına bağlı biraz. Mesela 2080'e rakip bir GPU'yu, bir tık daha ucuza verirse iyi iş yapabilir.

Diğer bir merak konusu da GPU bellek konusu. Yine HBM bellek mi kullanacaklar, yoksa GDDR6'ya mı geçecekler.

Zen 2'de en az %15-20 IPC artışı bekliyorum. Intel'e bir ayar daha lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 5 Ekim 2018; 11:7:34 >
  • Yeni kartlara gerek yok, zaten alamıyoruz da. Son Forza Horizon 4 oyunu bize gösterdi ki Amd kartlara optimizasyon yapıldığı zaman kartlar yeni Rtx serilerine benzer performans gösteriyor. Üstelik Forza Horizon 4 piyasadaki en iyi grafiğe sahip oyunlardan birisi. Elinde zaten Rx 580-570-Vega 56-Gtx 1070-1080 falan varsa yeni kart almak israftır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Mutlak.Sıfır

PC piyasası ülkemizden ibaret değil. Bizim alım gücümüz düşük sadece hepsi o. Bu sektörde çölde kum tanesiyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ekrem71.5

Dr.lisa için beyin cerrahı diyorlardı ?
    Ne alaka?
  • Ekrem71.5 kullanıcısına yanıt
    Ben de bevliyeci olarak biliyordum.
  • Dolar uçtu biz artık sadece haberlerini okuruz.

• Yeni Rtx serisinin fiyatları tüm Dünya tarafından eleştirilirken maalesef bizim ülkemizdeki şirket fanboyları neredeyse bu fiyatları bize normal gösterecekler. Çıkın biraz dışarı gezin kartlarfan daha önrmli meseleler var, sen bu kartlar çıktığında tablo paylaşıp kendimi tatmin edeceksin diye erken çıkmasına gerek yok. Ayrıca bu ülkede yaşıyorsak bu ülkenin şartlarına göre yorum yaparız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 5 Ekim 2018; 14:2:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@Mutlak.Sıfır

PC piyasası ülkemizden ibaret değil. Bizim alım gücümüz düşük sadece hepsi o. Bu sektörde çölde kum tanesiyiz.
    Piyasadaki oyunlar için mevcut kartlar gayet yetetli, Rtx serisi ise erken çıkmış ve fos bir seridir.

• AMD yatsın kalksın Lisa Su'ya dua etsin, batmak üzere, son nefesini veren bir firmayı alıp nerelere getirdi, harici ekran kartlarında halen çok büyük bir sıçrama yapmış değil fakat dahili ekran kartlarını baya coşturuyor, yüksek Mhz değerine sahip çift kanal bir bellekle Ryzen 2400G APU, dahili ekran kartı ile Battlefield 1'de bana mısın demiyor. AMD'nin önünü açsalar bu konuda daha iyi işler de yapacak fakat Intel'in firmalara yaptığı baskı sonucunda özellikle Ryzen APU'lar olması gerekenden çok daha düşük bir piyasa payına sahipler, hele ki dizüstü serileri, halen Türkiye'de yüzlerini göremedik, çıkaran firmalar da yalandan çıkarıyorlar, APU'ya tek kanal bellek koyup SSD seçeneği de koymuyorlar ki satmasın, oysa ki bu firmalar birebir aynı modellerin Intel işlemcili olanlarını hem çift kanal bellekli, hem de SSD'li üretiyor. Bunu HP, Dell ve Acer'ın yaptığına birebir şahit olduk, diğer firmaların çoğu ise Ryzen APU'ların yüzüne bile bakmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 5 Ekim 2018; 13:31:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hands0meJack

rtx kartlar ucuzlar herhalde ya.
    En aşağı 8-9 ay sonra çıkacak kartlardan bahsediyoruz o zamana kadar kartlar ucuzlasa ne olacak? dolar 1 lira artsa ucuzladığı hali bile şuan ki fiyatından pahalı olur. Şuan cebinde parası olan adam için yapılacak en mantıklı hareket 2.elde GTX1070-1080-1080 Ti kovalamak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ekrem71.5

Dr.lisa için beyin cerrahı diyorlardı ?
    valla intel'in beynini deldi ben o kadarını biliyorum.
  • AMD CEO'su Lisa Su Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang ile akrabaymış. Lisa'nın büyük babası, Jen'in amcasıymış.

Zen 2 ve Vega 20 mimarileri CES 2019 fuarında tanıtılacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arisaka

En aşağı 8-9 ay sonra çıkacak kartlardan bahsediyoruz o zamana kadar kartlar ucuzlasa ne olacak? dolar 1 lira artsa ucuzladığı hali bile şuan ki fiyatından pahalı olur. Şuan cebinde parası olan adam için yapılacak en mantıklı hareket 2.elde GTX1070-1080-1080 Ti kovalamak.

Evet katılıyorum ama ikinci elden ekran kartı almakta sıkıntı oldu su madencilik yüzünden. Temiz bir 1080ti bulup ikinci elden almak isterim ama 7/24 kullanılmış kartları madencilik yapılmamıştır diye satıyorlar ve sanıyorum madencilik yapılıp yapılmadığını anlamanın bir yolu yok.

Öyle kızıyorumki su madencilik muhabbetine. Kart fiyatları o muhabbet bahane edilerek uçtu. Üstüne dolar kuruda tuzu biberi oldu. yok madenciler yaptığı yatırımın karşılığını alabilseydi hadi en azından bir kesimin işine yaradı derdik. Onlarında işine yaramadı olan donanımseverlere oldu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• AMD e.kartlarında yine tepeye oynamayacaktır.
    Rx470-580 gibi pazarın en çok satılan kartlar seviyesini uygun fiyata getirirse daha karlı iş yapmış olur. Tepe prestij tabii ki ama şuan için zor. Başka mimaride belki.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dr. Lisa SU
  • Ek haber vereyim size muhbirlerimden aldığım: ;)

İntelde çalışmalarını hızlandırdı ve firmalara yaptığı illegal baskıyı artırmaya başladı.

Ek olarak sentetik testlerde nasıl daha iyi gözükeceğini ve test sonuçlarında nasıl daha önde gözükeceğini araştırmaya başladı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.