Şimdi Ara

z906 + x-fi titanium dts -dolby digital ayarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
9.176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu ikiliyi vatan bilgisayar %25 inidirim varken aldım ses kartına optik kablo ile bağladım ses kartı programından encoder bölümünden dts yada dolby digital seçmeden ses çıkmıyor bu ses sisteminde decoder yokmuydu yada bu iki seçenekden hangisini seçmeliyim film izlerken, dolby digital live mı dts connect mi? bide bu kartda game modu entartainmet modu audio creation modu bu modların neler olduğunu söylermisiniz game oyun modu onu biliyorumda dier ikisi nedir acaba yardım edenlere tşkler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHBSC55 -- 18 Kasım 2015; 20:30:45 >

• Sistemin hayırlı olsun, iyi kullanman dileğiyle. İşletim sistemin win7/vista biri galiba denetim masasından ses ayarlarından ses çıkış aygıtı olarak spdif aygıtını varsayılan seçmen gerekiyor, öncelikle. ozaman ses sisteminden pcm olarak ses alırsın. DTS ve DD kodlu filmlerde ise kullandığın media oynatıcısından ses çıkışı olarak spdif/optic seçmen gerekiyor. Ozaman z906 decoderi sesi kendi çözüpte hoplara göndersin sesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umur BEY

Sistemin hayırlı olsun, iyi kullanman dileğiyle. İşletim sistemin win7/vista biri galiba denetim masasından ses ayarlarından ses çıkış aygıtı olarak spdif aygıtını varsayılan seçmen gerekiyor, öncelikle. ozaman ses sisteminden pcm olarak ses alırsın. DTS ve DD kodlu filmlerde ise kullandığın media oynatıcısından ses çıkışı olarak spdif/optic seçmen gerekiyor. Ozaman z906 decoderi sesi kendi çözüpte hoplara göndersin sesi.

bilgi için tşkler varsayılan aygıt olarak spdif i seçtim filmi açtığımda ses alamadım , vlc player kullanıyorum daha sonradan ses aygıtından spdif i seçtiğimde direk decode ışığı yandı ve sesler daha canlı ve daha sert gelmeye başladı süper :) sistemi aldığımdan beri ses kartıyla beraber gelen programdan encode bölümünde dts i seçip öyle kullanıyodum bu şekilde gelen sesi çevirip ses sistemine yolluyo bide o çeviriyodu ses pek tat vermiyodu ama şimdi süper oldu. 3 kablolu bağlantıyı müzik dinlemek için kullanıyorum denetim masasından hoparlörü seçip bu şekilde ses kartındaki program aktif oluyor eq. ayarı ile müziklerde daha güzel ses geliyor,film izlerken ise optik kabloya geçip denetim masasından spdif i seçip programı devre dışı bırakıp direk ses sistemine sinyal yolluyor bu şekilde dts sesler daha güzel geliyor artık.tekrar tşkler...

detayla bi şekilde anlattım belki benim gibi sistemi yeni alıp kullanmayı bilmeyenler varsa yardımcı olmak için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHBSC55 -- 14 Kasım 2011; 20:31:57 >
  • Sen önceden sesi ses kartına çözdürüp tekrar kodlayıp z906 gönderiyormuşsun. buda seste azalma ve kayıp demek . Bu şekilde sese ses kartı ellemeden direk ses sistemine gönderiyor ve decoder çözüp sesi duyuyorsun olması gerekende bu zaten.
  • quote:

Sen önceden sesi ses kartına çözdürüp tekrar kodlayıp z906 gönderiyormuşsun. buda seste azalma ve kayıp demek . Bu şekilde sese ses kartı ellemeden direk ses sistemine gönderiyor ve decoder çözüp sesi duyuyorsun olması gerekende bu zaten.

x-fi titanium olsun dier x-fi ses kartıları olsun bunların ana başlık adı altında bi konu açmamışlar benim gibi böyle konu açıp soruyor millet cevap veren ya olur ya olmas :S güzel bi ana konu açmak lazım detaylı bi şekilde yazı hazırlayıp bu şekilde olursa hem yeni konu açılmamış olur hemde arayan cevabına hemen ulaşır.
  • Ben masa üstünde asus ses kartı kullanıyorum. Bu konu için creative ses kartı gerekli resimler için ondan dolayı ben açamam, fakat. Dediğine benzer konular açıldı creativenin arayüzünü tanıtıcı topicler mevcut. İyi aratırsan bulabilirsin forumda.
  • encoder dan dts yi seç ses kartına çözdür herşeyi. z906 ikinci defa çözse bile sorun değil kartın x-fi destekli ise daha iyi ses alacağını garanti ederim.

ek: bence ses kartının programından dts secildiğinde z906 nın çözücüsü devre dışı kalıyor çünkü decode ledi sadece programdan dts connect secildiğinde yanmaya başlıyor. sadece z906 için konuşuyorum z5500 de bu özellik olmayabilir emin değilim.
    bu söylediklerim hakkında kesin konuşmuyorum ama tek bildiğim dts connect seçildiğinde sesler daha iyi gelmeye başlıyor çok denedim bunu. x-fi ses kartınız varsa mutlaka programından dts connect i aktif edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 24 Kasım 2011; 5:43:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

encoder dan dts yi seç ses kartına çözdür herşeyi. z906 ikinci defa çözse bile sorun değil kartın x-fi destekli ise daha iyi ses alacağını garanti ederim.

ek: bence ses kartının programından dts secildiğinde z906 nın çözücüsü devre dışı kalıyor çünkü decode ledi sadece programdan dts connect secildiğinde yanmaya başlıyor. sadece z906 için konuşuyorum z5500 de bu özellik olmayabilir emin değilim.
    bu söylediklerim hakkında kesin konuşmuyorum ama tek bildiğim dts connect seçildiğinde sesler daha iyi gelmeye başlıyor çok denedim bunu. x-fi ses kartınız varsa mutlaka programından dts connect i aktif edin.

Arkadaşım ilk şunu belirteyim, diyelimki elimizde DTS kodlu bir film var sen sesi direk yani ses kartını bypass ederek decodere gönderirsen filmin saf sesini alırsın ( Burada ses sisteminin sese etki eden ayarlarını saymıyorum.) Yani yönetmenin istediği sesleri direk hoplardan alırsın. İkinci olarak ses kartına bu dts kodlu filmi çözdürürsen ses kartına yaptığın eko,bas,tiz cristalizer kartınıza göre nasıl ayar yaptı iseniz sese etki eder. Sonra bu sesi DTSconnect olarak kodlayıp decodere gönderir. Sizde ses sisteminizden bu sesi duyarsınız. Olay bu kadar basit.

Hangi ses size daha iyi geliyor ise oşekilde kullanabilirsiniz. Burada xfi destekli kartın daha iyi ses vereceği anlamı çıkmıyor malesef. Kulağınız nasıl isterse öyle kullanırsınız. Birde z906 dts ışığı her iki durumdada yanması gerekir. Yanmıyorsa burada bir sorun vardır.
  • quote:

quote:

encoder dan dts yi seç ses kartına çözdür herşeyi. z906 ikinci defa çözse bile sorun değil kartın x-fi destekli ise daha iyi ses alacağını garanti ederim.

Arkadaşım ilk şunu belirteyim, diyelimki elimizde DTS kodlu bir film var sen sesi direk yani ses kartını bypass ederek decodere gönderirsen filmin saf sesini alırsın ( Burada ses sisteminin sese etki eden ayarlarını saymıyorum.) Yani yönetmenin istediği sesleri direk hoplardan alırsın. İkinci olarak ses kartına bu dts kodlu filmi çözdürürsen ses kartına yaptığın eko,bas,tiz cristalizer kartınıza göre nasıl ayar yaptı iseniz sese etki eder. Sonra bu sesi DTSconnect olarak kodlayıp decodere gönderir. Sizde ses sisteminizden bu sesi duyarsınız. Olay bu kadar basit.

Hangi ses size daha iyi geliyor ise oşekilde kullanabilirsiniz. Burada xfi destekli kartın daha iyi ses vereceği anlamı çıkmıyor malesef. Kulağınız nasıl isterse öyle kullanırsınız. Birde z906 dts ışığı her iki durumdada yanması gerekir. Yanmıyorsa burada bir sorun vardır.

yani ses kartına çözdürürsek z-906 ikinci defa çözmüyormu sesi bunumu demek istiyorsun. ayrıca decode ışığı z-906 nın dökümanlarına göre her durumda yanmıyormuş. ben s/pdif aktif edip ses kartını devreden çıkarınca yanmıyor ışık ama sesler geliyor. belki izlediğim programın ayarlarından kaynaklanıyordur emin degilim.
  • Z906 ikinci defa sesi çözmesinden kastın tam anlamadım, anladığım kadarı ile; sen sesi ses kartına encode ettirirsen sesi analoğa çevirir ve ayarlara uygun işler. Sonra senin istediğin çıkışa verir yani analog çıkış veya optic/spdif çıkışa gönderir. Eğer sen sesi DTSconnect veya DDlive özelliği ile kullanarak optic/spdif çıkışa gönderirsen. Ses tekrar digital olarak kodlanır(DTS-DD olarak). Bu durumda ise z906 decoderinin ışığının gene yanması gerekir. Çünki ses decodere DTS veya DD olarak gitmiştir. Gelen sesi çözerek hoplardan sesi duyarsın. Burada ses 2 kere işlenmiş olur. Filmin sesi ses kartından çözülür, işlenir, tekrar kodlanır. Decodere gönderilir. Decoder sesi tekrar çözer ve işleyerek hoplara gönderir.

Birde şunu söyleyeyim, ben z906 yakından inceleme fırsatı bulamadım yanlış bilgi vermek istemem.
    Fakat şu var misal olarak arkadaşın kullandığı vlc media playerda ses direk gönderilmez, ses program tarafından çözülür ve pcm olarak decodere gönderilir; decoder ışığı yanmadan sesi duyarsın. Program ayarlarından ses çıkışını spdif olarak seçersen ses kartı ve program bypass olur. Decodere direk gönderilir. Decoder ışığı yanacaktır bu sefer. Dediğim gibi z906 tam incelemediğim için ışığının hangi durumlarda yandığı hakkında tam bilgim yok. Yanlış bilgide vermek istemem o konuda..
  • quote:

Z906 ikinci defa sesi çözmesinden kastın tam anlamadım, anladığım kadarı ile; sen sesi ses kartına encode ettirirsen sesi analoğa çevirir ve ayarlara uygun işler. Sonra senin istediğin çıkışa verir yani analog çıkış veya optic/spdif çıkışa gönderir. Eğer sen sesi DTSconnect veya DDlive özelliği ile kullanarak optic/spdif çıkışa gönderirsen. Ses tekrar digital olarak kodlanır(DTS-DD olarak). Bu durumda ise z906 decoderinin ışığının gene yanması gerekir. Çünki ses decodere DTS veya DD olarak gitmiştir. Gelen sesi çözerek hoplardan sesi duyarsın. Burada ses 2 kere işlenmiş olur. Filmin sesi ses kartından çözülür, işlenir, tekrar kodlanır. Decodere gönderilir. Decoder sesi tekrar çözer ve işleyerek hoplara gönderir.

Birde şunu söyleyeyim, ben z906 yakından inceleme fırsatı bulamadım yanlış bilgi vermek istemem.
    Fakat şu var misal olarak arkadaşın kullandığı vlc media playerda ses direk gönderilmez, ses program tarafından çözülür ve pcm olarak decodere gönderilir; decoder ışığı yanmadan sesi duyarsın. Program ayarlarından ses çıkışını spdif olarak seçersen ses kartı ve program bypass olur. Decodere direk gönderilir. Decoder ışığı yanacaktır bu sefer. Dediğim gibi z906 tam incelemediğim için ışığının hangi durumlarda yandığı hakkında tam bilgim yok. Yanlış bilgide vermek istemem o konuda..

ok anladım sanırım teşekkürler açıklama için

birde birşey sorucam ben dts connect den bağlanınca master ses volume devre dışı kalıyor açıp kapatsamda sese etki etmiyor sesi z-906 nın decoderından açıp kapatıyorum ama mesela video player programları kendi sesini acıp kısabiliyor. dts connecti devre dışı bırakınca master ses devreye giriyor bu seferde bass tiz ayarları devre dışı kalıyor (tamamen kayboluyor görünmüyor bile) bu neden kaynaklanıyor? sence ses kartından dts connect i açtığımda windows bütün master volume yetkisini z-906 ya mı aktarıyor? yoksa bendemi bir sorun var herkesde bu böylemidir acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 27 Kasım 2011; 10:20:57 >
  • Bak bu konuda tam bişi diyemiyeceğim. Benim bildiğim windows vista/7 de varsayılan çıkışı spdif seçince bas-tiz ayar düğmeleri kayboluyor, hatırladığım bu. DTScon/DDL özeliklerini çıkışları analog yapıpta kullanmak gerekiyor. Sen nasıl yapıyorsun?
  • quote:

quote:

Z906 ikinci defa sesi çözmesinden kastın tam anlamadım, anladığım kadarı ile; sen sesi ses kartına encode ettirirsen sesi analoğa çevirir ve ayarlara uygun işler. Sonra senin istediğin çıkışa verir yani analog çıkış veya optic/spdif çıkışa gönderir. Eğer sen sesi DTSconnect veya DDlive özelliği ile kullanarak optic/spdif çıkışa gönderirsen. Ses tekrar digital olarak kodlanır(DTS-DD olarak). Bu durumda ise z906 decoderinin ışığının gene yanması gerekir. Çünki ses decodere DTS veya DD olarak gitmiştir. Gelen sesi çözerek hoplardan sesi duyarsın. Burada ses 2 kere işlenmiş olur. Filmin sesi ses kartından çözülür, işlenir, tekrar kodlanır. Decodere gönderilir. Decoder sesi tekrar çözer ve işleyerek hoplara gönderir.

birde birşey sorucam ben dts connect den bağlanınca master ses volume devre dışı kalıyor açıp kapatsamda sese etki etmiyor sesi z-906 nın decoderından açıp kapatıyorum ama mesela video player programları kendi sesini acıp kısabiliyor. dts connecti devre dışı bırakınca master ses devreye giriyor bu seferde bass tiz ayarları devre dışı kalıyor (tamamen kayboluyor görünmüyor bile) bu neden kaynaklanıyor? sence ses kartından dts connect i açtığımda windows bütün master volume yetkisini z-906 ya mı aktarıyor? yoksa bendemi bir sorun var herkesde bu böylemidir acaba.

Bak simdi elindeki ekipmanlarla ve optic kablo ile baglayabilecegin sekiller sunlar:

pass through: optik kablo ile baglayip win7 ses aygitini spdif x-fi yaparak: bu sekilde ses kartini bypas edersin butun kontroller amfinin elindedir ses karti sadece sinyalini yollar.

dts connect ve dolby digital live: optik kablo ile baglayip ses aygitini hoparlor x-fi yaparak: bu sekilde ses karti sesi kendisi cozer surekli olarak dts yada dd ses yollar ve kontrol kartdadir; amfiye sadece gelen sesi calmak kalir.

pass though yaparsan pcde oyunlardan sadece stereo ses alabilirsin. Filmlerde ise ses neyse o amfiye aktarilir hic ellenmeden. Zaten dts connect ve dolby digital live in amacida oyunlarda bunu duzeltmektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JakX -- 29 Kasım 2011; 6:24:46 >
  • benimde bu konuda bi sorum olacaktı. x-fi titanium ve lg ht503 th ses sitemim var.Optik kablo ile bağlı. filmlerde direk passthrough yapıyorum dts ve dd ses alıyorum. ses kartımı bypass ediyorum kısacası.bu arada creativin encoder ayarları off modunda.
    Ancak sadece dts formatlı müzik dinlemek istediğimde pasthrough olmuyor ses sistimin avr sinde kırmızı dts yazıyor ancak ses gelmiyor.bu sorunu birçok yere yazdım cevap verebilen olmadı.ac3 filter k-lite codec ve vlc kullanıyorum.
    dts formatlı sesleri flash diske attım ses sistemine taktım ses sistemi okudu geçek 5.1 ses aldım ancak bilgisayardan gönderdiğimde olmuyor ne yapmalıyım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: JakX

quote:

quote:

Bak simdi elindeki ekipmanlarla ve optic kablo ile baglayabilecegin sekiller sunlar:

pass through: optik kablo ile baglayip win7 ses aygitini spdif x-fi yaparak: bu sekilde ses kartini bypas edersin butun kontroller amfinin elindedir ses karti sadece sinyalini yollar.

dts connect ve dolby digital live: optik kablo ile baglayip ses aygitini hoparlor x-fi yaparak: bu sekilde ses karti sesi kendisi cozer surekli olarak dts yada dd ses yollar ve kontrol kartdadir; amfiye sadece gelen sesi calmak kalir.

pass though yaparsan pcde oyunlardan sadece stereo ses alabilirsin. Filmlerde ise ses neyse o amfiye aktarilir hic ellenmeden. Zaten dts connect ve dolby digital live in amacida oyunlarda bunu duzeltmektir.

Hocam sana PM attım,yardımlarını bekliyorum...
  • arkadaslar bi sorum olacak bu spdif x-fi olayını nasıl yapıyoruz yada eksiklerim ne olabilir ben daha bgn ses kartı aldım optik kabloyla baglantım hazır xp kullanıyorum bana yardımcı olacak arkadas varsa sevinirim .. ayrıca bu decode ısıgı neye göre yanıyor optik kabloyu bagladıgımda yanıyodu biraz kullandım söndü bu neye işaret olur şimdiden teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: mudo bilgisayar

arkadaslar bi sorum olacak bu spdif x-fi olayını nasıl yapıyoruz yada eksiklerim ne olabilir ben daha bgn ses kartı aldım optik kabloyla baglantım hazır xp kullanıyorum bana yardımcı olacak arkadas varsa sevinirim .. ayrıca bu decode ısıgı neye göre yanıyor optik kabloyu bagladıgımda yanıyodu biraz kullandım söndü bu neye işaret olur şimdiden teşekkür ederim

ben sistemi aldım kullanmayı öğrenince konunun takibi bıraktım sizler birsürü şeyler yazmışsınız :)

arkadaşım senin sorduğun sorulara anladığım şekilde cevap veriyorum.

z906 ses sistemini ve x-fi titanium ses kartı win7 de kullanıyorum xp de kullanmadım, onda da ayarların hemen hemen aynı olacağını düşünüyorum.
    İlk olarak optik kablo ile ses kartına bağlıyoruz ses sistemini daha sonra,Ses kartının driverını kurup update ediyoruz.
    denetim masasından donanım ve ses ordan ses e giriyoruz(xpde farkı olabilir biraz kurcalarsan bulursun) anakartın dahili ses kartını iptal etmediysen burda onlarda gözükür,Ben anakartın kendi ses kartını iptal ettim(bu işlemide aygıt yöneticisinden yapabilirsin) sadece Hoparlör(Creative SB X-Fİ) ve SPDİF OUT(Creative SB X-Fİ) var seçenekler arasında,Müzik dinlerken Hoparlörü seç.
    Müzik dinlerken ses kartının programını açıp sol alt köşede mode kısmına tıklayarak audio creation mode ye getiriyoruz burdan eax efekti x-fi crystalizer eq. ayarı vs kulağımıza hoş gelene kadar ayar yapıyoruz bende(eax kapalı, x-fi crystalizer %50 ve eq ayarı rock da)
    Film izlerken denetim masasından spdif out u seçiyoruz ve filmi media oynatıcımızla açıyoruz(ben vlc kullanıyorum tavsiye ederim).örn film ses ayarı:ses izi 1(english) ses aygıtı spdif out ayarı bu şekilde yaptığım zaman vlcden direk ses sisteminde decode ışığı yanıyor.

ben bu şekilde kullanıyorum.Biraz karışık oldu galiba anlamadığın yer varsa sor tekrar yardımcı olmaya çalışırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHBSC55 -- 29 Ocak 2012; 20:16:21 >
  • teşekkür ederim kardeşim eve gidince bakacam artık bide 3d modunda bazen ses azalıp artıyo gibi bu nedendir
  • ben beğenmeyenleri anlamıyorum neye göre kıyaslama yapıyolar anlamadım :D kötü diyolar 906 için ama bence dehset
  • quote:

Orijinalden alıntı: mudo bilgisayar

ben beğenmeyenleri anlamıyorum neye göre kıyaslama yapıyolar anlamadım :D kötü diyolar 906 için ama bence dehset

beyenmeyenleri sen bize yolla sistem görsünler...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.