U

Binbaşı
02 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar, kendime aslında kompak bir makina almak için yola çıktım. Bütçem 1500 tl idi. Baktım o fiyatlara dslr alınabiliyor. Bende keseyi biraz açarak canon 650d ve 18-135 mm is stm lensi ile aldım. Kullanmayı bilmesemde çok hoşuma gitti iyikide almışım.
Her ne ise ben daha vizör nedemek bile bilmeden çıktık yola. Engelleri tek tek aşmaya çalışıyorumda şu parlama sorununa çözüm bulamadım. Bu sorun benim ayarlarımlada alakası vardır muhakkaki ama filitreninde önemi büyükmüş onu öğrendim. Bana filitre tavsiye edermisiniz. Şimdilik baya bir bu lensle devam edeceğim. Siz üstatlardan resimlerle ilgili eleştirilerinizi alabilirmiyim? çok fazla hırpalamazsanız sevinirim

Merhaba arkadaşlar,
geçen hafta pioneer se-mj551 kulaklık aldım. Aldığım fiyat piyasa fiyatının neredeyse 3te biri fiyatına gelince aldım bende. Kulaklıklardan anlamam kullandığım philips shp1900 kulaklıktanda memnundum, sadece baş kısmında sünger olmadığından baş ağrısı yapıyordu. Türk aklına uygun bir çözüm uygulayıp kullanıyordum.

Sorunum ise bunun üzerinde mikrofonda var ve 4p soketli. PC kulaklık çıkışına bağlayınca sase yapıp garip garip davranıyor. Bana kulaklıkla mikrofonu ayıran adaptörlerden lazım, bulamıyorum. Bursada nerede ise her yere baktım yok. Temin edebileceğim bir yer veya elinde olan ücreti dahilinde gönderecek olan varmı?
Selam arkadaşlar.
Çok ilginç bir sorunum var. İmzamdaki sistemde orjinal dvd filmlerimi oynatamıyorum. Ekran kartı sürücüsü yanıt vermeyi kesti, bazen ses geliyor görüntü gelmiyor, bazen sistem kitleniyor, bazende windows gezgini çalışmayı durdurdu hataları alıyorum.
Riplenmiş medialarda sorun yok. avi-mkv-mp4-wmv vb. Orjinal bluraylardada sorun yok. Normal DVD-CD leride sorunsuz okuyup yazıyor. Fakat, orjinal DVD filmlerimi oynatamıyorum. Filmlerde sağlam samsung BD-6900 media oynatıcım var, sorun yok.

Şu ana kadar bir sürü media oynatıcı ve codec paketleri denedim. Sayısız sürücü denemesi yaptım betalar dahil, şuan 12.8 whql kullanıyorum. Bir tek windowsun media playeri sorunsuz oynatıyor. Programlarda GPU hızlandırmayı aç veya kapat fark etmiyor. Nuh diyor, peygamber demiyor sistem. WMP dışında DVD orjinal filmlerini oynatmam diyor.

Mümkün mertebede kodec ve media oynatıcı prog. dışında bir önerisi olan varsa, seve seve denemeye açığım. Yardımlarınız için teşekkürler.
Selam arkadaşlar. Elimde 2 tane RT-204 kablosuz eski tip modem var. Köprüleme yaparak kullanıyorum. Fakat asıl modem kafayı sıyırdı bu sıralar. Bana reset atmazsan sana internet vermem diyor durmadan. Kısaca yeni modem şart oldu. Benim derdim;

ilk olarak bu modemde 4 portundada gigababyte bağlantı varmış, pcler arası bu hızlara çıkabilmemiz gerekiyor. Büyük dosya paylaşımı açısından. Dizüstünde kullanıldığı için, ayrıca switcher almak istemiyoruz.
Bir diğer konu ise RT-204 modem 3. katta duruyor ve 5. katta 2 kademe çekiyor. Yani RT-204 kadar kapsama alanı yapar mı? Yapmasa bile RT-204 ile köprüleme yapılabilirmi?
Hemde dual yayın yapabiliyormuş doğrumudur? 2.4 ghz Ve 5 ghz aynı anda.

Forumda okuduklarım olumlu. Fakat, genede soru işareti kaldı. Son bir kez sormak istedim.

LINKSYS X3000-EE bu işler için uygunmudur? Yoksa normal modem ve swicher almak dahamı mantıklı. Bu olasılığı pek istemiyoruz, açıkcası. Teşekkürler.
Selam arkadaşlar. Elimde 2 tane RT-204 kablosuz eski tip modem var. Köprüleme yaparak kullanıyorum. Fakat asıl modem kafayı sıyırdı bu sıralar. Bana reset atmazsan sana internet vermem diyor durmadan. Kısaca yeni modem şart oldu. Benim derdim;

ilk olarak bu modemde 4 portundada gigababyte bağlantı varmış, pcler arası bu hızlara çıkabilmemiz gerekiyor. Büyük dosya paylaşımı açısından.
Bir diğer konu ise RT-204 modem 3. katta duruyor ve 5. katta 2 kademe çekiyor. Yani RT-204 kadar kapsama alanı yapar mı? Yapmasa bile RT-204 ile köprüleme yapılabilirmi?
Hemde dual yayın yapabiliyormuş doğrumudur? 2.4 ghz ve 5 ghz aynı anda.

LINKSYS X3000-EE bu işler için uygunmudur? yoksa başka öneriniz varmı? Herkeze çok teşekkür ederim..
Selam arkadaslar, bu ilk incelemem aslinda ilk degilde! buraya yazdigim ilk olacak ondan dolayi yanlisliklardan dolayi özür dilerim. Buradaki görüsler tamamen benim kisisel görüslerimdir.Ben bu karti Bursa'dan aldim bana 500 tl geldi.

Konuyla ilgili basit bir video hazirladim. video için tiklayin

Öncelikle ses sistemim;

Pioneer vsx-919AH ev sinema anfisi
Jamo s506 htsc3 hop takimi ve jamo e200sub
Jamo i300 multimedia hoparlörlerimi kullandim.

Sürücü olarak 7.0.1.20 BETA numarali sürücüsünü kullandim. Diger sürümde çesitli problemler yasadim. Bu sürücü gayet iyi. Isletim sistemim ise; Windows 7 x64 dür.

Kullandigim media oynaticilar ve oyunlar ise;
Total media theatre 5 ;
PowerDVD 12;
Foobar2000 ve WASAPI+DTS plungi;
VLC player;
Jetaudio mediaplayer,
Tom Raider Underworld; ( Bu oyunu seçmemdeki sebeb hastasi olmam ve otantik ortamlardaki mekanlarin sesleri için.)
Crysis 2 ;
Battlefield Bad Company 2 ;
Battlefield 3 ( en kisa sürede bunuda eklemeye çalisacagimda, bununla ilgili problemler yasadim.)

Genel bilgileri ve resimleri resmi sitesinden bulabilirsiniz. Yer kaplamamasi için ben koymuyorum. RESMI SITESI buradan ulasilabilir.

Kasada ve kumanda kolunun resimleri; CD ve çakmagi kartin ve kumandanin büyüklügü hakkinda bilgi versin diye koydum. Umarim faydasi olur.

Kartin üzerinde ne yazikki; kasa için ön panel çikisi malesef yok. Kumanda benim isimi görmez diyenler için kötü bir haber aslinda. HDMI çikisli ekran kartina ses baglanti yapmak için s/pdif çikisi var. Birde AUX girisi var, ses kati ve cdrom direk baglanti yapmak için. Tabiki bu kartta ayrica voltaj gereksinime duyuyor ve 6pinli soket var. Ekran kartlarindaki gibi.

Asil konu olan sese bakalim simdi. Bu kartin yapilis amaci adinda belli oldugu için oyunlar. Bunu en sona sakladim açikcasi. Kartin arayüzünde Türkçede dahil gelmekte. Diger kartlarinda oldugu gibi google çeviri kullanmamis, bu sefer.

Müzik testleri;

Ben bir çok insanin tersine ilk önce düsük kaliteli müzikleri test ederim. Elimde çekim kalitesi düsük mp3lerle var onlarla basladim. Beni en çok sasirtan özelligi HDAV 1.3 delüxe kullanmis biri olarak onun altinda bir performans vermesi oldu.

Elimdeki Zeki Müren-aksam olur parçasindaki bazi hatalari es geçti. Hüdai Aksunun albümlerindeki arkadan gelen kanun ve dabruka sesleri zayifti. En büyük eksiklik enstrümanlari tek tek degilde harmanlayip bütün gibi vermesinden dolayi benden eksi not aldi.
Tekno, pop ve Rap tarzi müzikler dinleyenler için durum gayet iyi. Tekno dinleyenler Flexi BASS 2 özelligi ile gerçekten sublari ufak gelecektir. Çok derinden güzel baslari mevcut.
Klasik müzik dinletilerim orta üzeri idi. Fakat, önceden dedigim gibi sarkilarda bir derinlik eksikligi hissettim.

Toparlarsam müzik konusunda, bu fiyat araligindaki bir karttan daha iyilerini beklerdim. D2x/d2 ve HDAV 1.3 göre 1 derece daha düsük kalitesi var.

Film Testlerim

Film olarak pek fazla test etmedim. Bu konuda hakkini verecegine emindim. Zatende öyle oldu. Buz devri 3 orjinal bluray filmini izledim. Efekleri gayet hos verdi. Detaylari pek kaçirdigini söyleyemem. Derinligi güzeldi. Transformers serilerindeki son çatisma sahlerinde özellikle daha saglam bir hoparlör takimim olsa dedigim oldu. Bu konuda pek fazla söylenecek söz yok aslinda, geçerli not aldi benden.

Gelelim asil konumuz olan oyunlara

Ilk önce Tom Raider serisinin son oyunu Underworld ile test ettim. Bu oyunu iyi bildigimden ve çok sevdigim için bu seriyi, ilk önce bu oyunla test ettim. Ilk bölümdeki su altinda hiç böyle bir ortamda oyunu oynamamistim. Suyun altindaki basinci bile kulalarimda histsetim desem yeri olacak. Oradaki dev ahtabotun hirlamasi odada gibi hissettirdi, bana. Meksika bölümünde ise o yagmurun ve aslanlarin sesi gerçekti sanki. Etraftaki bitkilerle olan etkilesimlerde ise gayet iyiydi. Heleki bölüm sonundaki açilan yolun açilis sesleri ve çikan alev sesleri gayet yerinde idi.

Bir diger oyun olarak crysis2 tercih ettim. Bina içlerinde ve dislarinda veya dar yerlerindeki ses islemesi gayet tatminkardi. Ortamin hissini tam veriyordu. Silah sesleri olmasina yakindi. Susturucu takili haldaki diplamasi olmasi gerektigi gibiydi desek yerinde olur. Konumsal sesi üzerinde çok reklam yapan Asus bunuda basarmis. Gelen seslerin yönünü iyi hissettiriyor.

EA games bad compny2 oyunu için DD ile beraber çalismisti. Dolby firmasinin laboratuvarlarinda hazirlanan oyun için diyecek bir konu yok. Yaninizdan geçen mermilerin ugultusu, patlama sesleri, silah sesleri ve ortam nüansi gayet iyi. Kendinizi saglam bir hop. takimi veya kulaklik ile savasin kahramani hissetmemeniz için bir neden birakmiyor.

Bu kadar karti övdükten sonra birazda yerden yere vuralim. Kartin yaninda gelen DOLBY home yazilimi bana göre fiyasko 2 kanal setler için belki kullanisli olabilir. Fakat, çok kanalli sistemlerde sesin yönlerini sasirttiriyor insana. Kaçkere arkadan gelen sesin sahibini önden geldigini gördüm. DOLBY yazilimini devreye soktugunuz zaman direk sanal sorround devreye giriyor. Bunun bence düzeltilmesi gerekiyor. Gerçi üzerinde ayarlari varda beni tatmin etmedi açikcasi. Müzik dinletilerinde çalan udun tellerinin ses rengini çok degistiriyor. Oyuncular bu özelligi pek sevmeyecegi kesine benziyor açikcasi.

Bir konu dahili eq yok bunu göremedim ben. Tabiki eksiklerinden biride DTS teknolojileri yok. Heleki, DTSconnect özelligi bu kartina koymamis. Olmasi gereken bir özellik benim için. DTS:NEOpc , DTS:İnteraktif vb. teknolojilere yer verilmemesi sebebi bence DOLBY Lab. ile çalışılmış olmasıdır, tahmin ediyorum.

En önemli bir sorunlardan biri ise Xear3D EX teknolojisi. Aslına bakarsanız bu teknolojinin Creative kartlarındaki Alchemy özelliği ile aynı işi yapıyor. EAX efeklerini win7/vista altında openal çevirmek. Bu özelliği aktif edince oyunlara giremedim yada kaç kere oyunların 15-20 dk. içinde çöktüğünü şahit oldum. Bununla ilgilihttp://rog.asus.com/ sitesinden biraz yardım aldım. Aynı konu Dolby yazılımı içinde geçerli. Şuan için punskbaster ve Battlefield 3 sorunları çözülmüş gibi görünsede, bu durum geçiciye benziyor.

Kumanda ile ise üzerindeki ses açma kapatma düğmesi sadece kulaklık ve microfon sesleri açıp kapatıyır. Bunu ana ses içinde yapması gerekirdi, bence.

Kartın kulaklık ve mikrofon performansı için bir yorum yapamıyorum. Test yapabilecek kadar sağlam kulaklığım yok. Mikrofon içinse bununla ilgili en kısa sürede bir inceleme yapacağım. Gerçekten gürültü engelleme işini layıkı ile yapabiliyor mu?

Karta not vermek gerekirse,

MÜZIK - 7
FILM - 9
OYUN - 9
SES KALITESI - 9
Selam arkadaşlar, şuan kullandığım nokia 5800 telefonum bozuldu. Bende 2 gündür telefon bakıyordum. Bu arada ben telefonu telefon olarak kullananlardanım. İnternete girmek, facebook, twiter, youtube vb. sitelere cepten girmem bırakın pcmden bilem pek kullanmam. MP3, video veya oyun yükleyipte kullanmam. 5800 aldığım gibi duruyor anlayacağınız. Sadece flaşı el feneri olarak kullanmak için bir uygulama yükledim. Telefondan istediğim ise;

Konuşma kalitesi,
Şarj süresi,
Ekran kalitesi,
Fotograf çekim kalitesi ve DVD kalitesinde video çekimi,
Dokunmatik hassasiyeti,

Ayırdığım bütçeye uygun ve hoşuma giden bir model buldum, Motorola motolüxe. Bu arada ise motorola ATRIX ile tanıştım. Atrix her türlü motolüxe çok fark atar; ama yinede benim aklım motolüxede görüntüsü çok hoşuma gitti. Her ne ise kafamdaki bir kaç soruya cevap bulabilirsem ona göre karar vereceğim.

1. Motolüxe kullanırken menü geçişlerinde takılma, kitlenme vb. sorunlar çıkarırmı? Nede olsa tek çekirdekli ve donanım olarak düşük.
2. Bütün özelliklerini kapatınca 3g, wifi, bluetooth vb. özelliklerini şarjı 3-4 gün gidermi veya hangisi gider.
3. Dokunmatik özellikleri nasıldır? Algılamama sorunları yaşarmıyım cihazlarda.
4. Kamera olayı nasıldır. Çok berbat diyenler var. Ele avuca sığacak kadar iyi çekim yapsın yeter. Kısaca, güzel anıların içine etmesin yani.
5. Şu android 4.0 güncellemesi varmı cihazların. Üzerlerindeki sistemle ne fark var bilmiyorum gerçi. Forumlarda bahsi geçtiğinden soruyorum

Çok fazla soru sordum farkındayım ama, ne yaparsınız, tonla para veripte pişman olmak istemiyorum. Telefonlarımı hurdası çıkana kadar kullanan kesimdenim.
Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler..
Selam arkadaşlar. Dün anakatımın yeni BİOS sürümü çıkmış bende güncelledim. Sonra değişik kombinasyonlarla yeniden o.c yaptım. Önceden 100*45@1.25v ile kullanıyordum. Bu sefer biraz ramlere yükleneyim diye 103*45@1.260v ile stabiliteyi yakaladım. Şuan sistem sorunsuz.
Fakat; sistem boştayken yani 103*16 durumunda da verilen voltaj aynı, yani 1.260v bunun düşmesi gerekmiyormuydu?
Bir diğer anlamsızlık ise prime95 testi yaparken sistem 1.248v kullanması, boşta ise 1.260v kullanması Sistem yüke binince voltaj yükseltiyor Kaç kere denedim aynı testte düşüyor, boşta yükseliyor Bir yerde bir yanlışlık var ama anlayamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinicem. Teşekkürler.
Sistemim ise tamamı imzamda var; intel 2600k / asus p8z68-v pro ve corsair 1600 mhz 8 gb ram

Selam arkadaşlar, bugün bir arkadaşa anakart alacaktık. 2 model arasında kaldık aralarında pcı-e hızı yani birinde x8 diğerinde x4 bu bizim için önemli değil. Anlayamadığımız fark ise;

MSİ Z68MA-G45

• SATAII controller integrated in Intel® Z68 (B3) chipset
- Up to 3Gb/s transfer speed.
- Supports four SATAII ports (SATA3~6) by Z68 (B3) PCH
- SATA3~6 ports support Intel Rapid Storage Technology (AHCI / RAID 0/1/5/10) by Intel Z68 (B3)

• SATAIII controller integrated in Intel® Z68 (B3) chipset
- Up to 6Gb/s transfer speed.
- Supports two SATAIII ports (SATA1~2) by Z68 (B3) PCH
- SATA1~2 ports support Intel Rapid Storage Technology (AHCI / RAID 0/1) by Intel Z68 (B3)

MSİ Z68MA-G43

• SATAII controller integrated in Intel® Z68 (B3) chipset
- Up to 3Gb/s transfer speed.
- Supports four SATAII ports (SATA3~6) by Z68 (B3) PCH

• SATAIII controller integrated in Intel® Z68 (B3) chipset
- Up to 6Gb/s transfer speed.
- Supports two SATAIII ports (SATA1~2) by Z68 (B3) PCH
- SATA1~6 ports support Intel Rapid Storage Technology (AHCI / RAID 0/1/5/10) by Intel Z68 (B3)

Aradaki farktan kast etmek istediğini açıkçası tam anlamadık. Bu kartların arasında 50-60 tl fark var. Yazada küçük boyutlu ssd alıp smart response teknolojisinden yararlanmak niyet bu. Bu arada hdd sata3 wd bir markalı bir model (tam modelini bilmiyorumda sata3 olduğunu biliyorum).
Sizce hangisini almalıyız. 50-60 tl fazladan verip MSİ Z68MA-g45 mi? Yoksa gereksiz bir fark Onun yerine MSİ Z68MA-g43 mü? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta sorun yazsamda aslında sorun değil, kablosuz olarak modemime diz üstü ile bağlı, kablolu olarakta masaüstü bağlı ev ağı olarakta sorunum yok.
Fakat ben diyorum cat5 - cat6 kablo alıpta ethernet üzerinden 2sini birbirine bağlayıp bağlantıyı hızlandırmak istiyorum.

Masaüstünüde internete wireles alıpta bağlasam; internet ayrı network ağım ayrı çalışabilirmi?
Kısaca interneti birbirlerinden almak zorundalarmı? Ağlarla ilgili bir sürü yazı varda içinde böyle bir cevap bulamadım. Hep internetleri birbirlerine aktarıyorlar.
Teşekkür ederim.
Hakkında
Hakkımda:
B1F754E0BBD24F6C8791F8CF74FD92F8.jpg
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.266
İkinci El Bölümü Mesajları: 49
Konularının görüntülenme sayısı: 38.732 (Bu ay: 301)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 8 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.