Şimdi Ara

Yurtdışında üniversite hakkında sorularınız? | Son denklik yorumları (72. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.454
Cevap
52
Favori
104.981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki

Yurtdışında üniversite hakkında sorularınız? | Son denklik yorumları

(En Son Oy Tarihi: 19.9.2022)
Giriş

Orijinalden alıntı: Ayhan.

quote:

Orijinalden alıntı: eraser89

Arkadaşlar şimdi YÖK iletişim merkezi ile görüştüm. Tanıma konusunda bir liste yayınlanmadığını, Dünya sıralamasında ki ilk 500 üniversite tanındığının da doğru olmadığını söylediler. Yurtdışında üniversite okuyacak olan arkadaşlar, başvuracağı üniversiteleri belirledikten sonra YÖK'e dilekçe yazmaları gerekiyormuş, o üniversitelerin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığına dair. Dilekçe de ıslak imzalı olacak, posta ile gönderebilirmişiz. Mail kabul edilmiyormuş. Dedim 10 tane üniversite yazsam dilekçeye olur mu? Olur dedi istediğiniz kadar yazın. Görünen o ki önce başvurulacak üniversiteleri seçicez, sonra YÖK'den gelen cevaba göre başvurucaz.

Herkese kolay gelsin.

Hocam merhabalar
    Ben mesela 7-8 üniv de karar kıldım diyelim. Dilekçe yazdık yolladık. Kaç günde cevaplanıyor acaba biliyor musun?

Merhabalar.

Polonya üniversitelerine kayıt gerçekleştireceğimiz 2 arkadaş için geçen hafta salı ve cuma günleri dilekçeleri gönderdik. Henüz cevap gelmedi. Gelince kaç gün içerisinde geldiğini paylaşırım burada. O arkadaşlarda bu YÖK'ün sıralama şartlarını sağlamıyorlar, ama şansımızı denemek için gönderdik. Gelen cevaba göre de paylaşım yapıcam burda.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ayhan.

quote:

Arkadaşlar şimdi YÖK iletişim merkezi ile görüştüm. Tanıma konusunda bir liste yayınlanmadığını, Dünya sıralamasında ki ilk 500 üniversite tanındığının da doğru olmadığını söylediler. Yurtdışında üniversite okuyacak olan arkadaşlar, başvuracağı üniversiteleri belirledikten sonra YÖK'e dilekçe yazmaları gerekiyormuş, o üniversitelerin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığına dair. Dilekçe de ıslak imzalı olacak, posta ile gönderebilirmişiz. Mail kabul edilmiyormuş. Dedim 10 tane üniversite yazsam dilekçeye olur mu? Olur dedi istediğiniz kadar yazın. Görünen o ki önce başvurulacak üniversiteleri seçicez, sonra YÖK'den gelen cevaba göre başvurucaz.

Herkese kolay gelsin.

Hocam merhabalar
    Ben mesela 7-8 üniv de karar kıldım diyelim. Dilekçe yazdık yolladık. Kaç günde cevaplanıyor acaba biliyor musun?

Merhabalar.

Polonya üniversitelerine kayıt gerçekleştireceğimiz 2 arkadaş için geçen hafta salı ve cuma günleri dilekçeleri gönderdik. Henüz cevap gelmedi. Gelince kaç gün içerisinde geldiğini paylaşırım burada. O arkadaşlarda bu YÖK'ün sıralama şartlarını sağlamıyorlar, ama şansımızı denemek için gönderdik. Gelen cevaba göre de paylaşım yapıcam burda.

Teşekkurler hocam
    Bir de cahilligimi mazur görürsen bir şey sormak istiyorum . Mesela yurtdışında bir üniversiteye gittik ama yök denkliği yok. Türkiye'ye dönünce ne gibi sıkıntılar çıkıyor ki? Yani niye bu kadar önemli , millet hep yök denkliği olsun vs diyor?

• Viper13 kullanıcısına yanıt
    ETH Zürich, Münih teknikten daha iyi sıralamaya ait bir üniversite ve başvuru şartları Münih'e göre bit hayli daha zor.

ETH Zürich'in kendisine ait yeterlilik sınavı var. Sağladığınız koşullara göre ya hiç sınava girmeden direkt kabul alırsınız ya da 6 derslik sınav(Matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji ve Almanca) hiçbir şartlarını sağlamıyorsanız da daha fazla derslik olan sınavına girmeniz gerekir.

ETHZ de okumak istiyorsanız kapasitenizin üzerinde bir performans göstermeniz gerekecektir.

Dünya sıralamasına bakın isterseniz aşağıda ki linkte
    https://www.ethz.ch/de/die-eth-zuerich/portraet/rankings.html

Sınavlar hakkında bknz

https://www.ethz.ch/en/studies/registration-application/bachelor/other-certificates/eth-entrance-exam.html

https://www.ethz.ch/en/studies/registration-application/bachelor/other-certificates/eth-entrance-exam/exam-requirements-and-exam-collection.html

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Estağfirullah. Güzel bir sözümüz var ''Bilmemek değil öğrenmemek ayıp'' diye. :))

Öncelikle YÖK'ün sitesinde yer alan yazıyı paylaşayım altına da yorumumu yapıcam. Eksik veya yanlış bilgi veriyor da olabilirim. Bilen arkadaşlarda düzeltirse sevinirim.

''
    DENKLİK VE TANIMA ARASINDAKİ FARK

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomalarının eşdeğerlilik işlemine `denklik' denilmektedir. Diploma Denklik Belgesi, denkliği talep edilen yabancı diplomanın Türkiye'de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösterir belgedir.

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği'nde Tanıma, ilgili üniversitenin "öncelikle faaliyet gösterdiği ülke yetkili makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akreditasyon ya da kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması ve Kurul tarafından tanınması" şeklinde ifade edilmiştir.

Tanıma ile denklik aynı anlama gelmemekte olup çoğu zaman birbiri ile karıştırılmaktadır. Kurulumuzca tanınan üniversitelerin denklik işlemi ilgili mevzuata göre değerlendirilir ve bir süreç sonunda tamamlanır. İlgili yurtdışı yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınmakta olması o kurumdan mezunlara direk denklik hakkı vermez.

SGK İŞLEMLERİ İÇİN TANIMA BİLGİSİ YETERLİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işlemleri için ilgililerin denklik yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır, ilgili yurtdışı yükseköğretim kurumunun tanınıp tanınmadığının öğrenilmesi yeterlidir. Bu hususta Ocak ayından beri süregelen çalışmalarımız nihayete ermiştir. Yayınlanan listede yer alan üniversiteler için bir "tanıma belgesi" alınmasına ihtiyaç kalmamış olup denklik web sitesinden yararlanılarak SGK işlemleri yürütülecektir. ''

Buradan benim anladığım Diplomaya denklik alınması demek, diplomamızın YÖK nezdinde Türkiye'den alınan diplomalardan bir farkının olmaması demek. Örneğin Türkiye'den mezun bir mimar veya makine mühendisi ile aynı imza yetkisine sahip olunması, devlet kadrolarına yerleşebilme imkanının olması gibi algılıyorum.

Diplomanın YÖK nezdinde tanınırlığının olması demek yukarıda dediği gibi SGK işlemlerinde sıkıntı oluşmaması demek gibi duruyor. Yani işe girerken senin işyerin seni SGK'ya mimar yada mühendis kadrosundan kayıt ettirebilir manasına gelmekte. Fakat Türkiye'den mezunlar gibi imza yetkisinin olmayacağı anlaşılıyor. (Tabi tam manasıyla emin değilim bundan)

Diyelim ki diplomana ne denklik veriliyor ne de tanınıyor. Bence bunun sıkıntısı genel olarak Tıp, eczacılık, mimarlık, mühendislik gibi imza ve işyeri açma yetkisi veren bölümlerde önemli. (Mühendislik fakültelerinde de bu konudaki önemli bölümler Makine, Gıda, İnşaat, Elektrik gibi projelere imza atma yetkisi olan bölümler. Ama bilgisayar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Etrafımda birçok lise mezunu ama bir bilgisayar mühendisinden çok daha fazla yazılım, donanım bilgisi olup firmaların bilgi-işlem departmanlarında çalışan kişiler var.) Sadece özel sektör de çalışılması düşünülüyorsa pek sıkıntı olmayacak gibi duruyor. Firma seni SGK kayıtlarında o kadrolara değil de, lise mezunlarını yerleştirebildiği bir kadroya koyabilir. Ama sonuçta maaşını başta anlaştığın gibi alırsın. Eğer ki siz firmalara iyi bir eğitim aldığınız kanıtlarsanız, firmaya katkı vereceğinizi onlara hissettirebilirseniz bu konuda sıkıntı çıkaracak pek firma olduğunu düşünmüyorum. Nerede problem olabilir, Ford, Vestel, Borusan gibi çok büyük çaptaki firmalar bu durumu hoş karşılayacaklarını zannetmiyorum.

• Ayrıca konuyla ilgilenen herkesin 20 Şubat 2016 da resmi gazete de yayınlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği'ni okumasını tavsiye ederim.

Bu linkten ulaşabilirsiniz.http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/yurtdisi-yuksekogretim-diploma-tanima-ve-denklik-yonetmeligi-yayimlandi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraser89 -- 25 Mayıs 2016; 10:25:18 >
  • Almanya da üniversite okumak istiyorum. İsteyen başka arkadaşlar varsa beraber destek olalım. Konuşalım.

• Hocam merhabalar. Gönderdiğimiz 2 dilekçeye de 10 gün sonra cevap geldi. Bilginiz olsun.
  • quote:

Hocam merhabalar. Gönderdiğimiz 2 dilekçeye de 10 gün sonra cevap geldi. Bilginiz olsun.

Teşekkür ederim bilgilendirme için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba ben avusturyada işletme okumak istiyorum. çok araştırdım ailemede sundum şartları kabul ettiler herşey hazır bi işlemler kaldı. okul kabul konusu sıkıntı olur mu ? bide ben araştırırken sınav konusuna denk gelmedim hazırlık var diye biliyorum bu konuda yanşışım var mı ? birde önerebiliceğiniz bir danışmanlık firması varsa alabilirim. teşekkürler

• ön lisans mezunları için yurtdışında ki üniversite imkanları hakkında bilgi sahibi olan varmı ?
  • Silindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mw1337 -- 20 Ocak 2017; 23:28:13 >

• İlk sayfada belirttiğim bildiriye güncelleme geldi arkadaşlar. 1 Temmuz itibarıyla yayımlanan resmi duyuruya göre ARWU, URAP, THE, QS ve CWTS sıralamalarında ilk 1000'e giren üniversitelerde eğitim alacak öğrencilerden YGS/LYS talep edilmeyecek.

quote:

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında;

"20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" kapsamında dördüncü maddenin beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye'de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirlenmiş olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak ve belirlenen dilimler ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına" karar verilmiştir.

• Polonyanın en öne çıkan üniversiteleri bunlar mı ? warsaw teknoloji tamamda diğerler öne çıkan fln değil. İLK 15 AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

http://www.webometrics.info/en/Europe/Poland

BU LİSTEYE BAKIN ARKADAŞLAR AŞAĞI YUKARI Doğru bilgi verecektir.
  • Merhaba arkadaslar ben bu sene 12 sinifa gectim ve universiteyi polonyada okumak istiyorum bayagi arastirdim ucretleri vs ancak bunun hakkinda bilgi bulamadım ben 11.sinifi esit agirlik okudum sadece matematik gordum polonyada yada ukraynada sayisal bolumleri okuyabilirmiyim ? Tıp bilgisayar muhendisligi gibi ? Biri bana tip okuman icin 11 12 sinifta fizik kimya biyoloji 55 olmali en az muhendislik icinnise fizik ve mat 55 olmali dedi bu arada diploma notum 85 suanda ama onumde 1 sene daha var lutfen bu konu hakkinda bilgi verebilirmisiniz ? 12 de sayisala gecsem gitme sansim olurmu sayisal derslerimde orta derecede yani 60 70 olurdu notum eger gorseydim

• KillerPrince kullanıcısına yanıt
    polonyada okumak gerçekten zor. dilini öğrenmek ayrı bi zorluk

• Barlas kullanıcısına yanıt
    hocam iyi günler: almanya yüksek lisans için soruyorum:

yüksek lisans sonrası iş bulma durumu nedir? danışman firmalar bayağı gaz veriyor ama forumlarda gördüğüm kadarı ile lisans türkiyeden olmadığı ve alman vatandaşı olunmadığı için iş bulma ihtimali çokda iyi değilmiş.

ikincisi lisans mezunları iş bulamıyormuş. arkadaşım lisans düşünüyor ve sonrası iş dünyasına girme taraftarı. lakin araştırdığım kadarı ile yüksek lisans yapmak bir nevi zorunlulukmuş çünkü lisans mezunu olmak almanyada pek bir özellik değilmiş. bunun hakkında fikriniz nedir acaba?

birde dil okulları için 3.000-5.000 euro arası söyleniyor bu çok fazla değil mi? gerçek fiyatlar böyle mi acaba?

şimdiden teşekkürler
  • Lodz Üniversitesi hakkında bilgisi olan var mı?
  • Rusyadaki hangi üniversitelerin denklik verdiğini nasıl öğrenebilirim?
    YÖK'ün sitesine baktım fakat bir liste göremedim
  • Türkiye'de uluslarası ilişkiler 2. sınıfta okuyorum, bölümüm %100 ingilizce, ayrıca hazırlık okudum, toefl veya ielts'e girip geçerli puan alarak ve şuanda geçtiğim dersleri saydırarak yurtdışında eğitimime devam edebilir miyim?

Ek olarak: Türkiye'de kış ara döneminde yaz okulu gibi kış okulu açılmadığı için yurtdışında kış okuluna gitsem geçtiğim dersleri Türkiye'de saydırabilir miyim? (tabi bu okul, yök, yurtdışında okulun tarihi vs. ile ilgili)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zortozdegil -- 5 Kasım 2016; 20:42:43 >
  • Herkese Merhaba. Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi 2. Sınıf öğrencisiyim. 2016 yaz sezonu ile birlikte bir yurt dışına çıkma deneyimim oldu. Az ya da çok gözüm açıldı diyebilirim. Özel üniversitenin bana yaratmış olduğu maddi sıkıntı ve eğitim yetersizliğinden dolayı kendimi yurt dışına atma çabaları içindeyim. Bir kaç duyum ve araştırma ardından Polonya'da bulunan üniversiteleri kendime uygun gördüm. Tabi nasıl yapacağımı bilmemekteyim. Bir kaç ajansa gittim ve sadece en baş araştırmalar için dahi program ücreti talep ediyorlar. bir kaç kişinin önerisiyle de self başvurucabileğimi söylediler. Ne yapmam gerekli, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 6970717273
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.