Şimdi Ara

yurt dışından K.K.T.C ye sipariş vermek

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
2
Favori
33.582
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar ben KKTC de oturuyorum. Sizin de bildiğiniz üzere burası tanınmayan bir ülke. Bu yüzden Aliexpress veya Gearbest gibi sitelere kaydolup ürün sipariş edemiyorum bunun bir çözüm yolunu biliyor musunuz ? bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler

• Kıbrıs 'a AliExpress' ten alınan ürünler geliyor. Ben de yakın zamanda deneme yanılma yöntemiyle, konuya az - çok vakıf oldum. Son dört - beş ayda Aliexpress 'ten üç tane siparişim oldu. Konu hakkında bir fikir oluşabilir diye yazıyorum.

İlk siparişimde iki adet kulaklık almıştım. Toplam bedelleri, takipli kargo bedeliyle birlikte 14 dolar kadar bir rakamdı. Ülke olarak Kıbrıs' ı işaretlemiştim. Kargo Larnaka havaalanına geldi, oradan da Nicosia postahanesine... Kargo takibinden baktığımda gümrük vergisi ödenmesi gerektiğini anladım. On gün sonra ev adresime Rum postasından kargo ile ilgili ihbarname geldi. Paketi Rum bir tanıdık vasıtasıyla kimlik fotoğrafımla Rum postahanesinden, gümrük vergisini ödeyip aldırdım. Gümrük vergisinin ne kadar olduğu konusunda bir fikrim yok, tanıdık ne kadar ödediğini söylemedi. Fazla bir bedel olduğunu düşünmüyorum; lakin gümrük vergisini ödemeden kargoyu almak mümkün değil. Rum tarafının gümrük prosedürü nedir, hangi ürünler gümrüğe takılır o konuda da bir bilgim yok.

İkinci siparişimde deneme amaçlı toplam bedelleri 9 dolar olan iki tane saat aldım. Hesapta kargo takipli olacaktı, lakin satıcı işgüzarlık yapıp takipsiz kargo ile göndermiş. Haliyle takip edemedim. İki ayı geçtikten sonra postacı posta kutusuna bırakıp gitmiş.

Adres şöyledi:

Ülke olarak Kıbrıs seçilirse paketin izlediği yol şöyle oluyor: Çin 'den Larnaka havaalanına, oradan Nicosia postahanesine, postahane de gümrük prosedürünü geçerse Lefkoşa postahanesine, oradan da adrese...

Sonra adresi değiştirip Türkiye üzerinden bir deneme yapıp 5 dolarlık bir saat aldım. O da yaklaşık kırk günde postahaneye ulaştı. Paket Türkiye 'den çıkış yaptıktan bir hafta - on gün kadar sonra Kıbrıs 'a ulaşıyor.

Adres şöyle olabilir:

Özetle, Rum tarafı üzerinden yahut Türkiye üzerinden Kıbrıs'a ürün geliyor. Rum tarafına geçilmediği için bu yöntem sıkıntılı olabilir. Türkiye üzerinden almak daha sıkıntısız olabilir. Türkiye gümrük muafiyetine dikkat etmek gerekiyor. Kargo Türkiye 'de gümrüğe takılırsa, kargonun Kıbrıs 'a gönderileceğini sanmıyorum.

Tanıdığım bir arkadaş AliExpress 'ten üç beş dolarlık bujiteri alıyordu ve geliyordu. Üşke olarak Kıbrıs'ı seçtiği için Rum tarafı üzerinden geliyordu. Özel bir kargo firmasında çalışan bir tanıdığım, yabancı uyruklu bir öğrencinin Amazon' dan sekiz çift ayakkabı aldığını, gümrükte ürün kontrolü sırasında gümrük memurunun ürünleri inceleyip, farklı renklerde aldığı için kendisi kullacaktır herhade, diyerek gümrükten geçirdiğini söylemişti. Yabancı uyruklu öğrencilerin Amazon 'dan devamlı alışveriş yaptığını söyledi. Kargoları adreslerine sıkıntısız ulaşıyormuş.

Kargoyu alırken postahaneki memurla konuştum. Kabaca söylediği, çok fazla kargo sirkülasyonu olursa gümrüğe gönderebiliriz, ayda iki - üç tane kargodan bir şey olmaz, demişti.

Son olarak, takipli kargo seçeneği ile ürün almanız çok işinize yarayacağı için takipli kargo seçeneğini seçmenizi öneririm. Kargo Türkiye 'ye girince verilen takip numarasını Kıbrıs postahanesine ulaşınca da K.K.T.C postahanenin sitesinden takip edebilirsiniz. Kargolar dağıtıma geç çıktığı için, genellikle postahaneden arayıp, paketinizi gelip alabilirsiniz, diye bilgilendirme yapıyorlar. Onun için postahaneden arama yapıldığı zaman numarayı kaydedin; olur ya telefona bakmazsanız da kargonuzun geldiğini anlarsınız. Postahanede takip numarası pek işe yaramıyor, eğer arayıp bilgilendirme yaptılarsa, postahanede isim söyleyip imza karşılığında paketinizi alabilirsiniz.

Kolay gelsin...
  • Ben denemek için aldım ama takipsiz kargo olduğu için büyük ihtimal gelmeyecek. Bir de kıbrıs'ta gümrük işleri nasıl olur bilemiyorum. O yüzden ufak tefek kargo takipli bişeyler alıp denemek lazım. Normal kktc adresinizin sonuna mersin10 türkiye diye yazın.
  • Kıbrıs 'a AliExpress' ten alınan ürünler geliyor. Ben de yakın zamanda deneme yanılma yöntemiyle, konuya az - çok vakıf oldum. Son dört - beş ayda Aliexpress 'ten üç tane siparişim oldu. Konu hakkında bir fikir oluşabilir diye yazıyorum.

İlk siparişimde iki adet kulaklık almıştım. Toplam bedelleri, takipli kargo bedeliyle birlikte 14 dolar kadar bir rakamdı. Ülke olarak Kıbrıs' ı işaretlemiştim. Kargo Larnaka havaalanına geldi, oradan da Nicosia postahanesine... Kargo takibinden baktığımda gümrük vergisi ödenmesi gerektiğini anladım. On gün sonra ev adresime Rum postasından kargo ile ilgili ihbarname geldi. Paketi Rum bir tanıdık vasıtasıyla kimlik fotoğrafımla Rum postahanesinden, gümrük vergisini ödeyip aldırdım. Gümrük vergisinin ne kadar olduğu konusunda bir fikrim yok, tanıdık ne kadar ödediğini söylemedi. Fazla bir bedel olduğunu düşünmüyorum; lakin gümrük vergisini ödemeden kargoyu almak mümkün değil. Rum tarafının gümrük prosedürü nedir, hangi ürünler gümrüğe takılır o konuda da bir bilgim yok.

İkinci siparişimde deneme amaçlı toplam bedelleri 9 dolar olan iki tane saat aldım. Hesapta kargo takipli olacaktı, lakin satıcı işgüzarlık yapıp takipsiz kargo ile göndermiş. Haliyle takip edemedim. İki ayı geçtikten sonra postacı posta kutusuna bırakıp gitmiş.

Adres şöyledi:

yurt dışından  K.K.T.C ye sipariş vermek

Ülke olarak Kıbrıs seçilirse paketin izlediği yol şöyle oluyor: Çin 'den Larnaka havaalanına, oradan Nicosia postahanesine, postahane de gümrük prosedürünü geçerse Lefkoşa postahanesine, oradan da adrese...

Sonra adresi değiştirip Türkiye üzerinden bir deneme yapıp 5 dolarlık bir saat aldım. O da yaklaşık kırk günde postahaneye ulaştı. Paket Türkiye 'den çıkış yaptıktan bir hafta - on gün kadar sonra Kıbrıs 'a ulaşıyor.

Adres şöyle olabilir:

Özetle, Rum tarafı üzerinden yahut Türkiye üzerinden Kıbrıs'a ürün geliyor. Rum tarafına geçilmediği için bu yöntem sıkıntılı olabilir. Türkiye üzerinden almak daha sıkıntısız olabilir. Türkiye gümrük muafiyetine dikkat etmek gerekiyor. Kargo Türkiye 'de gümrüğe takılırsa, kargonun Kıbrıs 'a gönderileceğini sanmıyorum.

Tanıdığım bir arkadaş AliExpress 'ten üç beş dolarlık bujiteri alıyordu ve geliyordu. Üşke olarak Kıbrıs'ı seçtiği için Rum tarafı üzerinden geliyordu. Özel bir kargo firmasında çalışan bir tanıdığım, yabancı uyruklu bir öğrencinin Amazon' dan sekiz çift ayakkabı aldığını, gümrükte ürün kontrolü sırasında gümrük memurunun ürünleri inceleyip, farklı renklerde aldığı için kendisi kullacaktır herhade, diyerek gümrükten geçirdiğini söylemişti. Yabancı uyruklu öğrencilerin Amazon 'dan devamlı alışveriş yaptığını söyledi. Kargoları adreslerine sıkıntısız ulaşıyormuş.

Kargoyu alırken postahaneki memurla konuştum. Kabaca söylediği, çok fazla kargo sirkülasyonu olursa gümrüğe gönderebiliriz, ayda iki - üç tane kargodan bir şey olmaz, demişti.

Son olarak, takipli kargo seçeneği ile ürün almanız çok işinize yarayacağı için takipli kargo seçeneğini seçmenizi öneririm. Kargo Türkiye 'ye girince verilen takip numarasını Kıbrıs postahanesine ulaşınca da K.K.T.C postahanenin sitesinden takip edebilirsiniz. Kargolar dağıtıma geç çıktığı için, genellikle postahaneden arayıp, paketinizi gelip alabilirsiniz, diye bilgilendirme yapıyorlar. Onun için postahaneden arama yapıldığı zaman numarayı kaydedin; olur ya telefona bakmazsanız da kargonuzun geldiğini anlarsınız. Postahanede takip numarası pek işe yaramıyor, eğer arayıp bilgilendirme yaptılarsa, postahanede isim söyleyip imza karşılığında paketinizi alabilirsiniz.

Kolay gelsin...

• AliExpress'ten 870 $ lık bisiklet siparişi gelirse bunun gümrük vergisi ne kadar olur. KKTC için soruyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben 2 adet cep telefonu almıştım gümrükten beni çağırdılar. Lefkoşa gümrüğüne gittim (merkez büyük depo) cep telefonunu aldığım sitenin ekran görüntüsünün fotokopisini çıkardılar ve vergisini ödeyip sıkıntısız aldım. KKTC'de cep telefonu serbest olduğu için Türkiye gümrüğü karışmadı.
  • Ben kibrista askerim, piyasada 80-100 liraya satilan eldivenleri aliexpresste 8-10 dolar oldugunu gordum. Bitane satin aldim ama takibe bakinca rum tarafinin kargosuna yonlendirildigini gordum. Hepi topu bir cift eldiven, adrese de ptt nin degirmenlik subesi yazmıştım. Simdi biraz tedirgin oldum asker oldugum icin bi sıkıntı olurmu diye? Bu konuda bilgilendirir misiniz acaba?

• Kurukumanya K kullanıcısına yanıt
    Sence sorun yaşar miyim ustad?

• Merhaba,

Diğer konuya koyduğunuz kargo takip görüntüsünden anladığım kadarıyla kargonuz Larnaka havaalanından rum kesimi postahanesine ulaşmış, oradan da asker olduğunuz için ( büyük ihtimalle birleşmiş milletler askeri sanıldığınız için ) birleşmiş milletler posta sorumlusuna teslim edilmiş görünüyor. Normalde olması gereken Türk tarafındaki postahaneye gönderilir ve oradan ya dağıtıma çıkar ya da telefon yahut mesaj yoluyla gelip postahaneden paketinizin alınması istenir. Asker olduğunuz için prosedür tam olarak nasıldır hiçbir fikrim yok. Lakin, birleşmiş milletlerin el koyacağını pek sanmıyorum. Prosedürü tam bilmediğim için, birleşmiş milletler askerinin kargolara el koyma yetkisi var mıdır, açıkcası onu da bilmiyorum.

Bir daha ki siparişinizin adres kısmı için şöyle bir tavsiyem olabilir:

Ülke: Türkiye
    Eyalet / Vilayet / Ülke: Mersin

Büyük ihtimalle ülke olarak Cyprus seçeneğini seçtiğiniz için kargo Larnaka havaalanına ulaşmış. Adres bilgilerini yukarıda yazdığım şekilde yazınca, kargo Türkiye 'ye ulaşıp, ya İstanbul 'dan doğrudan K.K.T.C. 'ne ya da ( yanlışlıkla ) Mersin 'e, oradan da K.K.T.C. 'ne geliyor; yani, illa ki bir şekilde buraya ulaşmış oluyor.

Ayrıca, postahane adresini yazmak yerine herhangi bir adresi yazmanız da kafi. Zaten gelen paketlerin pek dağıtıma çıktığı olmuyor, genellikle iletişime geçip postahaneden almanız isteniyor. Kargo K.K.T.C. 'ne giriş yaptığında PTT 'nin takip sisteminde görünmüyor ama, K.K.T.C. postahanesinin takip sistemi var; oradan kargonun durumunu takip edip, gidip paketinizi teslim alırsınız.

İyi günler dilerim, kolay gelsin...

• Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Birdahakine oyle yapayım, Rum tarafina gidecegini hic düşünmemiştim.

• @Skayn Merhaba telefon için ne kadar vergi ödediniz acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: merlongii

@Skayn Merhaba telefon için ne kadar vergi ödediniz acaba

Hatırlamıyorum ama %20 civarı olması lazım
  • Merhaba telefon alımında herhangi bir sıkıntı yaşadınızmı telefonun kendi ücreti ve vergi haricinde bişey ödedinizmi acaba.türkiyede telefon getirtmek yasakmış kıbrısta pek sorun ediyolarmı acaba teşekkürler

• hocam bende amazondan falan kktcye kargo yapmak istiyorum nasıl yapıcam adress falan nasıl olmalı bu sorunu çeken çok kişi var anlaşılan
  • KKTC adresinin tamamını yazıp yazıp il secmek gerekiyorsa Mersin'i secip adresin en sonuna MERSİN 10 KKTC yazacaksın,
    ülke olarak Türkiye seçeceksin, Cyprus falan secip abuk sabuk işler yapmayın. Cyrus seçersen Rum kesimine gider paket.

KKTC tanınmayan bir ülke, su an Mersinin bir ilcesi gibi işlem görüyor. paket mersine gelecek PTT, KKTC ye gönderecek.
  • haldunser H kullanıcısına yanıt
    Merhaba, Gearbest üzerinden almak istiyorum. Anladığım kadarıyla bu konuda bilgili bir kişisiniz. Yardımcı olabilir misiniz?
  • Merhabalar ben kktc de yaşarım hebsiburada.com dan kıbrısdan fiyat olarak daha uygun olduğu için bilgisayar aldım bugün 1 hafta oldu ve haledaha kargolanmadı daha önce kıbrısa sipariş veren varmı ? Varsa kaç günde geldi bilgilendirirseniz sevinirim

• Arkadaslar ben nornalde yurtdisindan sparis veren birisiyim ama nedense bir urunum turkiyede 3 aydir bekliyor ben kibrisdayim turkiyenin ptt sini ariyorum yani basak sehir ama bir turlu acilmiyor mesgule atiyorlar gerci urun turkiyeye geldiyinde 2. Ayinda tartisma acdim ve satici birsey yazmadigi icin alixpres odedi urunumu ve takipli bu arada Ne yapmak lazim ne yapabilirim

• merhaba ben sipariş verdim ama adreste mersin 10 yazmadım ülke olarakta kıbrıs işaretliydi lefkoşa ortaköy 99010 falan yazdım ama ürünler gelir mi acaba? acil dönerseniz sevinirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.